Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri achizitie auto nou, hibrid, benzina...sau poate old diesel?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostStefanSC, on 21 februarie 2018 - 16:10, said:

@arsmundis:
Am avut la munca o Auris wagon 1.8 hibrida. Era silentioasa si destul de bine inchegata insa atat de plicticoasa (design interior foarte anost, directie foarte moale si fara feedback, inghesuita in locurile din spate. Nu mi s-a parut ca ar consuma mai putin decat o benzinara cu performante similare... dar nu plateam eu benzina.
Eu unul nu as da banii pe ea decat daca mi-ar ajunge pulsul sub 10 Posted Image.

Masina mea personala e un Seat Leon 5F FR hatch, 1.8TSI prefacelift, MY2016. L-am luat la ~20k euro. Deci e posibil, dar nu garantez, sa prinzi un 1.4TSI ST (sau 1.5 daca le schimba) in bugetul tau destul de bine dotat (scaune incalzite, faruri cu LED automate, senzori parcare samd). Poate chiar si 1.8-ul dar... eu sub 6 nu am reusit sa scot cu el consum si pe drumuri de munte urc spre 8-9 Posted Image. Masina e decenta per total, iar facelift-ul din 2016-2017 e posibil sa ii fi rezolvat majoritatea hibelor (stopuri care se crapau, greierasi care apareau samd). Evita cutia automata la motorul de 1.4 si jante mai mari de 17" si ai o masina ce poate fi foarte fun de condus, fasneata dar cu un interior care cade spre partea "trista" a minimalismului/functionalului.

Acestea fiind spuse, as mai lua in considerare urmatoarele:
1) Kia Ceed - tocmai ce apare generatie noua.
Cand mi-am luat eu Leon-ul cei de la Kia erau destul de disperati sa scape de Sportage-urile de pe stoc (aparea model nou). E posibil ca si acum sa dea oferte bune la masinile pe stoc din generatia curenta. Subiectiv, imi pare o masina buna, dar fara motoare interesante. Si pari omul care tine o masina asa ca 7 ani garantie nu-s de colo.

2) Honda Civic - model nou, aparent foarte reusit, cred ca in varianta hatch are deja portbagajul peste 400 de litri, lumea o cam lauda.

Legat de Ford: din ce am mers cu generatia curenta, are o tinuta de drum foarte buna dar e inghesuita si tot cat m-am documentat, motoarele pe benzina sunt setoase (Focusul era alternativa la Leon). din experienta la mana a doua, dealerii Ford sunt destul de ok cand ai probleme si ofera buyback-uri interesante la masini luate de la ei.

Finalmente: in zona 23k poate te poti atinge de un Mondeo. Poate un Seat Ateca(desi nu stiu cat de inspirata e alegerea).
Am fost pe la Kia, ce-i drept la Baia Mare unde nu aveau prea multe de arătat, nu am facut drive test dar nu am fost prea impresionat. O să caut și pe la alți dealeri. Privitor la Ford luam în calcul Focusul pe diesel, o să verific și Mondeo-ul. Honda nu are reprezentanță în BM și nu știu cum ar fi cu serviceul.

Văzusem anul trecut parcă un test comparativ între Auris Touring Sport și Ioniq dar nu-l mai găsesc pe niciunde. Era făcut de un site românesc, mă poate ajuta cineva cu linkul?

#20
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
La 23000 euro poti sa-ti iei si o Skoda Superb mai cheala sau o Octavia corect echipata.

Sau o Mazda CX3, daca tot esti familiarizat cu Mazda

#21
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005

View Postclausio, on 21 februarie 2018 - 20:23, said:

La 23000 euro poti sa-ti iei si o Skoda Superb mai cheala sau o Octavia corect echipata.

Sau o Mazda CX3, daca tot esti familiarizat cu Mazda
Ce inseamna Skoda Octavia correct echipata ?

#22
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postalex321, on 21 februarie 2018 - 21:31, said:

Ce inseamna Skoda Octavia correct echipata ?
Adica cu de toate. :)
Sau aproape.

#23
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Inclusiv sos picant boss? Si cartofi in lipie?

Revenind, pretul Octaviei a tot crescut iar dealerii au devenit mai... rigizi... incat ajungi pe la vreo 27-30k+ cu ea daca iti scapa mana prin configurator.

#24
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Si este o Skoda, ramai pe asiatice, sigur nu vrei o belea pe cap.

#25
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Serios..e si 4X4

#26
Nineshadow

Nineshadow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2017
Cu 23000 cred că poți să iei și o Honda Civic nouă, motor de 1.5 VTEC cu 182 de cai și echipare aproape de top(in sensul că are cam toate dotările de care ai avea nevoie). Varianta Sedan are un portbagaj de vreo 500 de litri parcă, iar motorul e destul de econom cat timp nu te dai la el. Singura chestie, mi se pare, e ca singura cutie automata disponibila e de tip cvt.

#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Exista si manual, este una intrata recent la Jurnal de Bord. CVT-ul ala strica tot zenul de acolo, la hibridele Toyota il inteleg, dar Honda sunt ciudati rau ca insista pe cutiile alea.

#28
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Ce are asa de rau cvt ?

#29
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostNineshadow, on 21 februarie 2018 - 23:11, said:

Cu 23000 cred că poți să iei și o Honda Civic nouă, motor de 1.5 VTEC cu 182 de cai și echipare aproape de top(in sensul că are cam toate dotările de care ai avea nevoie). Varianta Sedan are un portbagaj de vreo 500 de litri parcă, iar motorul e destul de econom cat timp nu te dai la el. Singura chestie, mi se pare, e ca singura cutie automata disponibila e de tip cvt.
Ce inseamna destul de econom? Stii pe cineva care a condus-o? M-ar interesa consumul real nu cel din manual.

#30
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017

View PostNineshadow, on 21 februarie 2018 - 23:11, said:

Cu 23000 cred că poți să iei și o Honda Civic nouă, motor de 1.5 VTEC cu 182 de cai și echipare aproape de top(in sensul că are cam toate dotările de care ai avea nevoie). Varianta Sedan are un portbagaj de vreo 500 de litri parcă, iar motorul e destul de econom cat timp nu te dai la el. Singura chestie, mi se pare, e ca singura cutie automata disponibila e de tip cvt.

Lamureste-ma si pe mine ce rost are recomandarea asta cand omul spune ca merge in majoritate pe drumuri proaste pe care nu poate circula cu viteza si vrea si consum mic. Care din aceste conditii o indeplineste masina aceasta de 182 CP ? Are suspensii moi sau are consum de sub 6% pe drumuri cu multe rampe si viteze neuniforme, ca presupun ca la gropi mai reduci viteza ?

#31
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mai intai de toate te felicit ca alegi sa cumperi o masina noua in banii astia.La modul sincer iti spun.Nu de alta insa vad ca la noi e "la moda" sa-ti iei o troaca de BMW sau Mertzan decat sa cumperi masina noua.Eu votez pentru Civic,cum de altfel am si cumparat.E peste Mazda 3 la toate capitolele dupa parerea mea,mai putin la un aspect-calitatea interiorului care e sub.Nu e proasta,insa pur si simplu la Mazda imi place mai mult plansa de bord si materialele folosite.Acum consumul facut cu masina de drive test nu cu a mea variaza in functie de cum o calci.Pe autostrada de exemplu,mers tare si traversat Bucuresti bara la bara,schimbat de multe ori la rosu,am obtinut un consum real la pompa de 9,5 l/100 km.Mers relaxat pe dn in jur de 5,5-6 asta dupa indicatiile computerului de bord.Poate consuma si 12-13 intr-un oras ca Bucurestiul.Eu am mers cu cutie de viteze manuala,nu cvt.Spor!

#32
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostStefanSC, on 21 februarie 2018 - 22:56, said:

Inclusiv sos picant boss? Si cartofi in lipie?

Revenind, pretul Octaviei a tot crescut iar dealerii au devenit mai... rigizi... incat ajungi pe la vreo 27-30k+ cu ea daca iti scapa mana prin configurator.
Privitor la Skoda cred ca au un interior prea sobru. La fel ca și la VW prețul este peste valoarea reală a mașinii. Pot prinde dotări mai multe decât pe Skoda dacă optez pentru un Hyundai sau Kia nemaivorbind de garanția mult mai mare pe care o oferă asiaticele.

#33
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
De ce nu noul Ceed care va fi lansat cat de curand?Sa, mie imi place teribil cum arata,Hyundai I30 Fastback?

#34
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdantt, on 22 februarie 2018 - 19:21, said:

De ce nu noul Ceed care va fi lansat cat de curand?Sa, mie imi place teribil cum arata,Hyundai I30 Fastback?
Fastback e fain, poate il prind la un drive test. Ceed nu are portbagajul destul de mare.

Edited by arsmundis, 22 February 2018 - 19:38.


#35
Nineshadow

Nineshadow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2017

View Postarsmundis, on 21 februarie 2018 - 23:31, said:

Ce inseamna destul de econom? Stii pe cineva care a condus-o? M-ar interesa consumul real nu cel din manual.
Nu stiu pe nimeni care s-o fi condus personal, dar din ce am citit cred ca un consum de 6-6.5 e destul realist. Sau 5.5-6 la mers relaxat pe drum national. Imi dau si eu cu parerea. Oricum, mi se pare un consum foarte bun, masina merge pe benzina pana la urma, nu motorina. Sunt motoare diesel de 2L care consuma mai mult.

Edited by Nineshadow, 22 February 2018 - 23:49.


#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fiind la munte o Vitara spirit allgrip (4x4) cu motor aspirat ar fi o optiune buna si nici nu cheltui atata , ramai cu bani buni . Eu am scos consum iarna Ro -It ( 1360 km ) cu bagaje , 2 persoane , 5,1L/100 km

Attached Files

  • Attached File  11.JPG   784.48K   46 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate