Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

VW Golf 6 1.4 TSI 122 CP. Păreri?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
AndreeaPAG

AndreeaPAG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2018
Salut!

Aș avea nevoie de puțin ajutor din partea persoanelor care se pricep. Am un buget de 8000 euro si aș vrea să achiziționez un Golf 6 1.4 TSI 122 CP de prin 2009-2010. Menționez că acum conduc un Golf 5 din 2005, motor 1.4 80 CP și aș dori una care să mă ajute în depășiri. Când am luat mașina asta, aveam 6 luni de când aveam permisul și nu căutam ceva anume, mai ales că nu aveam habar care cum merge. Voiam o mașină și atât. Acum s-au schimbat puțin lucrurile, mai ales că asta nu mă ajută deloc în depășiri și acum cât de cât știu ce vreau. Sunt fată, deci nu mă interesează foarte mult să am o mașină extrem de puternică. Vreau să mă ajute în depășiri și când e mașina puțin încărcată. Nu mă interesează motorizările diesel.

Până acum, am facut cam 25.000 km pe an, fiindcă merg de 2 ori pe lună la Cluj (250 km până acolo de la mine) + alte drumuri mai lungi, dar situația se va schimba într-un an și nu voi mai face atâtea drumuri înspre Cluj. Cu toate astea, cam la 2 weekenduri îmi place să mai ies din zonă, deci voi mai face și drumuri mai lunguțe (nu chiar ca cel de Cluj, undeva la maximum 200 km dus-întors). Mersul urban pe aici nu e o problemă, stau în Valea Jiului și nu se pune problema de aglomerație. Pe săptămână (fără ieșiri de weekend) fac aproximativ 200 km, cu naveta la muncă + învârtit prin oraș.

Ce părere aveți despre această mașină și despre acest tip de motorizare? S-ar preta pentru ceea ce caut eu? Bugetul e ok sau e cam puțin (nu sunt o persoană cu fițe, dar mi-ar plăcea să am comenzi pe volan, piele alcantara, mașina să fie îngrijită, să nu aibă 200.000 km, cred că aș accepta maximum 150.000 - tocmai pentru faptul că Golful meu de acum nu are aceste lucruri și mi-ar plăcea să am unele dotări)? Vă rog să nu îmi săriți în cap. Nu mă pricep la asta, tocmai de aceea am deschis acest topic și cer părerea celor care știu. E prea mic bugetul meu pentru ceea ce caut?

Cei care conduceți acest tip de mașină, cum vă place?

Știu că fiecare are stilul lui de condus, dar cum e cu schimbatul vitezelor, în așa fel încât să nu dăuneze mașinii? Întreb informativ, fiindcă mă bate gândul să îmi iau DSG, dar în cazul în care nu iau, măcar să știu cum e în cazul cutiei manuale.

Sper că nu v-am plictisit cu textul cam lunguț, dar voiam să cuprind unele detalii. Aștept cu interes răspunsurile voastre și vă mulțumesc anticipat pentru ele.

#2
cevaflood

cevaflood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2018
La fiecare 100.000 km trebuie sa schimbi lantul de distributie pt ca sant ca si alea de bicicleta in rest nu am nimic de obiectat

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cand depasesti schimba intr-o treapta inferioara...

#4
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Parca generatia asta de motoare consuma ulei mult?

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ce inseamna consuma ulei mult?
(litri pe mia de km)

Edited by arg, 19 February 2018 - 13:19.


#6
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 AndreeaPAG, on 19 februarie 2018 - 13:00, said:


Eu am motorul asta pe Passat. Sunt multumit de el, se misca bine. Cu mult peste 1.6 si 105 cp.

Si mai imi place la el ca e foarte silentios, nu-l auzi din habitaclu.

Mie imi consuma 9-10% in oras.

Edited by paco rabanne, 19 February 2018 - 13:26.


#7
AndreeaPAG

AndreeaPAG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2018

 paco rabanne, on 19 februarie 2018 - 13:23, said:


Eu am motorul asta pe Passat. Sunt multumit de el, se misca bine. Cu mult peste 1.6 si 105 cp.

Mie imi consuma 9-10% in oras.
Și cu uleiul cum e?

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Ulei nu am observat sa consume mai mult decat 1.6, pe care l-am avut anterior.

Oricum, iti recomand sa-i faci distributia, daca te hotarasti sa-l iei(si sa ii mai asculti motorul, lantul din cand in cand). Te poate scuti de multe dureri de cap.

#9
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Daca nu circuli mult in urban merge si diesel, in bugetul asta gasesti de exemplu focus 1.6 tdci care e motorul de la psa 115 cp si foarte economic consum sub 5 , sprinten si tinuta de drum foarte buna, un motor peste 1.6 tdi 105 cp cum ai gasi pe golf, 1.4 tsi e motor turbo benzina, va trage mult mai bine ca vechiul 1.4 aspirat de 80 cp, dar tsi-urile astea pana in 1.8 nu au renume prea bun, din auzite legat de fiabilitate, mai poti scotoci info, consum extrem de bun gasesti pe golf 6 la 2.0 diesel 110 cp, nu te speria ca-s cai putini ca are cuplu cat cuprinde(cuplu tradus mai ciobaneste un fel de demaraj). mai studiaza si oferta altor producatori, alege varainata cea mai noua si bine intretinuta, iar cu tapiseria de piele.....iarna e cam nsol daca n-ai inzalzire in scaune, vara te cam incinge. Nu te grabi studiaza bine piata, si incearca pe cat psobil sa cauti un vanzator privat, gem omu a luat-o de noua a purtat-o 4-5 ani istoric service etc. Cele aduse de afara pot fi mai bine intretinute, dar si cu km "aranjati", sau un autoparc , gasesti masini ok care au fost in flote de companii in leasing operational(pot fi masini ale persoanelor cu functie executiva, masinile alea mereu au casco si intretinere a la carte). NU te grabi , nu te lasa influentat, ca trecand de pe 1.4 80cp si un Logan 1.5 dci ti se va parea avion. Megan Citroen C4 vin bine echipate si cu pret sub golf 6, folcloru zice ca-s mai scumpe la intretinere, mai stricacioase, ca au greierasi......personal nu cred, apoi si VW doar e "masina poporului" doar incultii au impresia ca e brand premium.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
2 mesaje, scrie un subiect nou si dispare. Iar noi, ne chinuim cu mesajele. Deja s-a creat un tipar.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 AndreeaPAG, on 19 februarie 2018 - 13:25, said:

Și cu uleiul cum e?
Nu-ti fa griji de ulei. Sunt motoare care consuma mai mult, motoare care consuma mai putin. Nu e mare lucru sa adaugi ulei la motor, desi sunt unii aici care fac mult tam tam pe tema asta. In principiu VW zice ca motoarele lor mananca pana la 1 L/1000 km. Daca consuma mai mult e o problema.

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 YOUR_GOD, on 19 februarie 2018 - 13:38, said:

2 mesaje, scrie un subiect nou si dispare. Iar noi, ne chinuim cu mesajele. Deja s-a creat un tipar.

Daca tot a deschis un subiect nou si crezi ca dispare, macar l-a scris corect. Lucru pe carre il apreciez.

#13
AndreeaPAG

AndreeaPAG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2018

 YOUR_GOD, on 19 februarie 2018 - 13:38, said:

2 mesaje, scrie un subiect nou si dispare. Iar noi, ne chinuim cu mesajele. Deja s-a creat un tipar.
Nu am dispărut niciunde. Stai liniștit! Sunt aici în permanență. Mai arunc câte un ochi la mașini, dar revin mereu. Încerc să cântăresc răspunsurile și aștept și alte păreri.

 Bursul, on 19 februarie 2018 - 13:38, said:

Nu-ti fa griji de ulei. Sunt motoare care consuma mai mult, motoare care consuma mai putin. Nu e mare lucru sa adaugi ulei la motor, desi sunt unii aici care fac mult tam tam pe tema asta. In principiu VW zice ca motoarele lor mananca pana la 1 L/1000 km. Daca consuma mai mult e o problema.
Am tot auzit chestia asta și am zis să întreb. Nu m-ar deranja să adaug din când în când ulei, dacă așa e "mersul normal al lucrurilor", atâta timp cât nu e vorba de vreo problemă. Mersi frumos!

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
La in G7 nu te poti baga? Am avut si 6 si 7 (ambele diesel) si 7-le mi s-a parut mult mai reusit ca si design, suspensii, spatiu, etc

#15
AndreeaPAG

AndreeaPAG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2018

 YOUR_GOD, on 19 februarie 2018 - 13:38, said:

2 mesaje, scrie un subiect nou si dispare. Iar noi, ne chinuim cu mesajele. Deja s-a creat un tipar.
Te rog să mă scuzi că nu răspund la secundă! Te cam grăbești să judeci Posted Image . Oricum, hai să nu deviem de la subiect prea mult, că nu sunt aici să ma contrazic sau cert cu cineva.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 AndreeaPAG, on 19 februarie 2018 - 13:46, said:

Am tot auzit chestia asta și am zis să întreb. Nu m-ar deranja să adaug din când în când ulei, dacă așa e "mersul normal al lucrurilor", atâta timp cât nu e vorba de vreo problemă. Mersi frumos!
Nu e o problema. Gandeste-te ca Golful e una din cele mai vandute masini, deci sunt multi propietari care nu au problema sa verifice din cand in cand uleiul. In plus Golf 6 are senzor, iti zice el cand sa adaugi. Insa se mai intampla sa se strice senzorul. Nu se intampla des, dar nah pentru siguranta tot verificarea manuala e baza.

Oricum trebuie verificata la o masina din cand in cand, presiunea la anvelopa, lichidul de racire. Nu e mare lucru sa verifici uleiul, sa deschizi capacul si sa torni 100 ml inauntru.

Edited by Bursul, 19 February 2018 - 13:51.


#17
AndreeaPAG

AndreeaPAG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.02.2018

 atupi, on 19 februarie 2018 - 13:49, said:

La in G7 nu te poti baga? Am avut si 6 si 7 (ambele diesel) si 7-le mi s-a parut mult mai reusit ca si design, suspensii, spatiu, etc
Ba daaa. Îmi place și G7 la nebunie, dar n-aș prea vrea să sar calul cu prețul. Din câte am văzut, un G7 ok e peste 10.000.

 Bursul, on 19 februarie 2018 - 13:50, said:

Nu e o problema. Gandeste-te ca Golful e una din cele mai vandute masini, deci sunt multi propietari care nu au problema sa verifice din cand in cand uleiul. In plus Golf 6 are senzor, iti zice el cand sa adaugi. Insa se mai intampla sa se strice senzorul. Nu se intampla des, dar nah pentru siguranta tot verificarea manuala e baza.

Oricum trebuie verificata la o masina din cand in cand, presiunea la anvelopa, lichidul de racire. Nu e mare lucru sa verifici uleiul, sa deschizi capacul si sa torni 100 ml inauntru.
Adevăr grăiești. Așa voi face.

#18
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Cati ani ai?

Edited by paco rabanne, 19 February 2018 - 13:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate