Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Doar ca deocamdata nu are nimeni astfel de legi.
Sau nu am aflat inca.

Edited by arg, 26 February 2018 - 14:06.


#74
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pana la urma datele ti le dai singur, nu te obliga Fb sa faci nimic din ce nu vrei. Poti sa-ti inchizi contul si atunci nu-ti mai incalca niciun drept.

Eu pe Fb vreau sa stiu ca discut cu oameni reali, nu cu clone sau spammeri. Vreau sa existe culpabilitate si de asta raportez cat pot de des conturile care fac reclama la credite sau alt spam.
Numele nu ma prea intereseaza, si nici nu are Fb nimic cu tine pe tema asta, decat daca te raporteaza cineva sau faci prostii.

#75
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Iti e teama de catfish?
Sa nu ajungi ca aia la emisiunea aia celebra cu predator :D

#76
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Am tot citit Comentariile pe aici si ma mir. In primul rand eu nu mi-am pus niciodata Poze cu mine pe Facebook oricine o poate fura si face cont Fals cu pozele mele. Nici nu trebuie sa-ti pui Poze. Si mie mi s-a intamplat sa ceara Poze le-am dat o Poza cu Monkey Face de pe Google sa stea sa verifice daca nu au ce face. Mai rau o sa fie,cu chestia asta. Daca cineva face Bani stand pe Facebook bravo lui, de ce nu faceti si voi? Daca n-ai poza cu tine nu inseamna ca e Cont fals la fel si invers, daca ai mii de poze, nu inseamna ca esti tu ala din Poze. Noroc cu Jocurile alea pe Facebook ca in rest e praf. Nu mai rezista Serverele de aia cere Poza daca fiecare si-ar face 1000 de Conturi ... unde s-ar ajunge :lol: practic, trebuie si ei sa aibe o limita.

#77
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Va salut cu respect, dragilor! Am contul blocat de vreo cateva zile pentru ca nu am confirmat corect identitatea mea pe facebook. Am pus poze cu mine, in loc sa pun poza cu cartea de identitate. Si am facut asta in mod repetat, intentionat. Cum pot lua legatura cu cei de la facebook? Puteti sa ma ajutati si sa-mi spuneti o adresa de a lor, ca sa remediez problema asta pentru ca sa mai fiu lasat macar inca o data sa confirm identitatea? Primesc de o vreme buna acest mesaj...

Attached Files


Edited by Mickeydutza, 01 March 2018 - 13:32.


#78
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Mi-a cerut Facebook și mie act de identitate. Am decis să nu i-l dau și e chiar mișto fără să mai am acces la cont.

#79
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 16:05, said:

Ba da, ce vorbesti, cand eu sunt pe Stremago de aproape 2 ani, si tot timpul cand eram banat pe aplicatie din cauza ca romanii isi dau raport intre ei, imi faceam imediat alt cont numai pt. a ma putea loga pe Stremago, si niciodata nu mi se cerea confirmarea identitatii! Treaba asta a inceput de anul asta, inainte nu era asa! E si vina aplicatiei ca e de kkt. si permite logarea numai prin FB, nu si prin gmail, twitter etc (ca Bigo Live de ex.).
A evoluat AI-ul care controleaza activitatea de pe facebook. Nu mai ai nici o sansa. Toti care misca pe facebook sunt "profilati" si identificati dupa o gramada de criterii. AI-ul afla imediat cine esti cand intri acolo, degeaba incerci sa te fofilezi. S-a terminat cu anonimitatea dupe ce te-ai bagat acolo.Posted Image

#80
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTLGTLC, on 02 martie 2020 - 23:01, said:

Mi-a cerut Facebook și mie act de identitate. Am decis să nu i-l dau și e chiar mișto fără să mai am acces la cont.

Vei avea iar acces. Şi mie s-a cerut act de identitate în urmă cu un an sau doi, dar evident că nu am dat deşi mă ameninţase că...gata cu accesul la facebook. Aşa m-am speriat că...n-am ştiut nici unde urma să dorm la noapte. :)

La cât de des intru eu pe facebook - odată pe lună, cred - avea şi pe cine să sperie ! Şi s-a convins şi facebook-ul că nu are rost: după vreo două luni am intrat pe facebook uitând că mă ameninţase că nu mai pot intra fără act de identitate.

#81
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Acuma stie totul despre tine, si fara act de identitate.Posted Image

#82
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
In numele corectitudinii stockholmienii sunt in stare sa isi trimita intreg arborele genealogic. Astfel ei vor demonstra cat de corecti sunt in comparatie cu oamenii rai, care nu raspund imediat la comanda fratelui mai mare.

#83
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Cere act de identitate daca exista suspiciuni asupra contului. Contul meu de facebook e din 1900 toamna si nu mi-a cerut nimeni nicio confirmare de identitate.
Pe de-o parte va plangeti ca vi se incalca drepturile daca vi se cere confirmarea identitatii, pe de alta parte va plangeti ca activeaza teroristi pe facebook si nu ii identifica nimeni.

#84
MemeWarrior

MemeWarrior

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2020
Topicul e o aberatie de stire falsa.  
Pentru ca daca Facebook chiar cerea confirmarea identitatii,  n-ar mai exista cele cateva mii de conturi false cu Kim Kardashian sau Donald Trump  (cu nume furat, cu poze furate) pe Facebook.
Doar dati cautare si o sa vedeti...vi se blocheaza PC-ul la cat scroll o sa dati.

Ti se cere confirmarea identitatii numai daca Facebook iti inchide contul pe motiv de propaganda falsa sau injurii aduse altor utilizatori.

#85
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostI2O, on 19 februarie 2018 - 16:35, said:

La cat a scazut deja traficul pe softpedia daca mai baga si treaba asta in maxim 7 zile se inchide total
Daca te uiti pe toate topicurile sunt unii si aceeasi oameni,doar o mana de oameni mai tin forumu asta
Eu useri noi care sa vina si sa ramana sincer nu am mai vazut(excludem clonele)
N-ai vazut pentru ca nu au loc de mina aia de oameni care posteaza zi si noapte pe toate topicurile, indiferent de subiect, pentru ca se pricep la toate!

#86
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postlupini, on 03 martie 2020 - 14:47, said:



Vei avea iar acces. Și mie s-a cerut act de identitate Ăźn urmă cu un an sau doi, dar evident că nu am dat deși mă amenințase că...gata cu accesul la facebook. Așa m-am speriat că...n-am știut nici unde urma să dorm la noapte. :)

La cĂąt de des intru eu pe facebook - odată pe lună, cred - avea și pe cine să sperie ! Și s-a convins și facebook-ul că nu are rost: după vreo două luni am intrat pe facebook uitĂąnd că mă amenințase că nu mai pot intra fără act de identitate.
Ai avut dreptate! Am acces la cont

#87
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Îți permite o perioadă accesul, apoi îți va cere iar documentele. Am pățit și eu la contul cu care administram pagina de FB a firmei, ce avea un nume neutru. A trebuit să introduc un nume și un prenume plauzibile, iar FB a redenumit contul cu aceste nume, fără a mai solicita documente de identitate. Din păcate următoarea modificare a numelui se poate face după 60 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate