Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am visat ca ...

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 21 februarie 2018 - 13:11, said:

Adica camionul vietii tale mergea, de nebun, pe unde voia el, iar tu incercai sa tragi de volan.. dar nimic. E timpul sa te folosesti de propriile pedale...
No drăcie. Nu cred în asta, camionul vieții te duce unde decizi tu. Pe drum, în șanț etc., dar îl conduci.

View PostTruculMagic, on 21 februarie 2018 - 13:18, said:

Posted Image Posted Image ce probleme mai ai...
Ce râzi, măi, de fricile mele? :D Te pomenești că tu visezi doar câmpuri cu margarete.

#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
În tinerețe nu prea rețineam visele
Acum am unul singur și al naibii e mereu viu
Se face cã se schimbã guvernele și devin din ce în ce mai mincinoși și hoți!!!
Ptiu!bine câ doar visez.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Există variante care spun că a te visa alergând înseamnă că te aşteaptă drumuri lungi de făcut, a te visa urcând scări înseamnă că trebuie să-ţi înfrunţi problemele şi, bineînţeles, a visa că te dor măselele înseamnă veste proastă, iar dacă visezi că-ţi scoţi o măsea înseamnă deces.
Pot spune că, în afară de câteva excepţii, măseaua scoasă în vis s-a îndeplinit în realitate.
De câteva ori m-am visat mergând dezbrăcat complet pe stradă (nu mai ştiu cum ajunsesem dezbrăcat), însă de cele mai multe ori m-am visat conducând o maşină pe care, ca s-o mişc de pe loc, depuneam eforturi serioase, inclusiv prin metoda din "Familia Flintstone" (cu picioarele pe jos).
Altădată visam că urcam cu un lift spre stele - adică liftul trecuse prin bloc şi se-ndrepta spre cer...
Câteva dintre vise le-am notat, unul este de-a dreptul straniu; dacă vreţi să vă plictisesc...

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalthea, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:

Ce râzi, măi, de fricile mele? Posted Image Te pomenești că tu visezi doar câmpuri cu margarete.

Da ...campuri cu Margareta Paslaru ...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cu adevărat ciudată mi se pare o întâmplare despre care nu ştiu sigur să spun dacă este un vis sau dacă, nu cumva, este vreo imagine din viaţa anterioară care a scăpat formatării din momentul naşterii...
Întâmplarea este simplă: eu, tânăr soldat, eram pe un aerodrom, lângă un gard din plasă, cu două-trei avioane pe lângă mine (staţionate la sol), în timp ce priveam apusul soarelui peste câmp.
Imaginea asta o am de foarte mult timp, i-am povestit tatălui meu de ea la vârsta de 3 ani, când habar n-aveam ce este acela un aerodrom şi i-am descris în amănunt un avion militar. Abia puteam vorbi corect.
Chiar şi acum, după 40 de ani, dacă închid ochii şi mă gândesc la acea imagine, văd portocaliul intens al soarelui, verdele crud al gardului de plasă, schema de culori gri-muştar a avioanelor militare, simbolul "ţintă" de pe ele, chiar şi firicelele de iarbă ce creşteau între dalele din beton ale aerodromului...
Aşteptam ceva sau pe cineva atunci, privind apusul.
În cei 40 de ani câteva detalii s-au mai şters, însă acea imagine ştiu c-am trăit-o foarte intens, dacă se poate spune aşa.
Dacă a fost vis, de ce să fi visat eu aşa ceva la vârsta de 3 ani şi mai ales neavând nicio tangenţă cu armata?
Nu este imagine dintr-un film, sau vreo fotografie, ci pur şi simplu o imagine cu care m-am pomenit în minte, într-o după amiază de vară. Cred că era vis, deoarece ştiu că stăteam cu ochii închişi, deci e posibil să fi dormit.

#24
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Am visat odata ca m-am trezit din somn, m-am uitat la ceas (aveam un ceas electronic cu casetofon) si era 6:00. Imediat m-am trezit de-adevaratelea si m-am uitat la ceas: 6:00. Cum explicati asta?

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
p-asta cu liftul care urca spre stele am visat-o si eu...
multi ani dupa ce am vizitat barajul de la vidraru (in copilarie) am avut vise in care cadeam de pe balustrada, in gol, spre luciul apei din barajul de acumulare. intotdeauna ma trezeam inainte sa ating apa.
am visat ca puteam calatori oriunde in lume, zburand sau plutind, nu stiu cum sa descriu senzatia.

uite, acum realizez faptul ca niciodata nu am visat ca sunt la volanul vreunei masini sau alt tip de vehicul. probabil din cauza faptului ca nu am permis auto si nu am condus niciodata o masina.

cati dintre voi visati "color" ? eu visez color de cand ma stiu si mi s-a parut normal mereu sa fie asa, pana am aflat ca multi altii viseaza alb-negru.
dar vise in episoade ati avut vreodata ? de exemplu intr-o noapte visezi ceva si in urmatoarea (sau peste cateva nopti), visul sa continue, exact ca un episod dintr-un serial.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cum dracu sa viseze doi oameni ca mergi cu liftul psre stele. A naibii coincidenta.

Edited by Bursul, 21 February 2018 - 13:50.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
În ultimul timp mi se întâmplă, în fiecare sâmbătă, să ştiu cât este ceasul atunci când mă trezesc, fără să mă uit la el. Marja de eroare n-a depăşit niciodată 15 minute, în plus sau în minus. De două ori am ghicit ora şi minutul cu exactitate. Nu am visat nimic care să constituie un indiciu; de fapt, nu am visat absolut nimic - atunci când am visat, n-am putut ghici.

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Somnul elibereza niste blocaje psihice care permit amestecarea sertarelor cu informatii . Visele au unele mici ancorari in realitate pentru ca in sertarele respective avem si amintiri reale dar ele se amesteca cu speculatii , cu imagini vzionate , cu imagini imaginate si proiectate ...si asa apare visul . Importanta pe care o dam tine de faptul ca ne dorim ceva mai mult decat realitatea pe care o cunoastem . Vrem ca visele noastre sa insemne ceva. Sa fie pre-monitorii , sau sa le interpretam pozitiv .
Si cateii viseaza. :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KLHw5g6J9hA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si pisicile viseaza :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y9KZ__vPvf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si hamsterii viseaza :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XwBW4lxopj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorinadaniela, on 21 februarie 2018 - 13:48, said:

cati dintre voi visati "color" ? eu visez color de cand ma stiu si mi s-a parut normal mereu sa fie asa, pana am aflat ca multi altii viseaza alb-negru.
Nu ştiu să fi visat vreodată alb-negru; cei care visează astfel, probabil că au o problemă cu placa video. :)
De exemplu, în imaginea cu aerodromul pe care am descris-o, culorile erau chiar puţin suprasaturate, iar soarele la apus, parcă mă orbea cu lumina lui.

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBursul, on 21 februarie 2018 - 12:30, said:

Ce vise am in ultima vreme ca sunt demne de Hollywood. Tot am vrut sa va povestesc, dar pana sa ajung la lucru sa va scriu le cam uitam.


Foarte ciudat, eu toata noaptea am transpirat ca am visat ca-l fugaresc pe unul sa-l impung cu cutitul Posted Image

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcorinadaniela, on 21 februarie 2018 - 13:20, said:

cel mai ciudat vis pe care l-am avut a fost sa visez ca ajung intr-un loc, si peste vreo 6 luni am ajuns intamplator acolo, fiind in delegatie in interes de serviciu (am trecut prin fata cladirii), fara sa mai fi fost vreodata in acea zona a tarii. am recunoscut locul din vis dupa poarta si gardul cladirii respective.
si mai ciudat a fost ca inca peste alte cateva luni am gasit un articol intr-un ziar in care se scria despre istoria acelui loc (erau si cateva fotografii in articol) si am recunoscut aleile si gradina din vis.
asta se intampla cu mai bine de 20 de ani in urma.
anul trecut am reusit sa vizitez, in fine, locul cu pricina. aproape tot de acolo era ca in visul meu....m-am simtit ca si cum mi-am regasit ceva drag, familiar, demult pierdut...poate am trait acolo intr-o viata anterioara, cine stie...

Nu există vieți anterioare.
Un spirit mai ghiduș ți-a insuflat acele imagini în timp ce tu dormeai.
Spirite există.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 21 februarie 2018 - 13:58, said:

Nu există vieți anterioare.
De ce crezi asta?
Eu nu pot afirma cu atâta convingere că există sau nu, prin urmare am dreptul să cred că există. Pe ce mă bazez? Pe imaginea pe care am descris-o anterior, pe o serie de coincidenţe din toată lumea, pe ceea ce se numeşte deja-vu...

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalthea, on 21 februarie 2018 - 13:29, said:

No drăcie. Nu cred în asta, camionul vieții te duce unde decizi tu. Pe drum, în șanț etc., dar îl conduci.

Bun atunci reformulez:  Poti sa conduci cum vrei tu camionul vietii tale pe autostrada trasata de altii...

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postoverseas, on 21 februarie 2018 - 13:57, said:

Foarte ciudat, eu toata noaptea am transpirat ca am visat ca-l fugaresc pe unul sa-l impung cu cutitul Posted Image
Imi cer iertare ca nu te-am recunoscut. Data viitoare prezinta-te si tu inainte sa fugaresti lumea.


P.S. mai e cazul ala cand visezi ceva frumos si te trezesti cu un sentiment placut. Apoi te culci inapoi sa visezi in continuare, dar ciuciu, ca nu mai poti. Frustrant, nu?

Edited by Bursul, 21 February 2018 - 14:09.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPSC, on 21 februarie 2018 - 13:40, said:

Dacă a fost vis, de ce să fi visat eu aşa ceva la vârsta de 3 ani şi mai ales neavând nicio tangenţă cu armata?

Pai asa am visat si eu tot pe la 3-4 ani (prin 1978, s-a intmplat) ca eram undeva unde aparatele nu se bagau in nicio priza, curentul electric se transmitea wireless prin aer, puneai un frigider sau un TV undeva si el functiona stand-alone, fara sa aiba nevoie de cabluri.  Iar asta, fara sa am nici cea mai mica preocupare sau vreun habar, la  varsta respectiva pentru curentul electric.

Pot fi imagini dintr-o viata anterioara sau dintr-o viata viitoare.

Edited by rosix, 21 February 2018 - 14:11.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPSC, on 21 februarie 2018 - 14:02, said:

De ce crezi asta?
Eu nu pot afirma cu atâta convingere că există sau nu, prin urmare am dreptul să cred că există. Pe ce mă bazez? Pe imaginea pe care am descris-o anterior, pe o serie de coincidenţe din toată lumea, pe ceea ce se numeşte deja-vu...

Nu mă iau după ideile unor indieni nespălați care își fac nevoile unde își spală rufele, adică în Gange.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate