Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La 3 ani dupa executarea silita

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu este haiducie, este legală.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca consideram asta haiducie,m atunci ce face banca e camatarie sau ce?

E un contract fratilor, guvernat de intelegerea partilor si legile bancare. Hai sa plangem de mila bancilor
Of of of banii altor deponenti pierduti de incompetenti

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
O alta chestie, ca tot suntem pe sectiunea de drept. Trebuie aratata intentia. A avut notrust intentia sa dea teapa bancii?
S'a trezit el dimineata si a spus, azi merg la banca si iau un imprumut ce apoi nu am sa'l mai platesc?
Nu, din cate a spus, a mers la banca si a luat un imprumut la care a inceput sa plateasca rate. Apoi, cand situatia s'a schimbat si a fost dificil pt el, s'a oprit din platit ratele.
Dar nu e nici'o problema, avem un contract aici, ce spune ce se intampla in astfel de situatii. Voi, care dati cu pietre, ati facut vreodata un contract de imprumut cu banca? Ati avut ceva de zis? ceva la genu, nu sunt de acord cu x si y, inlocuim asa si asa? S'a putum face ceva? Nu, ci asta e contractu, il semnezi, nu'l semnezi, bine valea altu la rand. Contract intocmit de o echipa de juristi angajati de banca.
Omul, pur si simplu a cerut sa fie aplicate conditiile contractului. Nu este in interesul lui sa apere interesul bancii, nu? Cati dintre voi in aceeasi situatie, retinei, in aceeasi situatie, ati proceda in alt fel? Sa va vindeti casa si sa dati banii bancii, ca desi potrivit legii nu mai sunteti datori, totusi ati luat banii de la banca si asa e normal sa dati banii inapoi...

#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Cel mai tare m-a secat faptul ca am ajuns de la 250 650 lei la 400 820 lei, intr-un an, (bani ridicati in suma de 630 milioane lei vechi, excutat in suma de 850 milioane + 53 milioane cheltuieli executare = un total de 903 milioane de dat, in realitate returnat doar ratele pe 12 luni dintr-un total de 120 de luni), desi la incheierea contractului mi-au spus ca dobanda este variabila o luna in plus, o luna in minus, e pai ce sa vezi in 12 luni ratele doar au crescut, pentru ca vezi doamne crestea roborul, ce m-a  scarbit mai tare erau chestiunile urmatoare:
1. aveam rata scadenta pe 27 ale fiecarei luni, daca depuneam banii pe 25 ale lunii, eram sunat pe 28 ca mai trebuie sa dau bani, ca nu s-a tras rata pe 25 ci pe 27, iar din 25 in 27 banii au stat in cont si au fost administrati.

Asta mi se pare mizerabil si suna a camatarie, daca te imprumuti la un camatar necinstit,si ii duci banii mai devreme, se pune ca nu ai respectat data returnarii, sau dispare in ziua returnarii si iti spune ca nu ai venit sa-l cauti, nu ca a fost el disparut.

2. daca 27 pica in weekend, si plateam pe 26 trebuia deja sa dau comision un 1 leu ca nu e 27 si iar apare rata incompleta, daca depuneam pe 28 sau 29 in functie de ce zi era 27 (adica sambata sau duminica), se socotea ca am intarziat cu rata.

in vara lui 2009 aveam venituri tot mai mici pe motiv de criza, banca ma taxa de cate ori putea si asa am decis ca mai bine nu le mai platesc nimic, si vedem la vremea oportuna.
Am discutat cu un avocat, si omul mi-a zis la acea vreme, ca banca nu pierde timpul cu executarea mea, o sa cesioneze creanta dar cam la 120 de zile de la ultima plata, tertii vor plimba dosarul intre ei, iar legalitatea in care intra in posesie daca nu le dau nimic le ia cam 24 de luni, si oricum vor prefera sa ma mulga de bani decat sa ma execute, si daca am rezistenta psihica la picatura chinezeasca vor trece mult peste cei 3 ani pana o sa ajunga doarul la un executor, iar datoria o sa fie prescrisa cu siguranta.
Dupa consultare in august 2009 am decis ca nu le mai dau nimic, in decembrie 2009 primesc un plic de la CREDIT EXPRESS ca sunt noi mei creditori si ma amenintau ca-mi fac mult, multe, dupaia in noiembrie 2010 sunt sunat de un numar de mobil se prezinta un terminat si imi spune ca este de la KRUK si ca ei sunt noii mei creditori, si sa ne intelegem la o plata, sau la un angajament, vazand ca nu le merge, din februarie au trecut la amenintari, ba ma sunat si un mos si imi descria etajul si cum arata usa de la apartament, si daca nu platesc o sa o sigileze pentru sechestru, i-am propus mosului sa ne vedem personal sa-i dau banii, el zicea sa-i pun in cont la KRUK, (s-a prins ca daca venea personal il bagam in portbagajul masinii, si nu-l mai gasea nimeni niciodata), si tot asa am mers din presiuni de tot felul din partea astora de la KRUK pana-n septembrie 2016 cand am gasit in posta plicul de un executor judecatoresc (BEJ), iar atunci l-am sunat pe Adrian Cuculis pentru ca in acesti ani mi-am terminat facultatea si masterul (la o institutie prestigioasa), mi-am facut multe conexiuni si cunostinte, si omul mi-a zis sa scanez toate documentele si sa i le dau pe mail, ca se ocupa personal de acest dosar.

Tot in acesti ani, intelegand sistemul am trantit toate contractele de credit cu bancile si diverse IFNuri ale familiei (sotiei si mamei mele), si la toate am aplicat reteta prescrierii datoriilor si pe toate le-am castigat.

P.S.
Chiar acum m-am uitat pe intreg dosarul si ce mi-a venit de la executor cat si pe sentinta intreaga + motivarea de la finalul procesului de contestare., si am gasit copie trimisa de executor cu totalul de bani ridicati si graficele de rambursare.

Edited by notrust, 22 February 2018 - 17:44.


#41
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Notrust
"Ca sa castigi trebuie sa contesti in 15 zile lucratoare executarea silita trimisa/primita de la un EXECUTOR JUDECATORESC, si cel mai important sa nu faci nicio plata tertilor care vin sa ceara bani (KRUK, EOS, CYCLE EUROPE etc.)"


Cum se face efectiv contestatia?

#42
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Depui tu sau cel mai bine un avocat,  o contestație la dosarul de executare nr.xxxx in termen de 15 zile de la data scrisă pe plicul primit în posta. O sa fie între 4 și 6 termene in care se vor cere de către instanță părților, diferite taxe, dovezi și motive. Respecți ce se cere acolo, motivezi prescripția prin articolul de lege, daca sunt motive te legi și de viciile de gestionare a creanței și cam asta e.

#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
In cazul meu se aplica bancul asta....
Il postez in ciuda criticilor Posted Image

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate