Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema cu placa video sau bios pus aiurea?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018
Va salut!

Recent am luat o placa video "defecta" de pe net. Afisa artefacte tot timpul. Placa este o GTX 780 model de referinta.

Cand am dat de ea avea bios ASUS. Am incercat tot felul de versiuni diferite de bios precum Direct CUII OC, OCboost e.t.c. si toate aveau artefacte.

Din intamplare am dat de un bios de GTX 780 MSI Lightning (atentie, nu e modelul referinta si ceva OC), odata pus, placa functioneaza perfect.

Exista doua variante. Cineva s-o jucat cu placa si i-a aplicat un bios incompatibil si de frica a vanduto asa nestiind ce sa-i mai faca. 2. Placa are vre-un defect si cumva bios-ul de MSI Lightning o tine in viata.

Ce parere aveti? Sa scap de ea ieftin pe net sau merita incercat sa o pastrez pentru mine?

Initial cand am luat placa nu avea artefacte. Vanzatorul ii scrisese un bios care nu o lasa sa urce mai mult de 300-400mhz ca intra in limita de curent. Afisa o eroare in GPUZ. Poza cu limita de curent: https://ibb.co/b3XUy7 . Mi-am dat seama acasa ca avea artefacte, dupa ce i-am flash-uit un bios nemodificat de ASUS, cum credeam ca este placa.

Atasez 2 gpuz, inainte si dupa.

https://ibb.co/knWNJ7 - new
https://ibb.co/hyXUy7 - old
PS. Singura problema care o are e ca acest bios nu e compatibil UEFI nativ, doar CSM sau Legacy.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Placa de cine e fabricata pana la urma?
Nu are un hardware id dupa care ii poti identifica producatorul?
Atata timp cat cu biosul de MSI merge fara probleme, nu cred ca e defecta, doar are un bios incompatibil.

Edited by jeffy86able, 18 February 2018 - 19:14.


#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fa-i si tu o poza placii video :)

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostLittleJhon, on 18 februarie 2018 - 18:57, said:

Cand am dat de ea avea bios ASUS. Am incercat tot felul de versiuni diferite de bios precum Direct CUII OC, OCboost e.t.c. si toate aveau artefacte.

[...]

Exista doua variante. Cineva s-o jucat cu placa si i-a aplicat un bios incompatibil si de frica a vanduto asa nestiind ce sa-i mai faca. 2. Placa are vre-un defect si cumva bios-ul de MSI Lightning o tine in viata.

[...]

Initial cand am luat placa nu avea artefacte. [...] . Mi-am dat seama acasa ca avea artefacte, dupa ce i-am flash-uit un bios nemodificat de ASUS, cum credeam ca este placa.

esti hilar. cand ai cumparat-o era ok. tu ai pus un bios doar ca ti s-a parut ca ala era mai potrivit pt placa si au inceput artefactele. ai tot schimbat diferite versiuni pana la ultima care merge. insa concluzia ta este ca vanzatorul a busit-o si de asta ti-a vandut-o?

cam sfideaza logica ceea ce spui. nu inteleg de ce te-ai bagat sa tot faci schimbari de bios. ca ar fi fost o limita de curent? de unde? ca ai vazut acel tdp la 49%? pai de procesor ce sa mai zicem atunci? ca si ala se comporta la fel.

oricum, din ce vad din poze, ai o placa msi, evident ca biosul celor de la msi este cel care o tine in viata. astfel ca ajungem la problema initiala, pe o placa ce scrie msi, cum reusesti sa tragi concluzia ca este o placa asus?  Posted Image

dar pune o poza cu placa mai bine, sa vedem si noi vinovata, macar sa nu scriem degeaba pe aici.

#5
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018
Cam asta este. Cred ca numerele au fost sterse intentionat.

Pentru ca am ajung acasa si mi-am dat seama ca mergea in FurMark in 350mhz. Nu am fost foarte atent la proba. Tipul a dat placa iefti n daca ma grabrabeam cu proba.

Attached Files


Edited by LittleJhon, 18 February 2018 - 19:29.


#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Zotac

https://www.techpowe...s/147037/147037

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 18 February 2018 - 19:34.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa inteleaga si initiatorul, colegul virus a cautat dupa versiunea de bios originala a acelei placi. aceea e cea care iti trebuie tie.

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Numai sa mearga..sa repare artefactele :)

Edited by xxvirusxx, 18 February 2018 - 19:39.


#9
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018
Versiunea de BIOS nu a fost schimbata atunci cand i-am pus bios de MSI?

Aaaa.. Deci versiunea originiala era inscriptionata pe placa, sa inteleg.

Edited by LittleJhon, 18 February 2018 - 19:40.


#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostDany_Darke, on 18 februarie 2018 - 19:22, said:

cam sfideaza logica ceea ce spui. nu inteleg de ce te-ai bagat sa tot faci schimbari de bios. ca ar fi fost o limita de curent? de unde? ca ai vazut acel tdp la 49%? pai de procesor ce sa mai zicem atunci? ca si ala se comporta la fel.

oricum, din ce vad din poze, ai o placa msi, evident ca biosul celor de la msi este cel care o tine in viata. astfel ca ajungem la problema initiala, pe o placa ce scrie msi, cum reusesti sa tragi concluzia ca este o placa asus?  Posted Image

PerfCap Reason e problema, se vede limpede.
Aia limiteaza urcarea frecventelor, pentru ca placa "crede" ca nu primeste suficient curent incat sa urce frecventele la cat ar trebui.

Nu e o placa MSI, cu biosul de MSI merge stabil.

Initiator, pune biosul Zotac si vezi cum merge cu asta.
Nu umbla la frecvente, voltaje, nimic.
Adica asta:

https://www.techpowe...780-3072-130430

Edited by jeffy86able, 18 February 2018 - 19:46.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Greu nene sa cauti dupa versiunea aia de bios.
https://www.techpowe...s/164142/164142

Sincer pare o placa ok, dar care legal nu e ok.
Se mai plangea un coleg pe aici ca i-a luat politia telefonul cumparat de pe olx.

#12
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018
Pai deja avem doi producatori. Zotac si Afox. Nu trebuie sa ne luam dupa ce scrie in GPUZ.. placa nu are bios-ul original.

Eu as fi vrut o parere despre acest caz. Daca merita riscul sa pastrez placa in PC.

Edited by LittleJhon, 18 February 2018 - 19:44.


#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ei...ar mai fi si nvidia :)

https://www.techpowe...s/173686/173686

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Merita, atata timp cat merge stabil.

#15
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Eu cred ca:

Cineva i-a pus un bios aiurea si a inceput sa aiba artefacte/Placa a inceput sa aiba artefacte de la sine.
A gasit o metoda sa ascunda artefactele dar sa faca ceva din bios sa apara eroarea cu power. Atunci placa nu avea artefacte dar se taia din alimentare sa nu urce peste 350mhz in load.
Am cumparat eu placa Posted Image

Cam asta e povestea.

Acum placa are bios de MSI Lightning, cu frecvente si poate voltaje mai mari decat o placa de referinta. Probabil de asta inca functioneaza.

EDIT: Si un FurMark. Cred ca o pastrez. Sper sa fie cu noroc!

Attached Files


Edited by LittleJhon, 18 February 2018 - 20:23.


#16
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018

View Postjeffy86able, on 18 februarie 2018 - 19:40, said:

PerfCap Reason e problema, se vede limpede.
Aia limiteaza urcarea frecventelor, pentru ca placa "crede" ca nu primeste suficient curent incat sa urce frecventele la cat ar trebui.

Nu e o placa MSI, cu biosul de MSI merge stabil.

Initiator, pune biosul Zotac si vezi cum merge cu asta.
Nu umbla la frecvente, voltaje, nimic.
Adica asta:

https://www.techpowe...780-3072-130430

View Postjeffy86able, on 18 februarie 2018 - 19:40, said:

PerfCap Reason e problema, se vede limpede.
Aia limiteaza urcarea frecventelor, pentru ca placa "crede" ca nu primeste suficient curent incat sa urce frecventele la cat ar trebui.

Nu e o placa MSI, cu biosul de MSI merge stabil.

Initiator, pune biosul Zotac si vezi cum merge cu asta.
Nu umbla la frecvente, voltaje, nimic.
Adica asta:

https://www.techpowe...780-3072-130430


Te salut. Am facut cum ai zis. Cu acel bios de Zotac am artefacte. Cum am pus la loc acel MSI Lightning de aici: http://www.overclock...ner-s-club.html , si-a revenit!

Attached Files



#17
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Faptul ca are artefacte cu alte bios-uri in afara de MSI inseamna ca celelalte bios-uri au memorii cu alte latente, voltaje diferite, etc.
Chestii care nu ii convin placii.
Bios-urile de MSI si originalul (Zotac) sunt cel mai probabil aproape identice la voltaje, etc in afara de frecvente.
Ceea ce nu e o problema.

View PostLittleJhon, on 18 februarie 2018 - 20:36, said:

Te salut. Am facut cum ai zis. Cu acel bios de Zotac am artefacte. Cum am pus la loc acel MSI Lightning de aici: http://www.overclock...ner-s-club.html , si-a revenit!
Ok, poti sa o lasi asa atunci.
Dar e ciudat ca nu vrea sa mai mearga cu bios-ul ei original.
Pune te rog o poza din GPU-Z, sa vad frecventele, si inca una in load sa vedem daca mai are vreun perfcap.
Apropo, ce voltaje aveai in load cu alt bios in afara de MSI?
Adica prespun ca era diferit, nu?

Edited by jeffy86able, 18 February 2018 - 20:41.


#18
LittleJhon

LittleJhon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2018

View Postjeffy86able, on 18 februarie 2018 - 20:41, said:

Faptul ca are artefacte cu alte bios-uri in afara de MSI inseamna ca celelalte bios-uri au memorii cu alte latente, voltaje diferite, etc.
Chestii care nu ii convin placii.
Bios-urile de MSI si originalul (Zotac) sunt cel mai probabil aproape identice la voltaje, etc in afara de frecvente.
Ceea ce nu e o problema.


Ok, poti sa o lasi asa atunci.
Dar e ciudat ca nu vrea sa mai mearga cu bios-ul ei original.
Pune te rog o poza din GPU-Z, sa vad frecventele, si inca una in load sa vedem daca mai are vreun perfcap.
Apropo, ce voltaje aveai in load cu alt bios in afara de MSI?
Adica prespun ca era diferit, nu?

Da. Era 0.90000 sau ceva de genul (in load). Voltaj foarte mic. Dar cred ca era asa sa ascunda artefactele sa poata sa-mi dea teapa mai usor vanzatorul.

Attached Files

  • Attached File  1.gif   18.68K   17 downloads
  • Attached File  2.gif   19.18K   17 downloads
  • Attached File  3.gif   25.65K   17 downloads

Edited by LittleJhon, 18 February 2018 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate