Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Monitor secundar ieftin?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 23:11, said:

Da, ai dreptate, am gresit uitandu-ma la un model diferit de ala. Imi cer scuze pentru aceasta dezinformare.
si nu e singura... probabil ar trebui sa iti ceri scuze si legat de rezolutiile alea care ar trebui sa fie la fel dupa tine ca sa mearga bine extended desktop :)

Iti multumesc ca macar unele din dezinformari le-ai acceptat si ti-ai cerut scuze pt ele.

Ai investit f mult timp in nimic... te-am mai intrebat... ce contesti? E un monitor mai bun la jumate de pret ca unul nou.
Nu mi-ai raspuns... anyway. Cred ca am furnizat initiatorului o opinie avizata, decizia o poate lua singur,

Eu l-as sfatui sa le ia pe ambele, tinand cont ca se pot returna la ora actuala sau vinde in cazul samsungului si sa compare culorile, dotarile, reglajele... calitatea se vede.
Vorbesc din experienta... am cumparat monitoare noi si nu am gasit nimic sa se apropie de calitatea monitoarelor profesionale care asa cum admiti si tu au costat spre 1000 de dolari.... era un motiv pt care costau atat.

Pixelii aia in plus sint... un plus. Ca tu incerci sa minimizezi acest plus, tot un plus ramane.

Faptul ca producatorii acum vand ecrane de 23,6 si incearca sa induca ideea ca sint de 24 inch e o alta mare pacaleala...
La alea profesionale care asa cum ai spus si tu costa spre 1000 dolari, ecranul e de 24 de inch... nu 23,6... si multe multe altele.

O seara buna si fii mai putin agresiv in exprimare pt ca asa cum vezi apoi tre sa iti ceri scuze...

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunbrutus, on 22 februarie 2018 - 23:22, said:

E un monitor mai bun la jumate de pret ca unul nou.
E vechi, si timpul isi cere tributul. Poate sa cedeze in orice clipa. Aliexpress (si altii) au la vanzare placi de alimentare pentru monitorul asta la cca 80€ (mai adaugi transport si vama) ... cam scump, nu crezi?
La ~200 lei monitorul ala ar fi o afacere, dar nu la cat ceri tu pe el.
Deci, e 224T sau 244T pana la urma? Cand vinzi ceva vinde cu argumente.
Eu unul as zice pas, dar nu e decizia mea, pot doar sa imi exprim opiniile.

View Postunbrutus, on 22 februarie 2018 - 23:22, said:

Ai investit f mult timp in nimic...
Investesc timp ca sa ajut lumea asa cum pot, eu nu consider asta nimic.
Altii investesc timp ca sa vanda lucruri , e o piata libera.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 23:28, said:

E vechi, si timpul isi cere tributul. Poate sa cedeze in orice clipa.
hai ca acum ai schimbat placa, admiti ca e peste orice monitor consumer de pe piata, nu calitatea e problema, acum arunci alt FUD referitor la vechime si ca poate pica  oricand Posted Image)
Al naiba, 10 ani nu a picat, e plina piata de aceste monitoare profi, se pare ca au fost facute sa reziste.
In schimb, la astea noi vedem la reviewuri doar oameni care returneaza cate 3 pana nimeresc unul fara light bleeding, pixeli morti etc

"When it comes to image quality, the 244T is one of the best LCD displays I’ve seen. In general use the image is pin sharp with vivid, but not oversaturated colours. Editing images using Photoshop is an absolute joy on this screen – not only because of the high resolution, but also because the colours look natural and there’s no detail lost in low or high contrast areas.

DisplayMate just confirmed my initial opinion – that the image quality on the 244T is superb. Looking at the 64-Step Greyscale screen showed a pretty much perfect image – every step was resolved without the slightest hint of compression at the high or low intensity edges. There was also no pink or green tinges seeping into the mid-range greyscale – something that affects a fair number of LCD displays. Meanwhile the 256 Intensity Level Colour Ramp showed a silky smooth gradation from high intensity to low – again many screens struggle here and show evidence of banding and stepping. The 256 Intensity Level Ramp was equally as smooth and again there was no hint of colour seeping into the mid-range greyscale. The 244T made short work of the Colour Scales test too – every single step was displayed without any hint of compression, while every colour dropped off uniformly to black on the very last block.

The SyncMaster 244T is the best high resolution LCD monitor I’ve seen at a great price. Yes, if you are VERY serious about image editing, you’ll probably look at a monitor like the Eizo ColorEdge CG220 or the NEC SpectraView Reference 21, but you’ll be paying over three times as much for either of these. For all but professional image editors that demand a colour calibrated display, the 244T is ideal for Photoshop work."
http://www.trustedre...ter-244t-page-3

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 23:28, said:

Altii investesc timp ca sa vanda lucruri , e o piata libera.
ah, acum ma acuzi ca eu vand? nu poti purta o discutie pe argumnte civilizate, nu=i asa?
La argumente civilizate ai pierdut deja si vrei totusi sa ramana ca tine....

Eu cedez.

Edited by unbrutus, 23 February 2018 - 00:21.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunbrutus, on 23 februarie 2018 - 00:13, said:

admiti ca e peste orice monitor consumer de pe piata,
Nu, am spus ca la imagine probabil e peste orice monitor sub 150€ de pe piata. Asta inseamna monitoare de cel mult 700 lei. Piata consumer se opreste pe la 1200€.
Dar imaginea unui monitor nu e totul. Latenta de 50ms este inacceptabila pentru un gaming chiar si lejer pe un sistem. Poti sa il utilizezi pentru filme si office, poate ceva editare. Si are 12 ani, nu 10.
Monitorul ala valoreaza cel mult 200 lei. dar na, din partea mea iti doresc sa il dai cu cat vrei.
Cristi, iti doresc succes la vanzarea monitorului (si a tuturor celorlalte chestii pe care le ai listate pe OLX). Hint: invata un pic mai mult despre ce vinzi, nu de alta, dar esti cam superficial ca vanzator.

Edited by ro_explorer, 23 February 2018 - 00:22.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
penibil...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate