Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

control vamal nefinalizat

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018
Buna ziua, in speta mea este vorba de un control vamal la o societatae comerciala,  in urma caruia s-au facut niste plangeri societatii cum ca unele proceduri sunt gresit in conformitate cu legislatia vama, dar nu s-a intocmit nicio hartie cu privire la asta, iar dupa termenul legal de 25 de zile (cod proc.fiscala) nu s-au luat masurile necesare sau vreo amenda, suspendare, etc. Au trecut 2 luni de atunci si nu am primit nicio instiintare, ne mai poate ataca in vreun fel, avand in vedere ca nu au nimic sa dovedeasca asta si nu am primit nimic dupa atat timp?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu am inteles absolut nimic.
Pentru limba romana apasati tasta 1
Despre ce control vamal vorbesti, despre ce societate (profil) si despre ce fel de plangere este vorba ?
Despre ce atac vorbesti ?
Pana la urma, ce ai facut EXACT ?

#3
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018
Eu cred ca am fost cat se poate de explicita, dar daca nu am fost si chiar vreti sa ma ajutati, raspundeti in consecinta!! Daca vreti sa purtati o discutie nu sunt necesare ironiile si sfidarile de genul : "Pentru limba romana apasati tasta 1" . As fi putut sa va explic dar mi-a pierit orice interes in a mai comunica cu dv. O sa gasesc raspunsul in alta parte. O zi buna!

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Offfff Doamne
Dar repede ne mai sare mustarul
NU - NU este clar ce ai vrut sa zici si NU ai fost suficient de explicita.
Probabil esti nervoasa si eventual stresata. Calmeaza-te ca nu se rezolva nimic asa
Punct si de la capat

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 08:42, said:

Buna ziua, in speta mea este vorba de un control vamal la o societatae comerciala,  in urma caruia s-au facut niste plangeri societatii cum ca unele proceduri sunt gresit in conformitate cu legislatia vama,

Cine a facut controlul si de cine catre cui s-au facut niste plangeri?  In principiu, daca nu ati primit nimic scris,, e posibil sa fi scapat basma curata. Daca insa e vorba de vreo plangere penala pe la instanta si dosarul e in lucru, e posibil sa va treziti cu mascatii la usa si dupa 5 ani.

#6
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 08:42, said:

Buna ziua, in speta mea este vorba de un control vamal la o societatae comerciala,  in urma caruia s-au facut niste plangeri societatii cum ca unele proceduri sunt gresit in conformitate cu legislatia vama, dar nu s-a intocmit nicio hartie cu privire la asta, iar dupa termenul legal de 25 de zile (cod proc.fiscala) nu s-au luat masurile necesare sau vreo amenda, suspendare, etc. Au trecut 2 luni de atunci si nu am primit nicio instiintare, ne mai poate ataca in vreun fel, avand in vedere ca nu au nimic sa dovedeasca asta si nu am primit nimic dupa atat timp?
Chiar nu se intelege nimic din ce ai expus.
Este vorba de comert cu alcool sau produse supuse accizarii cu regim special?
Este vorba de importuri extracomunitare?
Etc etc.....

#7
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

 rosix, on 21 februarie 2018 - 09:11, said:

Cine a facut controlul si de cine catre cui s-au facut niste plangeri?  In principiu, daca nu ati primit nimic scris,, e posibil sa fi scapat basma curata. Daca insa e vorba de vreo plangere penala pe la instanta si dosarul e in lucru, e posibil sa va treziti cu mascatii la usa si dupa 5 ani.

Controlul a fost facut de catre Vama Bucuresti, sincera sa fiu nu cunosc chiar toate detaliile si probabil de aceea nu pot fi 100% explicita, eu trebuie sa ma documentez daca ei dupa 2 luni de la control, mai au dreptul sa intocmeasca vreun act in conditiile in care in codul de procedura fiscala scrie ca ei au termen de 25 zile sa ia masurile corespunzatoare in urma controlului.

Edited by althea, 21 February 2018 - 09:20.
lasa nervii


#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Vad ca, iti cam editezi posturile.
Ar fi indicat de stiut daca a fost control antifrauda sau control inopinant, avand in vedere ca discutam despre comertul cu alcool.
Termenul de comunicare a proceselor verbale catre contravenient este de 90 de zile

Edited by paznicmare, 21 February 2018 - 09:30.


#9
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

 paznicmare, on 21 februarie 2018 - 09:29, said:

Vad ca, iti cam editezi posturile.
Ar fi indicat de stiut daca a fost control antifrauda sau control inopinant, avand in vedere ca discutam despre comertul cu alcool.
Termenul de comunicare a proceselor verbale catre contravenient este de 90 de zile


Am editat o greseala gramaticala si un mesaj crezand ca e in alta casuta, sunt noua pe aici.
Da, din pacate cum am spus si mai sus, nu cunosc toate detaliile, atat stiu ca ne incadram la articolul in care se mentioneaza termenul de 25 de zile.
MUltumesc oricum.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 09:19, said:

Controlul a fost facut de catre Vama Bucuresti, sincera sa fiu nu cunosc chiar toate detaliile si probabil de aceea nu pot fi 100% explicita, eu trebuie sa ma documentez daca ei dupa 2 luni de la control, mai au dreptul sa intocmeasca vreun act in conditiile in care in codul de procedura fiscala scrie ca ei au termen de 25 zile sa ia masurile corespunzatoare in urma controlului.

Pai, depinde ce au gasit la control, ca daca au descoperit evaziune fiscala, fals intelectual sau altele similare si au intocmit dosar penal si l-au trimis la Parchet stiti ca dureaza cu lunile sau cu anii ca aia sa cerceteze.
Daca e simpla contraventie - nu s-au incadrat corect, sau nu s-au facut hartiile ca lumea... atunci era normal sa intocmeasca un PV de amenda.  Nu stiu care e speta in cazul dvs.. si vad ca nici dvs. nu stiti prea multe.

Edited by rosix, 21 February 2018 - 09:34.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Inca o data
Hai sa ne calmam ca nu ne arde de glume
Daca intr-adevar vrei ajutor, ar fi de preferat sa aflam mult mai multe detalii si, daca se poate, explicate logic si coerent.
Nu exista control vamal fara intocmirea unui proces verbal. Acesta exista 100%

In procesul verbal respective scrie cat se poate de clar;
- constatarea
- actul normativ încălcat
- măsura ce urmează să se ia, etc.

De asemenea exista mai multe tipuri de control vamal. Prin "inventariere" este unul dintre ele de ex.
Sunt multe de explicat - din partea ta - daca intr-adevar vrei in raspuns clar si la obiect

Edited by althea, 21 February 2018 - 09:36.
i s-a spus deja


#12
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

 rosix, on 21 februarie 2018 - 09:33, said:

Pai, depinde ce au gasit la control, ca daca au descoperit evaziune fiscala, fals intelectual sau altele similare si au intocmit dosar penal si l-au trimis la Parchet stiti ca dureaza cu lunile sau cu anii ca aia sa cerceteze.
Daca e simpla contraventie - nu s-au incadrat corect, sau nu s-au facut hartiile ca lumea... atunci era normal sa intocmeasca un PV de amenda.  Nu stiu care e speta in cazul dvs.. si vad ca nici dvs. nu stiti prea multe.


Da, asa e. Din cate stiu nu este vorba de nimic penal si asta ne asteptam si noi sa se intocmeasca un pv de amenda sau sanctiunile corespunzatoare. Ne asteptam la o sanctiune in urma specificatiilor lor dar nu a mai aparut....

 Naijax, on 21 februarie 2018 - 09:35, said:

Inca o data
Hai sa ne calmam ca nu ne arde de glume
Daca intr-adevar vrei ajutor, ar fi de preferat sa aflam mult mai multe detalii si, daca se poate, explicate logic si coerent.
Nu exista control vamal fara intocmirea unui proces verbal. Acesta exista 100%

In procesul verbal respective scrie cat se poate de clar;
- constatarea
- actul normativ încălcat
- măsura ce urmează să se ia, etc.

De asemenea exista mai multe tipuri de control vamal. Prin "inventariere" este unul dintre ele de ex.
Sunt multe de explicat - din partea ta - daca intr-adevar vrei in raspuns clar si la obiect

P.S. - Fara nervi te rog


Nu sunt deloc nervoasa, pur si simplu vreau sa mi se vorbeasca cu respect. Bun, uitand incidentul, ideea e ca nici eu nu cunosc toate detaliile, seful meu nu e tocmai cel mai explicit om, de aceea si intrebarea mea e una ambiguu. Cei de la vama au facut niste specificatii cum ca in anumite situatii noi nu am procedat corect (nu le cunosc), noi ne asteptam sa primim o sanctiune, amenda, etc. in termenul legal de 25 zile, sanctiune care nu a mai aparut. A trecut 2 luni de la control si nu am primit nimic. Eu trebuie sa aflu daca ei mai au dreptul sa trimita ceva, avand in vedere ca a trecut acest termen. Stiu ca suna totu confuz dar la fel suna si pentru mine ...

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 09:39, said:

Da, asa e. Din cate stiu nu este vorba de nimic penal si asta ne asteptam si noi sa se intocmeasca un pv de amenda sau sanctiunile corespunzatoare. Ne asteptam la o sanctiune in urma specificatiilor lor dar nu a mai aparut....

Daca nu exista un pv intocmit si transmis contravenientului, atunci cine pe cine a sesizat - Directia Vamilor a sesizat ANAF sau ce?
In cazul ANAF, chiar daca nu s-a dat initial amenda, daca exista neconcordante de incadrare tarifara care pot fi sesizate cu ocazia unui contol de fond, aceste sume vor fi imputate contribuabilului in interiorul termenului de prescriptie de 5 ani... deci, chiar daca e posibil sa fi scapat de amenda, ANAF-ul poate constata acum sau ulterior daca aveti ceva de plata in plus, ocazie cu care poate da sau nu o amenda daca exista contraventii de declarare.  ANAF, daca are o sesizare de la Directia Vamilor, poate proceda la control de fond maine sau peste 2 ani, in functie de scoringul de evaziune fiscala care este atribuit societatii dvs. deci nu e ceva batut in cuie. In caz ca va stiti cu musca pe caciula se poate face, cred, un referat si o declaratie vamala rectificativa care sa corecteze erorile.

Edited by rosix, 21 February 2018 - 09:53.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
E deja standard sa ai controale fara finalizare.
Daca nu gasesc ceva care sa merite zbaterea, te lasa in limbo din doua considerente:

1. Nu vor sa explice mai sus ca n-au gasit ceva demn de "buget"
2. Spera sa pice ceva.

#15
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

 Adm, on 21 februarie 2018 - 09:49, said:

E deja standard sa ai controale fara finalizare.
Daca nu gasesc ceva care sa merite zbaterea, te lasa in limbo din doua considerente:

1. Nu vor sa explice mai sus ca n-au gasit ceva demn de "buget"
2. Spera sa pice ceva.

Am inteles. Multumesc frumos.

 rosix, on 21 februarie 2018 - 09:49, said:


Daca nu exista un pv intocmit si transmis contravenientului, atunci cine pe cine a sesizat - Directia Vamilor a sesizat ANAF sau ce?
In cazul ANAF, chiar daca nu s-a dat initial amenda, daca exista neconcordante de incadrare tarifara care pot fi sesizate cu ocazia unui contol, aceste sume vor fi imputate contribuabilului in interiorul termenului de prescriptie de 5 ani... deci, chiar daca e posibil sa fi scapat de amenda, ANAF-ul poate constata acum sau ulterior daca aveti ceva de plata in plus, ocazie cu care poate da sau nu o amenda daca exista contraventii de declarare.  ANAF, daca are o sesizare de la Directia Vamilor, poate proceda la control maine sau peste 2 ani, in functie de scoringul de evaziune fiscala care este atribuit societatii dvs. deci nu e ceva batut in cuie.

Am inteles. Multumesc frumos.

#16
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 08:42, said:

Buna ziua, in speta mea este vorba de un control vamal la o societatae comerciala,  in urma caruia s-au facut niste plangeri societatii cum ca unele proceduri sunt gresit in conformitate cu legislatia vama, dar nu s-a intocmit nicio hartie cu privire la asta, iar dupa termenul legal de 25 de zile (cod proc.fiscala) nu s-au luat masurile necesare sau vreo amenda, suspendare, etc. Au trecut 2 luni de atunci si nu am primit nicio instiintare, ne mai poate ataca in vreun fel, avand in vedere ca nu au nimic sa dovedeasca asta si nu am primit nimic dupa atat timp?


Revin mentionand ca s-a intocmit un pv si cei de la anaf conform codului de procedura fiscala , in termen de 25 zile trebuiau sa valorifice pv si sa ne trimita sanctiunea pentru micile observatii (care nu intra in emisfera infractiunilor penale) . Au trecut 60 de zile de atunci. Mai pot ei sa fac acest lucru?

#17
cristinafofiu

cristinafofiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2018

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 09:52, said:


Am inteles. Multumesc frumos.



Am inteles. Multumesc frumos.


Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, as mai avea de mentionat ceva, noi am contestat in instanta actul (p.v.) , iar instanta nu a anulat aceasta contestare mentionand ca actul nu e valorificat, dat fiind ca nu s-au luat masuri in urma procesului verbal . Sper sa reusesc sa ma fac ineleasa cat de cat :)) .
Conform art. 131, al (5), deciziile se emit in termenul legal de 25 zile.
Contestarea noastra poate afecta acest termen? Ce masuri se mai pot lua impotriva noastra in acest moment?

 cristinafofiu, on 21 februarie 2018 - 09:19, said:

Controlul a fost facut de catre Vama Bucuresti, sincera sa fiu nu cunosc chiar toate detaliile si probabil de aceea nu pot fi 100% explicita, eu trebuie sa ma documentez daca ei dupa 2 luni de la control, mai au dreptul sa intocmeasca vreun act in conditiile in care in codul de procedura fiscala scrie ca ei au termen de 25 zile sa ia masurile corespunzatoare in urma controlului.


Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, as mai avea de mentionat ceva, noi am contestat in instanta actul (p.v.) , iar instanta nu a anulat aceasta contestare mentionand ca actul nu e valorificat, dat fiind ca nu s-au luat masuri in urma procesului verbal . Sper sa reusesc sa ma fac ineleasa cat de cat :)) .
Conform art. 131, al (5), deciziile se emit in termenul legal de 25 zile.
Contestarea noastra poate afecta acest termen? Ce masuri se mai pot lua impotriva noastra in acest moment?

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cristinafofiu, on 23 februarie 2018 - 13:18, said:

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, as mai avea de mentionat ceva, noi am contestat in instanta actul (p.v.) , iar instanta nu a anulat aceasta contestare mentionand ca actul nu e valorificat, dat fiind ca nu s-au luat masuri in urma procesului verbal . Sper sa reusesc sa ma fac ineleasa cat de cat Posted Image) .

Nu am inteles absolut nimic (confuzie absoluta).  Ce scrie in procesul ala verbal si despre ce "valorificare" vorbiti?   Daca instanta nu a anulat PV acesta ramane valabil si va fi pus in executare silita da ANAF (nu mai intrebati cand ca habar nu am). PV-ul nu are un termen de decadere. ANAF declanseaza executarea silita si va va urmari pentru sumele de bani mentionate acolo.

PV-ul se poate anula numai in instanta, nu expira singur ca produsele alimentare.   Ca sa va convingeti, solicitati un certificat fiscal de la ANAF, sa vedeti daca figurati acolo cu datoria sau nu.

Edited by rosix, 23 February 2018 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate