Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum va descurcati cu limbile straine?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Deoarece de ceva vreme aproape toata lumea care merge in strainate in Europa o face pe cont propriu, fara agentie si ghid ma intreb ce solutii sunt pentru tarile in care nu cunosti limba? Ok, daca mergi in Moldova e simplu ca e romana limba oficiala, in Anglia, Malta si Irlanda este engleza limba oficiala si deaia mai stie mare parte din romani, la fel si in Franta franceza. Dar in tari invecinate, mai usor de ajuns? Eu m-am gandit ca si variante la google translate sau varianta cea mai optima dar si scumpa si incomoda sa iei pe cineva care cunoaste limba cu tine drept translator. Intreb pentru ca desi sunt pasionat de calatorii pana acum nu am fost in strainatate niciodata singur, dar ma bate gandul sa merg prin tarile vecine un pic.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Ca si turist, te descurci cu engleza linistit.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Majoritatea persoanelor care locuiesc in zone turistice sau activeaza in domeniul turismului cunosc macar o limba de circulatie internationala . Unii chiar 2-3 . Am fost in toata Europa , in Asia si Africa ...nu am avut probleme in ciuda faptului ca engleza mea vorbita are la baza miscarea energica a ambelor maini .

#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Eu am mers in Italia ca si voluntar pentru 8 luni. Inainte sa plec nu stiam absolut nimic. Cursul pe care mi l-au oferit cei de la asociatie era foarte rau, asa ca am ales sa nu il urmaresc, si am invatat limba singur. Prin singur ma refer ca stateam seara, imi scriam propozitii pe foaie (pentru inceput cele de introducere, lucruri care ma intreba toata lumea) si le traduceam cu aplicatii (am ajuns sa folosesc microsoft translate, mi s-a parut cea mai acurata dintre ele). Apoi in timpul zilei aveam contact cu oamenii, si am fost "fortat" sa comunic. Asta e cea mai buna modalitate sa inveti o limba. In 8 luni am ajuns sa vorbesc fluent (uneori mai fac greseli gramaticale, dar mici). Limba italiana e similara cu cea romana, deci e mai usor sa o inveti decat turca de exemplu, dar ideea e ca daca te straduiesti, gasesti modalitati. Sunt si aplicatii (platite - nu scumpe) care sunt bune. Dar cel mai important ramane comunicarea cu oamenii in acea limba

#5
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Daca stii engleza nivel mediu, te descurci oriunde.

#6
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Indiferent de cat de bine stii tu engleza/franceza iti recomand sa-ti faci o lista cu cuvinte/propozitii in limba fiecarei tari prin care vrei sa mergi. Lucruzi simple gen: unde este XYZ / stanga / dreapta / apa / mancare / toaleta / cat costa / etc.
Vor fi tari unde vei gasi oameni care nu stiu niciun cuvant in engleza sau pur si simplu refuza sa vorbeasca cu tine in engleza, exemplu Germania, unde am avut cele mai neplacute experiente de genul asta din toata Europa. Deci macar invata cateva cuvinte de baza, o sa-ti faca viata mai usoara.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Te descurci cu engleza si in tarile in care nu prea se vorbeste, doar ca o sa cam faci febra musculara la maini.

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Postfqx, on 18 februarie 2018 - 13:01, said:

Ca si turist, te descurci cu engleza linistit.
In tarile unde limba engleza e oficiala? Sau unde nu e?

View PostJurasikMan, on 18 februarie 2018 - 13:06, said:

Majoritatea persoanelor care locuiesc in zone turistice sau activeaza in domeniul turismului cunosc macar o limba de circulatie internationala . Unii chiar 2-3 . Am fost in toata Europa , in Asia si Africa ...nu am avut probleme in ciuda faptului ca engleza mea vorbita are la baza miscarea energica a ambelor maini .
La zonele si obiectivele turistice mari. Insa mijloacele de transport local, satele? Spre exemplu in Romania si Ungaria doar cam 30% din populatie stie engleza. Si astia 30% sunt concentrati cam in mediul urban.

View PostCeapaIndustries, on 18 februarie 2018 - 13:27, said:

Indiferent de cat de bine stii tu engleza/franceza iti recomand sa-ti faci o lista cu cuvinte/propozitii in limba fiecarei tari prin care vrei sa mergi. Lucruzi simple gen: unde este XYZ / stanga / dreapta / apa / mancare / toaleta / cat costa / etc.
Vor fi tari unde vei gasi oameni care nu stiu niciun cuvant in engleza sau pur si simplu refuza sa vorbeasca cu tine in engleza, exemplu Germania, unde am avut cele mai neplacute experiente de genul asta din toata Europa. Deci macar invata cateva cuvinte de baza, o sa-ti faca viata mai usoara.
Engleza stiu la nivel incepator spre mediu la inteles/pronuntat si mediu la nivel de citit/scris.

Decat sa invat limba locala pentru o excursie de cateva zile mai bine merg in tara. Sau folosesc google translate/alte aplicatii similare.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
În Europa te descurci lejer cu engleza... dacă ai noroc să dai peste unii care s-o știe (măcar) cât de cât. De exemplu, la macaronari n-am prea găsit mulți cunoscători de engleză, mai ales prin orașele mici. Nici măcar tineret. Dar italiana o vorbesc fluent, n-a fost nevoie. Ca și franceza, pentru când am hălăduit prin zonele cu băștinași francofoni.
În Ungaria am folosit fără probleme engleza. Mai nasol e pe la bulgari sau turci, prin zonele rurale, că, vorba cuiva mai sus, faci scurtă la mână. :D

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am avut o experienta amuzanta acum cativa ani in Ankara. De romana nu auzisera, nici de engleza, franceza sau rusa. Era greu, pentru ca la ei cand cumperi ceva trebuie sa negociezi, un mic circ. In timp ce faceam asa ceva intr-un magazinas din Ankara a intrat un tanar de pana in 20 ani, care a vazut ca nu ne intelegem. Eram 2 romani si vanzatorul. Ne-a intrebat in engleza ce este cu noi pe acolo si ce dorim, i-am spus, dupa care a negociat el cu vanzatorul, scotand ce voiam sa cumparam la un pret acceptabil. L-am intrebat de ce in Ankara este asa greu cu intelesul in alta limba decat turca, si el ne-a spus ca nu este obiectiv turistic, totul se concentreaza in Istambul si localitatile de pe coasta Mediteranei, unde vin turisti. El era dintr-o astfel de localitate si a invatat engleza de nevoie, pentru ca a lucrat la diverse hoteluri.

Si inca o situatie amuzanta - cautam pe net referinte pentru un hotel din Ankara. erau diverse, structurate pe diferite limbi. Mai spre sfarsit am intrat si la impresii in limba rusa, iar o rusoaica a scris ca nu recomanda un hotel pentru ca este ca la balamuc, nu s-a inteles cu nimeni. Era indignata ca angajatii nu stiau limba rusa si socotea ca este de neacceptat.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postclaudiu1, on 18 februarie 2018 - 14:06, said:

Era indignata ca angajatii nu stiau limba rusa si socotea ca este de neacceptat.
Rusa e destul de cunoscuta in partile alea, includ aici si Cipru + Israel, sunt o gramada de rusi ce lucreaza pe la hoteluri, magazine, inchirieri auto etc

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostLunaCrystal, on 18 februarie 2018 - 13:56, said:

In tarile unde limba engleza e oficiala? Sau unde nu e?


La zonele si obiectivele turistice mari. Insa mijloacele de transport local, satele? Spre exemplu in Romania si Ungaria doar cam 30% din populatie stie engleza. Si astia 30% sunt concentrati cam in mediul urban.


Engleza stiu la nivel incepator spre mediu la inteles/pronuntat si mediu la nivel de citit/scris.

Decat sa invat limba locala pentru o excursie de cateva zile mai bine merg in tara. Sau folosesc google translate/alte aplicatii similare.
Peste tot, si in rusia te descurci cu engleza daca mergi intrun oras mai mare.Nu inteleg unde vrei sa bati, doar nu vrei sa inveti toate limbile din europa doar ca sa poti sa vizitezi..in zonele turistice se cunoaste de obicei limba romana.

#13
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Peste tot m-am inteles cu engleza mea.
Iar in tarile latine, cand le spuneam de unde vin, bastinasii imi spuneau ca le plac sarmalelePosted Image

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostKarhu, on 18 februarie 2018 - 14:21, said:

Rusa e destul de cunoscuta in partile alea, includ aici si Cipru + Israel, sunt o gramada de rusi ce lucreaza pe la hoteluri, magazine, inchirieri auto etc
Cipru si Israel daaaaa... Ce zice Wiki despre Israel - More than one million Russian-speaking immigrants arrived in Israel from the post-Soviet states between 1990 and 2004.
Dar in Turcia continentala (inclusiv Cappadocia), nu prea se vorbeste altceva decat turca.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postfqx, on 18 februarie 2018 - 13:01, said:

Ca si turist, te descurci cu engleza linistit.

   Asta pentru cine stie engleza Posted Image

#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010

View PostLunaCrystal, on 18 februarie 2018 - 12:56, said:

Deoarece de ceva vreme aproape toata lumea care merge in strainate in Europa o face pe cont propriu, fara agentie si ghid ma intreb ce solutii sunt pentru tarile in care nu cunosti limba? Ok, daca mergi in Moldova e simplu ca e romana limba oficiala, in Anglia, Malta si Irlanda este engleza limba oficiala si deaia mai stie mare parte din romani, la fel si in Franta franceza. Dar in tari invecinate, mai usor de ajuns? Eu m-am gandit ca si variante la google translate sau varianta cea mai optima dar si scumpa si incomoda sa iei pe cineva care cunoaste limba cu tine drept translator. Intreb pentru ca desi sunt pasionat de calatorii pana acum nu am fost in strainatate niciodata singur, dar ma bate gandul sa merg prin tarile vecine un pic.


Eu am fost in polonia si m-am descurcat... .2 neuroni si un telefon destept si te simti ca acasa

Foloseste-te de pliante promotionale.... Cand am plecat din hotel vreo 200km pana intr-un oras mare sa merg la mall stiam ce autobuz sa iau, orarul autobuzului, statiile, cum arata imprejurimile de unde trebuia sa iau autobuzu si sa cobor... si asta doar din google.

Edited by MooF2010, 18 February 2018 - 16:26.


#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postclaudiu1, on 18 februarie 2018 - 15:23, said:

Dar in Turcia continentala (inclusiv Cappadocia), nu prea se vorbeste altceva decat turca.
In Antalya se vorbeste atat de multa rusa incat,la in moment dat ma intrebam daca mai sunt in Turcia...
Nimic surpinzator,cata vreme turistii rusi par a fi cei mai numerosi in zona.

#18
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPaunDutzi, on 18 februarie 2018 - 13:27, said:

Daca stii engleza nivel mediu, te descurci oriunde.

In Turcia nu prea e valabil.Sau i-am intalnit eu doar pe aia care nu stiu engleza...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate