Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

VW Golf 6 1.4 TSI 122 CP. Păreri?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 DVali22222, on 10 mai 2018 - 17:49, said:


Intrebarea este de ce au renuntat nemtii de la VW la motorul 1,4 TSI? In configurul VW a disparut aproape de tot!

Se pregatesc oare sa il inlocuiasca?

Da. Cu 1.5 TSI, in variantele cu 130 si 150cp.

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Asta de 1.5 nu ala la care se inchid 2 din 4 pistoane cand nu e in sarcina?

#75
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Și 1.4 avea versiuni cu cilinder management. Probabil are legătură cu eficientizarea producției și poluarea. In ultima vreme VW a tăiat mult din cheltuieli

#76
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 atupi, on 12 iunie 2018 - 13:49, said:

Și 1.4 avea versiuni cu cilinder management. Probabil are legătură cu eficientizarea producției și poluarea. In ultima vreme VW a tăiat mult din cheltuieli
Din ce cheltuieli?

#77
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 DVali22222, on 10 mai 2018 - 17:49, said:

Intrebarea este de ce au renuntat nemtii de la VW la motorul 1,4 TSI? In configurul VW a disparut aproape de tot!

Se pregatesc oare sa il inlocuiasca?

Le inlocuiesc cu 1.5 ACT de 130 sau 150 CP cu filtru de particule :-( Eu am un Golf VII 2017 1.4TSI si sunt extrem de multumit de el. Daca este exploatat si intretinut corespunzator este foarte ok (dupa 2013 nu au mai avut probleme).

#78
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
mie ami pare o masina faina

#79
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

View PostAndreeaPAG, on 19 februarie 2018 - 13:00, said:

Salut!

Aș avea nevoie de puțin ajutor din partea persoanelor care se pricep. Am un buget de 8000 euro si aș vrea să achiziționez un Golf 6 1.4 TSI 122 CP de prin 2009-2010. Menționez că acum conduc un Golf 5 din 2005, motor 1.4 80 CP și aș dori una care să mă ajute în depășiri. Când am luat mașina asta, aveam 6 luni de când aveam permisul și nu căutam ceva anume, mai ales că nu aveam habar care cum merge. Voiam o mașină și atât. Acum s-au schimbat puțin lucrurile, mai ales că asta nu mă ajută deloc în depășiri și acum cât de cât știu ce vreau. Sunt fată, deci nu mă interesează foarte mult să am o mașină extrem de puternică. Vreau să mă ajute în depășiri și când e mașina puțin încărcată. Nu mă interesează motorizările diesel.

Până acum, am facut cam 25.000 km pe an, fiindcă merg de 2 ori pe lună la Cluj (250 km până acolo de la mine) + alte drumuri mai lungi, dar situația se va schimba într-un an și nu voi mai face atâtea drumuri înspre Cluj. Cu toate astea, cam la 2 weekenduri îmi place să mai ies din zonă, deci voi mai face și drumuri mai lunguțe (nu chiar ca cel de Cluj, undeva la maximum 200 km dus-întors). Mersul urban pe aici nu e o problemă, stau în Valea Jiului și nu se pune problema de aglomerație. Pe săptămână (fără ieșiri de weekend) fac aproximativ 200 km, cu naveta la muncă + învârtit prin oraș.

Ce părere aveți despre această mașină și despre acest tip de motorizare? S-ar preta pentru ceea ce caut eu? Bugetul e ok sau e cam puțin (nu sunt o persoană cu fițe, dar mi-ar plăcea să am comenzi pe volan, piele alcantara, mașina să fie îngrijită, să nu aibă 200.000 km, cred că aș accepta maximum 150.000 - tocmai pentru faptul că Golful meu de acum nu are aceste lucruri și mi-ar plăcea să am unele dotări)? Vă rog să nu îmi săriți în cap. Nu mă pricep la asta, tocmai de aceea am deschis acest topic și cer părerea celor care știu. E prea mic bugetul meu pentru ceea ce caut?

Cei care conduceți acest tip de mașină, cum vă place?

Știu că fiecare are stilul lui de condus, dar cum e cu schimbatul vitezelor, în așa fel încât să nu dăuneze mașinii? Întreb informativ, fiindcă mă bate gândul să îmi iau DSG, dar în cazul în care nu iau, măcar să știu cum e în cazul cutiei manuale.

Sper că nu v-am plictisit cu textul cam lunguț, dar voiam să cuprind unele detalii. Aștept cu interes răspunsurile voastre și vă mulțumesc anticipat pentru ele.
Ai cumparat pana la urma masina. Si eu ma gandesc sa cumpar un Golf Plus 1.4TSI DSG @2008 si vroiam sa stiu de fiabilitate.

#80
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 23.03.2007

View Postingersedat, on 09 decembrie 2021 - 17:43, said:

Ai cumparat pana la urma masina. Si eu ma gandesc sa cumpar un Golf Plus 1.4TSI DSG @2008 si vroiam sa stiu de fiabilitate.
Trei ani de atunci. Nu mai urmareste topicul in mod sigur!!

#81
mariuselul

mariuselul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2023
Salut, caut o masina de cineva timp si ma gandeam la acest 1.4 deoarece 1.4 mpi am auzit ca e cam 'puturos'.Imi mai poate spune cineva ce probleme are sau la ce probleme ma pot astepta?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate