Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ce baterii reincarbile sa iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Am vazut la Unirea niste baterii (scumpe - 2 sunt ~50lei) in care se baga un fir care merge la priza (pe net nu gasesc), si dupa aia pe net mai multe chestii reincarcabile. Eu am, printre altele, o masinuta noua cu telecomanda la care cele 4 baterii ale ei si cele 2 din telecomanda se duc intr-o zi.

Sau incarcatoare, avea tata unul dar mi se pare ca nu facea mai nimic. Am vazut si baterii se incarca la soare...
Deci ce sa iau? poate aveti si un link. Sa le iau pe cele de la Unirea, chiar o sa mearga?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttarzaan, on 18 februarie 2018 - 10:28, said:

Am vazut la Unirea niste baterii (scumpe - 2 sunt ~50lei) in care se baga un fir care merge la priza (pe net nu gasesc), si dupa aia pe net mai multe chestii reincarcabile. Eu am, printre altele, o masinuta noua cu telecomanda la care cele 4 baterii ale ei si cele 2 din telecomanda se duc intr-o zi.

Spune-ne exact ce tip de baterii sunt (telecomanda si masina), ca nu suntem Mafalda. Ce scrie pe ele?
De unde sa stim ce ai vazut tu la Unirea? Pe bune acum...

Edited by rosix, 18 February 2018 - 10:39.


#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Baterii reincarcabile NiMH (AAA, AA presupun ca sunt alea folosite de tine) si un incarcator pentru acestea.
Poti sa iei si din alea cu incarcare pe USB.

#4
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
sunt dinacelea mai mari (AAA?), deci nu cele mici de la telecomenzile de televizor, dar ce conteaza, eu caut o metoda de reincarcare. Poate aveti si un link sau un magazin. Oare e mai ieftin sa iau incarcator si baterii reincarcabile? dar cum stiu care sunt reincarcabile cu incarcator din cele de pe piata sau din cele pe care le am acasa?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttarzaan, on 18 februarie 2018 - 12:02, said:

sunt dinacelea mai mari (AAA?), deci nu cele mici de la telecomenzile de televizor, dar ce conteaza, eu caut o metoda de reincarcare. Poate aveti si un link sau un magazin. Oare e mai ieftin sa iau incarcator si baterii reincarcabile? dar cum stiu care sunt reincarcabile cu incarcator din cele de pe piata sau din cele pe care le am acasa?

Nu vrei sa faci un efort sa te uiti ce scrie pe ele, ca sa discutam mai la concret?

Spune exact, ce ai in masinutza, ce ai in telecomanda? Fara abureli - exact tipul si, eventual amperajul mAh daca scrie pe ele.

Edited by rosix, 18 February 2018 - 12:48.


#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Alea reincarcabile pe langa ca scrie pe ambalaj, sunt NiMH, ceea ce cele care sunt de unica folosinta nu sunt.
Gasesti in orice magazin la raionul de baterii, incarcatoare si chiar incarcatoare cu baterii incluse.
Iei de care o fi, toate sunt acelasi lucru, difera doar sigla de pe ele si designul plasticului.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Iei de care o fi, toate sunt acelasi lucru, difera doar sigla de pe ele si designul plasticului."
Sunt si exceptii Posted Image
http://www.f64.ro/pa...h-set-4buc.html
http://www.f64.ro/pa...aa-1900mah.html
Si mai exista panasonic eneloop dar nu-i gasesc acum

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ma refeream la incarcatoare, nu la baterii.
La baterii mai difera cate ceva. Dar unele sunt nejustificat de scumpe. Costa mult fara sa ofere ceva in plus de banii aia... doar marketing.

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Acumulatori (marimi uzuale) + incarcator = NITECORE
Se ia si se cauta ce este necesar dpdv al acumulatorilor si incarcatorul se cumpara in consecinta.

Edited by addumi, 18 February 2018 - 13:39.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttarzaan, on 18 februarie 2018 - 10:28, said:

Sau incarcatoare, avea tata unul dar mi se pare ca nu facea mai nimic. Am vazut si baterii se incarca la soare...
Deci ce sa iau? poate aveti si un link. Sa le iau pe cele de la Unirea, chiar o sa mearga?

Eu ti-as recomanda asa ceva (pachet incarcator + 4 acumulatori AA 1900mAh):
https://www.e-acumul...1900mah-aa.html

Magazinul se gaseste undeva la intersectia Bd. Mihalache cu str. Barbu Delavrancea pe partea dreapta cum mergi spre piata Ion Mihalache (1Mai).

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Eneloop recomand si eu. Dupa zeci de acumulatori folositi, eneloop s-au dovedit cei mai ok.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View Postsamebo, on 18 februarie 2018 - 13:26, said:

Ma refeream la incarcatoare, nu la baterii.
Incarcator din care cand scoti acumulatorul poti sta linistit ca este incarcat http://www.f64.ro/pr...-AAA/index.html
Sau kit foarte bun http://www.f64.ro/pa...aa-2500mah.html
Da, ieftin si bun nu gasesti, pana in 50-100 lei cam toate sunt identice, cum ai specificat, de la 100 si in sus incepe calitatea .

#13
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
recomand varta si incarcator rapid.
eu am 2 seturi de AAA si un set AA + incrcatorul fast charger sony

#14
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Ma intreb la ce magazine gasesc. La emag sunt scumpe ce am gasit in poza, da alea erau bune, cum zicea ti voi de eneloop?
Nu sunt mai destepte bateriile care au o mufa in ele si se incarca? am vazut doua la 46 lei. Decat bateriile astea cu incarcator? Repet, avea tata un dinala prin casa, nimic nu incarca, bine, eu nu stiam ca nu merge orice baterie cred, nu? trebuie reincarcabile. Da ce scrie pe astea reincarcabile ca sa stiu cand cumpar?

Attached Files


Edited by tarzaan, 19 February 2018 - 16:55.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttarzaan, on 19 februarie 2018 - 16:55, said:

Nu sunt mai destepte bateriile care au o mufa in ele si se incarca? am vazut doua la 46 lei. Decat bateriile astea cu incarcator? Repet, avea tata un dinala prin casa, nimic nu incarca, bine, eu nu stiam ca nu merge orice baterie cred, nu? trebuie reincarcabile. Da ce scrie pe astea reincarcabile ca sa stiu cand cumpar?

Alea cum mufa in ele sunt chinezarii, nu te baga. Ia ENELOOP cu incarcator:

https://www.e-acumul...1900mah-aa.html

Magazinul e undeva pe Mihalache (am scris mai sus unde e).  Dupa ce iei incarcatorul cu 4 acumulatori albi, poti procura ulterior si 4 acumulatori negri ENELOOP PRO si ii incarci cu acelasi incarcator.

Si mai coerent cand scrii ceva...

Edited by rosix, 22 February 2018 - 08:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate