Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Schimbare certificat de înmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2017
Mi-am făcut recent o programare la RAR pentru a omologa niște anvelope, și spre surprinderea mea in certificat la observații an trecute anvelopele ce sunt pana in momentul de fata omologate. Acum dacă omologhez altele, ar trebuie sa schimb certificatul, nu. Nelămurire mea este dacă trebuie sa îmi fac programare și la poliție pentru certificat, ce acte îmi mai trebuie acolo și dacă îmi da certificatul nou pe loc sau im dau o dovada.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Dimensiunea anvelopelor NU este trecuta in certificatul de inmatriculare,doar in CIV.
N-ai treaba cu politia.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sincer nu înțeleg cum poți TU omologa niște cauciuce! Nu mã duce capu' și pace
Mergi cu ele su-braț și zici sã ți le omologheze raru' pentru mașina ta???

Edited by sarac.lipit, 18 February 2018 - 22:30.


#4
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2017

View Postadisz, on 18 februarie 2018 - 22:23, said:

Dimensiunea anvelopelor NU este trecuta in certificatul de inmatriculare,doar in CIV.
N-ai treaba cu politia.
Așa știam și eu dar in certificatul meu sunt trecute.

View Postsarac.lipit, on 18 februarie 2018 - 22:27, said:

Sincer nu ĂŽnțeleg cum poți TU omologa niște cauciuce! Nu mĂŁ duce capu' și pace
Mergi cu ele su-braț și zici sĂŁ ți le omologheze raru' pentru mașina ta???
Când am înmatriculat masina in carte doar o singura dimensiune a trecut aia de la RAR.

#5
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
La mine in certificat nu e trecuta nici o dimensiune, in schimb pe CIV am 4 dimensiuni de anvelope.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Schimbi certificatul. In majoritatea judetelor asta e fara programare. Nu il primesti pe loc, primesti adeverinta, certificatul vine prin posta.

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMishhuu, on 18 februarie 2018 - 22:36, said:

Așa știam și eu dar in certificatul meu sunt trecute.


Când am înmatriculat masina in carte doar o singura dimensiune a trecut aia de la RAR.
Bun și atunci trebuie modificatã cartea mașinii
Pe baza ei, meliția elibereazã ceferticat
Nu?

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Da

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
De prin 2013 sau 2014 – nu mai stiu exact - dimensiunile anvelopelor nu mai sunt trecute in talon dar se regasesc in C.I.V.
Deci, daca masina este mai veche de 2013 (sau 2014)  dimensiunile anvelopelor se regasesc in talon iar daca masina este mai noua de 2014 sunt trecute doar in C.I.V.
Acum – poti solicita un alt C.I.V. pe motiv ca cel vechi este pierdut sau mai stiu eu ce dar, tot ce vei primi va fi un duplicat si nimic altceva.
Pentru montarea altor anvelope decat cele trecute in C.I.V. + talon, vrei nu vrei, tot la RAR ajungi pentru reomologare.
Despre baietii de la RAR poti spune orice dar nu ca sunt sunt fraieri.
Ar trebui, inainte de reomologare,  sa  soliciti de la reprezentanta mărcii maşinii o lista cu toate dimensiunile de anvelope pe care producătorul le-a testat si pe care acesta le considera compatibile cu masina respectiva.
Daca insisti sa pui anvelope care nu se regasesc pe lista producatorului, probabilitatea de a obtine reomologare este extrem de redusa.
Asta este calea legala
Succes

#10
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2017

View PostNaijax, on 19 februarie 2018 - 11:01, said:

De prin 2013 sau 2014 – nu mai stiu exact - dimensiunile anvelopelor nu mai sunt trecute in talon dar se regasesc in C.I.V.
Deci, daca masina este mai veche de 2013 (sau 2014)  dimensiunile anvelopelor se regasesc in talon iar daca masina este mai noua de 2014 sunt trecute doar in C.I.V.
Acum – poti solicita un alt C.I.V. pe motiv ca cel vechi este pierdut sau mai stiu eu ce dar, tot ce vei primi va fi un duplicat si nimic altceva.
Pentru montarea altor anvelope decat cele trecute in C.I.V. + talon, vrei nu vrei, tot la RAR ajungi pentru reomologare.
Despre baietii de la RAR poti spune orice dar nu ca sunt sunt fraieri.
Ar trebui, inainte de reomologare,  sa  soliciti de la reprezentanta mărcii maşinii o lista cu toate dimensiunile de anvelope pe care producătorul le-a testat si pe care acesta le considera compatibile cu masina respectiva.
Daca insisti sa pui anvelope care nu se regasesc pe lista producatorului, probabilitatea de a obtine reomologare este extrem de redusa.
Asta este calea legala
Succes
Pai, fix peste o săptămâna am programare la RAR. Masina e un Ford din 2010. Am sunat la RAR și au zis ca nu trebuie nimic de la reprezentanta. Ce vreau eu sa omologhez merge pe masina. Am din fabrica o foaie pe cre sunt trecute toate opțiunile mașinii printre care si anvelopele ce merg pe ea, si in plus și pe stâlp am pe eticheta aia anvelopele ce vreau sa le omologhez. Eu acum am pe masina anvelope pe 15 și vreau pe 16. Și da mulți mi-au zis ca in certificat nu au cum sa fie trecute anvelopele, Dar eu le am... mai am o masina din 2004 și doar in carte sunt trecute anvelopele. Aștept sa ma duc la RAR iar apoi sa întreb acolo ce sa fac mai departe, dacă sa schimb certificatul sau nu. Încă o nelămurire la RAR îmi schimba cartea? Sau mi-o modifica pe loc? Sau trebuie sa las cartea la ei, cum se procedează?

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
RaR opereaza modificarea pe cartea existenta la rubrica observatii , unde adauga noile dimensiuni omologate si cu stampila .
In talon nu cred ( nu stiu sigur ) ca se opereaza modificarea sau daca se schimba cu totul .

Edited by Baxon, 20 February 2018 - 11:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate