Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

16 Februarie 1933 - de ce s-a tras în muncitori?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postbabarzotea, on 24 februarie 2018 - 18:44, said:

Copii se jucau lângă calul mort?
De unde stii ca era mort, poate ca se odihnea numai.

#38
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Caii nu Posted Image se odihnesc în poziția aceea Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 24 February 2018 - 21:28.


#39
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postradunic, on 24 februarie 2018 - 15:31, said:


Dacă era cîștigătoare Germania nazistă, am fi avut 50 de ani de legionari.
Antonescu desfiintase miscarea legionara, prin urmare nu exista niciun motiv sa-i puna din nou pe scena la finalul razboiului

#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbabarzotea, on 24 februarie 2018 - 18:44, said:

Să fie necesari 10 ani unui guvern să facă ceva anume e enorm. Să facă nişte legi trebuie 10 ani? adică poate dacă eram de dimensiunea rusiei, dar la o ţara aşa mică 10 ani?
Să iei să clarifici, să corectezi și să coordonezi legile unei țări e o muncă enormă. Și nu are legătură cu mărimea țării.

View PostValmont43, on 25 februarie 2018 - 15:19, said:

Antonescu desfiintase miscarea legionara, prin urmare nu exista niciun motiv sa-i puna din nou pe scena la finalul razboiului
Dacă ieșea Germania învingătoare am fi avut un sistem de extremă dreapta. Legionarii ar fi reapărut cu Horia Sima cu tot. Părerea mea...

#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postradunic, on 25 februarie 2018 - 18:58, said:

Dacă ieșea Germania învingătoare am fi avut un sistem de extremă dreapta. Legionarii ar fi reapărut cu Horia Sima cu tot. Părerea mea...
Chiar daca e greu de crezut dar Hitler in nebunia lui asculta de Antonescu fiindca il vroia ca si conducator, ca daca era asa n-ar fi acceptat ca Antonescu sa puna armata pe legionari, iti dai seama...
Ar fi fost cu siguranta un regim militarizat dar in niciun caz cu legionarii la putere

#42
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi legionarii cam exageraseră.
Şi ăştia antisistem de acum dacă ar avea cum să facă aşa ca legionarii ar primi gloanţe de la armată în final şi odihnă în gropi comune.
Plus că atunci propaganda era mai mică nefiind internet si televiziuni cu stiri false neverificate
Dacă antonescu nu lua măsura desfinţării legiunii s-ar fi confruntat apoi cu o posibilă negare totală din partea populaţiei şi manifestaţii de amploare contra lui si legionarilor.
Totuşi ca cetaţean cum să trăieşti intr-o ţară unde o organizaţie paramilitară ucide 2 premieri si pe Iorga si alti câţiva oameni de stat pe diverse motive.

radunic, chestia mai e ca legile nici nu le respectă toţi.

Edited by babarzotea, 25 February 2018 - 19:58.


#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Tocmai asta era.....si in codul penal de atunci nu scria ca poti asasina in voie cand vrei si pe cine vrei....ori asta slabea autoritatea lui Antonescu mai ales ca noi eram in razboi cu URSS, iar statul avea nevoie de autoritate si fermitate in luarea deciziilor

#44
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View Postlucifer76, on 24 februarie 2018 - 18:04, said:

Rezulta ca taranul occidental producea mai mult de pe aceeasi suprafata de pamant, isi putea permite produse de lux, isi putea trimite copii la studii, traia mult mai bine decat mujicul roman. Fa comparatie intre imbracamintea taranului occidental si a celui roman, compara locuintele si o sa ai o surpriza Posted Image.
Eu am avut deja surpriza, când am avut schimburi cu muzee etrografice din afară, și mă așteptam să găsesc diferența pe care o știam între Vest și Est.
Ori prea a fost !

De acord că agricultura lor era mai productivă, dar rezultatul nu se manifesta prea mult în viața țăranului pentru că piața forța prețurile și câștigul nu ajungea la el. O producție mai mare însemna prețuri mai mici.
Apoi erau intermediari și procesatori, la mijloc.

Pe de altă parte țăranul occidental nu era autosufucient,  era dependent de produsele industriale, care erau scumpe.


Mobila, hainele, textilele, încălțămintea, vehiculele trase - la noi se făceau în comunitate, la prețuri mult mai mici, și deci accesibile. La ei nu mai exista opțiunea asta.
Apoi că nu depindeau de piață, nu le forța nimeni mîna la preț, cam consumau produsele în gospodărie.


Diferența era când se înteracționa cu piața.
E drept, deci,  că ei  aveau produse care la noi erau de lux, în număr mult mai mare.
La școală mergeau și la noi, dar presupun că efortul era mai mare.

Cu hainele mi se pare o poveste - ei purtau o versiune mai ponosită a celor de la oraș Posted Image  pă când la noi se păstraseră cele tradiționale, care dădeau o personalitate culturală.
Din păcate moda a evoluat spre variata occidentală, și atunci ai nosștri au ajus și mai ponosiți...

L.E.  Diferențe mai mari lam văzut în Olanda - dar nici acolo nu aveau apă curentă, canalizare, electricitate iar drumurile erau groase de praf, care când ploua se făcea noroi de nu putea veni nici autobusul. Eu la condiții de genul ăsta, care fac diferența, mă refeream.

Edited by Morosanul, 26 February 2018 - 15:24.


#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbabarzotea, on 23 februarie 2018 - 18:48, said:

cum ar fi putut trăi tăranii bine când situatia era cam ca cea de azi?
Nici vorba, era mult mai buna decat cea de acum. De 70 de ani satul romanesc merge in regres.
In satul bunicilor mei nu mai aproape nimic fata de ce era in interbelic. Ce ateliere, ce banci, ce fabricute, ce hotel? Nu mai exista...
In interbelic, majoritatea satenilor si-au facut grajduri si acareturi din caramida de Jimbolia, acoperita cu tigla Leu si Elefant, de la fabrica lui Muschong. A venit razboiul, apoi comunismul, si satenii nu si-au mai putut tencui respectivele acareturi (grajduri, suri etc), au ramas in rosu pana in ziua de azi. Unele deja se demoleaza pt a vinde tigla si caramida respectiva.

Edited by Karhu, 26 February 2018 - 16:25.


#46
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postrosix, on 20 februarie 2018 - 23:55, said:

Ei da... Adevarul e ca, fara o scanteie comunista, iobagii aia mureau acolo ca sclavii, asa cum fac si in prezent.  Au avut si comunistii astia rolul lor in emanciparea maselor... nu zic ca intotdeauna pozitiv, dar le-au mai deschis ochii la fraieri...

Nu de alta, dar la 1907 mai trasesera niste liberali cu tunul in iobagi.


Comentezi prea usor niste evenimente istorice pe care nu le-ai studiat cu atentie. Esti sigur ca ai inteles bine episodul "noi vrem pamant" ?

#47
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postbabarzotea, on 25 februarie 2018 - 19:57, said:

Păi legionarii cam exageraseră.
Totuşi ca cetaţean cum să trăieşti intr-o ţară unde o organizaţie paramilitară ucide 2 premieri si pe Iorga si alti câţiva oameni de stat pe diverse motive.
Nu au exagerat legionarii. Au pedepsit pe unii criminali de ex:
Savantul Nicolae Iorga a fost pedepsit cu moartea  pt că împreună cu regele ticălos şi cu ministrul ticălos Armand Călinescu l-au ucis pe Corneliu Codreanu.  Nu merita să fie ucis Iorga? Eu zic că merita din plin. Corneliu Codreanu plus alţi 7 legionari au fost sugrumaţi cu laţuri, întocmai cum turcii sugrumau în evul mediu  pe condamnaţi.
Arestaţii de la Jilava erau fosşi demnitari care  uciseseră numeroşi legionari. Şi-au meritat din plin pedeapsa.
Legionarii nu au executat evrei!
Legionarii nu au exagerat.

#48
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Da dom'le da cind te educi din marele istoric Sergiu Nicolaescu....
Asa sint multi " nu trage domn' Semaca" , " un fleac, m-au ciuruit", istorie adevarata.

#49
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
nu pricep ce vrei să spui, lil debul.

#50
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postionelmironescu, on 15 martie 2018 - 09:44, said:

nu pricep ce vrei să spui, lil debul.
Pai ziceam de necunoasterea faptelor reale in cea ce ii priveste pe legionari, multi au auzit de ei in filmele lui Sergiu 😅😅😅. Stii ce zic , Paraipan, alea,alea.


Stai asa, eu am postat dupa tine dar postarea era la adresa altora, sper ca nu s-a creat vre-o confuzie.

#51
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
@Morosanul

Muzeele etnografice de pe la noi fura curent. Majoritatea straielor prezentate ca fiind "traditionale" erau imbracate doar de boiernasi si jupanese. Factorul determinant al momentului in care taranii saraci au inceput sa si le procure a fost nebunia nationalista, ce a impus prezentarea unor norme stricte de romanism, inclusiv in domeniul vestimentare, lucrarile etnografilor de secol 19 ce au strabatut tara in cautare de modele zonale cat si explozia industriei moderne textile. Vezi si exemplul cu kiltul scotian.

#52
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMorosanul, on 26 februarie 2018 - 15:21, said:

Pe de altă parte țăranul occidental nu era autosufucient,  era dependent de produsele industriale, care erau scumpe.


Mobila, hainele, textilele, încălțămintea, vehiculele trase - la noi se făceau în comunitate, la prețuri mult mai mici, și deci accesibile. La ei nu mai exista opțiunea asta.
Apoi că nu depindeau de piață, nu le forța nimeni mîna la preț, cam consumau produsele în gospodărie.
vad ca intelegi comentariul meu pe alt fir de discutie
unde sustineam ca satul romanesc a devenit un ghetou,
ca satenii au devenit identici cu locuitorii ghetourilor occidentale.

Este exact fenomenul pe care-l descriai mai sus si-l atribuiai taranilor occidentali.
Asta se intampla astazi la noi.

View PostAlexandru H., on 15 martie 2018 - 19:14, said:

Majoritatea straielor prezentate ca fiind "traditionale" erau imbracate doar de boiernasi si jupanese.
nu stiu ce ai tu in cap,
dar eu stiu ce am vazut cu ochii mei,
chiar inainte sa inceapa industrializarea din anii '60.

Atunci am circulat prin toata Romania si am vazut satul romanesc, sasesc, unguresc, sarbesc, bulgaresc, turcesc, tatar, rus, rutean, etc
ala intepenit in timp, cu casele alea taranesti, cu straiele taranilor samd.

Eu nu intalneam boernasi si jupanese, iar indivizii aia isi purtau straile
in mode diferite, in functie de zona, dar toate aveau un numitor comun,
colorile, care deosebeau de altfel regiunile.

E o imagine pe care voi n-aveti cum s-o intelegeti si vorbiti in vant.

View PostAlexandru H., on 15 martie 2018 - 19:14, said:

Factorul determinant al momentului in care taranii saraci au inceput sa si le procure a fost nebunia nationalista
adica cand anume?
in ce an?

Edited by enough1453, 15 March 2018 - 20:52.


#53
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbabarzotea, on 25 februarie 2018 - 19:57, said:

Păi legionarii cam exageraseră.
Şi ăştia antisistem de acum dacă ar avea cum să facă aşa ca legionarii ar primi gloanţe de la armată în final şi odihnă în gropi comune.
Plus că atunci propaganda era mai mică nefiind internet si televiziuni cu stiri false neverificate
Dacă antonescu nu lua măsura desfinţării legiunii s-ar fi confruntat apoi cu o posibilă negare totală din partea populaţiei şi manifestaţii de amploare contra lui si legionarilor.
Totuşi ca cetaţean cum să trăieşti intr-o ţară unde o organizaţie paramilitară ucide 2 premieri si pe Iorga si alti câţiva oameni de stat pe diverse motive.
Tu habar nu ai de istoria adevarata.Ignora ce vezi in filmele artistice si mai laes cele realizate in perioada comunista.
Majoritatea romanilor au fost pro miscarea legionara si pro Antonescu.
Despartirea dintre legionari si Antonescu s-a datorat probabil faptului ca ambele tabere isi doreau puterea doar pentru ele.Antonescu, un patriod adevarat, dar o persoana autoritara,  a fost sprijinit de germani in disputa cu legionarii, deoarece conducerea miscarii legionare nu a vrut ca Romania sa intre in razboi alaturi de Germania pana ce Romania nu reprimeste Transilvania de Nord Vest pe care o pierduse in favoarea Ungariei, cu acceptul si la presiunea Germaniei precum si Cadrilaterul.
babarzotea, citeste materialul din linkul de mai jos.

Asasinatele din 21/22 septembrie 1939


https://ro.wikipedia...septembrie_1939

Ce atitudinea a avut Iorga fata de cadavrele celor care l-au executat pe premierul criminal Armand Calinescu, imediat dupa ce acestia au fost executati.
,,În acea zi de 21 septembrie, în timp ce trupurile oribil mutilate ale celor 9 zăceau pe caldarâm, profesorul Nicolae Iorga, aflat printre oficialitățile de față, se pretează la gestul inimaginabil de a lovi cu picioarele cadavrele întinse pe asfalt, amănunt consemnat de N. Steinhardt.[1''
Nicolae Iorga a fost un mare erudit insa pe plan privat a fost un caracter josnic, marsav.
babarzotea, citeste si materialul din linkul de mai jos.

http://www.justitiar...iunii-pierdute/

Edited by max_01, 16 March 2018 - 09:40.


#54
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View Postenough1453, on 15 martie 2018 - 20:50, said:

nu stiu ce ai tu in cap,
Vrei să-ți spun eu ? :D

Îți dai seama cât de pricepe dacă dă exemplu kilt-ul :P

View Postenough1453, on 15 martie 2018 - 20:50, said:

Este exact fenomenul pe care-l descriai mai sus si-l atribuiai taranilor occidentali.
Asta se intampla astazi la noi.
Astăzi, dar asta e numai de la război încoace, nu poți generaliza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate