Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

modificare scurgere bucatarie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
buna,
am de modificat scurgerea interioara la bucatarie,in stanga vine scurgerea pentru masina spalat vase iar in dreapta lavoarul,am asezat tevile asa cum as vrea sa le montez,dar nu stiu daca este bine ambele au 40 iar cea din placa are 50 si duce pana la camin in total10metri,se poate pune imediat dupa scurgerea de la lavoar ambele tevi (apa rece si calda) sau trebuie sa sparg mai mult ca scurgerea sa vina exact intre cele doua tevi?
la baie scurgerea de la masina de spalat are 32 si o lungime de 2metri infripta direct in teava de 110 este bine sau trebuie de 40?
avand in vedere traseul lung de la bucatarie pana la camin ma gandeam sau urc pana mai sus cu scurgerea de la lavoar si sa o scot afara ca sa aiba aerisire?
multumesc anticipat

Attached Files


Edited by gabriel1981, 18 February 2018 - 20:37.


#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ai chiuveta de blat cu racorduri flexibile tine doar de estetica unde pui robinetii. Ridica-te mai sus cu coloana si ramific-o cu 87 grade, nu ai nevoie de panta aia gen derdelus.
E o idee buna sa pui aerisire coloanei. Daca mai e o alta aerisire pe coloana generala, poti scapa mai usor cu o supapa antividare.

#3
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 sebulbus, on 18 februarie 2018 - 20:52, said:

[...] E o idee buna sa pui aerisire coloanei. Daca mai e o alta aerisire pe coloana generala, poti scapa mai usor cu o supapa antividare.
Poți detalia, te rog? Mulțumesc anticipat. Posted Image

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
32 e mai mult decat suficient pentru o scurgere de masina de spalat. Eu la masina de spalat am cat furtunul ala cu care vine masina. La masina de spalat e bine sa faci unghul mai mare daca ai distanta mare.
Daca nu ma insel, in una din bai am de 40 in pardoseala scurgere pentru lavoar si dus. Si nu e facut unghi mare, si totusi se duce.

Scurgerea de la chiuveta din bucatarie sa nu o faci mai sus de 40-50 cm. Cu tot mecanismul ala de sub chiuveta de scurgere o sa te duci in jos, chiar daca blatul are aprox 80cm.

#5
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
ok,deci sa inteleg ca trebuie sa-i fac panta mai mica, scurgerea iese afara pana la camin de fapt inainte de a intra in camin  cu 15 cm intra direct in teava de 110  pe aceasta coloana am aerisire

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Apropo, daca planuiesti si o centrala pe acolo, vezi cum faci ca de la centrala trebuie sa plece o teava de 32 in panta spre scurgere pentru condens.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005

 raduk, on 18 februarie 2018 - 21:05, said:

Poți detalia, te rog? Mulțumesc anticipat. Posted Image
Aerisirea e necesara pentru suprapresiuni (gaze de putrefactie, aer cu incarcatura microbiana etc) pentru a le ventila in atmosfera in afara casei si nu prin scurgerile obiectelor sanitare. Nu poti renunta la ea, daca esti responsabil.
Supapa doar imbunatateste performanta scurgerii unei ramuri lungi neventilate.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Panta poti sa ii faci de cat vrei, ideea e ca nu e necesara si daca te duci prea mult in sus cu ea s-ar putea sa ai probleme cand vrei sa conectezi chiuveta la ea...
Dupa cum am spus, am in pardoseala cu o panta probabil aprox10cm pe o lungime de cel putin 4 metri.
Si se duce si dusul si chiuveta pe ea destul de bine.

#9
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

 samebo, on 18 februarie 2018 - 21:22, said:

Apropo, daca planuiesti si o centrala pe acolo, vezi cum faci ca de la centrala trebuie sa plece o teava de 32 in panta spre scurgere pentru condens.
pai cata apa iese de la condens? as putea da fac o groapa mica  caci am prea mult de ocolit.

am inteles de la un instalator ca scurgerea pentru masina de spalat trebuie sa fie la 90cm inaltime

#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
„Suprapresiunile” astea nu trebuie evacuate la „sursă” (sau măcar cît mai aproape de sursă)? Posted Image
În lipsa unor detalii furnizate de inițiator, de unde știi că ar fi nevoie de „aerisirea coloanei” și de „supapă antividare”? Posted Image

#11
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
deci trebuie sa-i fac aerisire sau nu? nu stiu nici macar ce este supapa antividare


#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca acepta instalatorul solutia ta cu groapa... dar unde faci groapa?

 gabriel1981, on 18 februarie 2018 - 21:29, said:

pai cata apa iese de la condens? as putea da fac o groapa mica  caci am prea mult de ocolit.

am inteles de la un instalator ca scurgerea pentru masina de spalat trebuie sa fie la 90cm inaltime
La maxim 90cm poate.
La masina de spalat in principiu ii faci o elevatie de maxim inaltimea masinii de spalat si apoi te duci brusc cu ea in jos (ca un V intors) si o conectezi la teava de evacuare...

Edited by samebo, 18 February 2018 - 21:36.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005

 raduk, on 18 februarie 2018 - 21:30, said:

„Suprapresiunile” astea nu trebuie evacuate la „sursă” (sau măcar cît mai aproape de sursă)? Posted Image
În lipsa unor detalii furnizate de inițiator, de unde știi că ar fi nevoie de „aerisirea coloanei” și de „supapă antividare”? Posted Image

E nevoie de aerisire si la nivelul coloanei pentru a asigura universal tirajul scurgerilor obiectelor racordate. Pe ramurile lungi e nevoie suplimentar de ventilatii locale sau piese de admisie aer din acelasi motiv.

Desigur ca orice aerisire suplimentara mai aproape de fosa nu are cum strica, dar nu va contribui la performanta scurgerilor.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Citeam : Aerisirea e necesara pentru suprapresiuni (gaze de putrefactie, aer cu incarcatura microbiana etc) pentru a le ventila in atmosfera in afara casei si nu prin scurgerile obiectelor sanitare.! ...apoi ma inchinam !
Nici vorba . Aerisirea nu se face si nu s-a facut prin scurgeri , ba mai mult daca se ia un manual cu canalizari , veti vedea ca se face proba de etanseitate la canalizare , cu fum ...tocmai pt a se asigura ca nu scapa gaze in casa .
@radu / la noi se fac ventilatii sumare , dar cartile arata o buna o ventilatie , si afara se fac ventilatii locale " pe obiect " , legate la o coloana separata de ventilatie .
Vezi in poza , in dreapta , unde s-a continuat canalizarea ..si  supapa montata ...

Attached Files



#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005

 gabriel1981, on 18 februarie 2018 - 21:33, said:

deci trebuie sa-i fac aerisire sau nu? nu stiu nici macar ce este supapa antividare
Aerisire pe coloana. Supape local pe ramurile mai lungi de 2-3m distanta de coloana.

Piesa e asa: https://www.dedeman....ipire/p/2019455 (de coloana) si exista si o varianta pentru teava de scurgere a chiuvetei, stie instalatorul, daca e bun.

 86-APP, on 18 februarie 2018 - 21:37, said:

Citeam : Aerisirea e necesara pentru suprapresiuni (gaze de putrefactie, aer cu incarcatura microbiana etc) pentru a le ventila in atmosfera in afara casei si nu prin scurgerile obiectelor sanitare.! ...apoi ma inchinam !

Desigur, eu raspund pentru ce scriu eu, nu ce intelegi tu.

In absenta ventilatiei in capatul coloanei, cand ti-o fermenta haznaua iti bolboroseste in vizuina prin sifoane. Daca tot nu pricepi, problema e la tine. Nu ma apuc sa iti desenez.

Edited by Daco_Get, 18 February 2018 - 21:54.


#16
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
este vorba despre un P+1 la etaj am doua bai de 2×2 iar coloana vine exact intre ele adica prin peretele care desparte cele doua bai,deci am ramurile maxim 2mt. am inteles ca trebuie sa ies afara prin perete la cu teava de 110 ca sa traga aer

#17
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 sebulbus, on 18 februarie 2018 - 21:35, said:

E nevoie de aerisire si la nivelul coloanei pentru a asigura universal tirajul scurgerilor obiectelor racordate. [...]
Doar dacă este vorba de un imobil „înalt”, de peste 3-4 etaje. Vezi și răspunsul meu de mai jos. Posted Image


 86-APP, on 18 februarie 2018 - 21:37, said:

[...] @radu / la noi se fac ventilatii sumare, dar cartile arata o buna o ventilatie, si afara se fac ventilatii locale "pe obiect", legate la o coloana separata de ventilatie. Vezi in poza, in dreapta, unde s-a continuat canalizarea..si  supapa montata ...
Mircea... eu am mai spus (cred că pe alt topic și mi-aș fi dorit să nu mă repet, dar na... asta este) că pentru rezidențiale „mici” (1-2 nivele, cam 3 băi), dacă instalația de canalizare este corect realizată, nu este nevoie de „ventilații”. Și repet și invitația: cînd ajungeți în zona mea, sunați-mă și vă duc în mai multe locuri unde am făcut așa cum am spus, adică fără ventilații. Posted Image


L.E. Nu știu sigur dacă s-a înțeles, așa că vreau să subliniez că nu există nici o problemă cu mirosurile sau scurgerile în locurile mai sus menționate. ;)

Edited by raduk, 18 February 2018 - 22:03.


#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Motivul la ce se vede in poza a fost ca se colmata prea des , desi totul in rest este ok ... Acum functioneaza .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate