Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
De ce Facebook nu mai permite crearea de conturi false si cere confirmarea identitatii, si apoi chiar daca le trimiti poza ceruta iti dezactiveaza contul? Am nevoie sa-mi fac un cont fals doar pt. a ma loga pe Streamago, problema e ca la 5 minute dupa ce fac contul, imi cer poza pt. ca au observat o activitate suspecta etc. In timpul asta nu ma mai pot loga, imi zice sa astept, iar dupa doua zile nu mi-l deblocheaza sa mi-l dea inapoi, ci mi-l dezactiveaza. Inainte nu era asa.
Stiu ca cu un singur numar de telefon poti face pana la 6 conturi (fara adresa de mail), doar ca parolele tb. sa difere intre ele. Din nou, ma lovesc de acelasi zid ca mai sus. Sau, daca imi fac cont pe o adresa de gmail, si acel cont mi-l baneaza dupa cateva zile, eu nu mai pot folosi acea adresa de mail sa fac alt cont, deci mi-l blocheaza cu tot cu adresa respectiva de mail, ceea ce nu mi se pare normal.
Am incercat sa fac cont si folosind vpn din alta tara, alt ip, si la fel face, cere imediat confirmarea identitatii.
Cum pot rezolva problema, ce metode cunoasteti sa-i "pacalesc" sa nu-mi mai ceara confirmarea cu poza?

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Bine iti face.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
care-i nelamurirea?
ce credeai ca e un serviciu gratis?
ei din ce sa-si scoata banii? datele tale trebuie sa fie autentice ca sa le poata valorifica corect.

Edited by arg, 19 February 2018 - 15:54.


#4
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
"De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?  ---- >>> Pentru ca s-a constatat ca aceste conturi false manipuleaza aiurea oamenii si-i scot in strada fara ca marea majoritate a lor sa stie de fapt "de ce au iesit in strada?". Din moment ce incurajezi lumea sa iasa in strada pentru o aberatie este si normal ca cei pe care-i scoti in strada + cei care se ocupa cu facebook Romania sa stie cu ce persoana au de a face. In caz de incidente in strada sa stie pe cine sa traga la raspundere autoritatile. NU mi se pare normal ca la 2 noaptea sa ma trezeasca unii strigand in gura mare toate prostiile antiPSD-iste  ca asa le-a spus lor unii pe facebook sa iasa in strada, ca s-au gasit ei sa dea jos coruptia din Romania perturband linistea si siguranta publica.

Apoi mai este o situatie, sunt multe persoane cu conturi multiple pe facebook, sau care au urmaritori multi, s-a constatat ca aceste persoane castiga bani frumosi daca publica de pe contul lor o anumita reclama, mesaj, manifest.

Dpdv al meu mi se pare un lucru corect si sper ca sa se aplice asa ceva si pe acest forum, pentru ca nu mi se pare normal, ca o persoana fara identiate sa jigneasca facand referire la regnul animal alte persoane, sau sa jigneasca aiurea alti utilizatori DOAR pentru faptul ca sustin ei o anumita miscare si altcineva este impotriva ideilor lor. Am vazut pe aici fraze de genul "vaca, vita, proasta de Firea" sau "coafura ca de maimuta a lu' Viorica Vasilica Dancila" sau "sa arda comunistii, Dragnea, sa fie impuscati, etc". Ce sunt astea?

Pe Facebook se ajunseze la fapte si mai grave, unii se filmau cu ditamai sabiile crezandu-se marii eroi ai tarii si erau in Piata Revolutiei incitand lumea la violente de abia ii mai stapaneau jandarmii

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 16:07.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

De ce Facebook nu mai permite crearea de conturi false...
nu a permis niciodata.

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

... si apoi chiar daca le trimiti poza ceruta iti dezactiveaza contul?
pentru ca contul e fals si incalca regulile de folosire a site-ului.

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

Cum pot rezolva problema?
citesti regulamentul lor si-l respecti. daca e ceva neclar acolo, vii aici si te ajutam in continuare.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ca sa va mai potoliti dracu'. bine ar fi sa faca si SP asa, unora.

#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ordin de la servicii... sa nu miste nimic nesupravegheat, doar fermele lor de conturi false, alea au imunitate Posted Image

O tampenie, nu face decat sa genereze moartea Facebook... era si timpul. Moare si acest Hi5 aprobat si finantat de servicii.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

De ce Facebook nu mai permite crearea de conturi false si cere confirmarea identitatii, si apoi chiar daca le trimiti poza ceruta iti dezactiveaza contul?

Pentru ca au aparut foarte multi cocari care isi fac conturi false de Facebook, pun niste poze cu dive dezbracate, apoi dau pe Facebook un numar de telefon real al unei persoane pe care vor ei s-o hartuiasca, sa o sune diversi masculi cu propuneri.

Din punctul meu de vedere, Facebook ar trebui inchis cu totul, astfel incat tot continutul virtual sa se share-uiasca prin linkuri si atata tot, fara boschetareala, fara "poza cu ala micu facand kka" cu Share si Like

Edited by rosix, 19 February 2018 - 16:05.


#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postpascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 15:54, said:

"De ce a inceput Facebook sa ceara confirmarea identitatii pentru conturile "false"?  ---- >>> Pentru ca s-a constatat ca aceste conturi false manipuleaza aiurea oamenii si-i scot in strada fara ca marea majoritate a lor sa stie de fapt "de ce au iesit in strada?".

Da, da...stim:
http://adevarul.ro/t...407f/index.html

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

View Postborn2lose, on 19 februarie 2018 - 15:58, said:

nu a permis niciodata.

pentru ca contul e fals si incalca regulile de folosire a site-ului.

citesti regulamentul lor si-l respecti. daca e ceva neclar acolo, vii aici si te ajutam in continuare.
Ba da, ce vorbesti, cand eu sunt pe Stremago de aproape 2 ani, si tot timpul cand eram banat pe aplicatie din cauza ca romanii isi dau raport intre ei, imi faceam imediat alt cont numai pt. a ma putea loga pe Stremago, si niciodata nu mi se cerea confirmarea identitatii! Treaba asta a inceput de anul asta, inainte nu era asa! E si vina aplicatiei ca e de kkt. si permite logarea numai prin FB, nu si prin gmail, twitter etc (ca Bigo Live de ex.).

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
pai nu-i corect.

De ce, daca comentezi pe pagina unui primar si-l intrebi de ce da bani pe borduri ala te baneaza.

Corect si cinstit ori se suspenda posibilitatea banarilor aiurea ori te lasa sa faci cate conturi ai chef

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postzzhunt, on 19 februarie 2018 - 16:05, said:

pai nu-i corect.
De ce, daca comentezi pe pagina unui primar si-l intrebi de ce da bani pe borduri ala te baneaza.
Corect si cinstit ori se suspenda posibilitatea banarilor aiurea ori te lasa sa faci cate conturi ai chef

Tu te baneaza nimeni.
Iti da block pe pagina aia.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

De ce Facebook nu mai permite crearea de conturi false si cere confirmarea identitatii, si apoi chiar daca le trimiti poza ceruta iti dezactiveaza contul? Am nevoie sa-mi fac un cont fals doar pt. a ma loga pe Streamago, problema e ca la 5 minute dupa ce fac contul, imi cer poza pt. ca au observat o activitate suspecta etc. In timpul asta nu ma mai pot loga, imi zice sa astept, iar dupa doua zile nu mi-l deblocheaza sa mi-l dea inapoi, ci mi-l dezactiveaza. Inainte nu era asa.
Stiu ca cu un singur numar de telefon poti face pana la 6 conturi (fara adresa de mail), doar ca parolele tb. sa difere intre ele. Din nou, ma lovesc de acelasi zid ca mai sus. Sau, daca imi fac cont pe o adresa de gmail, si acel cont mi-l baneaza dupa cateva zile, eu nu mai pot folosi acea adresa de mail sa fac alt cont, deci mi-l blocheaza cu tot cu adresa respectiva de mail, ceea ce nu mi se pare normal.
Am incercat sa fac cont si folosind vpn din alta tara, alt ip, si la fel face, cere imediat confirmarea identitatii.
Cum pot rezolva problema, ce metode cunoasteti sa-i "pacalesc" sa nu-mi mai ceara confirmarea cu poza?
Cu google nu te poti autentifica?

Lumea trebuie sa inteleaga ca:
1)-manirerele, cei 7 ani de acasa nu se termina in spatele ecranului.  
2)- orice spui/scrii public, poate fi folosit impotriva ta.

Daca astea nu convin,  conform savantului din Caracal, pentru a evita orice urmarie si interceptare, este suficient sa renunti la telefon.

Foarte bine ca facebook isi verifca continutul si mai face curat prin gunoiul din care este facut.
Asa orice parvenit se trezeste ca  face "declaratii" publice, comentarii la adresa unor necunoscuti, cu speranta ca nu poate sa pateasca nimic. Ei, fix pix! Se poate ajunge in instanta in urma unei postari pe facebook.  

Uite ce este pe softpedia, unde lumea la adapostul anonimitatii sub un avatar si username jigneste in stanga si in dreapta, etc.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu a permis niciodata crearea de conturi false - e specificat si in regulament de la inceput ca trebuie sa postezi date reale.
Ca iti puteai face un cont fals ptr o scurta durata de timp - pana te gasea careva si te raporta, da, se mai putea. Acuma insa de cand cu stirile false s-au pus si ei pe treaba mai abitir.

Eu nu prea stiu ce gasiti pe facebook, dar ma rog...

#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
N-a murit el hi5, cum sa moara facebook? Posted Image

#16
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Au crescut securitatea pentru ca s-a abuzat de serviciul respectiv nerespectandu-se termenii si conditiile alea cu care esti (teoretic) de acord cand iti faci cont.
Nu e nimic deosebit, la orice se poate face abuz pe lumea asta, se vor gasi destui sa faca abuz.

E normal sa ia masuri, le scade imaginea si cauta sa recupereze cumva, sa nu ajunga Hi5 doi.
Ia vezi, poti sa-ti faci cont PayPal la misto?

#17
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Facebook a contribuit, in cunostinta de cauza, la finantarea unor campanii electorale din unele tari (UK in acest caz) cu bani din strainatate, ceea ce este un pic... ilegal.
This Facebook exec admitted to enabling illegal election tampering

#18
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Posttoto_riina, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

De ce Facebook nu mai permite crearea de conturi false si cere confirmarea identitatii, si apoi chiar daca le trimiti poza ceruta iti dezactiveaza contul? Am nevoie sa-mi fac un cont fals doar pt. a ma loga pe Streamago, problema e ca la 5 minute dupa ce fac contul, imi cer poza pt. ca au observat o activitate suspecta etc. In timpul asta nu ma mai pot loga, imi zice sa astept, iar dupa doua zile nu mi-l deblocheaza sa mi-l dea inapoi, ci mi-l dezactiveaza. Inainte nu era asa.
Stiu ca cu un singur numar de telefon poti face pana la 6 conturi (fara adresa de mail), doar ca parolele tb. sa difere intre ele. Din nou, ma lovesc de acelasi zid ca mai sus. Sau, daca imi fac cont pe o adresa de gmail, si acel cont mi-l baneaza dupa cateva zile, eu nu mai pot folosi acea adresa de mail sa fac alt cont, deci mi-l blocheaza cu tot cu adresa respectiva de mail, ceea ce nu mi se pare normal.
Am incercat sa fac cont si folosind vpn din alta tara, alt ip, si la fel face, cere imediat confirmarea identitatii.
Cum pot rezolva problema, ce metode cunoasteti sa-i "pacalesc" sa nu-mi mai ceara confirmarea cu poza?
Am patit pe contul de PJ. Desi le-am trimis in Jpeg poza de pe CIF....Mi l-au blocat de 2 ori, defintiv pana la urma.
Din pagina de PF mi-am facut o pagina tot pe PJ. Acum nu mi-au cerut nicio poza. Dar mereu ma "ademenesc" sa dau 6 lei, 10 lei sa promovez postarile...
De aici indraznesc sa cred ca atitudinea lor e strict comerciala, pentru a face profit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate