Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mostenirea bunicilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Am adaugat, conform evaluarii, ca sa nu aiba impresia ca merge cu 1 leu Posted Image

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Mai era o chestie pe care am uitat sa o mentionez, in textul initiatorului mai apare ceva interesant:

"In plus, a facut doua conturi la banca, cu sume importante de bani, pe care eu si varul meu suntem imputerniciti deja (el fiind un cheltuitor innascut ce nu vrea sa munceasca nimic, nu stie de contul pe care e imputernicit inca)."

Sa fim atenti sa nu orbim... a fi imputernicit nu mai are nicio valoare in momentul decesului, banca te "da afara" Posted Image Orice suma de bani din conturile decedatului se blocheaza si nu mai are acces nimeni pana nu se face o cerere prin notariat sau instanta de sold si acces. Mai exact banii se impart la succesiune, nu pot fi "donati"...
Asta e tot o preverere adaugata undeva parca in ultimii zece ani intrucat sunt rude/persoane care nu stiu de existenta eventualelor depozite si nici nu sunt notificati decat in momentul succesiunii. Cine e imputernicit si vrea sa ramana cu bani dupa deces nu are de facut decat sa-i retraga numerar treptat iar in momentul decesului contul poate fi gol... Posted Image si asa nu mai au ce imparti.

Edited by andreic, 18 February 2018 - 09:12.


#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Astia cu imputernicirele sa stii ca merg pe sistemul: dupa ce moare ma duc si scot banii, ca doar nu oi fi fraier sa anunt banca ca a decedat titularul.
Mai citisem pe un topic unul care facuse asta si i se parea normal, ca deceea e imputernicit, sa scoata banii, ce treaba are el ca banii aia trebuie mosteniti conform legii, el are imputernicire pe cont, deci e ca titularul si face ce vrea.

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostZark, on 18 februarie 2018 - 01:26, said:

Salutare. Am doua bunici in viata cu doua probleme diferite:

Bunica 1:
Are singura avere un apartament. Sotul ei a decedat in urma cu 9 luni. A avut 3 fiice, mama mea si inca doua. Mama mea si una dintre matusi s-au stins acum 2 ani.

- Matusa 1: Decedata, a ramas sotul ei (unchiul) cu 2 copii.
- Mama mea: Am ramas doar eu.
- Matusa 2: In viata, impreuna cu sotul ei, extrem de bogati (persoane cunoscute cu averi). Au un singur copil.
- In total, 4 nepoti si o fiica mostenitoare.

- Unchiul 1: Insista ca bunica mea sa faca succesiunea, pentru ca vrea sa-si ceara partea din apartamentul ei. (Stiu, doar copii au dreptul la mostenire, nu si el, dar stim toata familia cum e el, nu ar da nimic copiilor si ar cheltui toti banii pe bautura si distractii).
- Eu: Fiind singurul care o cauta (ceilalti o cauta pe saraca femeie bolnava doar cand au nevoie de bani. Eu am dus-o la operatii la spital, eu am vorbit cu asistentele avand unele relatii sa se ocupe frumos de ea, eu am facut tot, fiica ei si ceilalti nepoti nici macar nu i-au dat un telefon sa vada cum se simte), bunica mea doreste sa faca un testament prin care sa-mi lase mie totul sau cat permite legea sa imi lase.
- Unchiul si matusa 2: Refuza sa primeasca ceva, spunand ca ei au deja pentru inca 3-4 generatii dupa ei si nu le mai trebuie.

Intrebare: Poate bunica mea (avand jumatate din acel apartament + 50% din partea bunicului decedat) sa faca un testament fara sa faca succesiunea? Unchiul 1 vrea sa o puna sa vanda apartamentul ca sa-i dea lui o suma irelevanta de cateva zeci de mii de lei, iar in caz de succesiune toti suntem siguri ca asta va cere, nu ii va ceda ei totul pe restul parcursului vietii.

Bunica 2:
Destul de bogata, avand multe proprietati, incluzand cateva hectare de padure, terenuri, case, livezi s.a.m.d.

Mostenitori:
Eu, tata, matusa (sora lui) si fiul acesteia. In total: 2 copii, 2 nepoti.

Aceasta bunica si-a facut deja testamentul, lasandu-mi mie 4 hectare de padure + 12 hectare de teren si una dintre case. In plus, a facut doua conturi la banca, cu sume importante de bani, pe care eu si varul meu suntem imputerniciti deja (el fiind un cheltuitor innascut ce nu vrea sa munceasca nimic, nu stie de contul pe care e imputernicit inca).

Intrebare: Poate bunica aceasta sa imi treaca de pe acum acele proprietati pe numele meu sau e nevoie si de aprobarea celorlalti, avand in vedere ca testamentul si l-a facut deja?

Am incercat sa fiu cat de cat pe intelesul vostru, dar fiind o situatie complicata nu stiu daca m-am exprimat chiar bine.
Multumesc.

PS: Va rog sa nu imi ziceti sa consult un avocat. Am un avocat foarte bun, cu puternice influente, care a rezolvat inclusiv cazuri ale unor oameni din politica. Problema e ca eu nu sunt in tara, deci nu merge sa-i dau o masa si o bere la restaurant pentru sfaturi, iar altfel cere 200 lei ca intre prieteni pentru consultatii de genul. Am deschis acest topic doar crezand ca poate exista pe aici persoane cunoscatoare.

Varianta cea mai sigură e să le ștergi la *** pe babe până mor, și să ceri în schimb averile. Toate aceste lucruri se trec în contract la notar.

Dacă nu vrei să le ștergi, averea revine moștenitorilor direcți.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsamebo, on 18 februarie 2018 - 09:16, said:

Astia cu imputernicirele sa stii ca merg pe sistemul: dupa ce moare ma duc si scot banii, ca doar nu oi fi fraier sa anunt banca ca a decedat titularul.
Mai citisem pe un topic unul care facuse asta si i se parea normal, ca deceea e imputernicit, sa scoata banii, ce treaba are el ca banii aia trebuie mosteniti conform legii, el are imputernicire pe cont, deci e ca titularul si face ce vrea.
Da insa atentie, poate face ce vrea inainte de deces, daca apar sume scoase dupa deces si se ajunge in instanta e posibil ca judecatorul sa ceara recuperarea lor (avand in vedere ca se stie care sunt imputernicitii) si disputarea in succesiune.
Nu mai zic, daca ai "dusmani" in familie poate sa anunte altul si ramai cu banii blocati... cuscra mi-a povestit de un caz la tara unde banca a aflat de deces a doua zi (cum... nu se stie exact, or fi anuntat aia de la evidenta persoane)... si s-a trazit ca nu poate scoate banii. Ma rog a reusit numai dupa succesiune... cel mai sanatos e sa observi starea de sanatate si cand se agraveaza scoti banii si ii tii al saltea, asa stii ca nimeni nu-ti poate imputa nimic.

Edited by andreic, 18 February 2018 - 10:08.


#24
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
@_Smiley_ - Multumesc mult pentru raspuns, a fost singurul care m-a ajutat cu ceva. Asta am vrut sa aflu. Cred ca esti singurul care a citit ce am scris eu in primul post.

@andreic - ai putea sa nu mai comentezi aiurea daca nu stii? am trecut deja de doua ori prin asta, si, chiar banca mi-a recomandat sa scot / transfer banii in alt cont inaintea eliberarii certificatului de deces. Mai pe romana: Cand aflii ca a murit, fugi repede la banca si iei banii pana nu face doctorul certificatul de deces.

In final, am primit raspunsurile pe care am vrut sa le primesc. Va multumesc celor m-au ajutat cat au putut. Nu va multumesc celor care au venit sa faca pe clovnii. Va urez tuturor o zi buna.

PS: Puteti sterge topicul, ca sa nu se faca posturi doar pentru +1. Problema rezolvata.

Edited by althea, 18 February 2018 - 10:21.
Atac la persoană. Observatia lui e corectă, nu jignitoare.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate