Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Greva dascalilor

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ascultand cu o ureche stirile PRO Tv,de la ora 17.00, mi-a atras atentia plangerea unei "dascalite", citez:
"Sa le fie rusine, ne-au promis o grada de minciuni si nu ne-au dat nimic"!
Astai sunt "dascalii" de la care ne asteptam sa scoata oameni educati din scoli?
Chiar atat de jos au putut cobora nivelul educatiei proprii?
Ce intelegeti voi din plangerea acestei "agramate de gradul doi"?

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
eu inteleg ca li s-au promis minciuni si nu au primit nici una

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si eu asta am inteles. Dar ca un "dascal" sa faca  greva pentru asta, chiar nu m-as fi asteptat....

Edited by myshyk, 21 February 2018 - 17:36.


#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Uite cine scoate politicienii din parlament. Duduia aia care nu si-a dat seama ca s-a contrzis. Nu e de mirare ca Romania se duce de rapa cu genii dinastea care ar trebui sa formeze urmatoarele generatii dar ei nu stiu sa lege doua cuvinte intr-o propozitie care sa aiba sens. SI unii dintre ei au tupeul de a cere mariri de salarii cand la ei curg banii din meditatii.

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 17:27, said:

...Ce intelegeti voi din plangerea acestei "agramate de gradul doi"?
Înțeleg de ce a avut confuzul partid care este, suficiente voturi.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Oamenii buni pleaca din tara - ceea ce e bine. Doar cateva procente din ei cer renuntarea la cetatenie - deci cei care pleaca isi iubesc tara.

Romania isi va reveni atunci cand acesti oameni se vor intoarce, cu mentalitatea modelata ca in Occident.

Aceasta e singura sansa a Romaniei.

Restul sunt vorbe.

#7
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View PostOriginalCopy, on 21 februarie 2018 - 17:56, said:

Romania isi va reveni atunci cand acesti oameni se vor intoarce, cu mentalitatea modelata ca in Occident.

Aceasta e singura sansa a Romaniei.

Mentalitatea în Occident, e ca oriunde. Diferenţa dintre Orientul european şi Occident, e dat de trecutul diferit. Istoria Occidentului a permis să se acumuleze capital în mâinile unor bogătaşi, care apoi au creat locuri de muncă.

Estul Europei însă a fost mereu lovit: ba de soartă, ba de turci, ba de ruşi...ba de tătari, ba de ţigani...ba de toate relele.


Mentalitate poate avea oricine, că dacă n-are bani, mentalitatea nu ţine de foame...şi nici nu se poate educa flămând.

#8
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
La cat muncesc zică mulțumesc. Văd că se compară cu șoferi din primarii,sa se angajeze acolo.

View PostOriginalCopy, on 21 februarie 2018 - 17:56, said:

Oamenii buni pleaca din tara - ceea ce e bine. Doar cateva procente din ei cer renuntarea la cetatenie - deci cei care pleaca isi iubesc tara.

Romania isi va reveni atunci cand acesti oameni se vor intoarce, cu mentalitatea modelata ca in Occident.

Aceasta e singura sansa a Romaniei.

Restul sunt vorbe.
Si ceea ce ai zis sunt vorbe.

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 17:27, said:

Ascultand cu o ureche stirile PRO Tv,de la ora 17.00, mi-a atras atentia plangerea unei "dascalite", citez:
"Sa le fie rusine, ne-au promis o grada de minciuni si nu ne-au dat nimic"!
Astai sunt "dascalii" de la care ne asteptam sa scoata oameni educati din scoli?
Chiar atat de jos au putut cobora nivelul educatiei proprii?
Ce intelegeti voi din plangerea acestei "agramate de gradul doi"?
La patron se da mai mult pentru patru ore de muncă cu pauze la fiecare oră.
Eu zic sa încerce acolo.

#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
O fi fost profa de "tehno"...

#10
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 17:27, said:


"Sa le fie rusine, ne-au promis o grada de minciuni si nu ne-au dat nimic"!
Astai sunt "dascalii" de la care ne asteptam sa scoata oameni educati din scoli?


NU. Dupa cum spunea Caragiale : ... dupa buget coane' Fanica ! "

Atata timp cat profesorii sunt platiti cu salarul unui gunoier si au veniturile cu 30% mai mici decat soferii sau paznicii din primarii aceasta este resursa umana care accede pe post. Orice post are targhet-ul lui de atractivitate.  

Un profesionist nu vede ca atractiv invatamantul.

Un exemplu elocvent ar fi cel al profesorilor de informatica sau limbi moderne. Stau 2-3 luni la catedra pana gasesc ceva mai bun. Iar cei care raman sunt cei mai slab pregatiti. Cei care isi cumpara liucenta, referatele sau lucrarile. Si ei sunt multumiti cu un saklar de mizerie pe modelul leafa' merge...timpu' trece...etc.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmariusr1976, on 21 februarie 2018 - 18:09, said:

La cat muncesc zică mulțumesc. Văd că se compară cu șoferi din primarii,sa se angajeze acolo.


Si ceea ce ai zis sunt vorbe.


La patron se da mai mult pentru patru ore de muncă cu pauze la fiecare oră.
Eu zic sa încerce acolo.
ma mir ca inca sunt oameni care cred ca munca unui dascal inseamna doar cele 4-5-6 ore/zi.
Se pare ca nu toata lumea a auzit de planuri de lectii, proiecte, activitati metodice, ore de pregatire, evaluari, corectari de teze si lucrari, consilii si alte kkaturi. Dar nu e de mirare atata timp cat inca exista oameni care nu fac diferenta intre ora de predare(de 50 de minute) si pregatirea din spatele acelei ore. Cand le aduni pe toate, vei vedea ca o sa iasa mai mult de 8h/zi de munca efectiva.
Ti se pare ca e greu sa strunesti un copil de 13-14-15 ani? Ei bine, inmulteste asta cu 25. Apoi stai cu el 4-5-6 ore/zi si incearca sa-i educi. Apoi daca nu ti-s footuti nervii de tot, hai pe aici si spune ca e usor sa muncesti 4 ore pe zi.
Dar mai usor este sa arunci cu noroi. Noi muncim, nu gandim....Trist.

Edited by dan1980_25, 21 February 2018 - 18:48.


#12
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Bai ,mă lăsați cu "planul"asta de lecții .
Mai tine șmecheria asta ?
În ultimii ani nu va mai doare capul dacă se mai învață sau nu.
Si pana la urma eu zic sa îmi urmați sfatul si mutati-va cu munca la patron si va garantez ca va fi bine pentru voi.
De ce va plângeți .

Edited by mariusr1976, 21 February 2018 - 18:59.


#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmariusr1976, on 21 februarie 2018 - 18:54, said:

Bai ,mă lăsați cu "planul"asta de lecții .
Mai tine șmecheria asta ?
În ultimii ani nu va mai doare capul dacă se mai învață sau nu.
Si pana la urma eu zic sa îmi urmați sfatul si mutati-va cu munca la patron si va garantez ca va fi bine pentru voi.
De ce va plângeți .
pai daca s-ar muta toti profesorii la patron, cine iti mai invata plodul ca 1+1= 2?
Pe de alta parte altii isi doresc mai mult de la viata decat sa faca 4 clase primare si apoi sa fie sclavi la un patron.
Dar neah....educatie cu forta nu merge. Daca ar fi cu totii intelectuali, cine mai baga la tarnacop, la patron?
Fir intins.

Edited by dan1980_25, 21 February 2018 - 19:48.


#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postdan1980_25, on 21 februarie 2018 - 19:22, said:

Pe de alta parte altii isi doresc mai mult de la viata decat sa faca 4 clase primare si apoi sa fie sclav la un patron. Dar neah....educatie cu forta nu merge. Daca ar fi cu totii intelectuali, cine mai baga la tarnacop, la patron?Fir intins.
Poti sa "bagi la patron" ce ai invatat ca sa devii profesor. Meseria aceea de studii superioare. Nu stiai? Te pomenesti ca de aceea toti absolventii pregatiti de voi zici ca sunt doar cu 4 clase?

#15
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,960
  • Înscris: 14.09.2004

View Postsylvius, on 21 februarie 2018 - 18:12, said:

O fi fost profa de "tehno"...
Viitoare prim sinistra...;)

View Postdan1980_25, on 21 februarie 2018 - 19:22, said:


pai daca s-ar muta toti profesorii la patron, cine iti mai invata plodul ca 1+1= 2?
...
Al meu a invatat asta acasa. Sa inteleg ca nu mai trebuie sa il duc la scoala ?

#16
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu poti cere performanta cu salariul minim pe economie...atat ia un profesor debutant...si daca e bun...se va duce in alta parte!

pe de alta parte, da...exista o gramada de oameni care au pb.psihiatrice f.grave in sist.nostru de invatamant. dar nu poti rezolva asta decat plecand de la salarizare buna, astfel incat sa aduci oameni buni...pt.a-i putea elimina pe cei care nu-s buni.

#17
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Foarte adevarat, intai trebuie sa ai oameni de calitate dispusi sa intre in invatamant, inainte de a-i putea elimina pe cei mediocri - sau mai rau!
Si pe bani putini cine mai vrea sa munceasca azi?!?

LE: Nu cred ca mai sunt prea multi oameni normali in RO care sa-si mai doreasca sa educe/invete/lumineze/destepte plozii altora doar din pasiune/vocatie...
E si un banc pe tema asta:
- Care e diferenta intre un dascal si un pedofil?
- Doar pedofilul iubeste sincer copiii!

Edited by Serpent, 21 February 2018 - 20:04.


#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbladhaund, on 21 februarie 2018 - 19:27, said:

Poti sa "bagi la patron" ce ai invatat ca sa devii profesor. Meseria aceea de studii superioare. Nu stiai? Te pomenesti ca de aceea toti absolventii pregatiti de voi zici ca sunt doar cu 4 clase?
Deci profesorul e de vina pentru faptul ca agariciul cel mic are o juma' de neuron, iar tac-su are impresia ca a facut un mic Einstein.  Apoi are pretentia de la el sa faca facultate si zice: e prosti dom'le profesorii. Copilul meu e destept, dar aia de la scoala sunt incompetenti ca nu-i baga materia cu palnia in cap..
Pe de alta parte, nici nu ne cunoastem si de deja incerci un bullying online cu mine?
Stii tu sigur ca eu sunt dascal? Ca asa deduc din postarea ta.
Mai si vorbesti la plural...desi nu vad nici un profesor pe topicul asta.

Edited by dan1980_25, 21 February 2018 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate