Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat pentru o achizitie sh buget 2500€

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Iuuliii01

Iuuliii01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Salut,
As dori si eu un sfat pentru o achizitie a unui autoturism pana in 2500€. Cam aceasta ar fi suma maxima pe care as putea sa o aloc poate in plus cu 100-200 maxim, deoarece vreau sa am si 500 de euro pusi de o parte in caz de se strica ceva la viitoarea mea.
Mi-ar placea sa fie putin mai ochioasa(stiu ca e cam greu in banii astia) si in special mi-as dori o berlina,coupe sau hatchpack, insa care sa nu consume enorm de mult. Ca si km parcursi anual nu stiu ce sa zic, masina as folosi-o mai mult in oras insa si in afara orasului destul de des.
In legatura cu diesel/benzina, inca sunt indecis, am auzit ca benzina e mult mai indicata pentru oras si diesel-ul pentru inafara orasului, insa din cate stiu benzina consuma mai mult.
Prefer cutia manuala.
Sincer in ultimele zile m-am fixat pe Astra H sau Opel Vectra C, nu as vrea in schimb sa imi achizitionez un Golf 4. De aceea mi-as dori un sfat pentru a lua cea mai buna decizie, deoarece as putea opta si pentru un Seat sau un VW (Bora sau Passat).
Inca un lucru de mentionat ar fi ca as prefera ca masina sa fie Euro 4.

Stiu ca sunt foarte multe posturi de genul insa eu as dori o parere generala asupra a mai multor masini, am doua modele favorite opel astra h si opel vectra C insa sunt inca indecis.

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
La acesti bani gandeste-te la un Golf 4 sau Logan. Ieftin si bun nu exista.

#3
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
vectra e printre cele mai urate masini, si nici golful nu e departe. mai bine skoda. sau leon benzina? sau un lancer..

#4
Iuuliii01

Iuuliii01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Ma gandeam la o Skoda oktavia insa tot ce pot gasi in banii astia este oktavia 1.. vectra arata foarte bine comparativ cu restul masinilor pe care le gasesc in aceasta suma..

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
te incadrezi la octavia 1 . benzina 1.6  ceva de genu https://www.olx.ro/o...html#b8862a4d4f   iar haionul face toti banii zic eu :)
a mea e din 2002 sub 300k (reali  e luata din tara) si e o masina decenta in banii astia
si eu am schimbat ambreaj bucsaraie cosnumabile + pompa frana , aplificator , egr si inca cateva nimicuri
la banii astia nu gasesti ceva mega uau , dar macar sa fie fara rugina motor ok si cam mearga toata dotarile

Edited by botelucian, 21 February 2018 - 08:20.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Da, Octavia are și tabla bună. Pretenții nu prea poți avea. Dacă te interesează doar motorul, uită-te de un Logan.

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
La bugetul asta, Euro 4 diesel e cam exclus. Bora mea e 1.9 TDI si e euro 3.
Benzina da, gasesti Euro 4.
Si vezi ca totusi VW si Opel sunt printre cele mai comercializare masini de catre samsari. Stiu ca pare un buget fara pretentii, dar o vectra de 2500 euro se poate transforma in groapa de bani daca a avut intretinere indoielnica.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Iuuliii01, on 21 februarie 2018 - 01:16, said:

Cam aceasta ar fi suma maxima pe care as putea sa o aloc poate in plus cu 100-200 maxim, deoarece vreau sa am si 500 de euro pusi de o parte in caz de se strica ceva la viitoarea mea.

500 de euro nu vor ajunge.Trebuie cam 1000 de euro in plus fata de costul masinii.
Gandeste-te ca la pretul de 2500 de euro vei cumpara o masina de 12-15 ani sau mai mult.

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
deci in functie de cat e de teapa s-ar putea sa fie necesar :
- distributie ~200 euro
-kit ambreiaj volanta ~ 400 euro
-discuri + placute frana ~ 100 euro

Daca o gasesti in stare cat de cat OK nu vor fi imediate - pot fi schimbate de fostul proprietar .
Cauta o masina deja inscrisa in tara , rulata putin la care prorietarul a schimbat una alta

#10
Iuuliii01

Iuuliii01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Asta si vreau sa fac, incerc cat se poate sa ma feresc de samsari, insa pe mine m-ar interesa ce optiuni fiabile/ ce motorizare as putea gasi in suma aceea, cum a mentionat Botelucian de Skoda Octavia 1.6

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Pai clima + incalzire scaune + geam electric .

#12
Iuuliii01

Iuuliii01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Ce parere aveti de Opel Astra 1.7 CDTI?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate