Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sfat achizitie SUV

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
rhde1208

rhde1208

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.12.2017
sau o alta idee de la un coleg, un lexus IH300 sh 20000

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rhde1208, on 20 februarie 2018 - 10:41, said:

pareri careva despre asta ? https://suchen.mobil...98-3e22da830c49

Subaru XV e ok pe hartie, pana o vezi.
Dupa, urmeaza hepatita B.

ps. Cum sa montezi ecranul navigatiei deasupra oglinzii retrovizoare interne?

#39
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Chiar e montat acolo ?
In sfarsit o masina cu navigatia pusa unde trebuie !

#40
BaiatMare36

BaiatMare36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2012
salut, nu am reusit sa creez un nou topic, dar am sa va scriu aici . Am tot cautat sa imi iau un SUV, pt ca daca nu iti iei hybrid prius sau ceva de genu care sa consume 5 litrii sau mai putin, inseamna ca ai nevoie de spatiu mai mare deci vrei un breack, care daca are cutie automata consuma 9-12 la suta, te gandesti ca ar fi mai ok un suv, pt ca consuma la fel , e mai inalt, mai sigur, ... dar de care SUV?
uite asa am tot cautat si eu pe forumuri ce sa imi iau, ce probleme sunt, nu am vrut sa dau mai mult de 14-15000 de euro, deci lexus pica din schema ca rx450 acum costa peste 16000 in Germania., iar dupa ce am tot cautat ba Hyundai - Kia unde am vazut pe forumurile straine ca ar fi probleme in special la motor... am ajuns la concluzia ca imi iau Mercedes ML, cu euro5.. decat doua masini si sa platesc doua asigurari, mai bine sa imi iau una care sa ma " racoreasca" si chiar daca am impozit de 500 de euro, tot ies mai bine decat cu 2 -3 masini... si uite asa mi-am luat acum cateva zile Mercedes ML 300 Blueefficiency euro5 din 2010.
AM vazut un model pe care nu l-am luat care avea stop and go, perne de aer care puteau inalta si cobora masina dupa cum vrei ( de aia nu am luat-o pe asta), avea diferential blocabil pe fata sau pe toate 4 rotile, sau mod auto ,.. interesanta... dar am vrut fara perne de aer si am luat un model care e mai simplu, nu are stop and go, nici perne sa o inalti mai mult, nici differential blocabil, insa are doua moduri automate de setare, pt drum denivelat si pt coborare panta.
Masina are motor de 3000, 204cp, cutie 7gtronic cu padele pe volan,  si altele... ce m-a impresionat, a fost consumul: pe autobanda cu 140-200 la ora am avut consum de 9,1 - 9,4, pe RO, Oradea- CLuj unde se merge incet, cel mai enervant drum din ro dupa Valea Prahovei, am scos consum de 6.9 la suta, iar de la Oradea la Iasi, consumul total a fost de 7,6.   Merg de doua zile prin oras, nu am prins blocaje extraordinare si consumul variaza intre 10  si 11 la suta... ceea ce mi se pare senzational, nu mai zic ca nu se aude motorul, hands free-ul chiar poate fi folosit, te aude cel cu care vb, si multe altele... Am avut Q7 cu euro4, si consuma 12 in exterior si 17 in oras... prius 2006 consuma 4,2 in afara si 4,7 in oras, Skoda Octavia euro5 2010, breack, dsg 7 viteze, consuma 4,2 afara si 8,7 oras, Passat euro 4 2,0, 140 cp, dsg 6 viteze, consuma in afara: la 70 la ora 5, la 110 7, la 160 11 la suta, iar in oras, 10-12 la suta...  nu mai zic ca se strica in continuu de tie si frica sa mergi cu ea... ba cade geamul, ba se rupe arcul... muullte probleme,,, am avut 3 passaturi, mureau din garantie, repari cam de 3000 de euro la 2 ani si tot ti se pare ca parca se mai aude ceva azi ce ieri nu se auzea...:))
mercedes e200t 2009, 2.2, consuma 8,7 afara si 14 vara si 18 iarna in oras, in rest f ieftina la piese si consumabile, merge f bine.. varianta blueefficiency are un consum ff bun, mai ales daca are stop and go.
Honda civic hybrid, 1.3 consuma 9 in oras si 4,2 afara
toate modelele aveau cutii automate,  la manual pot sa va spun doar despre vito, consuma 10 in oras si 7.5 in afara, la 160 la ora si incarcat consuma 9,5 in afara, varianta de 85 kw. timoneriea la cutia manuala este f scumpa, sa schimbi tot te costa 6000 de lei piesele si doar timoneria, fara ambreaj sau cutie... varianta de 150 de cai are doua turbine si crapa destul de des, dar nu e asa de scump, cam 900 - 1000lei de rectificat turbina
Cea mai ieftina masina la piese este mercedes Sprinter, euro 3, 5 lei, 10 lei o bucsa, 100 lei amortizorul monroe si tot asa...\
V-am aspus experienta mea cu masinile ca si eu am tot cautat si nu gaseam raspunsuri din experienta cuiva care a avut.
ce recomand eu sa iti iei, de la nemti doar Mercedes iar  daca ai bani, lexus, Toyota, Honda, Mazda...

#41
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 BaiatMare36, on 06 aprilie 2018 - 23:52, said:

salut, nu am reusit sa creez un nou topic, dar am sa va scriu aici . Am tot cautat sa imi iau un SUV, pt ca daca nu iti iei hybrid prius sau ceva de genu care sa consume 5 litrii sau mai putin, inseamna ca ai nevoie de spatiu mai mare deci vrei un breack, care daca are cutie automata consuma 9-12 la suta, te gandesti ca ar fi mai ok un suv, pt ca consuma la fel , e mai inalt, mai sigur, ... dar de care SUV?
uite asa am tot cautat si eu pe forumuri ce sa imi iau, ce probleme sunt, nu am vrut sa dau mai mult de 14-15000 de euro, deci lexus pica din schema ca rx450 acum costa peste 16000 in Germania., iar dupa ce am tot cautat ba Hyundai - Kia unde am vazut pe forumurile straine ca ar fi probleme in special la motor... am ajuns la concluzia ca imi iau Mercedes ML, cu euro5.. decat doua masini si sa platesc doua asigurari, mai bine sa imi iau una care sa ma " racoreasca" si chiar daca am impozit de 500 de euro, tot ies mai bine decat cu 2 -3 masini... si uite asa mi-am luat acum cateva zile Mercedes ML 300 Blueefficiency euro5 din 2010.
AM vazut un model pe care nu l-am luat care avea stop and go, perne de aer care puteau inalta si cobora masina dupa cum vrei ( de aia nu am luat-o pe asta), avea diferential blocabil pe fata sau pe toate 4 rotile, sau mod auto ,.. interesanta... dar am vrut fara perne de aer si am luat un model care e mai simplu, nu are stop and go, nici perne sa o inalti mai mult, nici differential blocabil, insa are doua moduri automate de setare, pt drum denivelat si pt coborare panta.
Masina are motor de 3000, 204cp, cutie 7gtronic cu padele pe volan,  si altele... ce m-a impresionat, a fost consumul: pe autobanda cu 140-200 la ora am avut consum de 9,1 - 9,4, pe RO, Oradea- CLuj unde se merge incet, cel mai enervant drum din ro dupa Valea Prahovei, am scos consum de 6.9 la suta, iar de la Oradea la Iasi, consumul total a fost de 7,6.   Merg de doua zile prin oras, nu am prins blocaje extraordinare si consumul variaza intre 10  si 11 la suta... ceea ce mi se pare senzational, nu mai zic ca nu se aude motorul, hands free-ul chiar poate fi folosit, te aude cel cu care vb, si multe altele... Am avut Q7 cu euro4, si consuma 12 in exterior si 17 in oras... prius 2006 consuma 4,2 in afara si 4,7 in oras, Skoda Octavia euro5 2010, breack, dsg 7 viteze, consuma 4,2 afara si 8,7 oras, Passat euro 4 2,0, 140 cp, dsg 6 viteze, consuma in afara: la 70 la ora 5, la 110 7, la 160 11 la suta, iar in oras, 10-12 la suta...  nu mai zic ca se strica in continuu de tie si frica sa mergi cu ea... ba cade geamul, ba se rupe arcul... muullte probleme,,, am avut 3 passaturi, mureau din garantie, repari cam de 3000 de euro la 2 ani si tot ti se pare ca parca se mai aude ceva azi ce ieri nu se auzea...Posted Image)
mercedes e200t 2009, 2.2, consuma 8,7 afara si 14 vara si 18 iarna in oras, in rest f ieftina la piese si consumabile, merge f bine.. varianta blueefficiency are un consum ff bun, mai ales daca are stop and go.
Honda civic hybrid, 1.3 consuma 9 in oras si 4,2 afara
toate modelele aveau cutii automate,  la manual pot sa va spun doar despre vito, consuma 10 in oras si 7.5 in afara, la 160 la ora si incarcat consuma 9,5 in afara, varianta de 85 kw. timoneriea la cutia manuala este f scumpa, sa schimbi tot te costa 6000 de lei piesele si doar timoneria, fara ambreaj sau cutie... varianta de 150 de cai are doua turbine si crapa destul de des, dar nu e asa de scump, cam 900 - 1000lei de rectificat turbina
Cea mai ieftina masina la piese este mercedes Sprinter, euro 3, 5 lei, 10 lei o bucsa, 100 lei amortizorul monroe si tot asa...\
V-am aspus experienta mea cu masinile ca si eu am tot cautat si nu gaseam raspunsuri din experienta cuiva care a avut.
ce recomand eu sa iti iei, de la nemti doar Mercedes iar  daca ai bani, lexus, Toyota, Honda, Mazda...

sunteti deosebit ! felicitari.

#42
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
cum sa consume meleul 9 la 200 la ora? :)) poate 20. PassAtul 11 la 160... ceva defect la el.  Dar aia cu Vito care consuma 9 la 160 km/h incarcat... :))))  Sa conduci fara probleme meleul, motoarele sunt foarte fiabile.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 BaiatMare36, on 06 aprilie 2018 - 23:52, said:

ce recomand eu sa iti iei, de la nemti doar Mercedes iar  daca ai bani, lexus, Toyota, Honda, Mazda...
suna aproape ca si cum ati zice ca toyota honda mazda costa mai mult ca mercedes :)

si chestia cu "doar mercedes" e f discutabila... dar ma rog

#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mama lui de consum, iti iei MLeu ca sa ai consum bun. Daca nu faci naveta zeci de mii de kilometri sau transport in oras gen uber, de ce te-ar interesa 2-3 litri diferenta la consum?

#45
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Au mai fost cazuri cu Cayenne pe GPL.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate