Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

control vamal nefinalizat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018
Revin cu toate informatiile, sper sa fiu mai explicita de data asta.

Buna ziua, in speta mea este vorba de un control vamal la o societatae comerciala,  in urma caruia s-au facut niste plangeri societatii cum ca unele proceduri sunt gresit in conformitate cu legislatia vama, dar nu s-a intocmit nicio hartie cu privire la asta, iar dupa termenul legal de 25 de zile (cod proc.fiscala) nu s-au luat masurile necesare sau vreo amenda, suspendare, etc. Au trecut 2 luni de atunci si nu am primit nicio instiintare, ne mai poate ataca in vreun fel, avand in vedere ca nu au nimic sa dovedeasca asta si nu am primit nimic dupa atat timp?
Mentionez ca s-a intocmit un pv si cei de la anaf conform codului de procedura fiscala , in termen de 25 zile trebuiau sa valorifice pv si sa ne trimita sanctiunea pentru micile observatii (care nu intra in emisfera infractiunilor penale) . Au trecut 60 de zile de atunci. Mai pot ei sa fac acest lucru?
As mai avea de mentionat ceva, noi am contestat in instanta actul (p.v.) , iar instanta nu a anulat aceasta contestare mentionand ca actul nu e valorificat, dat fiind ca nu s-au luat masuri in urma procesului verbal . Sper sa reusesc sa ma fac ineleasa cat de cat :)) .
Conform art. 131, al (5), deciziile se emit in termenul legal de 25 zile.
Contestarea noastra poate afecta acest termen? Ce masuri se mai pot lua impotriva noastra in acest moment?

Pe procesul verbal sunt doar constatarile, iar la final scrie ca va fi transmis la organul fiscal competent. Nu am mai facut niciun demers in instanta deoarece noi am facut contestatie la pv, iar instanta spune ca nu se poate acest lucru, deoarece nu exista o "masura definitiva" luata impotriva noastra.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcristinafofiu, on 23 februarie 2018 - 14:05, said:

Conform art. 131, al (5), deciziile se emit in termenul legal de 25 zile.
Contestarea noastra poate afecta acest termen? Ce masuri se mai pot lua impotriva noastra in acest moment?

Pe procesul verbal sunt doar constatarile, iar la final scrie ca va fi transmis la organul fiscal competent. Nu am mai facut niciun demers in instanta deoarece noi am facut contestatie la pv, iar instanta spune ca nu se poate acest lucru, deoarece nu exista o "masura definitiva" luata impotriva noastra.

Sunteti foarte confuza.  In primul rand ar trebui sa ne rezumati cu ce sanctiune s-a incheiat PV - e amenda contraventionala, e confiscare de bunuri, sunt constatate diferente... ce scrie efectiv in procesul ala verbal?  Apoi, daca l-ati contestat la instanta iar instanta v-a respins contestatia, PV-ul se pune in executare de ANAF, nu are nicio treaba cu cele 25 de zile. Ce scrie in incheierea instantei, pe care ati primit-o acasa, referitor la PV?  E important pentru ca ANAF va continua executarea silita, deci nu scapati.

art. 131, al (5)  - se refera la rezultatul inspectiei fiscale, care e cu totul altceva decat un PV contraventional intocmit de vama si trimis la ANAF spre executare silita.

ANAF continua executarea silita a unui PV dar nu are un termen.. poate sa va trimita hartie acasa maine sau poate sa va trimita peste 2 luni. Termenul de prescriptie a creantelor fiscale este de 5 ani cu incepere de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui de constituire a creantei fiscale.   Daca e numai amenda, aceasta nu cumuleaza dobanzi, daca insa sunt sume restante de plata, diferente, orice intarziere din partea dvs. majoreaza suma cu fiecare zi de intarziere.

Edited by rosix, 23 February 2018 - 14:15.


#21
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

View Postrosix, on 23 februarie 2018 - 14:09, said:

Sunteti foarte confuza.  In primul rand ar trebui sa ne rezumati cu ce sanctiune s-a incheiat PV - e amenda contraventionala, e confiscare de bunuri, sunt constatate diferente... ce scrie efectiv in procesul ala verbal?  Apoi, daca l-ati contestat la instanta iar instanta v-a respins contestatia, PV-ul se pune in executare de ANAF, nu are nicio treaba cu cele 25 de zile. Ce scrie in incheierea instantei, pe care ati primit-o acasa, referitor la PV?  E important pentru ca ANAF va continua executarea silita, deci nu scapati.

art. 131, al (5)  - se refera la rezultatul inspectiei fiscale, care e cu totul altceva decat un PV contraventional intocmit de vama si trimis la ANAF spre executare silita.

ANAF continua executarea silita a unui PV dar nu are un termen.. poate sa va trimita hartie acasa maine sau poate sa va trimita peste 2 luni. Termenul de prescriptie a creantelor fiscale este de 5 ani cu incepere de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui de constituire a creantei fiscale.   Daca e numai amenda, aceasta nu cumuleaza dobanzi, daca insa sunt sume restante de plata, diferente, orice intarziere din partea dvs. majoreaza suma cu fiecare zi de intarziere.

Da, despre o inspectie fiscala este vorba efectuata de catre reprezentatii ai Directiei de Supraveghere si COntrol vamal. ANAF si Directia generala a vamilor la antrepozitul nostru fiscal.

Am mentionat mai sus ca in p.v. nu e mentionata nicio sanctiune, doar ca se va transmite mai departe pentru a se solutiona. Sunt mentionate mici neregulir, minusuri de marfa, etc., raspunsul reprezentantului legal la toate "abaterile" firmei, etc. Instanta a anulat contestarea noastra, mentionand practic ca nu avem ce sa contestam, deoarece noua nu n-a venit decizia fianala. Probabil ca nu gasesc cuvintele potrivite, iar acestea sunt singurele informatii care le am.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcristinafofiu, on 23 februarie 2018 - 14:37, said:


Da, despre o inspectie fiscala este vorba efectuata de catre reprezentatii ai Directiei de Supraveghere si COntrol vamal. ANAF si Directia generala a vamilor la antrepozitul nostru fiscal.

Am mentionat mai sus ca in p.v. nu e mentionata nicio sanctiune, doar ca se va transmite mai departe pentru a se solutiona. Sunt mentionate mici neregulir, minusuri de marfa, etc., raspunsul reprezentantului legal la toate "abaterile" firmei, etc. Instanta a anulat contestarea noastra, mentionand practic ca nu avem ce sa contestam, deoarece noua nu n-a venit decizia fianala. Probabil ca nu gasesc cuvintele potrivite, iar acestea sunt singurele informatii care le am.

Pai, daca n-aveti decizia finala a ANAF in privinta controlului de ce va agitati?  Asteptati sa vedeti decizia finala si vedeti dupa aceea ce faceti. La ANAF merg greu lucrurile ca ii apuca verificatul incrucisat de firme, pentru a vedea daca nu sunt probleme de TVA si dureaza mai mult...  Cat timp nu aveti un PV din care sa reiasa niste sume de plata nu aveti de ce sa va faceti griji. Din punctul de vedere al ANAF... daca nu v-au trimis nicio hartie, controlul nu s-a incheiat.. se verifica chestii suplimentare. Dupa ce se va incheia, au 25 zile sa emita o decizie de impunere, daca e cazul.

Cat timp nu aveti vreo hartie cu ceva de plata, vreo somatie de la ANAF.. vedeti-va in continuare de treaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate