Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Clanța/limba asta este reparabila sau trebuie inlocuita?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Cineva a inchis usa cumva, ca s-a intepenit, iar cand am deschis cu greu usa, limba atarna pe arc in afara .   Inca nu m-am pus sa  desfac broasca aia din usa,  pentru ca "cleanta" sau "clanta" cum se scrie corect nu stiu este prinsa cu surub in linie , iar eu n-am decat in cruce prin casa, altele sunt cu un simplu cui.  Mecanismul brastei se poate desface sau se capseaza /nituieste si nu se mai poate desface?
Cu degetu' nu merge impins inapoi, la loc, tot iese afara si atarna. Daca cumva cineva inchide usa complet cred ca se va bloca inauntru.Attached File  20180219_233052.jpg   53.21K   149 downloadsAttached File  20180219_233028.jpg   48.48K   148 downloads

Edited by tfmercedez, 19 February 2018 - 23:40.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 23:40, said:

Cineva a inchis usa cumva, ca s-a intepenit, iar cand am deschis cu greu usa, limba atarna pe arc in afara .   Inca nu m-am pus sa  desfac broasca aia din usa,  pentru ca "cleanta" sau "clanta" cum se scrie corect nu stiu este prinsa cu surub in linie , iar eu n-am decat in cruce prin casa, altele sunt cu un simplu cui.

Las-o naibii de cruce. Fa rost de o surubelnita si scoate-o afara cu totul... Apoi te strofoci sa gasest alta care sa se potriveasca. Binenteles ca nu vei gasi, dar macar incerci.

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 23:40, said:

Cu degetu' nu merge impins inapoi, la loc, tot iese afara si atarna.

Daca iese afara si atarna, s-a terminat...iti garantez.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 23:40, said:

... "cleanta" sau "clanta" cum se scrie corect nu stiu
Dar chiar nu conteaza cum se scrie, conteaza ca intelegem despre ce-i vorba.

#4
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Broasca de genul asta se gaseste de cumparat ;calitatea... Si asta pare sa fie tot turceasca,la fel ca cea din imagine
La tine pare ca s-ar fi rupt ghidajul ala de tabla care sustine si ghideaza limba broastei si opreste șildul (mânerul) sa se ridice prea mult.
Daca crezi ca ,,merita ''  poti lua ceva mai scump dar mai bun ; eu am luat Yale dar mica -de apartament- exista si varianta mare la 25-30 lei.

Attached Files


Edited by tinel231, 20 February 2018 - 00:22.


#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrosix, on 19 februarie 2018 - 23:44, said:


Las-o naibii de cruce. Fa rost de o surubelnita si scoate-o afara cu totul... Apoi te strofoci sa gasest alta care sa se potriveasca. Binenteles ca nu vei gasi, dar macar incerci.

Daca iese afara si atarna, s-a terminat...iti garantez.
Am surubelnita linie dar e in pivnita, si nu ma duc prin bezna afara sa cotrobai in frig la ora asta. O las pe maine. Ce nu termini azi, las' pe maine, ca poate nu mai trebuie..

#6
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Un model bun de yala(broasca) e cea produsa de feroneria ,exact ca cea din poza , e de buna calitate,si sunt destul de ieftine, sunt produse in Romania.

Edited by slv0990, 20 February 2018 - 00:37.


#7
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Scoate limba broastei  afara din usa , ca daca e pusa cat de cat in pozitie si cineva inchide usa , se blocheaza ; si probabil ca manerul n-o mai actioneaza asa ca s-ar putea sa fii nevoit sa spargi usa.

Edited by tinel231, 20 February 2018 - 00:35.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Scoate-i limba cu totul si inchizi doar din cheie . Cand ai vreme o schimbi cu totul , iei de la " rusi " din piata cu 20 de lei max una, cu tot cu butuc si chei !

Edited by Baxon, 20 February 2018 - 00:37.


#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 23:40, said:

...limba atarna pe arc in afara...
Clar, ți-o murit broasca Posted Image

Altă broască. Ai plin de magazine cu așa ceva pe fosta Reșiței.
Dacă nu potrivește, schimbi ușa cu totul.

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View Postscaiba, on 20 februarie 2018 - 00:47, said:

schimbi ușa cu totul.
Pentru o clanță de 50 de lei si o țigară?

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pune bilã. 5 lei. N-are moarte!!!!
Ps eu am "macneți" de hdd ....copilului n-a rezistat nici o clanțã!!!!

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmaccip, on 20 februarie 2018 - 01:26, said:

Pentru o clanță de 50 de lei si o țigară?
Nu, pentru cazul în care:

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 23:40, said:

...Daca cumva cineva inchide usa complet cred ca se va bloca inauntru...

Și fiindcă vor sări cioburi din ușă/toc când va pune tfmercedez umărul să o deschidă.
Că ăsta-i următorul pas, când stai cu broasca moartă-n casă Posted Image
În plus, este mai ieftină o ușa (cu tot cu toc) la înlocuit, decât o reparație unde trebuie să șlefuiești toată vopseaua adunată de-a lungul anilor.
Ziceam (mai în glumă mai în serios) că poate-i un pretext bun pentru o schimbare.

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 23:40, said:

[...]limba atarna pe arc in afara[...]
Cântă-i prohodul și alta. Brotacul ăla a orăcăit ultima orăcăială :)
Dacă atârnă în arc, s-a rupt partea din spate a limbii, care ține arcul pe poziția lui. Teoretic merge sudat la loc, dar după părerea mea nu merită.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttfmercedez, on 20 februarie 2018 - 00:29, said:

Am surubelnita linie dar e in pivnita, si nu ma duc prin bezna afara sa cotrobai in frig la ora asta. O las pe maine. Ce nu termini azi, las' pe maine, ca poate nu mai trebuie..

Schimba broasca aia cu totul - nu te lua dupa cei care iti spun s-o desfaci. Te asigur ca nu merita efortul. Broasca noua trebuie luata cat mai aproape de dimensiuni cu cea veche astfel incat sa ai mai putin de prelucrat cand o montezi. Nu se va potrivi 100%

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postscaiba, on 20 februarie 2018 - 08:18, said:

Nu, pentru cazul în care:


Și fiindcă vor sări cioburi din ușă/toc când va pune tfmercedez umărul să o deschidă.
Că ăsta-i următorul pas, când stai cu broasca moartă-n casă Posted Image
În plus, este mai ieftină o ușa (cu tot cu toc) la înlocuit, decât o reparație unde trebuie să șlefuiești toată vopseaua adunată de-a lungul anilor.
Ziceam (mai în glumă mai în serios) că poate-i un pretext bun pentru o schimbare.
Si daca tot pun toc nou cu usa noua atunci schimb si geamurile , care fiind si alea pe stil vechi, feresti duble cu jaluzele, daca schimb  in termopane ramane o grota de astupat.. si daca tot am schimbat si geamuril, atunci de ce sa nu schimb si tiglele vechi de pe casa, cu d'alea de la Tesla care produc si energie electrica..  plm, cred ca ies mai practic  daca vand casa si imi fac una noua..

#16
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
In licee nu se mai face bob de lăcătuşerie...nu e nevoie, daca ai competenţe aiti. Ce ne trebuie instalatori, lacatusi, strungari, sudori, bobinatori, electricieni, electronisti, daca avem posibilitatea sa fim aitişti cu totii.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adevarul asta este: cand ti-a murit broasca cu limba scoasa, te muti cat mai repede. Nu stai sa cauti pe cineva care stie sa puna limbi la broasca.
Soluita cea mai ieftina,scoti limba de tot Cea mai simpla, e carpaceala. Cea mai corecta, inlocuiesti broasca.

Edited by myshyk, 20 February 2018 - 09:37.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmyshyk, on 20 februarie 2018 - 09:37, said:

Adevarul asta este: cand ti-a murit broasca cu limba scoasa, te muti cat mai repede. Nu stai sa cauti pe cineva care stie sa puna limbi la broasca.
Soluita cea mai ieftina,scoti limba de tot Cea mai simpla, e carpaceala. Cea mai corecta, inlocuiesti broasca.
Sau nu mai inchizi usa..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate