Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

De ce avem tot ce ne imaginam ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
poate evolutia explica de ce avem tot ce ne imaginam ? orice fel de mancare cu orice fel de gust, bautura de orice fel, materiale pentru orice utilitate..pamantul este "a place to be"...

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Pentru ca stam prost cu imaginatia :P

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 21:42, said:

poate evolutia explica de ce avem tot ce ne imaginam ?
E ceva elementar aici, din moment ce iti imaginezi iti fixezi tinte si ai sanse superioare sa le atingi.
Evolutia nu cred ca are nimic cu treaba asta... fara legatura adica.

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 21:42, said:

poate evolutia explica

avem tot ce ne imaginam
Mult mai bine decat creationismul.

Citeste o carte / uita-te la un film SF si-ti vei schimba parerea despre "avem tot ce ne imaginam" !

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 21:42, said:

poate evolutia explica de ce avem tot ce ne imaginam ? orice fel de mancare cu orice fel de gust, bautura de orice fel, materiale pentru orice utilitate..pamantul este "a place to be"...


Gresit.


N-avem tinerete fara batranete si viata fara de moarte.

Fara gluma.

Edited by alex342, 20 February 2018 - 22:18.


#6
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
baieti tineti cont ca e necesar sa ne reproducem, iar barbatul si femeia sunt perfecti cum sunt..in rest..ce vreti mai mult?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
Totul e perfectibil, nu exista limita. De ce sa tinem cont de o idee gresita ?

Edited by andreic, 20 February 2018 - 22:18.


#8
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postalex342, on 20 februarie 2018 - 22:09, said:

Gresit.


N-avem tinerete fara batranete si viata fara de moarte.

Fara gluma.

Gresit!
N-am descoperit inca butoanele pe care sa le apasam ca sa obtinem ce zici tu.
Fara gluma.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View Postclaz, on 20 februarie 2018 - 22:21, said:

Gresit!
N-am descoperit inca butoanele pe care sa le apasam ca sa obtinem ce zici tu.
Fara gluma.

Doamne ajuta, sa fie cum zici tu. Chiar nu as avea ce sa comentez.
Dar totusi nu cred ca se va intampla in urmatorii 200-300 ani.

Edited by alex342, 20 February 2018 - 22:23.


#10
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
era unul pe aici acum ceva timp care vrea aripi..si i-am zis ca nu exista atractie daca vom avea aripi..la asta ma refer

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Pai sa vedem: nm-avem calatorie superluminica, teleportare, organe sintetice pe care sa ti le implanteze daca te imbolnavesti sau suferi un accident, comunicare telepatica etc etc etc. Astea-s doar cateva inventii pe care scriitorii SF le-au imaginat de zeci de ani si nu le avem (inca, sau nu le vom avea niciodata, nu putem sti). Deci despre ce vorbim?

Aaa, daca adopti atitudinea vulpii in fata strugurilor la care n-ajunge, atunci da, avem tot ce ne putem dori, inclusiv ajutor social de la guvern, ca sa putem s-o frecam la rece* fara sa ne pese. pronlema e cand se vor termina banii pentru ajutorul asta social.





* Berea, ce credeati? :notangel:

#12
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
stiu ce vrei de fapt, imortalitatea ..restul nu iti foloseste cand ai tot ce vrei unde locuiesti
imortalittea o obtii daca joci dupa regulile lui Dumnezeu

despre munca..voi vreti munca, v-ati oprit-o pentru voi, bani femei, nu ?

Edited by legit10, 20 February 2018 - 22:41.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In momentul in care omul isi imagineaza un concept, acesta intra in realitate si relativ curand devine si palpabil daca este ceva fizic.

Pe de alta parte, unele lucruri le-am avut si acum nu le mai avem - de ex. ciocolata.
Nu se mai fabrica ciocolata adevarata de aproape 10 ani nici macar in Elvetia sau Alsacia.
Branduri care faceau ciocolata de nota 12 in 2000, acum fac ciocolata cu gust zero de ciocolata, zero-zero fara virgula, si astea sunt cele mai "bune"...

Edited by loock, 20 February 2018 - 22:52.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 21:42, said:

poate evolutia explica de ce avem tot ce ne imaginam ?

Pentru ca suntem saraci si ne gandim in marea majoritate a timpului numai la mancare..singura bucurie pe care ne-o putem permite.  Oamenii isi rationalizeaza constant visele astfel incat sa ramana doar cele mai realiste,

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 22:43, said:

stiu ce vrei de fapt, imortalitatea ..restul nu iti foloseste cand ai tot ce vrei unde locuiesti
imortalittea o obtii daca joci dupa regulile lui Dumnezeu

despre munca..voi vreti munca, v-ati oprit-o pentru voi, bani femei, nu ?
Nu, mersi. Vreau o vitat lunga, dar nu nemurire. Cred ca m-as plictisi groaznic dupa cateva mii de ani :D Cat despre Dzeu, el nnu ofera imortalitate, ci doar iluzia ei. Si e o chestie total neverificabila.

A doua fraza n-am inteles-o, cred ca lipsesc cateva cuvinte sau semne de punctuatie.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 21:42, said:

poate evolutia explica de ce avem tot ce ne imaginam ? orice fel de mancare cu orice fel de gust, bautura de orice fel, materiale pentru orice utilitate..pamantul este "a place to be"...

Daca stam putin si reflectam, vedem ca de fapt suntem incapabili sa ne imaginam ceva ce nu a fost initial in experienta noastra. De exemplu, incearca sa-ti imaginezi o culoare cu totul noua, care "nu exista". Cum ar fi de exemplu daca brusc, ai putea mari spectrul electromagnetic vizibil.
Vei vedea ca e imposibil, nu suntem capabili decat sa facem combinatii din culorile deja stiute, care au fost inainte in perceptia noastra.

In realitate, tot ceea ce numim imaginatie sunt de fapt experiente deja traite sau combinatii ale acestora, imagini si senzatii rasucite, fragmentate si reasamblate in alta forma.

Dar ca sa ne imaginam ceva ce n-a fost niciodata in experienta noastra senzoriala, suntem incapabili.

Deci, e gresit sa crezi ca avem tot ceea ce ne imaginam; realitatea este ca nu ne putem imagina decat ceea ce deja avem.

Iar daca tot suntem pe o sectiune de spiritualitate, m-as incumeta sa spun ca probabil de asta nu stim de fapt ce este Dumnezeu, si biserica nu va putea vreodata sa ne reveleze ce este Dumnezeu, pentru ca nu ni-l poate oferi perceptiei noastre, tot ceea ce face este sa ni-l descrie, deci oamenii doar si-l imagineaza.

De aici reiese si faptul ca religia nu te duce nici cu un milimetru mai aproape de divinitate, mai mult decat poate fiecare sa mearga, singur.

E drept insa, religia poate fi uneori o lumina care sa arate drumul atunci cand esti in bezna. Cel putin asa ar trebui sa fie. Mai mult de-atat insa, nu poate face. La lumina ei, Dumnezeu e inca invizibil.

Edited by Phobos, 20 February 2018 - 23:33.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu imi imaginez de multa vreme femeia perfecta , insa nu o gasesc Posted Image

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View Postlegit10, on 20 februarie 2018 - 22:11, said:

baieti tineti cont ca e necesar sa ne reproducem, iar barbatul si femeia sunt perfecti cum sunt..in rest..ce vreti mai mult?

Dar prea multi nu se inteleg cum trebuie :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate