Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

[Student] Pasi urmatori

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
banutraul

banutraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.06.2017
Intrebare: Am fost la profil mate-info am luat 9.80 in bac la informatica , acum sunt student la Politehnica si de abia stiu 2 limbaje de programare la nivel cat de cat decent C si C++ , cand ma uit ce se cere pe piata muncii ma apuca groaza , ca sa te i-a cineva la o firma la interviu iti pune intrebari din 6,7 limbaje de programare mi-e mia luat 1 an sa invat C++ in liceu si la facultate am facut 2 semestre de C unul in primul an si unul in al doilea , mi se pare foarte complicat sa inveti un limbaj nou de la 0 . Cum ar trebui sa procedez ca sa am ceva sanse sa prind un post in programare avnd in vedere ca dupa ce invat cursurile pentru examene nu mai am nici un chef sa ma apuc de Python , Javascript , Visual B, Html , C# , limbaj de asamblare , PHP , CSS , sau  de unul din celelalte 1000 (exagerez)?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbanutraul, on 19 februarie 2018 - 17:12, said:

Cum ar trebui sa procedez ca sa am ceva sanse sa prind un post in programare ...?
Nu iti pot spune ce sa faci, treaba asta e individuala. Iti pot spune ce am facut eu: inca din liceu, m-am apucat de citit dragon book si mai tarziu si de hackuit la un limbaj de programare deja existent.

"Dragon book" e bibliografie recomandata la cursurile de facultate despre limbaje formale, compiler building, sau similar.

In practica te apuci apoi sa inveti cum sa extinzi Python de exemplu, scrii module in C, inveti cum functioneaza codul si cum hackuiesti compilatorul python insusi, si asa ajungi sa nu mai tratezi un limbaj ca pe ceva special, ci ca o simpla unealta.

Apoi, cand stii ca lumea 2-3 limbaje de programare, oricare alt limbaj urmator poate fi invatat in 2-3 saptamani.

Dar tare suspectez ca tu doar crezi ca esti stapan pe C, C++, dar nu esti. Vino cu cod sursa scris de tine si cere feedback.

Doar prin feedback de la alti programatori poti spune unde te afli. Ce crezi tu despre tine nu conteaza.

Alt lucru aditional pe care il poti face e sa citesti mult cod scris de altii, sa intelegi totul, si sa intrebi ce nu intelegi si sa discuti despre acel cod.

Acest forum are articole unde poti gasi cod. Alt loc foarte bun unde gasesti cod e in open-source. Poti de exemplu sa fii apprentice pentru https://forum.softpe...ardware-modest/

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbanutraul, on 19 februarie 2018 - 17:12, said:

Cum ar trebui sa procedez ca sa am ceva sanse sa prind un post in programare avnd in vedere ca dupa ce invat cursurile pentru examene nu mai am nici un chef sa ma apuc de [...]
Specializeaza-te pe o directie. Apoi nu cred ca vei lucra atat hardware cat si software asa cum e profilul unde te-ai dus, la unele materii merita sa iei sfantul 5 daca nu vrei sa mergi pe o anumita latura si aloci timpul spre alta.
Scoala nu ai treminat-o, asa ca nu-i graba, mai ai timp sa se sedimenteze si acumuleze altele. Secretul e sa gasesti acel ceva care sa te tina curios sa afli si mai mult, sa vrei sa cauti inainte de a face orice altceva neinsemnat.
Nu-i atat de negru dracu' doar ca inca la tine e ceata. Se limpezeste insa tot cu studiu. Toti am trecut prin asta asa ca mergi mai departe si la un moment dat se face lumina.

#4
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Cum a spus si @neagu_laurentiu, cel mai important e sa gasesti ceva ce sa-ti placa si atunci nu o sa mai para o corvoada. Cand gasesti acel "ceva" pastreaza toate proiectele, tot codul, o sa te ajute la interviurile de angajare, e un bonus ca ai facut ceva din proprie initiativa, pe langa ce ti se cere la facultate.

#5
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
La ce firma te intreaba din 6-7 limbaje? Suna cam mult :)

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Programarea se învață programînd, făcînd proiecte. În afară de proiectele pt școală, fă proiecte pt tine însuți, extrașcolare, participă la concursuri, hackatoane și alte oportunități. Nu învață nimeni programare citind sau învățînd teorie pt examenele de la facultate.

Limbajul e mai puțin important decît ce știi să faci cu el. Un limbaj are un număr de structuri, cuvinte cheie etc, și în rest sînt funcții de bibliotecă.

Încă ceva, tu le cam amesteci. Limbajele de nivel înalt gen C, Python etc sînt cam toate principial la fel, dacă știi bine unul nu îți va fi greu să înveți altul. Limbajul de asamblare însă, e altă poveste. E un alt mod de a privi lucrurile. Cine știe asamblare deja înțelege programarea la alt nivel (chiar dacă nu e neapărat util pt cei care fac programare hi-level, nu toată lumea are nevoie să optimizeze). Altele din lista ta nu-s limbaje de programare (HTML de exemplu). La cum pui tu problema, nu prea te atrage să înveți programare.

#7
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Daca n-ai nicio tragere de inima sa inveti alte limbaje, tehnologii si chestii d'astea, cred ca ti-ai ales destul de gresit facultatea si ideea de cariera. Daca esti pasionat de programare, cred ca ai simti oricum nevoia sa experimentezi si sa cunosti chestii noi. Daca simti ca examenele te epuizeaza prea tare, regleaza-ti prioritatile, nu-i nevoie sa termini 10, dupa mine poate deveni chiar o povara.
Eu nu-s vreun programator cu experienta, nici liceul nu l-am terminat (urmeaza sa-l termin, nu m-am lasat de el :))) ), dar simt nevoia constanta sa interactionez cu limbaje noi, tehnologii noi. Apuca-te sa experimentezi cat mai multe si gaseste-ti pasiunea si sigur o sa aflii si care-i locu' tau la munca. E loc pentru toata lumea.

Edited by LittleWho, 22 February 2018 - 22:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate