Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postcoruj, on 19 februarie 2018 - 16:04, said:

O sa moara cand oamenii se vor reorienta spre altceva si companiile colaboratoare il vor lasa pe Zuckerberg in chiloti ......dar te asigur ca acel altceva nu va fi mai "gratuit" decat este Facebook.

Nimic pe lumea asta nu e GRATIS!
Asa spuneau acum 15 ani si de MySpace, Hi5, si alte mizerii asemenea.
Si apoi a venit Facebook, gratuit ca si cele din urma si a prins la public si baietii s-au grupat sa bage bani in el si sa umfle bula cat mai mult ca si la celelalte bule.
Myspace prin 2005 a fost vandut pe vreo jumatate de miliard de dolari, apoi a fost evaluat la 12 miliarde cand Facebook era pe valul crescator in 2007, ca apoi sa pice in bot ca toti investitorii s-au dus la FB si a fost vandut pe 30 milioane prin 2012 si daca nu ma insel ultima oara doreau sa il vanda pe cateva milioane, ca e domeniu valoros, cu istorie.

Edited by romangx, 19 February 2018 - 16:19.


#20
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postwhoswho69, on 19 februarie 2018 - 16:15, said:

Facebook a contribuit, in cunostinta de cauza, la finantarea unor campanii electorale din unele tari (UK in acest caz) cu bani din strainatate, ceea ce este un pic... ilegal.
This Facebook exec admitted to enabling illegal election tampering
Asta-i o nimica toata, Aceasta retea care s-a vrut initial sa fie de socializare a ajuns in final ca prin ea unii utilizatori sa manipuleze pe altii, sa distribuie informatii false si sa creeze degringolada. DAca pe Tv mai exista CNA-ul si mai pune bete in roate la toti retarzii cu ideile lor, pe Facebook existau unii care fara sa-si dea identitatea reuseau sa scoata in strada sute, mii, zeci de mii de oameni, iar culmea, oamenii aia daca erau intrebati ce cauta in strada toti aveau o singura placa la care dadeau "play"

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 16:21.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Posteiffel, on 19 februarie 2018 - 16:12, said:

Nu a permis niciodata crearea de conturi false - e specificat si in regulament de la inceput ca trebuie sa postezi date reale.
Ca iti puteai face un cont fals ptr o scurta durata de timp - pana te gasea careva si te raporta, da, se mai putea. Acuma insa de cand cu stirile false s-au pus si ei pe treaba mai abitir.

Eu nu prea stiu ce gasiti pe facebook, dar ma rog...
Eu aveam mai multe conturi inca de orin 2006-2007.  Nu mi-a cerut niciodata nimic. Aveam mai multe conturi ca ma plictisisem la servici de solitaire si jucam maffia wars pe facebook, cu o echipa de prieteni imaginari din philipine, thailanda, indonezia,  chile etc, pentru ca anturajul meu nu avea facebook.  Anul asta inca nu mi-am vizitat pagina de facebook. Probabil ca nu deranjeaza pe nimeni, asa ca nici nu sunt curiosi cui ii apartine.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Multi ar avea mai mult timp liber in viata daca nu ar exista facebook
Eu sigur nu fac depresie dupa el daca o sa dispara..

Edited by I2O, 19 February 2018 - 16:23.


#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Posteiffel, on 19 februarie 2018 - 16:12, said:

Nu a permis niciodata crearea de conturi false - e specificat si in regulament de la inceput ca trebuie sa postezi date reale.
Ca iti puteai face un cont fals ptr o scurta durata de timp - pana te gasea careva si te raporta, da, se mai putea. Acuma insa de cand cu stirile false s-au pus si ei pe treaba mai abitir.

Eu nu prea stiu ce gasiti pe facebook, dar ma rog...
Unii castiga bani pe facebook.  Pentru ca iti poti face publicitate  afacerii proprii cu reclama tintita  dupa locatie, varsta, nivel de educatie, gen, etc.  
Dupa promovarea unui anunt pe facebook, zbarnaie clientii la telefon.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

De ce Facebook nu mai permite crearea de conturi false si cere confirmarea identitatii, si apoi chiar daca le trimiti poza ceruta iti dezactiveaza contul? Am nevoie sa-mi fac un cont fals doar pt. a ma loga pe Streamago, problema e ca la 5 minute dupa ce fac contul, imi cer poza pt. ca au observat o activitate suspecta etc. In timpul asta nu ma mai pot loga, imi zice sa astept, iar dupa doua zile nu mi-l deblocheaza sa mi-l dea inapoi, ci mi-l dezactiveaza. Inainte nu era asa.
Stiu ca cu un singur numar de telefon poti face pana la 6 conturi (fara adresa de mail), doar ca parolele tb. sa difere intre ele. Din nou, ma lovesc de acelasi zid ca mai sus. Sau, daca imi fac cont pe o adresa de gmail, si acel cont mi-l baneaza dupa cateva zile, eu nu mai pot folosi acea adresa de mail sa fac alt cont, deci mi-l blocheaza cu tot cu adresa respectiva de mail, ceea ce nu mi se pare normal.
Am incercat sa fac cont si folosind vpn din alta tara, alt ip, si la fel face, cere imediat confirmarea identitatii.
Cum pot rezolva problema, ce metode cunoasteti sa-i "pacalesc" sa nu-mi mai ceara confirmarea cu poza?
Mai un pic si vei pati si aici acelasi lucru. SP nu incurajeaza pirateria de nici un fel.

#25
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View PostI2O, on 19 februarie 2018 - 16:22, said:

Multi ar avea mai mult timp liber in viata daca nu ar exista facebook
Eu sigur nu fac depresie dupa el daca o sa dispara..
Un mare LIKE din partea mea. Am avut cont de facebook cand erau pe la inceput, l-am pastrat activ exact 6 ore, l-am creeat, am plecat prin oras si cand am ajuns acasa si am vazut casuta de mail plina cu mesajele la toti retarzii care fara sa-i cunosc imi cereau prietenia sau distribuiau toate rahaturile, mi-am bagat ceva in el, am inchis contul de Facebook si de atunci care i-a imbracat. Nu are treaba cu socializarea acest site, este un site de indoctrinare a oamenilor in masa, o imbecilizare a speciei umane la nivel planetar, ajungi sa te calce masina pe strada ca stai cu ochii beliti cat cepele in telefon pe facebook si nu mai esti atent pe unde mergi.

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 16:28.


#26
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
S-a saturat facebook-ul de atatea clone si incepe sa vomite !

#27
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View Postmyshyk, on 19 februarie 2018 - 16:23, said:

Mai un pic si vei pati si aici acelasi lucru. SP nu incurajeaza pirateria de nici un fel.
Ba incurajeaza. Uita-te pe topicul asta. Deja au postat o gramada de indivizi cu conturi facute in ultima luna si care au sute de posturi. Ba e unu' care si-a facut cont AZI! Posted Image
Uite-l:

View Postcoruj, on 19 februarie 2018 - 16:15, said:

Nu e mort, dar nu prea mai posteaza nimeni.

Nici mIRC  si nici Yahoo Messanger nu sunt moarte, dar au devenit de nisa.

Cred ca nu mai putea sa doarma. Si-a facut cont pe SP si a aterizat, intamplator, direct in Poiana, exact pe topicul ,,De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?". Ironic, nu?

Edited by whoswho69, 19 February 2018 - 16:30.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMKdens24kw, on 19 februarie 2018 - 16:15, said:

Am patit pe contul de PJ. Desi le-am trimis in Jpeg poza de pe CIF....Mi l-au blocat de 2 ori, defintiv pana la urma.
Din pagina de PF mi-am facut o pagina tot pe PJ. Acum nu mi-au cerut nicio poza. Dar mereu ma "ademenesc" sa dau 6 lei, 10 lei sa promovez postarile...
De aici indraznesc sa cred ca atitudinea lor e strict comerciala, pentru a face profit.
Poate o sa le vina si la softpedia ideea sa ceara bani pentru deschiderea unui topic..

#29
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce uita ei e ca ei au facut si fac bani pe asa numitele clone.
Daca elimini dreptul de a fi anunim, devine inutil pentru cei mai multi si o sa genereze scadere de venituri si utilizatori.

View PostSkylakeman, on 19 februarie 2018 - 16:26, said:

S-a saturat facebook-ul de atatea clone si incepe sa vomite !


#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, exceptia care intareste regula.

#31
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postwhoswho69, on 19 februarie 2018 - 16:26, said:

Ba incurajeaza. Uita-te pe topicul asta. Deja au postat o gramada de indivizi cu conturi facute in ultima luna si care au sute de posturi. Ba e unu' care si-a facut cont AZI! Posted Image
Uite-l:


Cred ca nu mai putea sa doarma. Si-a facut cont pe SP si a aterizat, intamplator, direct in Poiana, exact pe topicul ,,De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?". Ironic, nu?
Vezi de ce cere Facebook datele personale? sa vada cine si de ce moare de grija altuia Posted Image

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 16:31.


#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 16:19, said:

Asta-i o nimica toata, Aceasta retea care s-a vrut initial sa fie de socializare a ajuns in final ca prin ea unii utilizatori sa manipuleze pe altii, sa distribuie informatii false si sa creeze degringolada. DAca pe Tv mai exista CNA-ul si mai pune bete in roate la toti retarzii cu ideile lor, pe Facebook existau unii care fara sa-si dea identitatea reuseau sa scoata in strada sute, mii, zeci de mii de oameni, iar culmea, oamenii aia daca erau intrebati ce cauta in strada toti aveau o singura placa la care dadeau "play"
Eu refuz sa cred ca lumea iese pe strada "pentru ca au vazut pe facebook".

Plm, am vazut si la televizor cum au iesit in strada pesedei, antipesedei,.. mi s-a rupt  de toti si de fiecare in parte, asta nu inseamna ca ma duc cu catel cu puradel,  in centru, sa risc sa-mi iau pulane in cap, ca ultimu bosketar.

#33
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Ma intreb oare de ce nu s-a aplicat politica asta de securitate inainte sa-si faca paginile de feisbuc personaje ca base, udrea, boc, dragnea si alti penali de genul asta .

#34
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Oricat ne-ar durea sa recunoastem, din experienta mea in online va spun ca romanul e natie proasta, nu stie sa se comporte pe aplicatiile de socializare. Sunt si pe Bigo si pe Stremago, iar scandal ca la romani n-ai sa mai gasesti pe alte tari, plus ca romanii isi dau raport intre ei sa inchida conturi, ceea ce la chinezi, rusi, nu se intampla. Oamenii aia chiar stiu sa se distreze frumos, fara injuraturi, danseaza rusoaicele alea lasciv mama-mama, si nimeni nu le da raport sa li se inchida contul, pt. ca aia nu-si dau raport intre ei, cum fac romanii. Si daca 20 iti dau report deodata, ti-l inchide pe loc, nu conteaza ca tu n-ai facut nimic, au niste reguli foarte tampite, cui sa reclami? Si atunci tot ce-ti ramane e sa-ti faci alt cont, si cum Streamago permite logarea numai cu Fb, de aici si necesitatea a nimeni nu ma poate obliga sa ma loghez cu contul meu original de fb (verificiat, dealtfel), poate vreau sa raman in anonimat cum era si pe mirc, sa fac o caterinca frumoasa fara sa-mi dau numele adevarat si profilul adevarat de fb etc.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 16:25, said:

Un mare LIKE din partea mea. Am avut cont de facebook cand erau pe la inceput, l-am pastrat activ exact 6 ore, l-am creeat, am plecat prin oras si cand am ajuns acasa si am vazut casuta de mail plina cu mesajele la toti retarzii care fara sa-i cunosc imi cereau prietenia sau distribuiau toate rahaturile, mi-am bagat ceva in el, am inchis contul de Facebook si de atunci care i-a imbracat. Nu are treaba cu socializarea acest site, este un site de indoctrinare a oamenilor in masa, o imbecilizare a speciei umane la nivel planetar, ajungi sa te calce masina pe strada ca stai cu ochii beliti cat cepele in telefon pe facebook si nu mai esti atent pe unde mergi.
Doar un om slab devine dependent de un site...

#36
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Oricum pe Fb vorba vine ca esti anumin, ca te toarna un idiot din lista, cu bunastiinta sau din prostie, cand completeaza agenda cu date personale si apoi lasa FB sa copieze agenda.
Si uite asa ajunge sa stie ca Jhonny Batsifut e de fapt Ion Batz din Bucuresti, sector 6, Bd Expozitie nr 3C avand numarul de telefon V si W si mailurile X si Y. Ba cu putin noroc iti afla si CNP si serie/nr CI.
Totul in timp ce tu crezi ca esti inca anonim in fata spionului Facebook.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate