Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Monitor secundar ieftin?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
As dori sa imi cumpar un monitor full hd secundar, preferabil cu panel IPS si in jur de 24", dar nu pot sa ma decid pe care sa il aleg. Am deja un Benq XL2411T cu TN panel de 144hz dar as vrea si unul care sa reprezinte culorile mai bine chiar daca nu are refresh rate mare.

https://altex.ro/mon...8-full-hd-negru
(Nu pot gasi review-uri pentru acesta)

https://www.emag.ro/...0/pd/DX195DBBM/
(Nu am auzit nimic rau despre acesta)

Specificatii:
https://www.displays...n/model/274acff
https://www.displays...n/model/3621dc3

Din specificatii presupun ca acer-ul e mai bun dar as dori si o parere profesionala si alte recomandari daca aveti. Multumesc mult!

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
ia-ti un IPS second hand. Gasesti pe la Diablos, Gia si altii specializati in refurb.

#3
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
Iti multumesc pentru raspuns! Am mai gasit 2 monitoare second hand: DELL P2414H si Lenovo L24i-10
Care dintre cele 2 este mai bun? Din cate am citit DELL-ul acela este extraordinar pentru acel pret dar nu am putut gasi prea multe informatii pentru Lenovo L24i-10 deoarece este aparut destul de recent.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Ai grija sa fie grad A sau A++, cele grad B pot avea pete pe display

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Dell

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
si eu recomand ceva second hand, primesti calitate mult mai mare la pret mic.

De exemplu, eu as alege monitoare cu rezolutie verticala 1200, mi se pare o mare porcarie cum producatorii au scos asa niste pixeli usor usor...

Un exemplu: https://www.olx.ro/o...te-IDa9pjP.html

View Postspotplay, on 21 februarie 2018 - 19:13, said:

Iti multumesc pentru raspuns! Am mai gasit 2 monitoare second hand: DELL P2414H si Lenovo L24i-10
Care dintre cele 2 este mai bun? Din cate am citit DELL-ul acela este extraordinar pentru acel pret dar nu am putut gasi prea multe informatii pentru Lenovo L24i-10 deoarece este aparut destul de recent.
de ce sa iei un 1920 x 1080 cand poti lua un 1920 x 1200... cumpara acel Samsung de pe olx, si o sa imi multumesti.
Daca nu, il poti revinde oricand tinand cont ca pretul e mic si cunoscatorii vaneaza monitoarele 1920x1200

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e nici o scofala între 1920x1080 și 1920x1200. În afara ca ai benzi negre sus-jos când te uiți la filme 16:9 practic ai 100 de pixeli în plus pe verticala... Oh, vai, life changer.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
De regulă în acei 100px intră numai bine bara de meniu , deci nunu vorbim chiar de un spațiu mort.  Dar e drept că nu-i nici chiar game changer .

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Monitorul laptopului de munca e 1920x1080. Unul din monitoarele de pe birou e 1920x1200 (era singurul pana cum 2 ani) si diferenta intre lucrul pe laptop si lucrul pe monitor era ca si inexistenta. Nu am simtit nici o pierdere de eficienta a utilizarii ecranului.
Al doile monitor insa (devenit principal) este 2560x1440 ... si, da .. e o diferenta de la cer la pamant intre cum lucrezi pe QHD fata de FHD.

Acasa am de asemenea monitoare QHD.

Daca vrei "game changer" mergi pe o rezolutie net superioara(QHD sau 4K), diferenta intre 16:9 si 16:10 la rezolutie FHD e doar pe hartie.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 10:19, said:

Nu e nici o scofala între 1920x1080 și 1920x1200. În afara ca ai benzi negre sus-jos când te uiți la filme 16:9 practic ai 100 de pixeli în plus pe verticala... Oh, vai, life changer.
unii oameni isi cumpara calculator ca sa lucreze pe el, si de ex in proiectare, editare video, progamare, acel spatiu suplimentar de 120 pixel (stai prost si cu matematica!) e f important

Pt a viziona filme ai televizor

In plus, monitoarele astea au si alte avantaje, sint profesionale, au paneluri de cea mai buna calitate (exista IPSuri ieftine si IPSuri scumpe), se pot roti in mod portret (cum se si vede in pozele din anuntul ala), se regleaza pe inaltime, au porturi USB incluse etc etc...

lucruri la care tu nici nu te gandesti la prima vedere.

View Postbenis, on 22 februarie 2018 - 10:56, said:

De regulă în acei 100px intră numai bine bara de meniu , deci nunu vorbim chiar de un spațiu mort.  Dar e drept că nu-i nici chiar game changer .
120px, nu 100, insa nu numai meniul, gandeste-te ca oferi asistenta prin TeamViewer cuiva care are 1080 pe monitorul lor... ce misto e sa ai acei pixeli in plus pe al tau sa nu mai dai scroll...

insa repet, acest 1200 pe verticala este semnalul unui monitor PROFESIONAL cu avantajele amintite mai sus, suport profesional cu reglare pe inaltime si rotire in portret, porturi usb, conexiuni multiple (gen daca un monitor normal are un port hdmi, cele profi au 2 sau 3 etc)

A, si mai e si certificat TCO03... cate monitoare noi mai gasesti cu asemenea caracteristici

Edited by unbrutus, 22 February 2018 - 12:43.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
@unbrutus,

Vad ca esti foarte pasionat de date exacte Da, era vorba de la inceput de 120 de pixeli ... adica nimic in viata reala.
Cat despre lucrurile la care ma gandesc sau nu, nu ma cunosti si nu stii cu ce ma ocup asa ca mai bine abtinete de la a specula ... "assumption is the mother of all fuckups" ...

Repet, in loc sa alergi dupa 120 de pixeli mai bine alergi dupa calitate, mai ales ca dpdv al rezolutiei monitorul principal e FHD 16:9, deci pentru o utilizare dual-monitor, atat in "mirrored desktop" cat si in "extended desktop" este de preferat sa ai aceeasi rezolutie la monitoare.

Desi folosec monitoarele proprii pentru absout tot (design, editare, gaming, browsing, media) nu am folosit niciodata (in peste 25 de ani de utilizare PC) nici un monitor in mod portret. Acest tip de utilizare pe birou este absolut de nisa (asta nu inseamna ca nu sunt anumite use-case-uri care sa necesite asta).

@spotplay,

Daca vrei ceva cu reproducere de culori orienteaza-te spre Dell (parere personala). Cauta un panel IPS de 8 biti cu acoperire 100% sRGB, calibrat din fabrica.
Cele din seria Ultrasharp (care incep cu U in cod) sunt renumite pentru acuratetea de culori.
Asta este un canditat excelent pentru tine: https://www.pcgarage...8ms-gtg-silver/

Ia si un review ptr el: http://www.tftcentra...dell_u2414h.htm

Edited by ro_explorer, 22 February 2018 - 13:00.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 12:57, said:

@unbrutus,

Vad ca esti foarte pasionat de date exacte Da, era vorba de la inceput de 120 de pixeli ... adica nimic in viata reala.
tie se pare ca iti plac datele inexacte, gresite de fapt, pt ca ai postat mai multe din pacate:

Cum sa fie nimic in viata reala?
Am trecut de la laptop cu 768 pixeli pe verticala la unul cu 900 si mi se pare diferenta enorma.

Ce importanta are ca tu personal nu ai folosit o anumita functie din multele enumerate? Reglajul pe inaltime sigur ti l-ai fi dorit dar  monitoarele ieftine nu il mai ofera mai nou.

Pana la urma ce anume contesti? I-am propus un monitor mai ieftin, mai bun din toate punctele de vedere, si cu functii suplimentare.

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 12:57, said:

Repet, in loc sa alergi dupa 120 de pixeli mai bine alergi dupa calitate, mai ales ca dpdv al rezolutiei monitorul principal e FHD 16:9, deci pentru o utilizare dual-monitor, atat in "mirrored desktop" cat si in "extended desktop" este de preferat sa ai aceeasi rezolutie la monitoare.
oh my god, wrong again.

Nu este deloc de preferat sa ai aceeasi rezolutie la monitoare, nu are nicio legatura, mai ales in extended desktop! Poti avea cate monitoare vrei de ce rezolutie doresti.

Iar mirror nu cred ca mai foloseste cineva.

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 12:57, said:

Daca vrei ceva cu reproducere de culori orienteaza-te spre Dell (parere personala). Cauta un panel IPS de 8 biti cu acoperire 100% sRGB, calibrat din fabrica.
Samsungul ala a fost cap de serie si reproduce culorile excelent, fiind superior IPS (IPS are asa cum probabil stii unele probleme cu spalacirea culorilor).
Si inca ceva... e o treime din pret... si e 24 de inch adevarati, nu 23,6... cunoscatorii stiu.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Initiatorul (care ne-a parasit dupa cele 2 mesaje scrise pe forum) are suficiente informatii sa aleaga singur.
Ca info general, clasamentul de la cel mai prost la cel mai bun display (dpdv al redarii culorilor) este: TN -> VA -> IPS -> QLED -> OLED.
Samsungul ala era o treaba acum un secol ... acum are cel mai prost panel din industria LCD de azi. Sa recomanzi un LCD TN ca monitor cu "acuratete de culori" este o gluma trista, ca sa nu zic mai mult.

Eu ma retrag din discutie ... ma duc inapoi in lumea mea cu monitoarele mele.

#14
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
@unbrutus
Multumesc pentru recomandare dar
  • As dori unu la o rezolutie standard pentru filme
  • Nu am folosit in ultimul deceniu alt aspect ratio inafara de 16:9 (desi mi-ar placea un 21:9)
  • As dori monitorul sa fie placut estetic
  • Monitorul acela langa monitorul meu actual ar arata cam schiop
  • Nu il folosesc in mod profesional, doar ca hobby pentru editare video/foto, programare, vizionare film sau monitorizarea calculatorului.
@ro_explorer
Inca nu am parasit doar ca nu am avut timp sa mai trec pe aici.
Probabil am sa mai astept putin sa mai strang bani si am sa mai vanez preturi pentru acel monitor deoarece l-am vazut recomandat peste tot.

Poti sa imi faci te rog o lista cu lucrurile la care ar trebui sa fiu atent daca cumpar de pe olx pe care le pot vedea din poze? (pixeli morti etc.)

Edited by spotplay, 22 February 2018 - 14:47.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai ar cam trebui sa te uiti sa fie estetic OK (fara urme de dopuri de sampanie in panel), apoi treci la partea functionala.

Daca iei monitor SH cel mai bine este sa ai un laptop cu tine sau un telefon/tableta care sa poata reda ceva pe un port HDMI (sau dp sau dvi cu adaptor pasiv).

Daca ai laptop, e simplu: rulezi un program de testat monitoare (gen asta: https://www.passmark...monitortest.htm ) si ai rezolvat problema.
Daca nu ai laptop la dispozitie, fac umva sa afisezi imagini de test in fullscreen (se gasesc pe net imagini de testat monitoare).
Trebuie sa te uiti la urmatoarele aspecte:
Uniformitatea pe W R G B si gri 25-50-75% folosind imagini independente pregatite in prealabil. Cu astea poti vedea si pixeli/subpixeli defecti ("dead" sau "hot").
Mai trebuie sa verifici ca nu face probleme in stralucirea maxima si ca merg controalele. In rest nu ar trebui sa fie diferit de ce spune hartia lui de fabrica.

Cam atat ... bafta.

Edited by ro_explorer, 22 February 2018 - 15:02.


#16
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
Ok multumesc mult!

Edited by spotplay, 22 February 2018 - 18:03.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 14:31, said:

Samsungul ala era o treaba acum un secol ... acum are cel mai prost panel din industria LCD de azi. Sa recomanzi un LCD TN ca monitor cu "acuratete de culori" este o gluma trista, ca sa nu zic mai mult.

Eu ma retrag din discutie ... ma duc inapoi in lumea mea cu monitoarele mele.
multumesc, sper sa te retragi pt ca ai imprastiat f multe informatii gresite.
"Samsungul ala" nu are panel TN... am si specificat ca are unul din cele mai bune paneluri din lume, fara reflexii si cu fara probleme cu color shifting in functie de unghiuri.
E o gluma intr-adevar trista ca vii cu atatea info gresite si te si exprimi asa de vehement.
Lasa dramatismul asta cu glumele triste si exprimari de genul.
Exprima-ti opinia decent.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postunbrutus, on 22 februarie 2018 - 22:07, said:

"Samsungul ala" nu are panel TN...
Da, ai dreptate, am gresit uitandu-ma la un model diferit de ala. Imi cer scuze pentru aceasta dezinformare.

Acum l-am cautat mai atent si pot spune asa:
1. Nu exista referinte online la nici un model Samsung 224T, doar 244T, produs lansat in octombrie 2005. Referirile de mai jos sunt strict la modelul 244T.
2. Are un panel PVA, adica o versiune de LCD cu tehnologie "Vertical Alignment". Este un compromis bun intre TN si IPS dar nu se ridica la calitatea unui IPS decent (Este depasit lejer de IPS-urile din gama medie de azi).
3. Din review-uri vad ca are 50ms input lag, cam mult as zice.
4. E adevarat ca a costat la vremea lui vreo 800€ ... asta acum 12 ani . Probabil ca performeaza mai bine decat orice monitor nou din gama sub 150€ (indiferent de tehnologie) dar cam atat.

Eu inteleg ca tii la comorile trecutului dar, totusi, au trecut 12 ani de la lansarea acelui model. 12 ANI.
Nu are backlight cu tehnologie LED si dupa atatia ani poate sa cedeze oricand (partea de alimentare si de inalta tensiune pentru tub, poate chiar si tubul). Eu nu as da atatia bani pe o vechitura, chiar daca a fost regele monitoarelor de 24" acum 12 ani.

Review 1
Review 2

Acum astept ARGUMENTE impotriva a ce am scris in aceasta postare, altele decat "are un panel excelent, profesional, etc ... ".
Nu inteleg de ce iei asa de tare apararea vechiturii aleia de pe OLX (Cristi, tu esti? )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate