Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Dependenta de carne

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Este evident dar se pare ca nu chiar pentru toata lumea.

#92
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Cea mai mare manipulare din lume, e sa ii convingi pe oameni ca nu exista manipulare :)

#93
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Acum mi-a picat fisa, Keiser Soze e de fapt Soros :)

#94
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postnestorr, on 23 februarie 2018 - 17:14, said:

Este evident dar se pare ca nu chiar pentru toata lumea.

Pai da, unii il mai asteapta inca pe Mos Craciun.

#95
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
M-a strigat cineva  ? ?

#96
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postnestorr, on 23 februarie 2018 - 16:29, said:

Prin ani '60 existau studii medicale care demonstrau ca fumatul face bine la sanatate, in reclamele la tigari apareau doctori. Asta e un fapt, nu teoria conspiratiei.

Pe langa industria de medicamente propriuzise exista o industrie de multe miliarde de dolari cu tot felul de produse si medicamente alternative, naturiste, sumplimente, vitamine si altele din astea - incearca un pronostic, cat din bugetele astora se duc pe cercetare si dezvoltare si cat pe marketing.

Apoi intorcandu-ne la industria de medicamente, de exemplu la citostatice si alte medicamente din sfera oncologica, daca citesti studiile vezi cifre de genul medicamentul X iti prelungeste speranta de viata cu 30% - practic asta inseamna ca in loc de 3 luni cat traiesti in medie fara tratament, o sa traiesti 4 cu tratament - sau ca medicamentul Y creste rata de supravietuire cu 25% - asta inseamna ca daca din 1000 de oameni se imbolnavesc 5 si mor in primul an fara tratament, daca toti astia 5 iau tratament 4 vor  muri in continuare in primul an dar unul trece de un an, fara a se preciza exact cu cat. Spune-mi tu acum ca toate aceste practici sunt facute numai si numai cu gandul la bunastarea pacientului, iar industria de lobby din sfera medicala este cat se poate de echidistanta si morala si cheltuie miliarde de dolari dintr-o dorinta arzatoare pentru binele cetateanului.

Si VW si aparent toate celelate firme din industria auto manaresc testele de poluare pentru ca la ei probabil nu au ajuns studiile care leaga bolile de plamani cu nivelul de noxe, nu? Iar aici nu mai vorbim de neglijenta sau dezinteres, vorbim de actiuni care atenteaza direct si nemijlocit la sanatatea populatiei. In conditiile astea eu ar trebui sa mai iau de bune studii finantate de industria auto vizavi de efectele poluarii, incalzirii globale, etc?

Existau inca din anii '60 studii care aratau efectele negative ale fumatului. S-a dat o lupta dura intre medici si industria tutunului. Medicii erau acuzati ca inventeaza o boala doar ca sa mai ia niste bani pacientilor, ca vor distrugerea acestei industrii, ca lasa oamenii fara job-uri. Ca si atunci si acum comunitatea stiintifica este atacata, a se vedea ce face Trump prin America.

Industria suplimentelor este radical diferita de cea a medicamentelor, suplimentele nu salveaza vieti si nu vindeca boli. Cei care le vand nu pot face astfel de afirmatii ca incalca legea.

Mortalitatea in cazul bolilor de inima si de cancer este in scadere de cateva decenii, desi se mananca prost, se face putina miscare si oamenii sunt tot mai grasi. Sunt studii care confirma eficacitatea acestor medicamente, avem rezultate, nu speculatii.

Scandalul VW este exceptia nu regula.

Observ cat de distructiva este mentalitatea asta a blamarii celor care fac bani. Isi are originea in comunism si nici la un sfert de secol de la Revolutie nu am scapat de ea. Cel care face bani e dusmanul, vampirul care suge sangele poporului, patronul e demonul prin excelenta, cel care exploateaza in goana dupa profit. Intreprinzatorul, omul de afaceri, multinationalele sunt demonizate. Cine face bani e omul rau care nu-i pasa decat de sufletul lui si ii sacrifica pe toti ceilalti.

Greu vom scapa de boala asta a mintii care se cheama ura de clasa. Doamne fereste sa faca industria farmaceutica profit ! Inseamna ca vrea moartea oamenilor, nu le pasa decat de bani. Poate si cel care sta cu ochii pe radar si dirijeaza traficul aerian, nu da doi bani pe viata umana, vrea doar sa-si ia salariul. Dar chirurgii care opereaza ? Nu cumva si astia taie la misto, poate vor doar sa te usureze de bani ?

Sunt uimit cat de usor poate cadea lumea in capcana asta a demonizarii celor care fac profit. Poti face profit si poti respecta in acelasi timp si viata umana, poti face profit si produce medicamente eficiente, poti face profit si respecta normele de siguranta. Dar nimeni nu trebuie crezut pe cuvant. Nimeni nu e de capul lui, exista mecanisme de control si verificare care ne dau siguranta ca lucrurile in general se desfasoara in bune conditii.

Nu inseamna ca totul e perfect, asa ceva nu e posibil, dar nici nu inseamna ca totul este aranjat, o smecherie, o inselatorie, doar profit. Profitul si eficienta nu se exclud una pe alta. Si daca unii au descoperit reteta de a produce ceva fara bani sa mi-o spuna si mie.

#97
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postentry, on 25 februarie 2018 - 22:28, said:

Dar chirurgii care opereaza ? Nu cumva si astia taie la misto, poate vor doar sa te usureze de bani ?

Intreaba-l pe Mihai Lucan, noi n-avem de unde sa stim , dar Mihai Lucan te poate ajuta cu un raspuns.

#98
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttiti_greucean, on 20 februarie 2018 - 18:55, said:

Tot incerc sa reduc consumul de carne din alimentatie, dar nu imi prea iese. Sunt capabil sa mananc si 1 kg de carne la o masa.  Daca aveti solutii pentru a reduce consumul de carne.

Cea mai buna chestie care o poti face e sa te apuci chiar tu de gatit, dar serios. Si nu doar ce gasesti in bucataria romaneasca unde majoritatea retetelor existente includ ceva carne. Orienteaza-te si spre bucataria italiana spre exemplu, la asta o sa ma refer pt ca asta ma pasioneaza pe mine in mod special. Cauta si vei gasi o gramada de retete de paste fara carne, sau paste cu peste si fructe de mare. Dar cauta retete in limba italiana si tradu cu google translate, ce gasesti pe site-urile de profil din Romania mi se par de multe ori departe de realitate.
O lasagna vegetala cu vinete si/sau spanac, conoipida la cuptor cu cartofi sau paste, vinete parmigiana sunt ceva satios si gustos. De asemenea, caponata siciliana sau un ratatouille sunt garnituri ideale pentru peste.

Orienteaza-te si spre bucataria chineza/thailandeza sau indiana. Si acolo gasesti chestii vegetale cu nemiluita, sau chestii care nu necesita atata carne.
Mananca branza de diferite feluri, si nu doar cascaval sau telemea. cumpara-ti branza cu mucegai sau de-aia clasica frantuzeasca/italiana/elvetiana. Sa vezi cat de satioasa e, nu poti manca atat de mult ca si cascavalul si te saturi mult mai repede.

Asadar, deschide-ti orizonturile si cauta diversitate in mancare. Exista atataea mancaruri exceptionale in bucataria internationala incat e pacat sa ramai la celebra carne cu cartofi. Nu zic sa renunti la bucataria romaneasca, insa daca incerci ceva nou de 2-3 ori pe saptamana la inceput poate o sa iti placa. Simturile se dezvolta incetul cu incetul.

Si inca ceva, mananca mai incet. Incearca sa iti dublezi timpul in care mananci o masa.

#99
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostTestosteron, on 26 februarie 2018 - 07:56, said:

Intreaba-l pe Mihai Lucan, noi n-avem de unde sa stim , dar Mihai Lucan te poate ajuta cu un raspuns.

Mihai Lucan este o exceptie. Toti doctorii sunt ca Mihai Lucan sau asta e neghina care strica graul ?

#100
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postentry, on 26 februarie 2018 - 13:45, said:

Mihai Lucan este o exceptie. Toti doctorii sunt ca Mihai Lucan sau asta e neghina care strica graul ?

Nu stiu ca nu i-am verificat.

#101
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
https://www.cnbc.com...e=Facebook|main

Mai sunt niste link-uri in articol catre alte articole la fel de interesante care ne explica de ce sunt afinele cele mai sanatoase fructe si ciocolata buna ;)

#102
TriplePunkt

TriplePunkt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2015
COWSPIRACY ... un documentar pe NETFLIX.
Nu stiu daca pe tine te va ajuta dar pe mine m-a convins sa mai reduc din consumul de carne.
Deasemenea am vazut si ceva documentare despre cum sunt tratate si sacrificate animalele destinate consumului.
Asta m-a facut sa ma gandesc foarte serios in privinta renuntarii definitive.

#103
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,100
  • Înscris: 09.01.2007

View Postnestorr, on 23 februarie 2018 - 18:06, said:

Acum mi-a picat fisa, Keiser Soze e de fapt Soros :)
Keiser Soze ar fi vrut sa fie Soros, dar nu a avut aptitudine necesare.

#104
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostTriplePunkt, on 04 aprilie 2018 - 15:03, said:

COWSPIRACY ... un documentar pe NETFLIX.
Nu stiu daca pe tine te va ajuta dar pe mine m-a convins sa mai reduc din consumul de carne.
Deasemenea am vazut si ceva documentare despre cum sunt tratate si sacrificate animalele destinate consumului.
Asta m-a facut sa ma gandesc foarte serios in privinta renuntarii definitive.
E ok. Fiecare își alege calea. In fond nu a murit nimeni de la consumul excesiv de zacusca.
Îmbucurător ar fi daca ar renunța cat mai mulți la consumul de carne fapt care ar duce la scăderea prețului carnii si ar deveni accesibila celor care o apreciază dar nu și-o permit.

#105
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
De ce zici asta? In acest moment, carnea aia provenita din creșterea industrială a animalelor, este mai ieftină decât legumele.

#106
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrichelieu, on 08 aprilie 2018 - 08:00, said:

De ce zici asta? In acest moment, carnea aia provenita din creșterea industrială a animalelor, este mai ieftină decât legumele.

Ti se pare corecta cresterea industriala a animalelor? Cum te-ai simti daca te-ar creste si pe tine cineva "industrial"?

#107
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016

View Posttiti_greucean, on 20 februarie 2018 - 20:58, said:

35 de ani
Înaltime-100= Greutate-26

View Posttiti_greucean, on 23 februarie 2018 - 10:02, said:

Deci miercuri si joi nu am consumat deloc carne. Am consumat 500g peste la cuptor +2 conserve de ton. Azi dimineata m-am cantarit si aveam 96,9 kg
Consumul zilnic de carne in cantitati mari, tine greutatea sub control, neconsumand carne te-ai ingrasat 70,9 kg in doua zile.

Edited by BicaAurel, 08 April 2018 - 13:53.


#108
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTestosteron, on 08 aprilie 2018 - 09:19, said:



Ti se pare corecta cresterea industriala a animalelor? Cum te-ai simti daca te-ar creste si pe tine cineva "industrial"?
Nu, nu mi se pare. Tocmai de aceea, evit sa cumpăr carne din comert, prefer surse private.Dar nu despre asta era vorba, ci despre prețuri.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate