Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Chinul de a fi medic in Romania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Aceasta dezbatere este pentru actualii studenti, rezidenti, meidici si fara RELATII, sa stie ce ai asteapta...si nu numai.

De ce medicii tineri trebuie sa stea in umbra celor batrani? Da, pur si simplu de ce nu sunt lasati sa munceasca? Am spus sa munceasca... Ti un pensionar angajat care vine la "servicu" ca sa aiba de unde pleca, cand poti sa platesti doua lefuri pentru un tanar.
De ce nu se scot posturile la concurs pentru a se aduce persoane tinere?
Ai iesit la pensie, mai stai cativa ani dupa, dar nu pentru eternitate. Nu sunteti stapani peste aceste institutii, lasati locul altora, acceptati ca timpul vostru a trecut. Doar selectia naturala o sa faca oridine.
Cum se face impartirea numarului de paturi existente care revine fiecarui medic  pe o anumita sectie?  In niciun caz egal, unul are 80% iar restul ce mai ramane acolo. Cine le permite sa-si faca legea lor? Chiar managerul e "pasuit" in acesta situatie?
Pentru asta exista Ministerul Sanatatii cu ministrul desemnal, secretari de stat, etc, dar evident ca nu se face nimic in sensul acesta. Jocurile se fac in alta parte si doar pentru cine trebuie.

Edited by Swerige, 20 February 2018 - 13:17.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Treci si la concret, despre cine e vorba?
Ca asa in general, prefer un medic avand experienta.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2018 - 13:19.


#3
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 neagu_laurentiu, on 20 februarie 2018 - 13:18, said:

Ca asa in general, prefer un medic avand experienta.
Nu te opreste nimeni tu il poti alege pe cel de 80 de ani, eu ma lipsesc

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu mai vor sa plece.. daca sau învãțat sa bage 250 de milioane pe luna in buzunar.. cum sa plece..?

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
ce te opreste sa lucrezi la privat ? sunt o groaza de clinici peste tot.

#6
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 don_King, on 20 februarie 2018 - 13:33, said:

ce te opreste sa lucrezi la privat ? sunt o groaza de clinici peste tot.
Aici se petrec altele.. Eu ca și pacient nu aș merge la  privat

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 don_King, on 20 februarie 2018 - 13:33, said:

ce te opreste sa lucrezi la privat ?
Acolo tre' să fii competent cât de cât.

 Swerige, on 20 februarie 2018 - 13:08, said:

Ti un pensionar
Să nu-mi spui că ești medic în devenire...

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cand aveti probleme de sanatate sa alegeti doctor tanar, dar chirurg batran!

#9
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Fara relatii e greu in anumite meserii.

De ce ai vrut sa te faci medic ? Eu spre exemplu vroiam sa fac dreptul, m-am lasat in ultimul an pentru ca am realizat ca fara relatii nu ma pot face notar sau avocat (nu aveam chef sa fac foamea cativa ani ca asistent de avocat si nici nu aveam mii de euro sa dau la Barou de sute de ori, iar parintii nu cunosc pe cine trebuie ca sa devin notar).

Asa ca am facut alta facultate, ce-i drept nu am 250 milioane / luna cum zice cineva mai sus ca au medicii, sau poate cum au unii avocati de succes, dar traiesc decent , cu un salariu cat cativa profesori/pompieri/casieri/paznici/etc la un loc. Ma simt ok asa, putin peste majoritate deoarece am stiut sa ma orientez.

Cei care au tinut cu dintii de "calea lor in viata" ajung acum sa planga ca vai coruptie, vai statul roman.

Te adaptezi sau mori, e legea junglei.

Edited by Proiectil, 20 February 2018 - 13:51.


#10
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 Proiectil, on 20 februarie 2018 - 13:50, said:

Fara relatii e greu in anumite meserii.

De ce ai vrut sa te faci medic ? Eu spre exemplu vroiam sa fac dreptul, m-am lasat in ultimul an pentru ca am realizat ca fara relatii nu ma pot face notar sau avocat (nu aveam chef sa fac foamea cativa ani ca asistent de avocat si nici nu aveam mii de euro sa dau la Barou de sute de ori, iar parintii nu cunosc pe cine trebuie ca sa devin notar).

Asa ca am facut alta facultate, ce-i drept nu am 250 milioane / luna cum zice cineva mai sus ca au medicii, sau poate cum au unii avocati de succes, dar traiesc decent , cu un salariu cat cativa profesori/pompieri/casieri/paznici/etc la un loc. Ma simt ok asa, putin peste majoritate deoarece am stiut sa ma orientez.

Cei care au tinut cu dintii de "calea lor in viata" ajung acum sa planga ca vai coruptie, vai statul roman.

Te adaptezi sau mori, e legea junglei.

Te-ai bagat SGV-ist? Posted Image)

Edited by paco rabanne, 20 February 2018 - 13:56.


#11
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 Aldulescu, on 20 februarie 2018 - 13:49, said:

Cand aveti probleme de sanatate sa alegeti doctor tanar, dar chirurg batran!

Da,exact unul cat mai batran ca sa-i tremure mana pe bisturiu...

 Swerige, on 20 februarie 2018 - 13:08, said:

... meidici si fara RELATII...

Unde ai vazut tu in Romania medici fara relatii?Posted Image

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In afara de lipsa banilor sau cazul unor boli care nu se trateaza la clinicile private nu vad de ce ar prefera cineva un spital de stat in locul unuia privat.

Raspunsul la intrebarile din primul post este: pentru ca politica. Atunci cand Vlad Voiculescu a vrut sa depolitizeze conducerea spitalelor i-au sarit toti baronii in cap si nu a reusit. Un spital este condus in general de un incompetent, o marioneta pusa acolo pentru a aduce bani baietilor destepti cu care are conexiuni partidul (deci in mod indirect, tot partidului). Asta e singurul lui scop, nu sa functioneze corect spitalul, nu sa fie bine tratati pacientii, nu sa aiba performante spitalul, nu sa existe material sanitar astfel incat oamenii sa isi poata face treaba.

In Romania e mare nevoie de medici dar cu toate astea posturile nu se deschid decat prin pile sau spagi. De ce? Pentru ca nu sunt bani sa le finanteze. De ce nu sunt bani? Pentru ca se fura foarte mult.
De putu s-ar putea daca nu s-ar mai fura. Sunt marturie zecile si sutele de clinici private care functioneaza la standarde europene. Exemplu un pacient a platit ceva gen 200-300 de lei pentru 3 zile de spitalizare la un astfel de spital privat. In afara de contributia lui serviciile sunt finantate si de catre Casa de Sanatate. Daca ar fi mers la stat ar fi fost tratat de 10 ori mai prost, ar fi dat tot atatia bani doar ca spaga si nu in mod oficial cu chitanta si experienta lui ar fi fost infinit mai proasta. Trebuie spus ca acel spital privat face si profit ca doar de-aia exista. Cum se poate ca in acel spital privat sa fie fericita toata lumea, personalul si pacientii iar la spital plangi cu vorbe, iesi mai bolnav decat ai iesit ? Pentru ca votati pesede, de-aia.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Swerige, on 20 februarie 2018 - 13:08, said:

Aceasta dezbatere este pentru actualii studenti, rezidenti, meidici si fara RELATII, sa stie ce ai asteapta...si nu numai.

De ce medicii tineri trebuie sa stea in umbra celor batrani? Da, pur si simplu de ce nu sunt lasati sa munceasca? Am spus sa munceasca... Ti un pensionar angajat care vine la "servicu" ca sa aiba de unde pleca, cand poti sa platesti doua lefuri pentru un tanar.
De ce nu se scot posturile la concurs pentru a se aduce persoane tinere?

Pentru că experiență.
Și pentru că examene plătite.
Și pentru că e pericol să te omoare. Din prostie.
Am zis destul ?

Cred că oriunde în lume talentul și munca sunt recunoscute. Muncește și te vei ridica.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

 Swerige, on 20 februarie 2018 - 13:08, said:

De ce...
de ce...
De ce ...
Pentru ca republica postcomunista Romania.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gn-ofIAbv-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să GO WEST trebuie să KNOW HOW.
Dacă nu vrei la căpșuni.

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Medicii pensionari au cabinete private. Si este coada la ei. Deci, care este problema ? Merg odata pe an la un medic de la ORL (cred ca are 70 de ani), imi ia 70 de lei pentru 15 minute si este coada. Merg la un medic gastroenterolog si imi ia 200 de lei pt 15 minute (endoscopie). Daca mai vreau si o ecografie alte 200 de lei. Deci, care este problema ? Au cabinete private, si intotdeauna este coada le ei. Asa-i in capitalism, mergi unde vrei si platesti.

Edited by PlatonX, 20 February 2018 - 14:10.


#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 Bylly00, on 20 februarie 2018 - 13:59, said:

Exemplu un pacient a platit ceva gen 200-300 de lei pentru 3 zile de spitalizare la un astfel de spital privat.
Poti spune concret ce spital privat si ce afectiune a avut pacientu' ?

#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 don_King, on 20 februarie 2018 - 13:33, said:

ce te opreste sa lucrezi la privat ? sunt o groaza de clinici peste tot.
la privat e si mai de cacat

Am vrut sa fac un EKG la privat.


Dau banu si sa fac analiza

Facut programare pe la unii langa sun plaza, ma suna doctorita pt confirmare in aceiasi zi dupa care la 10 minute ma suna ca a avut un deces in famile si nu mai poate

Ii era lene ca afara era frig si ningea

Fac programare la unii la unirii, au zis un pret de fapt era alt pret, si nici nu le functiona din 2 EKG-uri nici unu

Revenind la subiect a fost la antena 3 o emisiune cu un ghirurg din asta foarte cunoscut si a spus ca 80% dintre aastia care fac practica prin spitale habr nu au nici o injectie sa faca, sunt bata
Nici nu isi da seama cum au trecut examenele.

Ce facem, ne ducem la unu care a terminat medicina pe bani sau la unu cu 40 de ani experienta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate