Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Peste congelat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View Postjimi91, on 18 februarie 2018 - 13:13, said:

mie nici bananele nu mi se pare ca au gust de banane Posted Image)..pestele, pe asta, nu prea au cum sa-l modifice..cumpara de la pescarie peste, de la macelarie carne, de la brutarie paine:))..asta, daca vrei sa mananci ceva decent (nici macar bun, doar decent)

Bine zis, sunt rare bananele cu gust de banana. Multe au gust de mar sau pepene galben.

#20
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Sau cele verzi, au gust de troscot...

Edited by PaunDutzi, 18 February 2018 - 15:05.


#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce intelegeti voi prin "peste proaspat" ?
    Pe vremea lui Ceausescu pestele era adus in cisterna VIU. Pestele care inca misca cand i-l cumperi de la magazin se numeste peste proaspat.
    Ceea ce se gaseste astazi in magazine se poate numi peste refrigerat. Este pastrat la gheata si/sau la frigider. Nu e peste proaspat ! Nu am incredere intr-un astfel de produs pentru ca este pastrat in conditii improprii si nimeni nu are idee de cat timp putrezeste pestele ala in galantar. De aici si mirosul dezgustator.
   In ce priveste pestele congelat, acesta este congelat in general direct la sursa. Poate fi consumat si dupa luni intregi in conditii de siguranta.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcspot, on 18 februarie 2018 - 15:07, said:

Ce intelegeti voi prin "peste proaspat" ?
Pe vremea lui Ceausescu pestele era adus in cisterna VIU. Pestele care inca misca cand i-l cumperi de la magazin se numeste peste proaspat.
Ceea ce se gaseste astazi in magazine se poate numi peste refrigerat. Este pastrat la gheata si/sau la frigider. Nu e peste proaspat ! Nu am incredere intr-un astfel de produs pentru ca este pastrat in conditii improprii si nimeni nu are idee de cat timp putrezeste pestele ala in galantar. De aici si mirosul dezgustator.
   In ce priveste pestele congelat, acesta este congelat in general direct la sursa. Poate fi consumat si dupa luni intregi in conditii de siguranta.

problema nu e ca e congelat..la noi, pestele e recongelat:)..

View Postgerbil, on 18 februarie 2018 - 14:52, said:

Bine zis, sunt rare bananele cu gust de banana. Multe au gust de mar sau pepene galben.

tu crezi ca glumesc? cumpar pentru ai mei banane..si au un gust fad, de nimic..mi-am dat seama cand am gasit cateva care aratau impecabil, si miroseau frumos..ghici ce..chiar aveau gust ..cred ca am mancat 2 kg intr-o zi..atat de bune erau..si nu sunt fan al bananelor

Edited by jimi91, 18 February 2018 - 15:19.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postjimi91, on 18 februarie 2018 - 15:18, said:

problema nu e ca e congelat..la noi, pestele e recongelat:)..


     Nu are cum. Vine in general in pachete de 20 de kg. Odata decongelat, nu-l mai pui la loc indiferent de efort.

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 24.05.2010
Ma eu cumpar peste congelat cu 0% gheata... gasesti.... cu vreo 40% mai sump decat ala cu 50% gheata ... si chiar nu pute la gatire...

#25
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Imi placea un timp pangasius...dar parca nu mai are gustul ala. Cumpar pastrav si cod file. Sau baghete din acelea cu crusta,numai sa le prajesti.

#26
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Eu am noroc ca varul meu e pescar si mai iau de al el peste proaspat din Dunare. In rest evit sa cumpar, desi inainte luam macrou congelat din cora.

#27
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,588
  • Înscris: 10.08.2009
Cel mai bun macrou congelat e macroul proaspat.Posted Image
Dar trebuie sa fii atent sa nu fie decongelat.

#28
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010
Si eu eram fan Pangasius,pana cand,am citit chestiile astea intr-un articol...
Imi pare rau,dar nu pot da share link-ului.
Nu ma lasa admin-ul.


"Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri și bacterii (arsenic, deșeuri / dejectii chimice etc.). Și asta pentru că râul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă; aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului aruncă substanțe chimice și deșeuri industriale direct în el. 

Indiferent de rapoartele și recomandările împotriva vânzarii, supermarketurile încă vând publicului larg, chiar dacă știu că sunt contaminate, pentru că acest pește se cumpără foarte bine și, implicit, profiturile companiilor cresc. 

Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotrivă, este un experiment genetic și o "bombă" biologică. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, sunt crescuti în Vietnam si, mai nou, pentru că cererea a devenit foarte mare pe piețele din întreaga lume, deseori sunt injectați cu hormoni proveniti din urină deshidratată, deoarece au constatat că astfel peștii cresc mai repede mari și carnea lor devine mai “pufoasă”. 

Hormonii de creștere extrași din urină provin din China. Pangasius e hrănit cu rămășițe de pești morți, uscați și măcinați într-o făina infectă care mai conține manioc (cassava) și soia (alta “binefăcătoare” care vă transforma băieții în fetițe), plus resturi de cereale. Astfel pangasius crește de patru ori mai rapid decât în natură pentru a ajunge în farfuria dvs."

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
pangasius e o porcarie...d-aia e ieftin

#30
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Numai peste proaspat scos din acvariu din magazine. Si nici in ala nu am 100% incredere, dar e mai sanatos decat cel congelat.

#31
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
50% pastrav viu si 50% somon salbatic (congelat de la Lidl)

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View PostI2O, on 18 februarie 2018 - 13:58, said:

Eu nu mai mananc pastrav din cauza gustului fad,zici ca mananci hartie


Este asa din cauza concentratelor cu care sunt hraniti pestii in pastravarii .... . Decat peste, eu de multe ori prefer sa imi iau icre de somon. Sunt mai scumpe insa imi potolesc pofta de peste.

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostBogotta, on 19 februarie 2018 - 16:35, said:

Este asa din cauza concentratelor cu care sunt hraniti pestii in pastravarii .... . Decat peste, eu de multe ori prefer sa imi iau icre de somon. Sunt mai scumpe insa imi potolesc pofta de peste.
Nu stiu de unde sa cumpar patrav salbatic ca as cumpara numai de curiozitate sa fac o diferente intre cel de bazin si cel de lac sau rau
Eu nu ma impac cu icrele de somon...pur si simplu nu imi plac
Am si facut prostia sa cumpar vreo 3 borcane de a trebuit sa le arunc
In rest icrele de crap sunt preferatele mele
Cele de hering la fel nu le suport imi stau nod in gat
Am luat si de stiuca...dar erau foarte tari si nu prea sau spart in timpul frecarii cu mixerul ca sa se lege cu uleiul

Edited by I2O, 19 February 2018 - 17:07.


#34
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View PostI2O, on 19 februarie 2018 - 17:05, said:


Nu stiu de unde sa cumpar patrav salbatic ca as cumpara numai de curiozitate sa fac o diferente intre cel de bazin si cel de lac sau rau
Eu nu ma impac cu icrele de somon...pur si simplu nu imi plac
Am si facut prostia sa cumpar vreo 3 borcane de a trebuit sa le arunc
In rest icrele de crap sunt preferatele mele
Cele de hering la fel nu le suport imi stau nod in gat
Am luat si de stiuca...dar erau foarte tari si nu prea sau spart in timpul frecarii cu mixerul ca sa se lege cu uleiul
Mergi la pescuit. Poate prinzi și te și relaxezi

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu cumpar niciodata peste congelat. Doar file de salau de Nil, cod sau somon de pe gheata. Maica-mea s-a ars odata cu ceva peste congelat de la Kaufland, cind l-a dezghetat era un fel de pasta de muci. S-a dus cu el inapoi si i-au dat banii...

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmilovme, on 19 martie 2018 - 01:20, said:

Mergi la pescuit. Poate prinzi și te și relaxezi
Nu le am cu pescuitu la musca
La pluta,la fund,la stiuca,la salau,la somn stiu sa pescuiesc,dar la pastrav nu(acolo iti trebuie lanseta speciala si sa stii sa si biciuiesti apa cu musca)

Edited by I2O, 19 March 2018 - 16:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate