Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La 3 ani dupa executarea silita

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Mel_D

Mel_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2017
Buna ziua. As avea o intrebare. Se poate ca la trei ani dupa ce banca a vandut o garsoniera prin executare silita sa vina o hartie de la banca cum ca trebuie platita suma de 5600 de euro aferenta dobanzii anilor de credit. Se poate asa ceva?

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
da.
daca suma cu care a fost vanduta garsoniera nu a fost destul de mare cat sa acopere toata datoria.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ei pot trimite.
Daca au trecut 3 ani tu poti contesta si cere prescriptia datoriei.

#4
Mel_D

Mel_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2017
pai aceasta e problema. ca toate erau in regula. de ce tocmai dupa 3 ani sa vina acea hartie? si nu atunci?va multumesc

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
si le-a luat trei ani ca sa-si dea seama?

#6
Mel_D

Mel_D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2017
acum a fost persoana in cauza la executor si la un avocat si i s-a zis ca trebuie sa mearga in instanta si ca are toate sansele sa castige. pt ca din acte reiese totul ok

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Mel_D, on 21 februarie 2018 - 13:09, said:

Buna ziua. As avea o intrebare. Se poate ca la trei ani dupa ce banca a vandut o garsoniera prin executare silita sa vina o hartie de la banca cum ca trebuie platita suma de 5600 de euro aferenta dobanzii anilor de credit. Se poate asa ceva?

Binenteles... Daca vanzarea nu a indestulat creditorul, acesta se va indrepta in continuare impotriva debitorului.... De asta, datornicii la banca fac mai bine cand isi vand singuri apartamentele sau le dau in plata in contul datoriei.   Legea darii in plata exact pentru evitarea unor astfel de situatii a fost facuta.

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca e totul in regula li se desfinteaza solicitarea prin dovada platii, si daca mai ai bani de dat tot castigi, pentru ca dupa 3 ani de la ultima plata, datoria este prescrisa, doar trebuie sa soliciti acest aspect.
Poti castiga pe doua cai in speta ta.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 notrust, on 21 februarie 2018 - 13:17, said:

Daca au trecut 3 ani tu poti contesta si cere prescriptia datoriei.

Exista vreun termen de 3 ani care sa curga din momentul in care s-a vindut o anume proprietate? Ma indoiesc profund.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cam târziu pentru calcule. Dubios totuși. Cred că te poți adresa în primul rând băncii pentru o verificare.
Să nu fie o eroare.

Dacă e sigur asta cu prescrierea datoriilor spuneți-mi și mie.
Mă duc să mă încalț.

Mă duc să îmi fac niște rate pe care să nu le plătesc 3 ani să se prescrie.
Porsche Panamera scrie pe mine.

Edited by exceswater, 21 February 2018 - 13:55.


#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ca deja ai baut prea multa apa :D In cazul lui creditul se oprise, ratele nu se mai incasau, banca executase ipoteca. Trebuie mers la banca si lamurit poate chiar si la un avocat pe spete din astea.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, banca poate trimite notificare de recuperare in termen limita (in general pentru datorii e de 3 ani). Recomandarea ar fi sa mergi la banca si dupa la un avocat.

#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 exceswater, on 21 februarie 2018 - 13:55, said:

Dacă e sigur asta cu prescrierea datoriilor spuneți-mi și mie.
Mă duc să mă încalț.

Mă duc să îmi fac niște rate pe care să nu le plătesc 3 ani să se prescrie.

Datorie de 800milioane lei vechi prescrisa.
Bani luati in 2008 de la BCR, credit fara ipoteca, ultima rata platita in iulie 2009 executat de mizeriile de la Kruk in august 2016, proces finalizat in 20.02.2017, mentionez ca in acest timp nu am dat 5 bani celor de kruk, care m-au stresat cu sute de telefoane si plicuri.

Uite sentinta mea:
Ora estimata: 08:30
Complet: C7 - civil
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia netimbrării şi excepţia de tardivitate a contestaţiei invocată de intimata Secapital S.a.R.L. Admite excepţia invocată de contestator şi constată prescris dreptul de a cerere executarea silită în temeiul titlului executor contractul de credit 20081xxxxx/06.08.2008. Admite contestaţia la executare. Anulează actele de executare întocmite de executorul judecătoresc în dosarul de executare nr. 2xxx/2016 al Biroului Executorului Judecătoresc Pxxxxx Vlad Adrian. Obligă intimata la 121 lei cheltuieli judiciare către contestator. Menţine în sarcina statului ajutorul public acordat contestatorului sub forma scutirii de la plata taxei de timbru, prin încheierea pronunţată în dosarul nr.5xxx/2xx/2016/a1. Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria xxxxx. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20 februarie 2017.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 20.02.2017

Am pus xx la datele de identificare.

Edited by notrust, 21 February 2018 - 14:19.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 f300, on 21 februarie 2018 - 13:50, said:


Exista vreun termen de 3 ani care sa curga din momentul in care s-a vindut o anume proprietate? Ma indoiesc profund.

Acei 3 ani se calculeaza de la 1 ianuarie anul urmator al celui in care s-a produs ultimul demers pe care l-a facut creditorul pentru recuperarea datoriei sau de la ultimul act voluntar al debitorului in legatura cu datoria.

#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 rosix, on 21 februarie 2018 - 14:19, said:

Acei 3 ani se calculeaza de la 1 ianuarie anul urmator al celui in care s-a produs ultimul demers pe care l-a facut creditorul pentru recuperarea datoriei sau de la ultimul act voluntar al debitorului in legatura cu datoria.
3 ani se calculeaza in functie de contract.
In contractul meu de credit se spune ca banca in 90 de zile de la plata ultimei rate declara scadent tot debitul si demareaza procedurile de executare silita.
Avocatul mi-a zis asa, ai platit ultima rata in 14 iulie 2009 + 90 de zile inseamna in jur de 15 octombrie 2009 de aici incep sa decurga cei 3 ani pentru prescriptie.

Am mai castigat si alte procese pe prescriptie, 300 de milioane lei vechi de la BRD si 60 milioane lei vechi suma ceruta de provident, toate cazurile castigate pe prescriptie.
Toate ale mele, daca mai socotesc si pe cele facute de mama si cele facute de sotie se mai aduna.

Ca sa castigi trebuie sa contesti in 15 zile lucratoare executarea silita trimisa/primita de la un EXECUTOR JUDECATORESC, si cel mai important sa nu faci nicio plata tertilor care vin sa ceara bani (KRUK, EOS, CYCLE EUROPE etc.)

Edited by notrust, 21 February 2018 - 14:34.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
În anumite condiții termenul de prescripție se întrerupe. Nu e ca și cum te dai la fund trei ani și ai scăpat de credit. Trebuie avut în vedere și aspectul ăsta.

#17
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am spsu ca se intrerupe in momentul in care dai bani la presiunea celor care vin sa ceara bani.
Daca tu dai bani lui EOS, KRUK, cand te ameninta cu plicuri, intrerupi prescriptia si ii usurezi munca de a dovedi ca a devenit creditorul tau legal prin recunoasterea datoriei catre ei.
un tert ca sa devina creditorul tau legal nu este indeajuns sa se inteleaga cu banca, trebuie sa faca si alte proceduri de inscriere a transferului de creanta etc., insa ei dupa ce se inteleg cu banca te notifica sa le dai banii, sau sa faci un acord de plata. In momentul ala daca tu accepti si faci o singura plata, ei nu mai trebuie sa faca procedurile doveditoare prin care creanta le apartine, pur si simplu tu recunosti ca ai sa le dai bani, si 2 intrerupi prscriptia, iar ei nu te mai asteapta inca 3 ani de la ultima plata, in maxim 6 luni te trezesti executat, cu ei drept creditori recunoscuti de tine si inclusiv suma pe care ti-o cer.

Uite alta sentinta tot a mea:

Ora estimata: 08:30
Complet: C6 - civil
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestaţia la executare. Constată prescris dreptul de a cere executarea silită. Anulează toate formele de executare în dosarul de executare nr. 9xx/2016 BEJ xxxxxx Cătălin Andrei.Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Apelul se depune la Judecătoria xxxxxxx.Pronunţată în şedinţă publică azi, 20 aprilie 2017.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)    20.04.2017

Alt executor, alt credit, tot al meu.

Edited by notrust, 21 February 2018 - 14:41.


#18
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Sa tot faci credite. De aia avem dobanzi la credite ca in tarile lumii a treia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate