Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Drum Ploiesti-Sovata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Ce drumuri recomandati de la Ploiesti pana la Sovata ?
Ma intereseaza sa fie drumul ok ( fara prea multe gropi ), nu neaparat cel mai scurt drum sau de viteza, doar sa fie drumul ok.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ploiesti - Brasov (DN1A) - Odorhei (E60) - Sovata (13C/13A)

sau varianta

Brasov (E678) - Sfantu Gheorghe - Baile Tusnad - Miercurea Ciuc - Odorhei - Sovata   (mie imi place mai mult varianta asta ca e prin depresiune)

Drumul e bun pe ambele variante - distanta cam tot aia. La a doua varianta putina atentie la centura Brasovului ca poate parea un pic incurcata iesirea spre  Tg. Secuiesc - Sf. Gheorghe, in caz ca n-ai mai fost pe acolo... Centura e modernizata recent si are multe giratorii, indicatoare, intrari, iesiri... nebunii... dar daca urmaresti cu atentie e ok.  Trebuie sa iesi din centura, in DN11 Brasov - Targu Secuiesc, e un pic tricky, daca n-ai mai fost.   Mai precis, aici tre sa faci o fenta "ca la Ploiesti" ca sa cobori de pe pod pe DN11:

https://www.google.r....6671574,15.08z

Edited by rosix, 18 February 2018 - 11:24.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ploiesti-Brasov-Rupea-Cristuru Secuiesc-Praid-Sovata.

Edited by arab, 18 February 2018 - 11:24.


#4
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 rosix, on 18 februarie 2018 - 11:11, said:

Ploiesti - Brasov (DN1A) - Odorhei (E60) - Sovata (13C/13A)

sau varianta

Brasov (E678) - Sfantu Gheorghe - Baile Tusnad - Miercurea Ciuc - Odorhei - Sovata   (mie imi place mai mult varianta asta ca e prin depresiune)

Drumul e bun pe ambele variante - distanta cam tot aia. La a doua varianta putina atentie la centura Brasovului ca poate parea un pic incurcata iesirea spre  Tg. Secuiesc - Sf. Gheorghe, in caz ca n-ai mai fost pe acolo... Centura e modernizata recent si are multe giratorii, indicatoare, intrari, iesiri... nebunii... dar daca urmaresti cu atentie e ok.  Trebuie sa iesi din centura, in DN11 Brasov - Targu Secuiesc, e un pic tricky, daca n-ai mai fost.   Mai precis, aici tre sa faci o fenta "ca la Ploiesti" ca sa cobori de pe pod pe DN11:

https://www.google.r....6671574,15.08z
rosix, mersi mult am ami fost pe acolo (vara trecuta am fost la Tg. Mures) m-am incurcat putin dar in final am ajuns bine, o sa folosesc si GPS-ul, Intre Brasov si Odorhei e drumul ok, am vazut pe google maps ca sunt portiuni cu piatra cubica, s-a asfaltat intre timp?

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Pe drumul precizat mai sus de colegul arab m-am întors acum 3 luni de la Sovata. E frumos și bun.

Neapărat de făcut circuitul pietonal didactic din jurul Lacului Ursu.

Pe la Mihăileni (după Cristuru spre Sovata) am zărit și căprioare pe câmp.

Attached File  ASov12.JPG   713.94K   27 downloadsAttached File  ASov14.JPG   510.59K   28 downloadsAttached File  ACluj 28 Caprioare - Mihaileni Harghita.JPG   251.69K   28 downloads

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bazucker2009, on 18 februarie 2018 - 11:33, said:

rosix, mersi mult am ami fost pe acolo (vara trecuta am fost la Tg. Mures) m-am incurcat putin dar in final am ajuns bine, o sa folosesc si GPS-ul, Intre Brasov si Odorhei e drumul ok, am vazut pe google maps ca sunt portiuni cu piatra cubica, s-a asfaltat intre timp?

Nu stiu sa fie portiuni de piatra cubica.. drumul E578, din cate stiu eu, e bun si nu e intens circulat...

Edited by rosix, 18 February 2018 - 11:52.


#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Obligatoriu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_2LWMNo-As?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 rosix, on 18 februarie 2018 - 11:11, said:

Ploiesti - Brasov (DN1A) - Odorhei (E60) - Sovata (13C/13A)

sau varianta

Brasov (E678) - Sfantu Gheorghe - Baile Tusnad - Miercurea Ciuc - Odorhei - Sovata   (mie imi place mai mult varianta asta ca e prin depresiune)

Drumul e bun pe ambele variante - distanta cam tot aia. La a doua varianta putina atentie la centura Brasovului ca poate parea un pic incurcata iesirea spre  Tg. Secuiesc - Sf. Gheorghe, in caz ca n-ai mai fost pe acolo... Centura e modernizata recent si are multe giratorii, indicatoare, intrari, iesiri... nebunii... dar daca urmaresti cu atentie e ok.  Trebuie sa iesi din centura, in DN11 Brasov - Targu Secuiesc, e un pic tricky, daca n-ai mai fost.   Mai precis, aici tre sa faci o fenta "ca la Ploiesti" ca sa cobori de pe pod pe DN11:

https://www.google.r....6671574,15.08z
In drum ai Feldioara unde ai Cetatea Teutonilor, proaspat restaurata aproape de la zero.
Apoi Hoghiz, cu cateva castele vechi, cei drept mai mult in paragina. Depinde si cat de mult te atrag astefel de obiective.
Eventual daca vrei ceva mai bine conservat si chiar restaurat acum cativa ani, faci un ocol de cativa km pana la Cetatea Rupea, care e superba.
Pana la urma iti recomand varianta spre Rupea-Sighisoara, drumul fiind mai lung dar e 100% ok. faci si o escala pentru vizitarea cetatii medievale.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mie imi place foarte mult depresiunea aia Brasov- Sf. Gheorghe - Miercurea Ciuc.. nu numai ca cobori ca intr-o groapa, dar nu e nimic construit aiurea, doar pajisti si fanetze.

#10
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Cel mai bun Brasov- Sighisoara- Balauseri( catre tg mures)- Sovata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate