Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

gtx 980 ti black screen/restart

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
Salut tuturor !
Detin un gtx 980 ti care in jocuri da restart sau mai rar black screen ( in Event Viewer gasesc erroare kernel power 41)  .
Am incercat sa schimb sursa ,dar fara folos , apoi am testat placa la un prieten , avea aceleasi simptome . Temperaturile sunt bune ( pasta termocuductoare schimbata).
Un lucru interesant este ca placa rezista mai mult sub stres daca nu o folosesc o zi doua ( inloc de cateva secunde , merge cateva zeci de minute ).
O solutie provizorie a fost sa ii modific bios-ul si sa ii scad voltajul si frecventele , pana acum nu am avut probleme .
Intrebare este ce ar putea avea aceasta placa video?
Ma gandesc ca defectiune ar fi una la  nivel  hardware , dar totusi artefacte nu am avut niciodata.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Ce model e?
E varianta OC?

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
A fost overclockata mereu? Un overclock agresiv si functionare la temperaturi ridicate (80+ grade) genereaza electromigrare in timp ... pur si simplu siliciul imbatraneste. Daca a fost folosita la minat, atunci e si mai si ... ca asta inseamna incarcare 100% 24/7 si astea nu sunt produse industriale.

Edited by ro_explorer, 19 February 2018 - 14:06.


#4
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
Gainward gtx 980 ti Phoenix .
Are frecvente de referinta , dar am tinut-o un timp in oc .

View Postro_explorer, on 19 februarie 2018 - 13:59, said:

A fost overclockata mereu? Un overclock agresiv si functionare la temperaturi ridicate (80+ grade) genereaza electromigrare in timp ... put si simplu siliciul imbatraneste. Daca a fost folosita la minat, atunci e si mai si ... ca asta inseamna incarcare 100% 24/7 si astea nu sunt produse industriale.
Nu a fost bagata la minat , in oc temperaturile au fost bune sub 75 grade tot timpul .
Deci overclock-ul facut de mine ar putea fi cauza ? Voltajul l-am avut stock tot timpul.
Mentionez si faptul ca am tinut-o pe  o sursa cam slaba ( sirtec bronze 500w) pana in momentul in care au aparut problemele.

Edited by Al1n03, 19 February 2018 - 14:03.


#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Eu am un 970 Phoenix si aveam cam aceleasi probleme ca tine pana i-am scazut frecventele la cele stoc de 970, fara sa umblu la voltaje.
Merge brici.
Si cu frecventele mai ridicate decat stoc, dar nu cele puse de Gainward merge bine, dar nu mai vreau sa risc. Placa mea are si ASIC mic, am pierdut la loteria siliciului, gen.
Recomandarea mea: scade frecventele la cele de 980ti stoc, avand grija si la boost - sa fie tot cel stoc.
Te ghidez daca nu te descurci.

Edited by jeffy86able, 19 February 2018 - 14:03.


#6
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
Multumesc!
Am incercat dar tot degeaba .
Singura "solutie" a fost sa modific bios-ul cu Maxwell Bios Tweaker si sa scad frecventa la max 987mhz si voltajul undeva pe la 1.081mv ( in gaming sta cam pe la 1.031mv).
Sunt constient ca placa este defecta , dar ma intreb care ar fi motivul pentru acest comportament ?
Din cate am observat placa pare sa fie sensibila la voltaj ( inainte sa fac schimbarile in bios cand atingea voltajul stock.... bum restart ).

Edited by Al1n03, 19 February 2018 - 14:16.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Imbatranirea siliciului. Ai nimerit un cip din partea de jos a clopotului Gaussian in ceea ce priveste rezistenta la imbatranire.

#8
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
Ok multumesc pentru explicatie ! Asta era ce cautam , chiar muream de curiozitate pentru ca nu am mai intalnit astfel de probleme in viata mea .

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Bine mai e un caz dar cel mai probabil intra tot la categoria "nu prea ai ce-i face" ... sa se fi deteriorat unul din regulatoarele de tensiune de pe placa (sau un condensator de la unul din VRM) si sa nu poata oferi puterea necesara in anumite varfuri.

#10
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
M-am gandit si eu la posibilitatea asta sa fie defect  un condensator.
Si cred ca asta e cea mai buna explicatie.
Partea buna e ca inca merge ( la setarile actuale ) ,dar ma gandesc sa nu ma lase pe viitor , deoarece nu  e un moment bun pentru upgrade avand in vedere miningul si preturile exagerate ale placilor video .
Condesatorii aia mici de pe vrm pot fi schimbati ?

Cand am desfacut-o am observat ca unii condesatori erau unsurosi ( acum nu stiu sigur daca nu cumva e o scurgere de pe thermal pad).

Attached Files


Edited by Al1n03, 19 February 2018 - 14:46.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Tehnic da, pot fi schimbati, chiar usor, dar aia sunt solid state si nu prea poti identifica vizual care e defect (daca e defect). Practic, daca te bagi la asta trebuie sa ii schibi pe toti si rezultatul nu e garantat.
Eu as tine placa pe clock-uri si voltaje normale pentru clasa cipului cu pricina (asa cum o ai tu acum) si daca reapare fenomenul as interveni (daca nu costa cine stie ce).

#12
Al1n03

Al1n03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2018
Multumesc pentru ajutor !
Asa voi face .
Posted Image

Edited by Al1n03, 19 February 2018 - 15:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate