Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Gardul la romani

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
La cum se aude batul ala, cu siguranta este extrem de uscat, astfel ca nu este greu si nu doare chiar asa tare. Nu a lovit'o in cap, cred ca in spate.

Edited by alex342, 19 February 2018 - 14:54.


#20
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Echipa albastra se tine de cap. Posibil partea vatamata.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E de plictiseală. Varianta din lumea reală a troll-ului și a flame-ului.
Ai ce face după ce muți gardu.

Noi suntem mai înapoiați.
Uite de exemplu francejii e mai la zi cu armele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VZ_qnAI-m3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by exceswater, 19 February 2018 - 15:13.


#22
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In urma cu multi ani,la reintrarea in posesie a pamantului,am ingropat la ~1,2m adancime,exact pe hotar o bucata de cablu de 3cmm grosime,ce avea la capat o bucata de beton.Vecinul m-a atentionat ca o sa rupa cutitul plugului in chestia aia.Am trecut eu cu plugul si i-am demonstrat ca acel cablu este suficient de flexibil si nu va rupe nimic.
2ani mai tarziu,am constatat ca nu mai este semnul...Pt ca aveam si alte repere fata de cativa copaci,am cautat in zadar,insa tot ce am gasit a fost faptul ca vecinul intrase cam 1m pe parcela mea.L-am lasat,si cand graul lui a fost cam de 20cm,mi-am recuperat spatiul respectiv,nu inainte de a anunta la primarie.A facut spume ca i-am intors graul,insa a ramas asa.De atunci nu a mai intrat.
Morala...daca te lasi calcat in picioare o data,vei fi calcat tot timpul...

#23
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si tipic la romani, la final indemnuri de bine:
"ia un par si du-te de o omoara"
"culc-o Marito, culc-o"

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:35, said:

Apropo de cearta la tara pt nimicuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WhLCqCq2vwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by XL700VA, 19 February 2018 - 15:12.


#24
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostSpeedDemon, on 19 februarie 2018 - 14:30, said:

15 cm... bag piciorul in ea de viata.

Esti fată. Ar trebui să știi că 5 cm fac diferența, darămite 15.
Dreptu-i că dacă-s doar 15, poți să-ți bagi piciorul în ea de viață.

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postarg, on 19 februarie 2018 - 14:48, said:

pai pe palma aia de pamant creste o paine (ma rog mancare).....

Ma rog, daca omori pe careva pentru eventuala mancare, esti doar un urangutan cu 2 neuroni, si ăia, paralizati.
Am jignit urangutanii, asa am impresia...Posted Image

View Postun huligan, on 19 februarie 2018 - 15:12, said:

Esti fată. Ar trebui să știi că 5 cm fac diferența, darămite 15.
Dreptu-i că dacă-s doar 15, poți să-ți bagi piciorul în ea de viață.

Aici nu vorbim de penisuri, unde 5 cm intr-adevar sunt pretiosi, vorbim de 5 cm de pamant.
Realizezi?

#26
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
E vorba de orgoliu, de dorinta de superioritate... nimic mai mult. Nu e vorba despre pamant sau valoarea acestuia, valoarea importanta pentru ei e sa se bata ca urangutanul in piept ca l-a facut pe fraierul ala.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View Post-Diana-, on 19 februarie 2018 - 15:14, said:

Ma rog, daca omori pe careva pentru eventuala mancare, esti doar un urangutan cu 2 neuroni, si ăia, paralizati.
Am jignit urangutanii, asa am impresia...Posted Image
ion ion...
pe bune cere ne e istoria?

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:20, said:

Poate are cineva o explicatie scurta. La tara am vazut ca aceasta problema este extrem de intalnita. Majoritatea se cearta pe baza gardului. Si se cearta zeci de ani, asta fiind o problema existentiala. In sensul ca pt asta traiesc, sa se certe zilnic cu privire la pozitia gardului.

O intalnim doar la romani? Sa fie lipsa de ocupatie, astfel incat este singura indeletnicire a unor oameni ?



LE: reformulez

De ce unii isi muta gardul cu 20-30-40 cm? Ce castiga cu palma aia de pamant?

Cand trebuie sa intri cu caruta in curte si nu iti incape sunt buni aia aia 40 de cm

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:20, said:

Poate are cineva o explicatie scurta. La tara am vazut ca aceasta problema este extrem de intalnita. Majoritatea se cearta pe baza gardului. Si se cearta zeci de ani, asta fiind o problema existentiala. In sensul ca pt asta traiesc, sa se certe zilnic cu privire la pozitia gardului.

O intalnim doar la romani? Sa fie lipsa de ocupatie, astfel incat este singura indeletnicire a unor oameni ?



LE: reformulez

De ce unii isi muta gardul cu 20-30-40 cm? Ce castiga cu palma aia de pamant?

~0.4 * 20-300 metri ~ 8 - 120 metri patrati

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMarianG, on 19 februarie 2018 - 15:21, said:

~0.4 * 20-300 metri ~ 8 - 120 metri patrati
120mp * 0.2kg grau/mp = ~24kg de faina => ~40paini => painea pe o luna.

Edited by arg, 19 February 2018 - 15:25.


#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Gardul între vecini trebuie să-l pui cu axul pe hotar. Soclul trebuie să fie jumate la tine, jumate la vecin. Gardul dinspre stradă, domeniul public, trebuie să fie integral la tine în curte. Exteriorul gardului tău dinspre drum trebuie să fie cel mult pe hotar. Dacă tragi niște garduri cu soclu de beton, dacă la construirea lor ajungi la înțelegere cu vecinii, nici mai târziu nu vei avea probleme, nu mai stă nimeni să dărâme un gard de zid, sau cu soclu de beton.
Așa am și eu vecin lateral stânga: gard din zid, doi vecini în spate:gard din zid, vecin lateral dreapta(rudă):gard plasă bordurată, iar la stradă e un drum pe domeniu privat cu gard cu soclu de beton și panouri cu rame metalice.

#32
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
De unde atat, gardurile la strada se construiesc exclusiv pe terenul public, nimeni nu se duce cu grosimea gardului spre interior si toata lumea depaseste nivelul gardului anterior.
La vecini la fel, in funtie de cat de fraier e vecinul, incearca sa se duca cu gardul peste hotar. Mai ales ca in multe zone nu s-au facut masuratori exacte niciodata.

#33
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

cine a inteles ca pina si in Romania lucrurile trebuie facute EXACT cum scrie in acte nu cred ca va avea probleme (@Digix, de apreciat).

restul..care cred ca ''Lasa ba ca merge si asa! "  . manelism cit cuprinde si rasplata pe masura.

#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Im amintesc de 2 vecini de la tara. Vecine, pot sa pun garajul langa gardul tau. Da. Se face garajul si dupa 2 ani ala se trezeste ca e prea aproape garajul de gard, sa mute garajul. Cheama de la primarie, il da in judecata etc.
La urma vine sentinta. In urma masuratorilor garajul e pus bine. Dar gardul este cu 60 de cm bagat pe proprietatea vecinului cu garajul. Asa ca muta-ti gardul. Au murit amandoi dar si in ziua de azi copiii lor se cearta pe gard si garaj desi cel cu garajul desi a castigat si poate sa il oblige sa mute gardul nu a facut-o. A lasat gardul acolo. Dar cand comenteaza celalat ceva ii arata hartia ca trebuie sa mute gardul. Iar e liniste un an-doi.

#35
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostPoeOvidiu, on 19 februarie 2018 - 16:23, said:

Im amintesc de 2 vecini de la tara. Vecine, pot sa pun garajul langa gardul tau. Da. Se face garajul si dupa 2 ani ala se trezeste ca e prea aproape garajul de gard, sa mute garajul. Cheama de la primarie, il da in judecata etc.
La urma vine sentinta. In urma masuratorilor garajul e pus bine. Dar gardul este cu 60 de cm bagat pe proprietatea vecinului cu garajul. Asa ca muta-ti gardul. Au murit amandoi dar si in ziua de azi copiii lor se cearta pe gard si garaj desi cel cu garajul desi a castigat si poate sa il oblige sa mute gardul nu a facut-o. A lasat gardul acolo. Dar cand comenteaza celalat ceva ii arata hartia ca trebuie sa mute gardul. Iar e liniste un an-doi.
Pai nu trebuie sa continuie si copiii traditia ?  ca asa e din mosi stramosi ? :)))

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:35, said:

Apropo de cearta la tara pt nimicuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WhLCqCq2vwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci nu se poate asa ceva....e fake  deci nu cred...... cum sa arunce asa o baba.....pai in alte conditii era campioana  olimpica ceva...

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:20, said:

Poate are cineva o explicatie scurta. La tara am vazut ca aceasta problema este extrem de intalnita. Majoritatea se cearta pe baza gardului. Si se cearta zeci de ani, asta fiind o problema existentiala. In sensul ca pt asta traiesc, sa se certe zilnic cu privire la pozitia gardului.

O intalnim doar la romani? Sa fie lipsa de ocupatie, astfel incat este singura indeletnicire a unor oameni ?



LE: reformulez

De ce unii isi muta gardul cu 20-30-40 cm? Ce castiga cu palma aia de pamant?

Nu stiu ce castiga dar asa a fost dintodeuna pe  pamant  lupta parca le ia mintile....ori asa e omu primitiv.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postalex342, on 19 februarie 2018 - 14:20, said:

De ce unii isi muta gardul cu 20-30-40 cm? Ce castiga cu palma aia de pamant?

40 cm x 20 de metri lungime inseamna 8 metri patrati.  Cred ca oricui are un apartament, nu mai vorbesc de o garsoniera, i-ar surâde 8 metri patrati in plus, ha? Posted Image

Uneori, de exemplu, diferenta aia de 20-30 cm poate insemna ca poti intra cu masina in curte, sau nu.

Edited by Phobos, 19 February 2018 - 18:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate