Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Parvoviroza - dezinfectie?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
crvscript

crvscript

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2018
Buna ziua,
Peste cateva saptamani voi aduce acasa un pui de labrador pe care l-am cumparat deja. Din nefericire, weekendul acesta am intrat in contact cu un catel care avea parvoviroza (la momentul respectiv nu se stia, fiindca nu incepuse inca sa arate simptome). Catelul nu a fost in casa mea, insa am intrat in contact cu el si probabil hainele mele si tot ce au atins ele sunt infectate (masina, podea, canapea, etc). Planuiesc sa dezinfectez casa serios cu clor si sa dau cu un spray special pentru dezinfectie de parvoviroza, la recomandarea veterinarului. Credeti ca este indeajuns pentru a ma asigura ca viitorul meu catel nu va fi infectat? Nu vreau sa aduc in casa un catel stiind ca exista sanse mari sa fie infectat si, doamne fereste, sa moara. Orice parere este binevenita.
Multumesc frumos!

#2
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Are vaccinul facut?

#3
crvscript

crvscript

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2018

 sandel1, on 19 februarie 2018 - 12:30, said:

Are vaccinul facut?

Pana atunci il va avea. Insa si catelul bolnav avea vaccinul facut si tot s-a inbolnavit. De aici si teama mea.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate vaccinele de pavro nu prea sunt eficiente.

#5
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Eu am avut mai multi caini pe care i-am vaccinat si nici unul n-a facut parvoviroza.  Trebuie vaccinat catelul si pe urma cum ti-o fi norocul. In viata asta niciodata nu poti fi sigur de nimic.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este diferenta intre virus si boala !
"cineva" imun la boala poate fi purtator de virus ! ...
din experienta proprie, cainii maturi (peste un an) sunt imuni la parvoviroza CANINA
chiar daca nu au fost vaccinati !

Edited by realduc, 19 February 2018 - 13:12.


#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 arg, on 19 februarie 2018 - 12:47, said:

din pacate vaccinele de pavro nu prea sunt eficiente.
PAi depinde, conteaza perioada de cand l-ai facut si pana cand a intrat animalul in contact cu virusul. Tu vrei sa-i faci azi vaccinul si peste 2-3 zile sa ia contact cu virusul sa vezi daca-i bun vaccinul? La mine, veterinarul mi-a spus ca trebuie vreo 3 saptamani pana isi face vaccinul efectul. Si la oameni este la fel, degeaba faci antigripalu si peste 2 zile ai luat gripa, ca s-ar putea sa fii mai grav bolnav pe urma cu vaccinul facut decat fara vaccin. Au si ele niste perioade minime pana sa-si faca efectul

 realduc, on 19 februarie 2018 - 13:10, said:

este diferenta intre virus si boala !
"cineva" imun la boala poate fi purtator de virus ! ...
din experienta proprie, cainii maturi (peste un an) sunt imuni la parvoviroza CANINA
chiar daca nu au fost vaccinati !
De unde ai scos-o? Posted Image Parvoviroza mi-a luat un caine si la 7 ani Posted Image , abia l-am salvat cu tratament la greu, N-au vaccinul pot lua oricand. La tine probabil a fost norocos animalul ala si n-a gasit focarul de infectie ca nici vaccinul nu ti-l mai salva

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 14:04.


#8
crvscript

crvscript

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2018
Multumesc tuturor de raspunsuri!
Puiutul bolnav avea vaccinul facut cu 2 saptamani inainte, recomandarea medicului a fost ca acesta sa fie timpul cat inca sa mai stea la crescator pana isi va face efectul vaccinul. Insa probabil virusul fusese luat dinainte sa ajunga la noul proprietar, fiindca simptomele au inceput la 3 zile de cand a ajuns in noua casa. Din cate am aflat, perioada de incubatie este de 5-15 zile.

In orice caz, m-ar ajuta niste sfaturi mai aplicate pe situatia mea. Catelusul pe care l-am cumparat va face zilele astea vaccinul si peste 2 saptamani se va muta la mine. Din nefericire, crescatorul nu il poate tine mai mult si in alta parte nu am nici eu unde sa il duc. Deci singura varianta pe care o vad este sa imi dezinfectez casa pe cat posibil. Aici vine intrebarea mea: credeti ca e o solutie viabila? Daca da, cum sa fac sa dezinfectez cat mai bine? A mai trecut cineva prin asa ceva?

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am cumparat saptamana trecuta de  la Selgros un spray dezinfectant contra virușilor pe nume Dettol. Cred ca e cea mai buna varianta. Daca nu, ia Igienol.  Sau la farmaciile veterinare gasesti Virkon S si Ecocid S.

Primul vaccin anti parvo poate fi facut la 5saptamani. Dupa doua saptamani se face al doilea. Dupa al doilea vaccin sunt sanse foarte mici sa faca parvoviroza. Doar daca e un pui cu imunitate foarte scazuta provenit de la o mama epuizata de fătări la intervale mici. Un pui de catel se ia de langa mama la minim 8 saptamani.

Attached Files



#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Freddy12, on 19 februarie 2018 - 14:11, said:

Am cumparat saptamana trecuta de  la Selgros un spray dezinfectant contra virușilor pe nume Dettol.
Mizeria aia Posted Image nu-i buna la nimic decat sa-ti miroasa frumos in casa la suprapret. Au si reclama mincinoasa ca elimina virusul H1N1, pe care autoritatile pe plan mondial abia reusesc sa-l tina sub control Posted Image . Mai bine dai cu solutii clasice in casa cu toate ca miros a chimicale de genul clor (sau si mai tare DTT, cu toate ca multi nu-l recomanda). Iti dai seama ce bun este, n-as da cu  mizeria aia parfumata in casa nici sa-l nimeresc moaca pe la vreo promotie https://ro-ro.facebo...26170730767198/

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 14:20.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hidrateaza-l mult . Este foarte important sa fie bine hidratat daca va face boala . Este singura sansa ( pe langa tratamentul specific ) ca sa scape. Poti face o dezinfectare in sensul de curatenie generala .

#12
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Sunt doua tipuri de parvoviroza. Cardiaca- se naste cu asta si este mortala in proportie de 95%. Se transmite de la mama, din fericire este foarte rara. Celalt tip, cel comun, se transmite prin tubul digestiv.. Asta poate fi prevenit cu vaccinul de la sase saptamani, care este primul vaccin din schema de vaccinare. Daca ai avut contact cu un catel bolnav, se poate transmite timp de sase luni, daca noul catel ia contact cu mediul infectat. Dezinfectia se face cu solutie de clor, vad ca stii asta. Cel mai indicat ar fi sa-l lasi in mediul vechi, adica acolo de unde-l iei, inca doua saptamani dupa primul vaccin, adica cel de la sase ( poate fi si la cinci) saptamani. Poti sa-i faci al doilea vaccin si la tine dar ar fi indicat, date fiind conditiile, sa-l lasi acolo pana la al doilea vaccin, chiar daca-l platesti tu. Trebuie sa stii ca nu exista un tratament propriuzis pentru boala asta, fiind un virus cel care o produce, insa, depistata la timp, de la primele simptome, se poate reduce riscul mortalitatii peste 50%, prin prevenirea si tratarea simptomelor, care provoaca de fapt moartea, in general. Odata trecut prin boala, nu mai exista alt risc, insa ramane purtator mult timp. Sfatul meu, pentru ca riscurile sa fie cat mai mici:
Desinfectie cu clor, de mai multe ori.
Aducerea catelului acasa la tine dupa a doua vaccinare.
Monitorizare atenta timp de doua saptamani de la momentul aducerii acasa. Daca se infecteaza in primele zile, boala arata primele simptome in una-doua saptamani. Primele simptome sunt febra si diareea, insotite de letargie. Deja la fecale cu sange, e cam tarziu. Diagnosticul ti-l face pe loc, dupa niste analize rapide si este exact. Tratamentul il intereseaza pe medic, nu ti-l mai spun. Sa-ti traiasca mult si bine.Posted Image

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 pascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 13:57, said:

....Tu vrei sa-i faci azi vaccinul si peste 2-3 zile sa ia contact cu virusul sa vezi daca-i bun vaccinul?
unde am zis eu asta?
stiu cazuri de caini cu shema completa bla bla bla, dupa prima tura pe afara zbang o pavro....
2-3000lei costa recuperarea.

Edited by arg, 19 February 2018 - 15:40.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
VIRKON caută la farmacii veterinare.este bun în casă cu și fără parvovirus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate