Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Greva dascalilor

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Sa faca greva foamei. Posted Image

#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe de alta parte aud ca dna motostivuitor are salariul net de vreo 8.100 lei pe luna (peste un picut...)

cand tara NU isi plateste bine dascalii care ar trebui sa pregateasca urmatoarele generatii...da' plateste regeste politrucii...cred ca e ceva defect in ecuatie...

#21
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Care ecuație?
Este o problemă rezolvabilă prin metoda segmentelor Posted Image

#22
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postdan1980_25, on 21 februarie 2018 - 18:42, said:


ma mir ca inca sunt oameni care cred ca munca unui dascal inseamna doar cele 4-5-6 ore/zi.
Se pare ca nu toata lumea a auzit de planuri de lectii, proiecte, activitati metodice, ore de pregatire, evaluari, corectari de teze si lucrari, consilii si alte kkaturi. Dar nu e de mirare atata timp cat inca exista oameni care nu fac diferenta intre ora de predare(de 50 de minute) si pregatirea din spatele acelei ore. Cand le aduni pe toate, vei vedea ca o sa iasa mai mult de 8h/zi de munca efectiva.
Ti se pare ca e greu sa strunesti un copil de 13-14-15 ani? Ei bine, inmulteste asta cu 25. Apoi stai cu el 4-5-6 ore/zi si incearca sa-i educi. Apoi daca nu ti-s footuti nervii de tot, hai pe aici si spune ca e usor sa muncesti 4 ore pe zi.
Dar mai usor este sa arunci cu noroi. Noi muncim, nu gandim....Trist.

Pentru 95% din ei nu inseamna nici macar 6h pe zi. Plus 4 luni vacanta. 4 luni x 21  = 84 zile de concediu pe an. Pai cu atat timp de stat cu cracii in sus, pregatesti nu un plan de lectie ci 2 lucrari de doctorat pe an. Plus tariful orar mai mult decat dublul salariului mediu la nivel national. Si mai au tupeul sa se planga ca-i greu.

#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postscaiba, on 21 februarie 2018 - 19:58, said:

Care ecuație?
Este o problemă rezolvabilă prin metoda segmentelor Posted Image

n-am vrut sa-ti dau like...da' meritai :)

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vad ca dezbateti in draci sistemul, necesitatea, cresterea copiilor, educatia, s.a.m.d.,.... Dar cu faptul ca un dascal care trebuie sa-i invete pe copii sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca, sa vorbeasca CORECT, debiteaza  O INEPTIE, nu deranjeaza pe nimeni. Eu despre asta vorbeam: despre "NE-AU PROMIS O GRAMADA DE MINCIUNI...."
Cum poate un asemenea specimen de analfabet de gradul doi sa faca educatia copiilor? Asta e intrebarea.

Edited by myshyk, 21 February 2018 - 20:17.


#25
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 20:14, said:

Dar cu faptul ca un dascal care trebuie sa-i invete pe copii sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca, sa vorbeasca CORECT, debiteaza  O INEPTIE, nu deranjeaza pe nimeni. Eu despre asta vorbeam: despre "NE-AU PROMIS O GRAMADA DE MINCIUNI...."
Cum poate un asemenea specimen de analfabet de gradul doi sa faca educatia copiilor? Asta e intrebarea.
Si daca nu greseste? Poate doreste sa ne transmita ca stia cat de absurd este, cat de iresponsabil este? Ca poate intelegeau trocul ce li se propune: niste aberatii improbabile contra votului si inchisului din ochi la furat? Ca au ales sa acorde liber la furat si asteptau sa li se ofera in schimb niste promisiuni fantastice, care altcumva ar fi minciuni?

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 20:14, said:

Vad ca dezbateti in draci sistemul, necesitatea, cresterea copiilor, educatia, s.a.m.d.,.... Dar cu faptul ca un dascal care trebuie sa-i invete pe copii sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca, sa vorbeasca CORECT, debiteaza  O INEPTIE, nu deranjeaza pe nimeni. Eu despre asta vorbeam: despre "NE-AU PROMIS O GRAMADA DE MINCIUNI...."
Cum poate un asemenea specimen de analfabet de gradul doi sa faca educatia copiilor? Asta e intrebarea.

pai pb.e ca intr-o tara in care ar fi fost platiti corect exista concurenta si prostii-prostilor erau casieri in supermarket...nu dascali!

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbladhaund, on 21 februarie 2018 - 20:24, said:

Si daca nu greseste? Poate doreste sa ne transmita ca stia cat de absurd este, cat de iresponsabil este? Ca poate intelegeau trocul ce li se propune: niste aberatii improbabile contra votului si inchisului din ochi la furat? Ca au ales sa acorde liber la furat si asteptau sa li se ofera in schimb niste promisiuni fantastice, care altcumva ar fi minciuni?
"Sa le fie rusine, ne-au promis o grada de minciuni si nu ne-au dat nimic"
Pai tocmai, minciuni au promis, minciuni le-au dat.
Desi corect, trebuia sa sune cumva in genul:
Ne-au promis marea cu sarea si ne-au mintit, nu ne-au dat nimic.

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu ma gandesc ca si ei stiau ca promisiunile sunt la nivel de minciuna, atat de ireale, insa au mers oricum pe mana lor. Un fel de "noi v-am lasat sa furati, voi minciuni ne-ati dat?!!"

#29
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 17:27, said:

Astai sunt "dascalii" de la care ne asteptam sa scoata oameni educati din scoli?
Chiar atat de jos au putut cobora nivelul educatiei proprii?

Râde ciob de oală spartă.

Programa școlară din România e făcută de niște inși care bat în oligofrenie. Profesorii care trebuie să pună programa în practică de asemenea sunt în mare parte străini de scop și de metode eficiente de formare, pe lângă faptul că sunt prost motivați. Aici mă refer atât la salariu, cât și la condițiile de muncă.

Numai cineva extrem de limitat (cu spume) ar putea să spună că munca unui cadru didactic se rezumă la orele de curs. A preda înseamnă sute de ore de studiat, revizuit, tăiat, adăugat, cerut feedback, fine tuning, chiar și repetiții cu clasa goală. La sfârșitul semestrului o iei de la capăt. Mulți nu au motivația să facă asta pe un salariu încadrat la oha. De aici apar codașii facultăților care se fac profesori la stat pentru că nu i-ar angaja nici dracu' pe un post competitiv

Când am pus mâna pe cursurile pentru modulul psihopedagogic de la UniBuc m-am convis că nici formatorii de profesori nu au nici cea mai mică idee ce fac. Nu interesează pe nimeni livrarea de competențe, dimpotrivă, se glorfică aruncatul cu informații în elevi, evaluarea pe bază de ieșit la număr, apoi ura și la gară.

Sper că cei care doresc să facă grevă sunt conștienți că un salariu mărit înseamnă și consolidarea standardelor de evaluare. Eu le doresc succes.

#30
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postbladhaund, on 21 februarie 2018 - 20:49, said:

Eu ma gandesc ca si ei stiau ca promisiunile sunt la nivel de minciuna, atat de ireale, insa au mers oricum pe mana lor. Un fel de "noi v-am lasat sa furati, voi minciuni ne-ati dat?!!"
Problema lor e ca celor din primarii li sau marit salariile . E ceva in genul cu capra vecinului.

#31
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 17:27, said:

Ascultand cu o ureche stirile PRO Tv,de la ora 17.00, mi-a atras atentia plangerea unei "dascalite", citez:
"Sa le fie rusine, ne-au promis o grada de minciuni si nu ne-au dat nimic"!
Astai sunt "dascalii" de la care ne asteptam sa scoata oameni educati din scoli?
Chiar atat de jos au putut cobora nivelul educatiei proprii?
Ce intelegeti voi din plangerea acestei "agramate de gradul doi"?

Poate-i de matematică. :yawn:

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmariusr1976, on 21 februarie 2018 - 21:26, said:

Problema lor e ca celor din primarii li sau marit salariile . E ceva in genul cu capra vecinului.

si daca ne gandim...functionarii din primarii ar duce tara asta inainte...fix plimbatorii de hartii sunt viitorul nostru :)

#33
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostA10Warthog, on 21 februarie 2018 - 21:04, said:

Râde ciob de oală spartă.

Programa școlară din România e făcută de niște inși care bat în oligofrenie. Profesorii care trebuie să pună programa în practică de asemenea sunt în mare parte străini de scop și de metode eficiente de formare, pe lângă faptul că sunt prost motivați. Aici mă refer atât la salariu, cât și la condițiile de muncă.

Numai cineva extrem de limitat (cu spume) ar putea să spună că munca unui cadru didactic se rezumă la orele de curs. A preda înseamnă sute de ore de studiat, revizuit, tăiat, adăugat, cerut feedback, fine tuning, chiar și repetiții cu clasa goală. La sfârșitul semestrului o iei de la capăt. Mulți nu au motivația să facă asta pe un salariu încadrat la oha.
Mda,in care scoli ?
Asta e din gluma saptamani . Cred ca traim in lumi pararele dar in fine daca zici ,de ce nu.

#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostMr_Who, on 21 februarie 2018 - 21:27, said:

Poate-i de matematică. Posted Image

si profii de mate ar trebui sa poata vorbi corect limba romana...si cei de sport...si CHIAR cei de limba romana...

#35
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postanknic, on 21 februarie 2018 - 21:28, said:


si daca ne gandim...functionarii din primarii ar duce tara asta inainte...fix plimbatorii de hartii sunt viitorul nostru Posted Image
Pai mi se confirma ca e capra vecinului. Pai sa vedem si noi ce salarii au ,nu de alta dar la o amarata scoala de tara profesorasi vin fiecare cu bolidul propriu de zici ca te afli in parcarea unei firme IT.

#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postmariusr1976, on 21 februarie 2018 - 21:30, said:

Pai mi se confirma ca e capra vecinului. Pai sa vedem si noi ce salarii au ,nu de alta dar la o amarata scoala de tara profesorasi vin fiecare cu bolidul propriu de zici ca te afli in parcarea unei firme IT.

NU sunt profesor. doar am copil la scoala :)

da' vezi ca tu ai cateva greseli gramaticale...cam impardonabile...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate