Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 16:28, said:

Poate o sa le vina si la softpedia ideea sa ceara bani pentru deschiderea unui topic..
La cat a scazut deja traficul pe softpedia daca mai baga si treaba asta in maxim 7 zile se inchide total
Daca te uiti pe toate topicurile sunt unii si aceeasi oameni,doar o mana de oameni mai tin forumu asta
Eu useri noi care sa vina si sa ramana sincer nu am mai vazut(excludem clonele)

Edited by I2O, 19 February 2018 - 16:38.


#38
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Posttfmercedez, on 19 februarie 2018 - 16:31, said:

Eu refuz sa cred ca lumea iese pe strada "pentru ca au vazut pe facebook".

Plm, am vazut si la televizor cum au iesit in strada pesedei, antipesedei,.. mi s-a rupt  de toti si de fiecare in parte, asta nu inseamna ca ma duc cu catel cu puradel,  in centru, sa risc sa-mi iau pulane in cap, ca ultimu bosketar.
Majoritatea care dadeau interviu pe la TV spuneau ca aveau mobilizare in masa la ora X in Piata Revolutiei data de pe Facebook. Ai vazut vreo stire sa se gaseasca la ora X in Piata Revolutiei data la TV?

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 16:43.


#39
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcoruj, on 19 februarie 2018 - 15:59, said:

Pentru ca ne-am saturat de alde titi greuceanu si alti propagandisti rusofili sau  pesedisti care imprastiesc  rahaturi sub protectia anonimatului si dezinformeaza lumea.
Ce mai "imprastiesc" oamenii pe retele: curent, gaze, apa si mai ales rahatul pe reteaua de canalizare, totul sub protectia anonimatului!Posted Image

#40
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Scarry, nici securitatea mult blamata de romani nu avea asemenea puteri divine precum are FB, o agentie de spionaj privata.

#41
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcoruj, on 19 februarie 2018 - 16:10, said:

Ca sa vezi...democratia, libertatea si drepturile costa si ele !
Esti liber sa raportezi primarul, dar  te costa.

Daca il telefonezi, esti supra-taxat de stat.  

Si daca gresesti?
Intr-o alta tara, daca acuzi pe nedrept un primar ca cheltuie banii aiurea in alta parte, te poti trezi cu o invitatie speciala la tribunal pentru calomnie.
Se numeste libertate pe baza de propria raspundere.

Iar un primar, avand avocat asigurat si platit, si mai multi bani decat ai tu, poate castiga procesul si sa-ti ceara despagubiri.



Vrei sa-l combati?
Imbogateste-te, fa mai multi bani decat are el si il distrugi.



Razboaiele in istorie intotdeauna au fost castigate de cei care au mai multe resurse.


Cu atitudinea asta razboinica nici nu ai nevoie de facebook.....

#42
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 16:34, said:

Oricum pe Fb vorba vine ca esti anumin, ca te toarna un idiot din lista, cu bunastiinta sau din prostie, cand completeaza agenda cu date personale si apoi lasa FB sa copieze agenda.
Si uite asa ajunge sa stie ca Jhonny Batsifut e de fapt Ion Batz din Bucuresti, sector 6, Bd Expozitie nr 3C avand numarul de telefon V si W si mailurile X si Y. Ba cu putin noroc iti afla si CNP si serie/nr CI.
Totul in timp ce tu crezi ca esti inca anonim in fata spionului Facebook.
Stii vorba aia "uite asa, ce mica este lumea?" Exact asa face facebook.

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 16:45.


#43
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Inainte de facebook, doar familia stia ca esti prost...

#44
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Si prietenii si colegii... asta daca nu erau si ei prosti si nu se prindeau.

#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 16:34, said:

Totul in timp ce tu crezi ca esti inca anonim in fata spionului Facebook.
cand si cine a fost anomin pe FB ?
parca ideea era sa "te dai mare" si "sa te stie lumea"

#46
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Anonim fata de agentiile de spionaj.
Nu fata de cei din lista.

Foarte multe conturi, in special cele ale minorilor nu contin Nume/Prenume, contin porecle si alinturi. Printesica Lumii, Smecherul Orasului, Jhonny Batsifut, etc.

Si pana la urma e bine sa fie asa.

#47
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Poate ca in curand se va generaliza amprenta digitala. Probabil ca vor incepe institutiile statului, sau statelor, apoi facebook bineinteles, nu stiu softpedia.
S-ar putea sa inceapa in UE, ca astia parca sunt pe repede inainte.

Si uite asa se civilizeaza lumea si se cocoseaza.

Edited by menaloty, 19 February 2018 - 17:23.


#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 17:16, said:

Si pana la urma e bine sa fie asa.
Nu stabilesti tu cum e bine sa fie in curtea sau pe proprietatea altuia, atata timp cat exista Termeni si Conditii (care respecta legea) pe care trebuie sa ii respecti.

Eu nu-ti fac regulile in casa ta, tu nu mi le faci in casa mea. Simplu. Nu-ti convine? Pa si la revedere, du'te la altul/la altii.

#49
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Aham, deci cetatenii ce contribuie si fac compania nu au voie sa faca propuneri.
Spun sa desfiintam votul, ce treaba au cetatenii sa aleaga cine sta in Parlament? Sa isi vada de ograda lor, stie partidul ce trebuie in Parlament la ei acasa.

#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Incurci oalele grav de tot. "Compania" nu este in subordinea ta, nu trebuie sa iti asculte doleantele si propunerile - d'aia e privata. Daca vrea sa o faca - bine. Daca nu - la fel de bine.
In schimb, parlamentarul te reprezinta. Este obligatia lui sa te asculte (si nu doar sa te asculte). El tine de public.

Poti face diferenta intre privat si public? De cand si pana cand votezi cum sa-si conduca privatul afacerile?

Edited by dexterash, 19 February 2018 - 17:44.


#51
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu stiu, cele mai multe instante au hotarat ca Facebook e spatiu public, deci societatea civila ar trebui sa se implice ca pe spatiu public sa nu fie in mod abuziv legitimati cetatenii.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 16:35, said:

Majoritatea care dadeau interviu pe la TV spuneau ca aveau mobilizare in masa la ora X in Piata Revolutiei data de pe Facebook. Ai vazut vreo stire sa se gaseasca la ora X in Piata Revolutiei data la TV?
Nu ma uit la tv. Poate la xxx, dar nici aia nu am ca e pe bani.  Deci nu, nici fb nici tv. Am sp.

View PostI2O, on 19 februarie 2018 - 16:35, said:

La cat a scazut deja traficul pe softpedia daca mai baga si treaba asta in maxim 7 zile se inchide total
Daca te uiti pe toate topicurile sunt unii si aceeasi oameni,doar o mana de oameni mai tin forumu asta
Eu useri noi care sa vina si sa ramana sincer nu am mai vazut(excludem clonele)
Las' ca de aia e forum. Sa ramana  ce e bun, rahatu se sterge. Important e sa gaseasca cineva ceva util la nevoie. Pentru asta nu e nevoie de "mult si prost". Sunt destui care nici nu stiu sa scrie corect.

#53
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Si Stremago vrea useri reali, de asta permite doar cu facebook. Practic ei profita de masurile de siguranta implementate de facebook pentru filtrarea conturile false.

Fb a lucrat intotdeauna la filtre si continua sa lucreze, dar dupa chestia cu stirile false au devenit si mai stricti. O solutie ar fi sa cumperi un cont invechit, ar trebui sa fie mai durabil.

#54
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Totusi, eu nu inteleg cum naiba accepta oamenii asa usor sa isi dea datele, stau pe net de la sfarsitul anilor '90, pe atunci era epoca mIRC-ului, fiecare era atunci anonim, isi punea un nick, nici dracu' nu punea numele real, identitatea de pe net era diferita fata de cea din viata reala, era o chestie de bun simt, ca nu stiai cu cine ai de a face sau ce se poate intampla.
Pe urma a aparut Yahoo Messenger-ul - la fel nu ti se cerea niciun nume real sau ceva de genul asta, pe urma a venit era Hi5, unde la fel toti isi puneau porecle, dar apoi a aparut Facebook-ul si brusc s-a schimbat totul - au inceput oamenii sa isi dea datele - adresa, numele real, telefonul, etc. - e pur si simplu nebunie, ce i-a facut pe oameni sa renunte asa usor la anonimitate?

In era mIRC era si un aer de clandestinitate, stateai acolo si nu stia nimeni cine esti de fapt si ce faci, vorbeai cu prietenii din liceu, mai agatai o gagica, in general era numai lume cool, iar aia batrani - parintii, profesorii, etc. - habar nu aveau ce se intampla acolo, nici nu stiau de computere, de net, de mIRC...
Dar acum cand toate matusele, bunicele si profesoarele sunt si ele pe Facebook, care mai e farmecul sa stai pe el, cand pot vedea cu cine esti prieten, ce comentezi, cui dai like, etc????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate