Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Chinul de a fi medic in Romania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostSwerige, on 20 februarie 2018 - 15:06, said:

Ciine
Ai auzit de ecograf?  Tu mergi la deget în cur ca sigur ești diagnosticat bine.  Asta cu valoare pe care tot însisti se trage de la maneliști.

Vezi ca te-am citit imediat imediat , dar  „dacă tăceai, filosof rămâneai” nu vorbim de origine dar gandirea ta e de manelist, medicina e departe de tine , nu ai invatat la facultatea cu plata ca tuseul rectal e un procedeu obligatoriu la toti barbatii peste 40 ani sau in orice suspiciune anorectala???

#38
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsilesax, on 20 februarie 2018 - 15:16, said:

tu iti dai seama cum ar trebui supravegheat un om sa iti dai seama de ce s a lipit o boala de el?..
Cand mergi sa iti faci asigurare privata te verifica ce probleme ai, ce varsta ai, etc.
De ce nu se face la fel si la asigurarea de stat ? Daca esti tanar si sanatos platesti mai putin. In fiecare an faci analize medicale, iti face screening, etc. si vede cat esti de sanatos. Si in functie de cat este de sanatos platesti mai mult sau mai putin. In fiecare an se recalculeaza polita de asigurare. Daca pe parcursul anului ai avut un accident sau o problema de sanatate, evident asigurarea plateste.
Ideea este in felul urmator: sa se faca screening din timp si sa se depisteze gilcemia, tensiunea, ecografie, etc. Si daca ai ceva LA INCEPUTUL ANULUI vei plati ceva mai mult. Nu stiu exact, dar se pot da anumite probleme generale: diabet, tensiune arteriala care sunt clar rezultatul stilului de viata. Pt un accident cu masina nu ti se ridica polita. E OK asa ?

#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asa, deci ești tânăr, sanatos.. platesti 1 leu pe an, esti fericit de nu mai poti.. dupa doi ani faci cancer, o pastila 5000 euro.. pac atunci vin asigurarile siti fixează plata 100000 de euro pe an. merge treaba asa? ca mai putin nu se poate ca aia sanatosii nu vor sa plateasca... este o aberație ce sustii, imposibil de pus in aplicare..

#40
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009

View PostSwerige, on 20 februarie 2018 - 13:08, said:

Aceasta dezbatere este pentru actualii studenti, rezidenti, meidici si fara RELATII, sa stie ce ai asteapta...si nu numa....

Scrii groaznic pentru un pretinde a fi viitor medic!
Denota lipsa crasa de atentie la detalii.
Pe langa asta, mai ai si o atitudine abjecta ...

#41
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsilesax, on 20 februarie 2018 - 15:42, said:

asa, deci ești tânăr, sanatos.. platesti 1 leu pe an, esti fericit de nu mai poti.. dupa doi ani faci cancer, o pastila 5000 euro.. pac atunci vin asigurarile siti fixează plata 100000 de euro pe an. merge treaba asa? ca mai putin nu se poate ca aia sanatosii nu vor sa plateasca... este o aberație ce sustii, imposibil de pus in aplicare..
Nu, nu asta am vrut sa spun. Cum sa iti descopere cancer daca faci analize si screening in fiecare an ? Prima data iti descopere ceva mai usor. Oricum, ideea nu este sa se puna in aplicare o idee aberanta. Ideea este sa se puna in aplicare ceea ce se intampla la asigurarea privata.
Ti-am dat exemple cu glicemia si tensiunea arteriala. Daca tie iti creste glicemia cu 5% pe an si tensiunea arteriala la fel, atunci e clar ca mananci aiurea.

Edited by PlatonX, 20 February 2018 - 16:01.


#42
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Cam așa se practică în toate domeniile. Experiența primează uneori.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postseth66, on 20 februarie 2018 - 15:47, said:

Scrii groaznic pentru un pretinde a fi viitor medic!
Denota lipsa crasa de atentie la detalii.
Pe langa asta, mai ai si o atitudine abjecta ...
Welcome to Romania.

Cine altii crezi ca s-au dus in sistem, la ce salarii sunt??

Edited by aaaa4567, 20 February 2018 - 16:36.


#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
iar ai început nene?, ce salarii sant? eu zic că is destul de bune raportate la România.. oi vrea si tu acum 20000 de dolari pe luna...

#45
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postzzhunt, on 20 februarie 2018 - 14:10, said:

Facut programare pe la unii langa sun plaza, ma suna doctorita pt confirmare in aceiasi zi dupa care la 10 minute ma suna ca a avut un deces in famile si nu mai poate

Dude, aduci ghinion. Iti dai seama, dupa ce o vorbit cu tine la telefon s-o fi curentat ma-sa? Io daca te-as cunoaste te-as sterge din agenda! :D

#46
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
N-am prea avut de-a face cu doctorii decat indirect. Insa cu rezidentii m-am lamurit pe deplin........mai ales ,, doctoritele".  Majoritatea sunt sub orice critica. Daca-i intrebi ceva de specialitate , inchid ochii, si recita poezia . Nimic sistematic, logic , doar sistemul de memorare mecanic ....tocilaresc !!! Doamne fereste sa ma imbolnavesc de-o boala cronica grava , agonizanta !! Mai bine dai ortu` popii sanatos. Pe aici prin Ardeal, este o vorba populara : cica unguroaica descria decesul sotului : ,,  seracu de el, seara mancat bine, dormit bine.....dimineata sculat mort. "...........cam asa sper si eu, evident la o varsta cat mai inaintata.Posted Image

Edited by dalu364, 20 February 2018 - 18:47.


#47
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci eu sper sa fiu tratat de un medic tânăr care nu imi cere spaga si care vad ca isi da interesul chit ca o sa mor decât de unu batran care m a trateaza cu succes după ce îmi vand tot sa îi dau lui toti banii.

deci eu îmi spun părerea clar, sa îi i a naiba pe toți cei ce conditioneaza actul medical.

#48
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postanarchy78_ro, on 20 februarie 2018 - 13:58, said:

Da,exact unul cat mai batran ca sa-i tremure mana pe bisturiu...
Dar de ce sa ii tremure mana? Oricum in ziua de azi sunt roboti chirurgicali, ii controlezi doar din butoane si mouse, nu conteaza daca iti tremura mana sau nu, dar experienta nu se poate inlocui cu nimic!

View Postsilesax, on 20 februarie 2018 - 18:46, said:

deci eu sper sa fiu tratat de un medic tânăr care nu imi cere spaga si care vad ca isi da interesul chit ca o sa mor decât de unu batran care m a trateaza cu succes după ce îmi vand tot sa îi dau lui toti banii.
Daca ai stii cum au luat examenele astia tineri si ce cunostiinte au ai fugi cat ai putea de tare de ei. Sunt unii care sunt absolut varza, aia buni au cam plecat toti in strainatate.

#49
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
Unde își făceau specialitatea pe vremuri?  Evident, majoritatea la dispensarul din comună, ăștia sunt cei cu experiență pe care ai ridicați în slăvi.  Măcar acum te obliga în centru universitar.

#50
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Nu stiam ca chirurgii faceau specializarea la dispensarele de la sat...

#51
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010

View PostAldulescu, on 20 februarie 2018 - 19:48, said:

Nu stiam ca chirurgii faceau specializarea la dispensarele de la sat...
Dar nu ne rezumăm doar la specializarea chirurgie. Și poate chiar așa se întâmpla.

#52
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostAldulescu, on 20 februarie 2018 - 19:48, said:

Nu stiam ca chirurgii faceau specializarea la dispensarele de la sat...

...........probabil asa a invatat la facultate. Posted Image Sper sincer ca n-ai facut / faci medicina la Sibiu.......c-atunci e jale mare.Posted Image

Edited by dalu364, 20 February 2018 - 20:15.


#53
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
Câti dintre ăștia care ciripiti pe topic aveți vreo legătură cu medicina?  Pentru că romanul se pricepe cel mai bine la datul cu părerea.
Eu Nu am susținut că sunt medic așa cum mintea unora a dedus.

#54
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSwerige, on 20 februarie 2018 - 20:09, said:

Dar nu ne rezumăm doar la specializarea chirurgie. Și poate chiar așa se întâmpla.
Pai eu am zis prima oara sa te duci la doctor tanar si la chirurg batran.
Astia tineri sunt mai la curent cu ultimele descoperiri in medicina, iar cei batrani au experienta practica necesara sa execute corect o operatie. Te-ai lasa operat de unul abia iesit din facultate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate