Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Audi A5 Sportback sau Audi A7(sau alte sugestii). Buget 20 mii.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
aDN_

aDN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.11.2015
Salut,

Am avut cam 2 ani de zile un A5 Sportback din 2012, 2.0 TDI Quattro 177 cp (facelift) pana cand mi-a fost facut dauna totala. Acum cu banii ce o sa-i recuperez o sa am in jur de 20 mii euro si nu stiu ce sa fac, sa iau alt A5, eventual mai nou, 2014 si mai dotat, sau sa trec la Audi A7. La A7 as fi putin restrans de buget dar am gasit cateva chiar foarte decente ca dotari, stare si km in Germania. Partea care ma cam deranjeaza in achizitia unui A7 ar fi faptul ca ar trebui sa cobor macar un an, la 2011. Ce parere aveti? Ascult si alte recomandari, as prefera ceva cat de cat sportiv ca look dar si elegant, si neaparat AWD. Si nu as vrea nici sa cobor mai jos de A5 ca si clasa, gen CLA.

Mersi

Edited by aDN_, 18 February 2018 - 11:12.


#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
https://vwforum.ro/t...di-dtm-edition/

2014- 50.000km

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Un Volkswagen Phaeton.

#4
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
A5 clar.
Nici nu vreau sa-mi imaginez ce cazan de A7 iei cu 20k. Asta e maruntis pentru un A7 in stare buna, fara kilometri fara numar.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toti cei care vor sa cumpere masini pe SP ( majoritatea ...mai sunt si care se pricep dar aia nu intreaba aici ) , discuta doar despre model si dotari ....dar nu despre rulaj . Rulajul inseamna 90 % din valoarea masinii SH .  Oameni buni , o masina SH nu este un aragaz , nu este un telezivor , nu este un laptop. Modul in care a fost folosita , servisata , intretinuta ..este determinant pentru o masina SH. Dotarile sunt relavante cand cumperi o masina noua . Vrei o anumita smecherie ...inteleg , este OK. La o masina SH mofturile astea sunt ultima grija a celui care cumpara. faceti-va o favoare si ganditi-va adanc la asta :
O masina ar o durata de viata. Cand o cumperi SH ...o  parte din durata ei de viata s-a consumat. Nu mai ai garantie de producator , nu stii cum s-a servisat , nu stii cat de sofer era berbecul dinaintea ta , nu stii ce intelegea ala din pedalele pe care le tot apasa ....cumperi un obiect cu un mare potential de a avea defectiuni care sa manifesta deja sau se vor manifesta in viitorul apropiat. Nu mai cautati masini la model . Cautati masini cu rulaje mici. Sansa sa prezinte probleme scade invers proportional cu rulajul.

Edited by JurasikMan, 18 February 2018 - 11:28.


#6
aDN_

aDN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.11.2015

 Deenman, on 18 februarie 2018 - 11:20, said:

Foarte frumosPosted Image , dar costa 27 mii euro nu 20, si are 2 usi nu 4.

 JurasikMan, on 18 februarie 2018 - 11:27, said:

Toti cei care vor sa cumpere masini pe SP ( majoritatea ...mai sunt si care se pricep dar aia nu intreaba aici ) , discuta doar despre model si dotari ....dar nu despre rulaj . Rulajul inseamna 90 % din valoarea masinii SH .  Oameni buni , o masina SH nu este un aragaz , nu este un telezivor , nu este un laptop. Modul in care a fost folosita , servisata , intretinuta ..este determinant pentru o masina SH. Dotarile sunt relavante cand cumperi o masina noua . Vrei o anumita smecherie ...inteleg , este OK. La o masina SH mofturile astea sunt ultima grija a celui care cumpara. faceti-va o favoare si ganditi-va adanc la asta :
O masina ar o durata de viata. Cand o cumperi SH ...o  parte din durata ei de viata s-a consumat. Nu mai ai garantie de producator , nu stii cum s-a servisat , nu stii cat de sofer era berbecul dinaintea ta , nu stii ce intelegea ala din pedalele pe care le tot apasa ....cumperi un obiect cu un mare potential de a avea defectiuni care sa manifesta deja sau se vor manifesta in viitorul apropiat. Nu mai cautati masini la model . Cautati masini cu rulaje mici. Sansa sa prezinte probleme scade invers proportional cu rulajul.

A5 - ul pe care l-am avut a fost achizitionat la ~210 mii km si am ajuns la 260 schimband doar consumabile plus un rulment la alternator. Imi asum costurile reparatiilor conducand o masina care imi place decat una cu 50 mii km dar care nu-mi face placere sa o scot din garaj.

Edited by aDN_, 18 February 2018 - 11:35.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ai inteles ce vreau sa spun. Evident ca de banii tai cumperi masina care iti place . Problema este ca multi pun dotarile unei masini inaintea rulajului ( aceluiasi tip de masina ) , ceea ce este o prostie . Nu exista multe masini bune pe piata SH. Sunt , dar sunt putine si din cauza asta omul nu-si prea permite sa aleaga . Cand gasesti una buna , iti faci cruce si faci rabat la unele dotari pe care le-ai fi dorit dar cumperi masina pentru ca este putin rulata. Eu nu am avut niciodata o masina asa de scumpa ca cea pe care ti-o doresti tu ...dar masinile mele nu au avut rulaje mai mari de 170.000 km ( si crede-ma , am avut multe masini la viata mea ) . Este bine ca sunt si oameni ca tine , altfel ar muri bisnitarii de foame . Daca toata lumea s-ar pricepe si ar alege doar masini care merita sa fie cumparate , majoritatea masinilor de prin targuri ar trebui incendiate . Sa iti cumperi o masina de 7-8 ani , cu 200.000 km ...sa mai dai si 15.000 - 20.000 euro pe ea doar pentru ca aia iti place .... iti las placerea sa descoperi personal ce inseamna .  Posted Image

Edited by JurasikMan, 18 February 2018 - 12:21.


#8
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 JurasikMan, on 18 februarie 2018 - 12:19, said:

Sa iti cumperi o masina de 7-8 ani , cu 200.000 km ...sa mai dai si 15.000 - 20.000 euro pe ea doar pentru ca aia iti place .... iti las placerea sa descoperi personal ce inseamna .  Posted Image
Unii le vând de proaste, alţii le iau de bune ... Posted Image

#9
aDN_

aDN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.11.2015

 JurasikMan, on 18 februarie 2018 - 12:19, said:

Nu ai inteles ce vreau sa spun. Evident ca de banii tai cumperi masina care iti place . Problema este ca multi pun dotarile unei masini inaintea rulajului ( aceluiasi tip de masina ) , ceea ce este o prostie . Nu exista multe masini bune pe piata SH. Sunt , dar sunt putine si din cauza asta omul nu-si prea permite sa aleaga . Cand gasesti una buna , iti faci cruce si faci rabat la unele dotari pe care le-ai fi dorit dar cumperi masina pentru ca este putin rulata.

Se gasesc destul de multi naivi si din categoria a 2a, care cumpara doar km unei masini, in zilele noastre sunt destul de putine masini cu istoric complet verificabil, sa nu mai zic ca reprezentantele stramba din nas cand ceri istoricul la o masina pe care vrei sa o cumperi.

#10
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005

 Peter Blood, on 18 februarie 2018 - 12:35, said:

Unii le vând de proaste, alţii le iau de bune ... Posted Image
fara nicio legatura cu initiatorul topicului : dar e prost cine da, nu cine cere Posted Image

Edited by mccrya, 18 February 2018 - 14:09.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Peter Blood, on 18 februarie 2018 - 12:35, said:

Unii le vând de proaste, alţii le iau de bune ... Posted Image

Unii le vand deoarece au bani si isi cumpara ceva mai nou sau mai puternic Posted Image
An Audi de 5-6 ani cu 200.000km da clasa la orice Opel nou , Ford, skoda sau ce mai stiti voi Posted Image

#12
popadrian87

popadrian87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.04.2016
Cumpara-ti ce-ti place! insa trebuie foarte atent verificata.
Eu m-as uita si la Mercedes sau BMW daca as mai fi avut Audi doar asa pt a incerca si altceva...poate un CLS.

Strict intre A5 si A7 as lua A5 la banii aia pt ca ar fi mai putin rulata.
Bafta!

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
https://suchen.mobil...fd-a4c119c92337

Cu mentiunea ca nu pot sa nu rad cand vad cati km are la bord.
Dar daca sunt reali, atunci chiar e o castana!

#14
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
Are scaune de Logan,altfel e ok masina raportat la km/an/pret. Neaparat scaune sport la seria 3/4 altfel sunt nasoale rau cele standard.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Auf Wunsch bis zu 72 Monaten Garantie möglich, Vollfinanzierung  ohne Anzahlung möglich, Zulassungsservice, Bankablösung, Inzahlungnahme, Ankauf . Die im Internet gemachten Angaben sind unverbindliche Beschreibungen. Sie stellen keine zugesicherten Eigenschaften dar. Der Verkäufer haftet nicht für Tipp- u. Datenübermittlungsfehler / Textänderungen / Eingabefehler. Irrtümer / Zwischenverkauf vorbehalten.

Google zice:

La cerere, până la 72 de luni garanție posibilă, finanțare completă fără plata în avans, serviciu de înregistrare, rambursare bancară, tranzacționare, cumpărare. Informațiile furnizate pe internet sunt descrieri fără caracter obligatoriu. Acestea nu reprezintă proprietăți garantate. Vânzătorul nu este responsabil pentru introducerea textului. Eroare de transmisie de date / modificări de text / erori de intrare. Erori / vânzare anterioară rezervate.
Adica un 0 in spate un 2 in fata, na, s`a pierdut in mers din tastatura...
Deci ...mers si vazut.
Daca pe vinzator il cheama Ali sau Hassan atunci te uiti cu grija la traducere si te mai gindesti...

Edited by Ion_Bumbu, 18 February 2018 - 15:57.


#16
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 TruculMagic, on 18 februarie 2018 - 15:33, said:


Unii le vand deoarece au bani si isi cumpara ceva mai nou sau mai puternic Posted Image
An Audi de 5-6 ani cu 200.000km da clasa la orice Opel nou , Ford, skoda sau ce mai stiti voi Posted Image

Asta e strict parerea ta si nimic mai mult, nu e o axioma sau ceva.
Un Audi de 5-6 ani cu 200.000km (apropo, de ce n-ai dat si BMW sau Mercedes ca exemplu, crezi ca Audi e mai presus?) da clasa la orice Ford, Skoda sau Opel nou strict prin prisma imaginii. Atat. Daca aia conteaza pentru tine felicitari, iti iei un Audi de 5-6 ani cu 200.000km si toti pustanii o sa se ude cand vad ca ai A5.

Uite, eu de exemplu as alege un Opel, Ford sau Skoda nou la orice ora. 5 ani nu bag nici un ban in ea, am piese mai ieftine si am masina NOUA, nu alergata 200.000km. Si vezi ca Ford, Opel si Skoda nu au doar masini gen Fiesta, Corsa, Rapid, au si ei masini de clasa medie cu dotari premium. Un Mondeo Vignale, un Superb Laurin & Klement, un Insignia nu te cred ca nu ti-ar place sau nu te-ar multumi la fel ca un Audi A5 / A6 / A7 cu 200.000km. ;) Si din punct de vedere pragmatic sunt alegeri mult mai inspirate.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 ericmario, on 18 februarie 2018 - 15:41, said:

https://suchen.mobil...fd-a4c119c92337

Cu mentiunea ca nu pot sa nu rad cand vad cati km are la bord.
Dar daca sunt reali, atunci chiar e o castana!

La ce optiuni are....nu cred ca exista mai ''chelbos'' ca ala din link.. Eu nu as da 20.000 chiar cu km aia..  Se bate cu Logan la optiuni..

Strict la subiect, as lua un A5 de 20.000 doar pentru ca l-as lua mai nou si km mai putini. A7 la 20.000 euro e kinder cu surprize. Daca ai mereu sub perna cateva mii de euro de care te poti desparti fara sa plangi...mergi pe A7.

Edited by mariovrs, 18 February 2018 - 16:55.


#18
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005

 AstroNut98, on 18 februarie 2018 - 16:19, said:

Asta e strict parerea ta si nimic mai mult, nu e o axioma sau ceva.


pai depinde pentru ce isi cumpara fiecare masina. Unii isi cumpara sa dea bine in ochii la piți sau in satele strabatute de un singur drum, altii isi cumpara masina pentru confort, placerea de a o conduce, sau de ce nu.....sa dea ei primul vant intr-o masina noua si nu dupa 200000km vantuite de altii :lol: . Si aici nu se  pune problema de marca X vs marca Y , ci de masina noua cu garantie vs masina alergata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate