Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Compatibilitate racorduri flexibile baterie monocomanda

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare,
Inteleg ca exista doua tipuri de baterii monocomanda dpdv al racordurilor, cu intrari de 17mm respectiv de 35mm. Intrebare, pot sa folosesc racord cu stut de 35mm intr-o baterie cu intrare de 17mm, se realizeaza etansarea? invers este clar, nu ar ajunge stutul in zona filetata.

[ https://i.imgur.com/SJndASY.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intreb pentru ca, vreau sa cumpar o pereche de racorduri gofrate si ceea ce am gasit cu capete de alama, exista numai in versiune cu stut de 35mm.
Multumesc.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Relax, treaba e total diferita si mult mai simpla decat crezi.

Lungimile ( 17 / 35 ) nu sunt batute in cuie si nu au mare relevanta, sunt multe racorduri bune italiene care au capatul lung mult mai lung ( +/- 5++ cm) si sunt perfect compatibile.

Filetul si garnitura sunt la fel puse, in captat, deci nu exista sa nu ajunga cum ai crezut; diferenta este in exterior, sub baterie, si este dintr-un motiv foarte simplu si evident, ca sa poti sa le montezi/demontezi mai usor, sa nu interfereze intre ele cand pui o cheie.

Cel lung se poate pune si la calda si la rece si invers cu cel scurt.

Se strang mai intai doar cu mana, fara sa fortezi sau rasucesti racordul, si nu trebuie cuplu mare deloc, apoi cu o cheie potrivita se da doar un sfert de rotatie peste ce este strans cu mana.
Nu se strange mai mult de atat !

In mod normal iti trebuie ambele ca sa fie mai usor de lucrat.
Se poate si cu doua la fel, mai ales daca sunt lungi, tocmai pt ca se strange cu cheia doar 1/4 turatie, insa se gasesc usor racordurile de ambele feluri, deci nu trebuie sa fie o problema gasirea lor.

Edited by loock, 20 February 2018 - 01:01.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Din proprie experiențã
La garnituri dure clingherit pui cheia!!!
La cauciuc moale, strîngi la mînã

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cel mai important e sa ungi o-ring-ul ala cu ceva sapun lichid ca altfel ramane in urma cand infiletezi in baterie racordul.

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 13.02.2006
De preferat ar fi sa infiletezi stuturile cu bateria demontata-e mai usor de lucrat.

#6
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sfatul meu este sa folositi racordurile metalice nu cele din cauciuc....m-am trezit cu o inundatie in bucatarie de la o saracie d-asta de cauciuc de ziceai ca sunt pe Kursk Posted Image

Edited by Valmont43, 20 February 2018 - 10:12.


#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Racorduri metalice! Astea de cauciuc se sparg...

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Acum 2 luni am pus o baterie noua la bucatarie, italiana cu racorduri italiene.
Cu ocazia asta am desfacut bateria veche monocomanda italiana din 1992 care este inca in stare foarte buna, si am desfacut racordurile originale din 1992 care erau tot flexibile din cauciuc invelit cu tesatura metalica.
Erau cele originale din 1992, adica de aproape 26 de ani, fara a avea probleme.

La lavoar la toaleta aveam o baterie italiana monocomanda luata tot atunci in '92, pe care in timp am si demontat-o si remontat-o de cateva ori pastrand racordurile originale, cu ocazia schimbarii lavoarelor odata la 10-15 ani...
In 2014 am pus al 3-lea lavoar si am pus o baterie noua Grohe, cu toate ca bateria italiana monocomanda din 1992 arata ca noua si mergea ca noua cu un cartus Remer schimbat prin 2011 ( cel original din '92 inca era OK in 2011 dar nu mai era chiar perfect...).

N-am avut probleme niciodata cu racordurile flexibile, dar am luat fie baterii bune care aveau racorduri bune, fie cand am pus racorduri suplimentare ( inainte nu se gaseau asa usor cu lungime mare ) am ales tot racorduri cat mai bune, cu atentie pe detalii - de ex. am luat cu tesatura din inox si nu zincata si italiene nu turcesti sau chinezesti, sperand ca astfel si furtunul de cauciuc o sa fie mai de calitate, si holenderele, etc.

E adevarat ca in prezent calitatea a scazut peste tot, deci nu se mai pot garanta lucrurile, dar totusi sa nu exageram, nu sunt toate asa de proaste.
Si un racord de tabla poate sa se impuste, se poate oxida, poate crapa, ba chiar oboseste mai usor la torsionari fata de unul bun de cauciuc.

Ce as evita ar fi pexalul la tevi, insa si pexalul e de mai multe calitati si unele sunt bune, mai ales daca sunt monate bine, indoite putin si cu sarpe, puse coturi fara zgarcenie, etc.

Racordurile de cauciuc nu trebuie fortate si rasucite la strangere, pt ca atunci evident ca se torsioneaza si oboseste materialul.
Inainte de strangere se pot intoarce putin in sens invers, a.i. la strangere sa compenseze rasucirea, si strangerea se face cu masura si moderatie, pt ca oricum nu trebuie cuplu mare ca sa nu strice garniturile.
Dupa strangere racordul trebuie sa ramana flexibil si moale, netorsionat, si sa simti asta usor cand pui mana pe el.
Daca racordul este mai lung se disipa mai usor torsiunea pe lungimea lui.
Eu am facut asta folosind doua racorduri unite cu un niplu sau reductie, si luand ambele racorduri de calitate cat mai buna, insa acum se gasesc lejer si racorduri de baterie lungi dintr-o bucata ( 50 si 70 cm ).

Exista o filozofie ca punand mai multe racorduri/imbinari creste riscul de a aparea probleme.
E adevarat, insa riscul creste f. putin daca racordurile sunt de calitate buna, si daca bateria are racorduri f. bune nu ma grabesc sa le schimb.
Un motiv mai serios ar fi sa schimbi racordurile vechi care fac legatura cu cele de la baterie. Dar si ele daca nu au fost fortate si sunt de calitate f buna, nu e stres asa mare daca le pastrezi.
Toata treaba asta cu instalatiile nu este asa de ezoterica si criminala.
Daca iei piese bune si le montezi calumea, riscul sa ai probleme este infim.
Daca lasi pe altii sa faca toata treaba, care iau pise, racorduri si garnituri la nimereala, si le monteza acolo ca sa fie, eventual chiar intentionat cu filozofia ca nu trebuie sa tina mult ca sa mai fie de lucru si alta data, atunci treaba iar e clara, iar nu e nimic ezoteric la mijloc, si urmarile sunt relativ predictibile...

Edited by loock, 20 February 2018 - 12:35.


#9
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Va multumesc pentru feed-back.
Bateriile sunt noi, clasa medie, dar am zis sa inlocuiesc racordurile flexibile cu care au venit (cauciuc + tesatura metalica) cu unele din inox corugate.
Acum, daca PN declarat si sustinut de producator printr-un document este real, lucrurile ar trebui sa fie in regula si sa tina in timp fara a aparea probleme (cu exceptia cazului in care avem un viciu de fabricatie, por in suprafata materialului, etc si ajungem de unde am plecat). Asta e si motivul pentru care se pare ca e aproape imposibil sa gasesc ceva bun pe piata.

Am vazut o varianta PN6 pe care nu m-as baza si o alta varianta PN20 pe care as merge de altfel dar, nu raspunde furnizorul sa cer detalii suplimentare :)
Apar sub denumirea Racord Flexibil Inox Corugat pt Baterie (Aqua) Cod produs: TT06568 pe emag iar pe alte site-uri le-am gasit si la aproximativ jumatate de pret tot sub denumirea de Aqua, respectiv Evotools.

Inca un aspect de care as tine cont, as merge pe capete din alama (asa cum e versiunea PN20) cele cromate nu-mi inspira incredere.
Voi ce modele de corugate aveti / ati luat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate