Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Gardul la romani

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Lasa ca mie la tara mi-au luat unii cativa kilometri patrati de pamant. Cand eram copil acolo puneam cartofi si altele, dar de mai bine de 15 ani nu am mai pus nimic si acum de cativa ani vecinu si-a insusit pamantul si s-a apucat sa zica pe la altii ca e pamantu lui. Momentan il las, ca n-am nici o tragere de inima sa fac ceva cu pamantu ala oricum.

Edited by CeapaIndustries, 19 February 2018 - 17:58.


#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostCeapaIndustries, on 19 februarie 2018 - 17:58, said:

Lasa ca mie la tara mi-au luat unii cativa kilometri patrati de pamant. Cand eram copil acolo puneam cartofi si altele, dar de mai bine de 15 ani nu am mai pus nimic si acum de cativa ani vecinu si-a insusit pamantul si s-a apucat sa zica pe la altii ca e pamantu lui. Momentan il las, ca n-am nici o tragere de inima sa fac ceva cu pamantu ala oricum.

Eu zic sa-l iei si sa pui ceapa. :)

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostCeapaIndustries, on 19 februarie 2018 - 17:58, said:

Lasa ca mie la tara mi-au luat unii cativa kilometri patrati de pamant. Cand eram copil acolo puneam cartofi si altele, dar de mai bine de 15 ani nu am mai pus nimic si acum de cativa ani vecinu si-a insusit pamantul si s-a apucat sa zica pe la altii ca e pamantu lui. Momentan il las, ca n-am nici o tragere de inima sa fac ceva cu pamantu ala oricum.
Daca lasi asa lumea va stii ca e pamantul lui si daca nu esti intabulat pe el ajungi sa deschizi proces la tribunal pe banii tai ...

View PostUn-ZeU, on 19 februarie 2018 - 17:29, said:

Nu stiu ce castiga dar asa a fost dintodeuna pe  pamant  lupta parca le ia mintile....ori asa e omu primitiv.
Romanul e un lacom si s-ar impropritari si pe lucrul altuia . Mai ales astia de la tara din mediu rural is in stare sa-si dea in cap pt 10 cm de teren la hotar si se agita ca nebunii , merg la primarie si fac declaratii , aduc martori cum ca era pamantul lor din mosi stramosi fara sa aiba vreun act doveditor in afara de un titlu cu care statul i-a pus in posesie ( cu nu mai stiu ce lege ) dupa '90 . Iar pe acel titlu nu s-a facut niciodata inatabulare nici nu s-au dat cotele exacte ci spune doar cu cine e vecin .
Nu-ti mai zic ca am un teren intravilan , pe din doua cu un unchi si acesta s-a declarat la Apia ca unic stapan ... am aflat intamplator , ca nu putea sa se inscrie la Apia cu doar jumatate ca nu se incadra ca suprafata . Nu mi-a zis nimic , a tacut ca un porc in cucuruz .... astia-s oamenii !

#40
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Aici deja vorbim de fapte penale grave, de fraude cu bani publici.

#41
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
Cei care zic ca 3-4-5 m2 nu sunt de colo, uita un aspect. Aia nu sunt 3-4 m2 , ci doar o fasie de 20 cm latime cu 10-15 m lungime. Nu e ca si cum ai avea 4-5 m2 adunati intr-un loc ca sa zic asa.


Eu aici vroiam sa aduc discutia. Ce ii face pe unii sa isi mute hotarul cu 10 cm pe pamantul vecinului? Ce naiba faci cu o fasia de 10-20 cm latime?

Edited by alex342, 19 February 2018 - 19:05.


#42
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce sa faci, te simti bine ca ai furat ceva.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Conteaza f mult ca pe fasia aia creste pretul , adica nu mai e 500 mp ca e 510 mp ( mai intra un rand de cucuruz ) .

#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Gardul meu are deja stalpi de fier bagati in beton, nu cred ca se pune problema ca il muta vecinul 30cm Posted Image

#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 19:01, said:

Cei care zic ca 3-4-5 m2 nu sunt de colo, uita un aspect. Aia nu sunt 3-4 m2 , ci doar o fasie de 20 cm latime cu 10-15 m lungime. Nu e ca si cum ai avea 4-5 m2 adunati intr-un loc ca sa zic asa.
Eu aici vroiam sa aduc discutia. Ce ii face pe unii sa isi mute hotarul cu 10 cm pe pamantul vecinului? Ce naiba faci cu o fasia de 10-20 cm latime?

Pai sa luam cazul in care vinzi o garsoniera, daca le zici cumparatorilor:

"Stiti, n-are 60mp, are doar 55, dar oricum ce faceati cu o fasie de 10 cm in plus pe marginea locuintei? Deci de-aia pretul e tot ca la una de 60mp" :)

#46
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
Eu ma refer la cei care au in plus fasie de 10 cm. Intrebarea era "ce castiga aia care fura de la vecinul 10 cm?".

Edited by alex342, 20 February 2018 - 15:49.


#47
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Diferenta e ca in acte terenul are doar 550mp si nu si fasia aia... si nimeni nu masoara cu centimetru terenul cand cumpara la alea care sunt inconjurate de case.
La alea in camp in mijloc da, ca trebuie.

Si nici nu cred ca ii spune cumparatorului, stii, in acte sunt 550 dar sa stii ca am fost hot si am furat si o fasie de 10cm pe lungimea terenului de la vecinul.

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:20, said:

De ce unii isi muta gardul cu 20-30-40 cm? Ce castiga cu palma aia de pamant?

Uneori 10 centimetri pot însemna mult.

Se ştie că pentru întăbularea unei grădini, e nevoie de consimţământul scris al vecinilor. Ştiu în caz în care cineva dorea să-şi întăbuleze grădina pentru a-şi construi o casă, însă un vecin nu era de acord. Drept urmare, omul nostru a vândut unui apropiat, o fâşie de 10 centimetri în partea în care se învecina cu cel care nu era de acord cu întăbularea. După vânzare, noul vecin, care avea o fâşia, a fost de acord.

Oamenii au un simţ puternic al proprietăţii, şi se luptă pentru orice. Nu e specific doar românilor. În Anglia de exemplu, sunt şi acum împrejmuiri cu garduri de piatră, pentru ca au fost sute de ani de lupte.

Edited by lupini, 20 February 2018 - 16:45.


#49
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Vesnicul roman, mereu gaseste o metoda prin care sa nu respecte legea. Posted Image

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se mai intampla ca terenul propriuzis ca suprafata ( la tara ) sa nu se incadreze la ajutor de la APIA si atunci in mintea taranului incolteste un gand ..

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostCeapaIndustries, on 19 februarie 2018 - 17:58, said:

Lasa ca mie la tara mi-au luat unii cativa kilometri patrati de pamant. Cand eram copil acolo puneam cartofi si altele, dar de mai bine de 15 ani nu am mai pus nimic si acum de cativa ani vecinu si-a insusit pamantul si s-a apucat sa zica pe la altii ca e pamantu lui. Momentan il las, ca n-am nici o tragere de inima sa fac ceva cu pamantu ala oricum.

Ai cadastrul făcut?

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 19:01, said:

Eu aici vroiam sa aduc discutia. Ce ii face pe unii sa isi mute hotarul cu 10 cm pe pamantul vecinului? Ce naiba faci cu o fasia de 10-20 cm latime?

De-ai dracu, se simt bine cu ciupeala aia, se bucură că te-au făcut.

View PostBaxon, on 19 februarie 2018 - 19:13, said:

Conteaza f mult ca pe fasia aia creste pretul , adica nu mai e 500 mp ca e 510 mp ( mai intra un rand de cucuruz ) .

Nu plătește nimeni ca să pună porumb, terenul agricol nu este valoros.

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 19:10, said:

Ce sa faci, te simti bine ca ai furat ceva.

Da, asta este explicația.
Se simt bine că ei ți-au luat ceva și nu tu lor. În felul ăsta au o părere bună despre ei înșiși...că sunt șmecheri.

#52
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:20, said:

De ce unii isi muta gardul cu 20-30-40 cm? Ce castiga cu palma aia de pamant?

De țărani ce sunt. Românul nu poate accepta că unele lucruri trebuiesc făcute. El vede gardul ca pe o cheltuială inutilă care nu-i aduce nici un beneficiu, așa că se gândește să câștige ceva dacă tot dă banii pe el.

Iar ăia 40 cm pot face diferența. În special pentru terenuri înguste. Vrei să-ți construiești o casă, pe o deschidere mai îngustă, așa că te poziționezi la limită după normele urbanistice. Ai vreo 60 cm de gardul vecinului, pe care trebuie să-i respecți. Și-ți faci frumos planul, după ce ai tu în cadastru, de vine la fix, cât să poți face casa și să-ți mai rămână și distanțele legale până-n gard, dar când dai cu ruleta te trezești că mai trebuie să îngustezi casa, pentru că ce-i în planuri nu corespunde cu ce-i în teren, pentru că vecinii s-au mutat cu gardul. Îți ia ăla din dreapta 40 cm, ăla din stânga încă 40, deja trebuie să te îngustezi cu un metru. Iar asta la o casă îngustă, de vreo 6-7 m, e enorm.

Și e problemă mare și dacă iei un teren la limită urbanistă. Pentru a putea construi pe un teren, trebuie să ai o anumită lățime. Nu ți se dă certificat de urbanism și autorizație de construire dacă n-ai lățimea respectivă, nu poți declara terenul de construcții. Era un minim de 8m parcă. Așa că poate ai un teren de 9m și te gândești să-l vinzi. Dacă te trezești că are 7,9, pentru că s-au mutat vecinii cu gardul, nu ți-l mai ia nici dracu', pentru că efectiv nu poate construi pe el.

Și problema apare că fac treaba asta la fiecare construire de gard. Așa că te poți trezi cu diferențe consistente față de ce ai în cartea funciară și ce-i în teren. Știu terenuri unde s-au pierdut sute de metri pe construiri de-astea repetate de gard. Sute, nu zeci, n-am scris greșit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate