Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Visul în realitate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Vi s-a întâmplat ca, gândurile, visurile, să se materializeze mai târziu în viață?

Un eveniment ce s-a petrecut în subconștient să devină ulterior parte din realitatea ta?

Edited by zyppster, 21 February 2018 - 14:25.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
De regula este invers, evenimente din viata reala, temerile, grijile etc cauzeaza subiecte in vis.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zyppster, on 21 februarie 2018 - 14:22, said:

Vi s-a întâmplat ca, gândurile, visurile, să se materializeze mai târziu în viață?
Un eveniment ce s-a petrecut în subconștient să devină ulterior parte din realitatea ta?

Da.. cele marunte, da... adica cum sa fie culoarea mobilei din bucatarie.  Cele mari (sa castig la Loto) mai asteapta...
Scopul societatii capitaliste si a regimurilor politice actuale este sa ne putem indeplini cat mai mult din dorintele marunte pe care le avem, in bucla noastra limitata de existenta.
De asta s-au inventat cardurile - ca sa iti poti permite mici nimicuri cu care sa-ti refaci echilibrul psihic destramat de banci, corporatii, guverne si mass-media.

Edited by rosix, 21 February 2018 - 14:33.


#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da:  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NDlFiYX84yU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ursamajor, 21 February 2018 - 14:35.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zyppster, on 21 februarie 2018 - 14:22, said:

Vi s-a întâmplat ca, gândurile, visurile, să se materializeze mai târziu în viață?

Un eveniment ce s-a petrecut în subconștient să devină ulterior parte din realitatea ta?
Asta poate fi si senzatia ca ai mai trait acel eveniment, desi nu ai fi avut cum. Senzatia de deja-vu, care ramane in mare parte un mister.

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
mi-am amintit un vis aproape realist în care părea că așteptam să mă întâlnesc cu o tipă pe o stradă specifică. la o săptămână după vis, am întâlnit o fată pe care n-o mai văzusem de ani buni, fix pe respectiva stradă din visul avut. Coincidență? precizez că nu discutasem cu acea fată în prealabil pentru că nu am păstrat legătura în niciun fel.

Edited by zyppster, 21 February 2018 - 15:16.


#7
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014

Quote

Coincidență?
Da.

Edited by Baggins, 21 February 2018 - 15:23.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lasati off-topicul si misto-urile!

#9
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ai să fii respectat.

Edited by zyppster, 21 February 2018 - 15:59.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu, spre exemplu, am un vis sa gasesc undeva pe o strada, o geanta cu bani, abandonata... Totusi nu stiu cum naiba se face ca... mai gasesc cate 1 leu pe jos.. dar geanta cu bani pana acum nu am gasit.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Se intampla, dar nu stiu cat este premonitie (ce visez noaptea sa se intample ziua) si cat este subconstient.

Ca sa-ti dau un exemplu (ca tot mi-ai adus aminte). In scoala generala am visat de doua ori ca imi uit caietul cu temele acasa. Prima data l-am uitat. A doua oara cand am visat, m-am uitat in ghiozdan si l-am gasit... lipsa. Era in dulapiorul cu manuale si caiete.

Intrebarea vine in felul urmator: daca eu am uitat si constiinta (memoria reziduala sau cum se cheama) mi-a transmis un mesaj (vis) sa-mi spuna ca nu am facut ceva?

#12
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Da. Se numeste precognitie. Si e unul dintre cele mai dificile fenomene de inteles asta datorita intuitiilor gresite pe care le avem despre natura timpului.

#13
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Eu am patit sa visez ca tatal meu a facut infarct iar mama vorbea la telefon cu fratele lui despre asta si i-a cerut imprumut o suma de bani pentru ca a avut nevoie de stent.
Dupa cateva luni s-a intamplat totul exact ca in vis, stiam suma de bani, tot. Foarte bizar.
Se prea poate sa fie deja vu si sa nu fie cum imi amintesc eu dar tin minte foarte clar ca ma uitam la mama mea si stiam ce urmeaza sa spuna la telefon.

#14
feromon

feromon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2018

 soricelucut, on 22 februarie 2018 - 14:58, said:

Da. Se numeste precognitie. Si e unul dintre cele mai dificile fenomene de inteles asta datorita intuitiilor gresite pe care le avem despre natura timpului.


mie mi se pare invers

ele se datoresc intuiitilor care nu au legatura cu timpul

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 zyppster, on 21 februarie 2018 - 14:22, said:

Vi s-a întâmplat ca, gândurile, visurile, să se materializeze mai târziu în viață?
Un eveniment ce s-a petrecut în subconștient să devină ulterior parte din realitatea ta?
Da, de multe ori.
Si uneori exact cum a zis @antiqque mai sus, exact ca-n vis fiecare amanunt.

Nu pot sa imi explic cum si de ce, dar ma sperie de multe ori !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate