Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Copil cu tesut gri iesind din camera pulpara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
spasski

spasski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2006
Buna seara. Baietelul de 3 ani jumatate a cazut cu gura deschisa pe asfalt si, fara vreo durere acuzata, a ramas fara un colt din smaltul incisivului de lapte (stanga sus). Dupa 2 zile jumate, a exercitat presiune cu o cana in timp ce bea apa, si a acuzat durere (a trecut in 25 min cu nurofen sirop), observand ca s-a desprins dar nu si cazut, o parte din incisiv, cu sangerare usoara pe partea inferioara. Dupa 1 ora a cazut partea aceea, fiind fisurat pana aproape de gingie, fara durere. Am observat o gaura de dimensiunea unei gamalii de ac f aproape de gingie, camera pulpara descoperita, cu putin sange. Somn fara probleme pana dimi, cand am observat tesut gri inchis in locul gaurii. Dupa o zi, a mai crescut putin, cu excesul de tesut roz inchis peste cel gri, care peste jumate de zi nu mai e roz, ci tot gri, acum dupa inca o zi (de sambata seara pana marti seara) e un pic mai maricel tesutul gri, nu e legat de gingie, doar din camera pulpara iese. A acuzat putina durere la ciocolata ce ajunsese acolo, si la un periaj pe exterior(probabil un fir a atins tesutul din spatele dintelui), in rest nu doare, doar mananca mai prudent. Problema e ca nu e cooperant copilul, acum incercam sa il familiarizam cu ideea de dentist, si nu vrem tinut cu forta sau anestezie generala sau inhalosedare. E normala culoarea gri a tesutului ce iese din camera pulpara? Cat poate creste, ca ritmul e cam alarmant. E un polip? Nervul e aproape mort din cauza ca e gri tesutul? Exista posibilitatea sa se necrozeze tesutul si sa cada, sau sa se retraga, ca apoi sa putem plomba? Sau tesutul acesta trebuie obligatoriu excizat? Va multumesc tare mult, suntem disperati pt ca nu vrem sa ii punem sanatatea in pericol, nici pe cea emotionala in urma unei posibile interventii de urgenta si el sa nu fie pregatit (e extrem de reticent, am incercat la un dentist si se zbatea de numai, nici in cabinet nu am intrat). O seara buna!

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 spasski, on 21 februarie 2018 - 00:27, said:

...E normala culoarea gri a tesutului ce iese din camera pulpara? Cat poate creste, ca ritmul e cam alarmant.
daca voi considerati anormal asta, sigur este ! ...
pe acest forum nu cred sa fie chirurgi ORL sau mari stomatologi ! ...
asadar, trebe sa mergeti la un medic ! ...

Edited by realduc, 21 February 2018 - 00:36.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Unii merg la stomatolog si cand cade copilului cate un dinte, altii nu merge deloc.
Chiar daca copilului ii e frica de chestii, tot trebuie sa ajungi la stomatolog pentru genul asta de probleme.
Macar se uita ala in gura si vede despre ce-i vorba, nu-i neaparat sa si intervina cu frezele alea sau cu anestezii sa sperie copilul.
Oricat de bine ai descrie problema, nimic nu poate inlocui un medic care stie la ce trebuie sa se uite si are habar ce-i mai bine. luand in consideratie si aspectul asta ca cu copiii e mai greu.
Sunt unii medici specializati pe copii.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 spasski, on 21 februarie 2018 - 00:27, said:

suntem disperati pt ca nu vrem sa ii punem sanatatea in pericol, nici pe cea emotionala in urma unei posibile interventii de urgenta si el sa nu fie pregatit (e extrem de reticent, am incercat la un dentist si se zbatea de numai, nici in cabinet nu am intrat). O seara buna!

Pregatiti-l si mergeti la un stomatolog... Cu ocazia asta poate se mai linisteste din hiperactivitate.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 spasski, on 21 februarie 2018 - 00:27, said:

suntem disperati pt ca nu vrem sa ii punem sanatatea in pericol,
Pt asta exista cabinetul medical . Daca sunteti disperati apelati cu incredere si lasati forumul .

#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu stiu exact ce vezi tu, insa ceva imi spune ca nervul e mort si a aparut efectul clasic, acela de inegreala.
Pentru mai multe informatii si mai precise fa o vizita cu incredere la orice cabinet. Mai mult de 50 lei nu o sa ceara nimeni pentru o consultatie banala, poate doar daca te duci la alea de lux, unde doar daca ii dai buna ziua doctorului te taxeaza 50 euro.

Edited by romangx, 21 February 2018 - 03:01.


#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 spasski, on 21 februarie 2018 - 00:27, said:

suntem disperati pt ca nu vrem sa ii punem sanatatea in pericol,


Atunci ati nimerit unde trebuie. Forumul va poate oferi alinare si mai ales siguranta unei sanatati de fier. Posted Image

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In mod normal, un copil care da cu gura de asfalt.. trebuie dus undeva si examinat, cred.

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
D-zeu apara in primul rand copii !
va puteti imagina scenariul ? ...
eu cu unul din fratii mei despicam lemne cu toporul ! ...
el tinea lemnul eu dadeam cu toporul ! ... Posted Image
eu 7 ani, fratele meu 5 ! ... cam la a cate-a lovitura de topor credeti ca nu am ratat capul fratelui meu ?
stati linistiti ! ... amandoi, suntem ok in ziua de azi ! .,.. dupa 50 de ani ! ... Posted Image

Edited by realduc, 21 February 2018 - 07:57.


#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 spasski, on 21 februarie 2018 - 00:27, said:

Exista posibilitatea sa se necrozeze tesutul si sa cada, sau sa se retraga, ca apoi sa putem plomba? Sau tesutul acesta trebuie obligatoriu excizat? Va multumesc tare mult, suntem disperati pt ca nu vrem sa ii punem sanatatea in pericol, nici pe cea emotionala in urma unei posibile interventii de urgenta si el sa nu fie pregatit (e extrem de reticent, am incercat la un dentist si se zbatea de numai, nici in cabinet nu am intrat). O seara buna!

In cazul de fata este vorba de o fractura dentara urmata de necroza pulpara.
Neaparat la stomatolog pt evaluare si tratament, amanarea poate doar inrautati situatia.

https://www.dental-t...odontal-defect/

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
După căzătură te duci cu copilul la medic, nu postezi pe forum să vezi ce zice lumea.

E drept că afli ceva, a se vedea replica colegului Karhu, dar for God's sake, fiul tău tocmai a mușcat din asfalt, are un dinte rupt, nu te duci cu el la medic că urlă, îi dai ciocolată (la 3 ani nu îi face rău )?
Nu zic că de ce a căzut că na e copil nu bibelou, dar asta poate arăta aceeși grijă față de el cum ai și prin comportamentul post-accident, întrebi pe forum în loc să fugi urgent la medic ?

Despre ciocolată

Quote

Desi o ciocolata de calitate contine toti acesti nutrienti benefici, consumul acesteia nu este recomandat copiilor cu varsta de pana la 3 ani. Pediatrii si nutritionistii sunt de parere ca sistemul digestiv inca sensibil al copilului mic nu poate digera produsele din ciocolata.
Totodata, la copilul de pana la 3 ani, ficatul si pancreasul nu sunt pe deplin formate pentru a functiona la capacitatea maxima. Din aceasta cauza, grasimea continuta de ciocolata reprezinta o sarcina prea grea de digerat pentru cele doua organe.
In plus, probabilitatea aparitiei unei alergii alimentare din cauza consumului de ciocolata este destul de mare in cazul copiilor mici.
O alta problema este faptul ca aceasta cantitate mare de grasimi si carbohidrati pe care o contine ciocolata si care au o valoare energetica ridicata are un efect de suprastimulare a copilului, in conditiile in care sistemul sau nervos este inca mai sensibil decat in cazul unui adult.
Nu trebuie stimulata nici activitatea cardiaca a copilului mic, cu atat mai mult cu cat creierul copiilor sub 3 ani nu este la fel de solicitat ca, de exemplu, cel al elevilor carora chiar le este recomandat sa consume cantitati mici de ciocolata.
Astfel, ciocolata nu este doar un desert delicios, ci si un produs util. Insa, acesta nu ar trebui introduse in alimentatia copilului pana la varsta de 3 ani.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Scuze ca n-am citit tot, nu prea am timp acum. Ce vreau sa spun:
Am trecut si eu prin asta, copilul meu pe la 5 ani, a cazut de pe scaun si s-a lovit cu dintii de muchea scaunului. I se infundase un incisiv, am "zburat" la stomatolog care mi-a spus sa stau linistit, e dinte de lapte si nu are radacina, etc. Dupa aproape o saptamana dintele revenise in pozitia initiala, nu a avut probleme nici cand au iesit dintii definitivi.
Morala" consulta un stomatolog. Sper sa fie doar o sperietura.

#13
spasski

spasski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2006
Deci: noi am fost, imediat dupa cazatura, cu el la dentist pediatric cu cabinet in care totul era ptr copii, insa urla si se zbatea groaznic in pragul usii, abia asa printre plansete l-a vazut dentista, insa doar smaltul se vedea ciobit, si a zis ca nu e stres deocamdata. Dupa 2 zile abia, i-a cazut o parte din dinte si s-a expus pulpa. Nu sunt dureri. Alt dentist a venit acasa si a reusit sa-l vada, a zis ca ar trebui excizie cu amortire locala doar - spray, nu injectie (destul de curand, ca altfel nu se retrage si tot creste). Stie nu se poate nici anestezie generala, nici cu forta, ci doar cooperare (la asta lucram deja cu el, mergand la acest dentist cu afinitate ptr copii). Eu am scris aici in ideea ca poate cineva a patit exact chestia asta cu dinte de lapte, sau ca e vreun stomatolog prin forum, ca sa ma lamureasca daca exista totusi o sansa sa se opreasca din crescut tesutul de culoare GRI (nu ROZ) si sa se usuce/ necrozeze astfel incat sa cada, asta insemnand ca vom ajunge oricum la dentist (dar un pic mai TARZIU decat ca si pentru excizie, asta fiind in avantajul copilului, ca are mai mult timp sa se acomodeze cu tot ce inseamna dentist) ptr punerea unui "pansament" in gaurica aia, iar la alta sedinta sa facem plomba.
E vreun stomatolog aici ?

#14
spasski

spasski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2006
Am fost la o prima vizita la prietena noastra stomatoloaga. A fost mai ok acomodarea decat ne asteptam, urmeaza alte vizite ptr acomodare si destindere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate