Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat masurare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Va salut,
Vreau sa cumpar o casa cu teren in Ilfov si m-am oprit la o casa...Intrebarea mea este cum pot verifica daca suprafata din acte corespunde cu cea fizica?
Nu ma intereseaza sa fac un nou cadastru ci pur si simplu sa fac o masuratoare.Casa cu pricina e locuita de niste oameni mai in varsta,iar gardul e unul mai amarat si dupa cum am vazut la fata locului curtea are o forma cam neregulata si de aici mi-a nazarit ideea ca vecinii (unii mai smecherasi din ce am vazut) ar fi mutat gardul.
Am incercat cu vreo doua firme luate la nimereala de pe net,dar au zis ca ei nu imi pot face o astfel de masuratoare.Doar daca vreau ce ofera ei,adica cadastru + intabulare (si aici e vreo 1000-1200lei pretul).Ori eu nu am nevoie de asa ceva,cel putin momentan.
As putea face o astfel de verificare?Aveti vreo recomandare?

#2
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
O ridicare topo in ilfov era in jur de 400 lei acum 3 ani cand am facut eu... Atat au crescut preturile?

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Găsești un topometru și-i spui ce vrei.

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Tot un cadastrist te poate rezolva. Daca este cadastru pe teren, il descarca de la ocpi apoi vine cu aparatul si merge pe linile gardului existent. Apoi coreleaza ce este in teren cu actele.
Cauta pe unul interesat sa faca asa ceva.
Daca terenul are laturi neregulate, incearca sa il masori impartindu-l in mai multe figuri geometrice patrat, triunghi, dreptunghi carora le poti determina aria. Asa in mare poti calcula. Daca vrei exact, cheama un cadastrist. Eu am platit recent 650 lei pentru o ridicare topo langa Bucuresti.

Edited by ionut27, 18 February 2018 - 18:38.


#5
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Onorariul la toate e intre 800 si 1200 lei la care am vazut ca se adauga un tarif de nu stiu ce OCPI  care la toti e standard de 120lei.

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ca sa masoare doar nu are nevoie sa plateasca vreo taxa la ocpi. Iti intocmeste o documentatie stampilata de el. Daca doresti sa fie vizata ocpi, atunci platesti taxa.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Masori distantele direct in teren.
Se poate si din google maps chiar
Attached File  map.png   480.73K   92 downloads

Edited by dorin_2k, 18 February 2018 - 19:03.


#8
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Am inteles.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ pancone99
pai cine il vinde face cadastru.
pana atunci tu nu ai ce cumpara.
daca va intelegeti la bani asta e, cu tot cu terenul plus sau minus.

Edited by arg, 18 February 2018 - 20:12.


#10
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.01.2002
1. cine vinde trebuie sa aiba cadastru si carte funciare, altfel nu poate vinde.
2. de pe cadastrul omului poti lua dimensiunile, eventual si punctele in format stereo. Un cadastrist cere cam 50 lei de punct, ca sa-ti borneze punctul(adica sa-l arate in teren)
3. daca nu mai are cadastru ...omul poate cere o copie de la OCPI..candva era 5 lei / pagina
4. daca are cadastru si carte funciara...poti cere un extras de carte funciara de la OCPI , te costa 20 lei si e gata in 3 zile. Apropo, acolo vezi si daca sunt inscrise obligatii in cartea funciara.
5. mai poti verifica amplasarea cartii funciare pe siteul OCPI-ului..daca cartea funciara este mai noua (2-3 ani):
http://geoportal.anc...bile/Harta.html

Edited by dadosh, 18 February 2018 - 21:22.


#11
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008
Daca are cadastru si intabulare/ inscriere in Cartea Funciara, se poate face:
- Proces verbal de intarusare ( de catre o firma de cadastru-de preferat cea/ cel care a facut cadastrul )
- Proces verbal de buna vecinatate ( in care semneaza toti vecinii - tot cu firma de cadastru)- discutii cu vecinii
- Verificarea corespondentei dintre cadastru/ releveu/ plan de amplasament si realitate- eventuale diferente/ neconcordante/ constructii neintabulate/ suprafete/ pozitionare
- Verificarea Extrasului CF (nr CF, nr cadastral, adresa, ce documente apar acolo, ce sarcini etc. - inclusiv schita cu localizarea, daca are- sa nu fie gresita )
- Verificarea punctelor cooordonate stereo- exista website specializat- sa nu fie gresite
- Verificare dupa numarul cadastral pe website ANCPI- geoportal ( daca apare )

Edited by vacantamijlocie, 19 February 2018 - 11:03.


#12
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cu ruleta? Una de 50 m nu e mai mult de 50 lei prima magazinele de bricolaj.

#13
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 pancone99, on 18 februarie 2018 - 18:26, said:

As putea face o astfel de verificare?Aveti vreo recomandare?
Tie iti trebuie o intarusare. Sa-ti dea si un PV de intarusare semnat/stampilat de topograf autorizat, f probabil sa-ti trebuiasca daca vei dori sa construiesti ceva pe acel teren.
Pentru intarusare teren stiu ca se cerea ~100 lei/ punct sau 4-600 lei daca terenul este neregulat si ai mai mult de 4 puncte pe contur.
Iti poti face si singur o parere cat de cat introducand coordonatele de pe cadastru aici: http://www.asecib.ase.ro/goocad.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate