Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achizitie 3500-4000 eur. Vw,audi,ford,bmw

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018
Salutare. In urmatoarea perioada o sa achizitionez o masina intre 3500 si 4000 euro.
Dupa indelungate cercetari, am scazut lista la cateva modele. Clar ca in momentul achzitionarii voi merge cu un cunoscator insa pana atunci si parerea voastra conteaza.
Ce parere aveti si care credeti ca ar fi in raport calitate/pret, cea mai potrivita? In mare parte m-ar interesa un echilibru intre consum-putere in sensul ca imi doresc un consum rezonabil gen 7-8% oras. Mentionez ca locuiesc intr-un orasel destul de mic unde aglomeratie gasesti doar la orele de varf. In rest mai stai la unul din cele 3 semafoare... 😂. Preferabil ar fi diesel dar sunt deschis la sfaturi.
*prefer peste 100cp (nu mai vreau sa stau la fundul camioanelor pana prind drum drept sau vale)
Lista ar fi (in ordinea preferintelor, descrescator):
1. Audi a4 b6 1.9 131cp 6 trepte/automata
2. Ford focus mk2 1.6  tdci (parca???)
3. VW Passat b5 1.9
4.Vw golf 5 1.9
4. BMW e46 2.0

Spuneti-mi si despre pro/contra motor de ex probleme sau costul pieselor.
Daca se poate, orice sfat este binevenit insa vorbele gen “cu banii astia mai faci pretentii” sau “vrei si consum mic si putere”  sunt fumate de mult asadar nu mai irositi acele cateva secunde ca sa imi raspundeti. Pretuti timpul!



Va multumesc!

Edited by Cet1, 20 February 2018 - 23:28.


#2
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Golf 5 in stare ok nu stiu daca gasesti la banii aia si sa fie si diesel.

Cel mai bun la consum e 1.6 TDCI.

Personal as alege A4 B6 sau Passat.

Acum depinde dotari si in ce stare sunt..

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A4 B6 1.9tdi 131cp quattro daca se poate + dotari cat de multe :)
Sau daca vrei ceva euro 4, treci pe cel de 116cp bke, care iarasi e foarte ok. Posted Image

#4
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018
La Quattro m-am gandit si eu insa nu sunt sigur dpdv al consumului. Sunt diferente mari? merita o masina cu 270-280000 km?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Quattro o sa consume cu 1% mai mult, depinde unde stai, daca stai in zona de munte , iarna merita pe deplin + ca la revanzare o sa o vinzi mai usor. Merita si daca are 280.000km , cu , conditia: "sa fie intretinuta, sa ai un istoric, sa o verifici amanuntit cu un mecanic, pui si testerul pe ea, etc". Si sa nu fi suferit accidente grave, acuma ca mai are niste zgarieturi sau mici lovituri , nu te astepta la o masina de peste 13 ani sa fie ca noua, important e sa fie buna mecanic si macar un 7/10 estetic.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 WinstonMontana, on 20 februarie 2018 - 23:34, said:

Mai bine ajuti niste saraci si-ti faci comoara in Cer.Cine pe saraci ajuta pe Dumnezeu imprumuta.


Posted Image Posted Image Posted Image si il plimbi tu in spate cand are nevoie ?
E bine sa ajuti, dar aici discutam despre altceva acuma...

#7
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018
Ti-ai irosit fara rost acele cateva secunde si ai pacatuit ca mi le-ai irosit si pe ale mele...

#8
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 Cet1, on 20 februarie 2018 - 23:23, said:

La Quattro m-am gandit si eu insa nu sunt sigur dpdv al consumului. Sunt diferente mari? merita o masina cu 270-280000 km?
Atentie ca pe langa consum, quattro are brate si pe spate.

#9
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018

 TruculMagic, on 20 februarie 2018 - 23:31, said:

Quattro o sa consume cu 1% mai mult, depinde unde stai, daca stai in zona de munte , iarna merita pe deplin + ca la revanzare o sa o vinzi mai usor. Merita si daca are 280.000km , cu , conditia: "sa fie intretinuta, sa ai un istoric, sa o verifici amanuntit cu un mecanic, pui si testerul pe ea, etc". Si sa nu fi suferit accidente grave, acuma ca mai are niste zgarieturi sau mici lovituri , nu te astepta la o masina de peste 13 ani sa fie ca noua, important e sa fie buna mecanic si macar un 7/10 estetic.


Sunt coduri de motor care au probleme? Gen ca la Passat b6


Multumesc! ��

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde de masina si de noroc probabil. Eu am luat un w210 cu 306.000 km si daca as putea da timpul inapoi tot asa as face. Depinde cat esti dispus sa cheltui dupa achizitie. Daca te sperie gandul ca intr-o zi va trebui sa-i schimbi turbina (probabil) sau pompa de injectie, sau injectoare, catalizator sau mai stiu eu ce. Deja e clar ca va trebui facuta o revizie la suspensii, directie, clima si mai departe cum ti-e norocul.

Oricum e loterie si la altele mult mai noi cand sunt luate sh. La alea e mai grav ca si suma pusa in joc e mai mare.

Cu buget de 5000 cauta una sa aiba caroseria cat mai sanatoasa, rugina cat mai putina, motorul sa fie viu si cutia. Dai vreo 3000 pe masina si de 1500-2000 o faci noua. Cu cat dai mai mult pe o masina veche cu atat riscul sa iei teapa e mai mare. Multi din asta traiesc. O iau cu 1500, o fac sa arate bine, eventual reparata un pic cu piese chinezesti de primul pret,  kilometrii dati inapoi si la vanzare cu 6000.

#11
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018

 k0r3k7, on 20 februarie 2018 - 23:38, said:


Atentie ca pe langa consum, quattro are brate si pe spate.


Garantat dar iarna poti sa ii pui si plug...    Locuiesc f aproape de munte deci ar fi un plus.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 k0r3k7, on 20 februarie 2018 - 23:38, said:

Atentie ca pe langa consum, quattro are brate si pe spate.

Si aia normala nu are ? Posted Image)

 Cet1, on 20 februarie 2018 - 23:39, said:

Sunt coduri de motor care au probleme? Gen ca la Passat b6


Multumesc! ��

La 1.9tdi b6 nu exista asa ceva Posted Image) Passat b6 e un rahat impachetat frumos, mult sub vechiul b5.5 cand vine vorba de calitate si fiabilitate. Dar totul depinde de cat de atent esti cand o verifici... poate iei una cu 250.000km si nu mai bagi nici un ban in ea, sau poate iei una cu 120.000 pe bord si toata ziua iti pica, cate ceva. Acuma sa schimbi niste piese care nu costa tare mult (bujie, placute, termostat daca se strica, etc) , nu cred ca ar fi o problema.

 vinciun, on 20 februarie 2018 - 23:40, said:

Depinde de masina si de noroc probabil. Eu am luat un w210 cu 306.000 km si daca as putea da timpul inapoi tot asa as face. Depinde cat esti dispus sa cheltui dupa achizitie. Daca te sperie gandul ca intr-o zi va trebui sa-i schimbi turbina (probabil) sau pompa de injectie, sau injectoare, catalizator sau mai stiu eu ce. Deja e clar ca va trebui facuta o revizie la suspensii, directie, clima si mai departe cum ti-e norocul.

Oricum e loterie si la altele mult mai noi cand sunt luate sh. La alea e mai grav ca si suma pusa in joc e mai mare.

Cu buget de 5000 cauta una sa aiba caroseria cat mai sanatoasa, rugina cat mai putina, motorul sa fie viu si cutia. Dai vreo 3000 pe masina si de 1500-2000 o faci noua. Cu cat dai mai mult pe o masina veche cu atat riscul sa iei teapa e mai mare. Multi din asta traiesc. O iau cu 1500, o fac sa arate bine, eventual reparata un pic cu piese chinezesti de primul pret,  kilometrii dati inapoi si la vanzare cu 6000.

Am vazut w210 cu 700.000km :)
La alea mai noi e mai grav, deoarece si piesele sunt mai scumpe la ele (ca o comparatie intre a4 b6 si a4 b8).
Nici sa dea 2500-3000e pe un a4 b6 nu as recomanda, alea sunt niste cazaturi, unul intretinut pleaca de pe la 3500-4000 in sus. Sau stiu un maniac de pe clubaudi care nu l-ar da nici cu 8000e , e 1.9tdi quattro (n-am mai vazut masina asa intretinuta). + ca o verifica si pe un elevator, vezi acolo daca mai are brate originale sau ceva chinezarii...

Edited by TruculMagic, 20 February 2018 - 23:48.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
A4 b6 sunt deacord, dar pe un Passat b5 nu as da mai mult.

Nu zic ca nu or fi si exceptii dar eu nu am vazut pe cineva sa ia masina de 13-15 ani si sa nu aiba nevoie de reparatii. Astfel, decat un passat b6 la 5.500 de euro mai bine un passat b5 cu 3000 si adus la conditie.

Eu am stat la ganduri intre w210 si w211. Daca alegeam varianta a doua ieseam muuult mai scump ca sa am masina in toate mintile ei. Acum e corect ca aia altfel arata.

#14
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018
Sunt sanse sa gasesc in banii astia, in tara, un a4 quattro, in mintile lui?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu prea ! Daca gasesti un Focus in mintile lui sa faci matanii la biserica ( nenumarate ) la banii astia .

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Cet1, on 21 februarie 2018 - 00:21, said:

Sunt sanse sa gasesc in banii astia, in tara, un a4 quattro, in mintile lui?

Quattro sunt cam rare la noi la vanzare, insa merge si fara. Nu stii numai dupa ce le vezi. In poze toate sunt frumoase, in realitate poate o sa ai surprize mari la peste 70% dintre ele.

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

 k0r3k7, on 20 februarie 2018 - 23:14, said:

Golf 5 in stare ok nu stiu daca gasesti la banii aia si sa fie si diesel.

Personal as alege A4 B6 sau Passat.

Acum depinde dotari si in ce stare sunt..
asta mi se pare sfatul anului: "la banii astia nu gasesti golf in stare buna, in schimb ai sanse la A4 sau Passat"

#18
Cet1

Cet1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2018

 jericho, on 21 februarie 2018 - 08:43, said:

asta mi se pare sfatul anului: "la banii astia nu gasesti golf in stare buna, in schimb ai sanse la A4 sau Passat"


Arem balta peste, Passat si Golf VI gasesti fara probleme...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate