Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lipsa in device manager: Intel High Definition DSP

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006
Am cumparat urmatorul laptop: Laptop HP 15-bs005nq cu procesor Intel® Core™ i3-6006U 2.00 GHz, Skylake, 15.6", Full HD, 4GB, 1TB + 128GB SSD, DVD-RW, AMD Radeon™ 520 2GB.
Am instalat Windows 10 si driverele corespunzatoare . In Device Manager arata ca ar lipsi "Intel High Definition DSP". Cum se poate rezolva?

In caz ca las asa, afecteaza la functionare sau se reduc performantele?

P.S. : intr-o alta ordine de idei, ce parere aveti de acest model de laptop si cam ce jocuri poate duce.

Multumesc anticipat !

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Citeste aici - https://forum.softpe...hide-topic-nou/
E vorba de driverul de sunet. Ptr asa ceva, pe un ASUS eu am instalat driver Realtek de fabricant.
Vezi pe site-ul HP la modelul tau ce drivere trebuiesc instalate.

Se muta pe aria potrivita.

#3
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postduzzy59, on 19 februarie 2018 - 11:00, said:

P.S. : intr-o alta ordine de idei, ce parere aveti de acest model de laptop si cam ce jocuri poate duce.

AMD Radeon 520 nu e pt jocuri, are cam aceleasi performante ca o placa video integrata (ex: Intel HD 620).

#4
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ai sunet ?
DA - deci las-o asa.
NU - deci vezi mai sus.

Ai si vreo alta problema VIZIBILA?
DA - vezi mai sus.
NU - las-o asa.

Adica, concluzia e ca nu trebuie neaparat si obligatoriu instalat tot ce e pe acolo, mai ales daca nu ai o problema EVIDENTA.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Are sunet prin driver generic.
Dar e posibil sa nu aiba sunet prin HDMI sau sa aiba doar stereo.

Din pacate la Windows 10 pe partea de sunet driverele generice puse de windows nu fac decat sa ofere o oarecare functionalitate, la nivel de baza.
Ptr maxim de functionalitate trebuie inca instalte driverele furnizorului.

Ptr restul de drivere nu prea mai sunt probleme decat daca hardware-ul e prea vechi iar fabricantul a intrerupt suportul. Caz in care driverul generic din Windwos - daca exista - e singura optiune.

#6
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Chestia cu driverele generice windows - a fost dintotdeauna, de la windows xp incoace.
Poate nu are sunet prin HDMI... poate nici nu are nevoie.... tocmai de aceea am intrebat daca are vreo problema - si inca mia astept raspuns.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
A fost, dar la alt nivel. Windwos 10 nu mai ofera generice decat la sunet si la hardware care nu mai are suport de la producator.
In rest instaleaza ultimul driver al producatorului. Ai video nVidia - primesti driver nVidia, AMD, primesti AMD si tot asa.

Nu stiu de ce nu fac asa si la sunet - nu mai sunt decat 2-3 producatori de chipseturi.

Pe tableta am in Dvecie manager asa cum are el Intel DSP si asa cum am zis, driverul ptr el pe site-ul ASUS la suport ptr modelul meu este un Realtek.
E un codec de sunet integrat in procesor - ofera sunet prin HDMI dar si in difuzoarele tabletei. Aduce cateva setari in plus fata de generic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate