Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Pe 22 februarie 2018, judecatorii germani vor decide daca orasele din Germania au dreptul sa interzica masinile cu motoare diesel

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017
O instanță de judecată va decide joi, pe 22 februarie, dacă orașele din Germania vor avea dreptul să interzică mașinile cu motoare diesel și, astfel, să producă pierderi de milioane de euro pentru constructorii auto.
Germania este la doar câteva zile de o decizie istorică pentru industria auto. O instanță de judecată se va întruni joi, 22 februarie, pentru a decide dacă orașele din Germania vor avea posibilitatea să interzică mașinile cu motoare diesel.
Activiștii de mediu susțin că, în unele orașe, nivelul emisiilor diesel a depășit limitele impuse de Uniunea Europeană și sănătatea oamenilor este pusă în pericol.
Potrivit acestora, există 15 milioane de mașini diesel în Germania, iar limitele emisiilor depășesc limitele europene în cel puțin 90% dintre orașele și localitățile țării.
Unele instanțe locale au permis interzicerea motoarelor diesel acolo unde acestea nu respectau emisiile. Acest fapt i-a nemulțumit pe constructorii care pierdeau bani din vânzarea acestor mașini și, în consecință, ei au făcut apel la acele decizii.
Instanța federală din Germania este cea care va decide dacă orașele au dreptul să interzică folosirea mașinilor cu motoare diesel.
La nivel global, țări precum Franța sau Marea Britanie și-au dezvăluit planurile pentru interzicerea motoarelor diesel în centrul orașelor până în 2025, în timp ce orașe precum Copenhaga vor să facă acest lucru încă de anul viitor.
Decizia instanței germane va veni într-un context în care mașinile diesel au început deja să piardă teren la nivel european, conform ultimelor date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din Europa.
http://www.automarke...-din-82867.html

Foarte posibil ca instanta de judecata sa interzica masinile cu motoare diesel insa de la o anumita data.Adica peste 4-5 ani pentru a permite constructorilor auto dar si proprietarilor de motorizari diesel sa fie pregatiti pentru acel moment.
Chiar daca instanta de judecata va acorda oraselor germane dreptul de a interzice accesul masinilor cu motorizari diesel, acest drept nu se va aplica chiar din acea zi, din ziua urmatoare sau urmatoarele zile pentru ca judecatorii vor lua in calcul, si aspectele economice si sociale atunci cand vor lua o decizie  cruciala pentru industria auto germana.

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Facem prinsoare cã noi vom interzice primii tractoarele pe cîmpii?

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ma doare-n cur ! ... am masina pa benzina ! ... :)

#4
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu zic ca vor lasa municipalitatile sa decida. Daca vor face asa, pana in 2022 diesel-ul va fi istorie in Germania...

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Poate interzic productia peste 5 ani si utilizarea peste 15, gen.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,456
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrealduc, on 20 februarie 2018 - 11:09, said:

ma doare-n cur ! ... am masina pa benzina ! ... Posted Image
Clar de la benzina. Eu am diesel si ma doare in cot.

#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Foarte bine! Sa scoata tractoarele de pe sosele!

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Yay! să vezi ce se va bucura românul cînd va veni valul de mașini diesel eftene...

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,698
  • Înscris: 14.10.2008
Diesel forever, fuck the system!

#10
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View PostBursul, on 20 februarie 2018 - 11:12, said:

Clar de la benzina. Eu am diesel si ma doare in cot.

View PostBursul, on 20 februarie 2018 - 11:12, said:

Clar de la benzina. Eu am diesel si ma doare in cot.
aveti grija ce va doriti ! s-ar puta chiar sa doara si nu o sa fie veselie

#11
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

View Postradunic, on 20 februarie 2018 - 11:16, said:

Yay! să vezi ce se va bucura românul cînd va veni valul de mașini diesel eftene...
Decizia justitiei germane va deveni in timp, o norma europeana, obligatorie pentru toate tarile membre UE asa ca bucuria va fi de scurta durata.Mai degraba va fi o bucurie in tari ca Republica Moldova, Ucraina, Rusia, Belarus, Turcia.

View PostBombalurina, on 20 februarie 2018 - 11:14, said:

Foarte bine! Sa scoata tractoarele de pe sosele!
Autoturismele avand motorizarile diesel prevazute cu catalizator SCR, nu sunt tractoare.

Edited by freddy2017, 20 February 2018 - 11:37.


#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Viitorul automobilelor va fi electric, garantez asta, combustibilii fosili isi traiesc ultimele clipe

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postfreddy2017, on 20 februarie 2018 - 11:36, said:




Autoturismele avand motorizarile diesel prevazute cu catalizator SCR, nu sunt tractoare.
si totusi sound-ul este identic.Posted Image

#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostValmont43, on 20 februarie 2018 - 11:37, said:

Viitorul automobilelor va fi electric, garantez asta, combustibilii fosili isi traiesc ultimele clipe
Daca te gindesti strict la tarile civilizate si foarte civilizate, probabil ca ai dreptate. Asta daca nu se isca un razboi mititel si prin zonele astea, si sa vezi atunci cum uiti de poluare si te bucuri sa gasesti un "tractor" functional.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
#rezistdiesel

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postsarac.lipit, on 20 februarie 2018 - 11:06, said:

Facem prinsoare cã noi vom interzice primii tractoarele pe cîmpii?
Mai bine ne-am trezi la realitate si in marile orase cel putin am interzice toate masinile cu ardere interna indiferent ca sunt pe benzina, motorina, hidrogen sau altceva, pe camp tractoarele merg de vreo cateva ori pe an, daca acelasi ar fi si ritmul in care trec masinile cu ardere interna in orase ar putea fi cat de cat in regula.

Acuma pentru cei care nu s-au prins inca, oamenii si nu numai ei se hranesc in principal cu ce anume?

Cat rezista omul fara fiecare dintre acestea? Stiti?

1. mancare fie solida sau lichida;
2. apa;
3. aer; (oxigen, azot si tot ceea ce mai contine, aici intra si fumul produs de masinile cu ardere interna)
4. altceva.

Edited by poadol, 20 February 2018 - 12:28.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postedi10000, on 20 februarie 2018 - 11:11, said:

... Daca vor face asa, pana in 2022 diesel-ul va fi istorie in Germania...

Cu grupul VAG in frunte?
Fara diesel,astia-s nime'n drum Posted Image

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,698
  • Înscris: 14.10.2008

View PostValmont43, on 20 februarie 2018 - 11:37, said:

Viitorul automobilelor va fi electric, garantez asta, combustibilii fosili isi traiesc ultimele clipe
Energia electrica tot cu fosili este produsa in mare parte. Si eu nu cred ca zacamintele sunt atat de putine, mai degraba se spune asa ca sa aiba de ce sa creasca pretul.

Din punctul meu de vedere, gazul metan este fosilul cel mai regenerabil, exista si bacterii metanogene.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate