Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce mor romanii (cauze)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Statistica nu minte.

Attached File  Screen Shot 2018-02-19 at 09.25.00.jpg   132.11K   191 downloads

58%+ mor de boli cardiovasculare

Romanii sunt ucisi in primul rand de stilul de viata si mancare.
Esti ceea ce mananci!

Alimentatia proasta, in exces de carbohidrati si grasimi, la care se adauga sedentarismul adus la rang de fala (popular lenea).

Oala de ciorba stramoseasca, glorioasa slana cu tuica, completarea cu paine pana crapi, kilul de tort la 30 de lei etc - toate ne ucid!

Miscare? Aer Liber? Serios?
Despre ce vorbim? Ne miscam prin casa, pana la masina sau in cazuri fericite mijlocul de transport in comun!


Nu vom revolutiona roata.
Cumparati-va un smartwatch sau o bratara de cativa euro, care va masoara numarul de pasi.

Organizatia mondiala a sanatatii recomanda minim 10 000 de pasi/zi. Incercati zilnic sa ii faceti.

Fiti atenti la ce mancati!

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostAhasverus, on 19 februarie 2018 - 09:36, said:

Statistica nu minte.

Organizatia mondiala a sanatatii recomanda minim 10 000 de pasi/zi. Incercati zilnic sa ii faceti.

Am alergat pe GTA de ma dor picioarele. Din pacate e grav si ma tem ca este doar inceputul, stai sa vina generatiile "100% mancare procesata".

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
E cam cu schepsis statistica asta. Sunt incluse toate decesurile, chiar si cei de 90 - 100 de ani? Pentru ca una e sa mori de inima la 90 ani si una la 60 de ani.

Sa inteleg ca nu a murit nici un roman de moarte naturala?

Edited by Bursul, 19 February 2018 - 09:41.


#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Se moare mai mult din sinucideri decat din accidente de masina ? Nu cred .

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
In vest, sportul, miscarea, au devenit o religie.

Mereu vezi tineri sau batrani la jogging, la plimbare in parc, la sala, la ski, la patinoar, bazin, sau pe terenul de tenis, fotbal, whatever.

In Romania, l-am intrebat zilele trecute pe-un prieten daca vine la patinoar sa ne dam putin pe gheata, sa mai dam burta jos: "neah, diseara ies la o bere !..." Posted Image

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
De inima rea.Poate insemna si problem cardio.Posted Image

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Statistica nu minte, daca e facuta pe bune! Pe glob bolile cardiovasculare conduc detasat.

La romani, e si mult stres! Ala nu prea il poti masura si oglindi in statistica.

In urma cu 30-40 de ani nu se auzea de infarct sau AVC la 30 de ani, acum se intampla!

Edited by arab, 19 February 2018 - 09:47.


#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E adevarat ca si din cauza stilului de viata apar aceste imbolnaviri, dar nu neaparat din cauza asta mor romanii. Mancarurile amintite sunt de fapt cele mai putin problematice. Mancarurile problematice sunt cele inalt procesate si prin asta ma refer la semipreparate, mezeluri, branza topita, etc. O sunca de la un porc crescut in curte este mult mai putin nociva decat o felie de salam, mancata cu moderatie chiar nu creeaza probleme.

Eu cred ca romanii mor din cauza diagonosticarii tarzii si din cauza proastei aderente la tratament (acolo unde exista). Foarte multe cancere sunt tratabile cu speranta de viata rezonabila daca sunt descoperite timpuriu. Bolile cardiovasculare sunt tratabile si ele, dar pacientul trebuie sa inteleaga situatia si sa isi ia tratamentul, nu sa vina cu tensiune 20 si sa spun lasa-ma domne nu inghit eu pastile, ca ma simt bine.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsylvius, on 19 februarie 2018 - 09:41, said:

Mereu vezi tineri sau batrani la jogging, la plimbare in parc, la sala, la ski, la patinoar, bazin, sau pe terenul de tenis, fotbal, whatever.
Daca iesi la alergat intrun orasel mai mic, se uita lumea la tine ca la circ.

Edited by Bursul, 19 February 2018 - 09:46.


#10
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Interesanta boala "terorismul",....cu ce se trateaza?....se mosteneste?....

#11
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
De aia mi-am luat bicicleta noua - vezi topicul meu pe aria ciclism. Ca sa evit sa crap prematur.

By the way, am 31 de ani , mi-am facut analizele de sange luna asta, dupa 3 ani, (inclusiv TSH si ... ceva pentru enzima miocardului nu mai stiu cum se numea) - absolut toate in limite Posted Image

Daca nu va place cu bicicleta sau alergat , mergeti pe jos 1 ora dupa munca de birou sedentara. Eu fac asta sarind vreo 2-3 statii de metrou de vreo 2 ori pe saptaman. O plimbare e mereu binevenita !

Edited by Proiectil, 19 February 2018 - 09:47.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Post_Dadi_, on 19 februarie 2018 - 09:46, said:

Interesanta boala "terorismul",....cu ce se trateaza?....se mosteneste?....
Acolo scrie cauzele, nu bolile. Vezi ca sunt si accidente rutiere, nici aia nu e o boala.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu numai ca se uita la tine ca la un ciudat dar nu prea ai unde alerga. Te mai alearga si cainii comunitari. Despre infrastructura nu mai vorbim...terenuri de sport, piste de alergare sau de biciclete.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View PostProiectil, on 19 februarie 2018 - 09:46, said:

De aia mi-am luat bicicleta noua - vezi topicul meu pe aria ciclism. Ca sa evit sa crap prematur.
Toti murim pana la urma. Ideea e cum vrei sa-ti petreci timpul inainte de moarte? Suferind ani de zile, luand pastile, facand tratamente, sa fii dependent de altii sau sa te bucuri de viata, iar la sfarsit sa suferi 2-3 luni si apoi sa mori?

#15
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Problema se pune altfel : cauza de deces in oricare dintre motivele exprimate in graficul de mai sus este aceeas si anume oprirea inimii (stopul cardiac).

#16
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Aproape toata lumea moare de insuficienta cardio-respiratorie.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Conform staisticilor citate de producatorii/distribuitorii de medicamente in reclamele pentru medicamente/suplimente alimentare/vitamine/alifii,....
3 din 5 romani au hemoroizi
8 din 10 romani au sangerari gingivale
7 din 6 romani au prostata
12 din 15 romani au artrita
4 din 5 romani au avitaminoza
6 din 9 romani au lipsa de calciu
10 din 10 romani au lipsa de fosfor
6 din 7 romani au problema cu ficatul
2 din 3 romani au problema cu bila
....................
Ceilalti sunt bine mersi, sanatosi tun, prin tarile de pe malurile Pacificului si-n insulele din Atlantic.

#18
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postmyshyk, on 19 februarie 2018 - 09:56, said:

7 din 6 romani au prostata

Cum vine asta?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate