Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mostenirea bunicilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salutare. Am doua bunici in viata cu doua probleme diferite:

Bunica 1:
Are singura avere un apartament. Sotul ei a decedat in urma cu 9 luni. A avut 3 fiice, mama mea si inca doua. Mama mea si una dintre matusi s-au stins acum 2 ani.

- Matusa 1: Decedata, a ramas sotul ei (unchiul) cu 2 copii.
- Mama mea: Am ramas doar eu.
- Matusa 2: In viata, impreuna cu sotul ei, extrem de bogati (persoane cunoscute cu averi). Au un singur copil.
- In total, 4 nepoti si o fiica mostenitoare.

- Unchiul 1: Insista ca bunica mea sa faca succesiunea, pentru ca vrea sa-si ceara partea din apartamentul ei. (Stiu, doar copii au dreptul la mostenire, nu si el, dar stim toata familia cum e el, nu ar da nimic copiilor si ar cheltui toti banii pe bautura si distractii).
- Eu: Fiind singurul care o cauta (ceilalti o cauta pe saraca femeie bolnava doar cand au nevoie de bani. Eu am dus-o la operatii la spital, eu am vorbit cu asistentele avand unele relatii sa se ocupe frumos de ea, eu am facut tot, fiica ei si ceilalti nepoti nici macar nu i-au dat un telefon sa vada cum se simte), bunica mea doreste sa faca un testament prin care sa-mi lase mie totul sau cat permite legea sa imi lase.
- Unchiul si matusa 2: Refuza sa primeasca ceva, spunand ca ei au deja pentru inca 3-4 generatii dupa ei si nu le mai trebuie.

Intrebare: Poate bunica mea (avand jumatate din acel apartament + 50% din partea bunicului decedat) sa faca un testament fara sa faca succesiunea? Unchiul 1 vrea sa o puna sa vanda apartamentul ca sa-i dea lui o suma irelevanta de cateva zeci de mii de lei, iar in caz de succesiune toti suntem siguri ca asta va cere, nu ii va ceda ei totul pe restul parcursului vietii.

Bunica 2:
Destul de bogata, avand multe proprietati, incluzand cateva hectare de padure, terenuri, case, livezi s.a.m.d.

Mostenitori:
Eu, tata, matusa (sora lui) si fiul acesteia. In total: 2 copii, 2 nepoti.

Aceasta bunica si-a facut deja testamentul, lasandu-mi mie 4 hectare de padure + 12 hectare de teren si una dintre case. In plus, a facut doua conturi la banca, cu sume importante de bani, pe care eu si varul meu suntem imputerniciti deja (el fiind un cheltuitor innascut ce nu vrea sa munceasca nimic, nu stie de contul pe care e imputernicit inca).

Intrebare: Poate bunica aceasta sa imi treaca de pe acum acele proprietati pe numele meu sau e nevoie si de aprobarea celorlalti, avand in vedere ca testamentul si l-a facut deja?

Am incercat sa fiu cat de cat pe intelesul vostru, dar fiind o situatie complicata nu stiu daca m-am exprimat chiar bine.
Multumesc.

PS: Va rog sa nu imi ziceti sa consult un avocat. Am un avocat foarte bun, cu puternice influente, care a rezolvat inclusiv cazuri ale unor oameni din politica. Problema e ca eu nu sunt in tara, deci nu merge sa-i dau o masa si o bere la restaurant pentru sfaturi, iar altfel cere 200 lei ca intre prieteni pentru consultatii de genul. Am deschis acest topic doar crezand ca poate exista pe aici persoane cunoscatoare.

Edited by Zark, 18 February 2018 - 01:36.


#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Nu ma pricep dar vanzare/cumparare cred ca s-ar rezolva fara probleme. Adica sa-ti vanda tie.

#3
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
S-ar putea, insa in momentul de fata eu am in gand sa-mi construiesc o casa noua sau sa-mi cumpar una, daca gasesc. Eu in Romania am deja un apartament si o casa, dar as vrea ca pe viitor sa le vand si sa-mi cumpar sau construiesc una cat de cat decenta (nu vreau luxul de pe lume, dar sa fie mare si frumoasa). Din cauza asta, prima bunica ar putea sa-mi vanda mie la pret de nimic, pentru ca nu vreau sa investesc in asta prea mult. Problema e ca, daca ar face asa, m-as trezi cu probleme cu apartament cumparat la pret de nimic (cam bate la ochi), iar unchiul meu ar veni cu pretentii si cu estimari cat ar costa acel apartament si as iesi in pierdere, pentru ca si copiii lui au dreptul acolo si ar trebui sa-i despagubesc (pe el mai bine zis, ca nu le da nimic, doar merge la femei de nivel indoielnic si la cazino-uri). De bunica nu e problema, o iau cu mine in anglia, locuiesc singur (ocazional cu tata) in casa cu 5 camere pe malul marii.

Cu bunica 2: Daca e proprietara peste tot, cred ca ar putea sa imi treaca pe numele meu acele pamanturi si casa, fara probleme.

Sunt doar curios, pentru ca nu mai sunt complet in actualitate cu legislatia in vigoare (la cum le schimba astia nimeni nu e).

Edited by Zark, 18 February 2018 - 01:47.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nepotul de aur:))

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Chiar daca va trece bunurile pe numele tau, ceilalti moștenitorii pot face contestație in instanța dupa decesul bunicii. Iar moștenitorii sunt copiii decedatului ori daca si acestia au decedat, moștenitori devin nepoții. Sotul mătușii nu are drept de moștenire daca Mătușa a decedat înaintea mamei sale.  Partea mătușii decedate va reveni copiilor săi. Deci daca bunica moare, o moștenesc copiii in viata. Daca unul din copii a decedat înaintea ei, moștenirea revine urmasului direct.
Daca ambii tai parinti traiesc la data decesului bunicii, ei vor fi mostenitori, tu neavând nici un drept legal. Ramane testamentul in masura in care ceilalti mostenitori nu il contesta. E un articol in codul civil care zice ceva despre mostenitori rezervatari.

#6
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 jimi91, on 18 februarie 2018 - 01:49, said:

nepotul de aur:))

De aur sa nu, dar mna, nu vreau sa se piarda. Cel putin partea mea, de restul nu imi pasa. De asta traiesc bine pentru ca am familie care au facut multe si eu m-am implicat sa nu imi pierd partea nicaieri dupa ce s-au dus saracii. :) Dumnezeu sa-i ierte.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Zark, on 18 februarie 2018 - 01:52, said:


De aur sa nu, dar mna, nu vreau sa se piarda. Cel putin partea mea, de restul nu imi pasa. De asta traiesc bine pentru ca am familie care au facut multe si eu m-am implicat sa nu imi pierd partea nicaieri dupa ce s-au dus saracii. Posted Image Dumnezeu sa-i ierte.

:)))

cum au zis colegii si din cate stiu eu, contractul de vanzare-cumparare e sfant:)

#8
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 Freddy12, on 18 februarie 2018 - 01:51, said:

Chiar daca va trece bunurile pe numele tau, ceilalti moștenitorii pot face contestație in instanța dupa decesul bunicii. Iar moștenitorii sunt copiii decedatului ori daca si acestia au decedat, moștenitori devin nepoții. Sotul mătușii nu are drept de moștenire daca Mătușa a decedat înaintea mamei sale.  Partea mătușii decedate va reveni copiilor săi. Deci daca bunica moare, o moștenesc copiii in viata. Daca unul din copii a decedat înaintea ei, moștenirea revine urmasului direct.
Daca ambii tai parinti traiesc la data decesului bunicii, ei vor fi mostenitori, tu neavând nici un drept legal. Ramane testamentul in masura in care ceilalti mostenitori nu il contesta. E un articol in codul civil care zice ceva despre mostenitori rezervatari.

Inteleg ce zici. Cu prima bunica e asa: Are o fiica si 4 nepoti. Fiul fiicei ei in viata nu ar mosteni nimic, doar ea. Restul de 3 nepoti, fiind mostenitori directi, am primit deja scrisoare cu ce parte ne revine.

Eu intrebam doar daca bunica 1 poate sa faca testament fiind proprietar majoritar? Adica are 75% din acel apartament. Din cate stiu poate sa-l vanda legal, iar restul de 25% sa-i imparta la toti. Ar vrea lucrul asta pentru ca ii asigur eu unde sa stea si unde sa traiasca bine (ma stie ca am destule si am ajutat-o mereu. Chiar daca sunt rare cazurile, nu i-as cere 1 leu niciodata, o respect mai mult decat pe oricine. Chiar daca mi-ar lasa mie tot, i-as da ei sa traiasca bine).

La bunica 2 intrebam daca poate sa imi treaca de pe acum proprietatile pe numele meu, fiind prorietara cu drepturi depline peste tot ce are. Cu bunica asta nu as fi lafel, nu m-a ajutat decat cu cunostinte cu functii mari, dar cu 1 leu niciodata. Aici as vrea sa iau tot ce pot. A fost genul care ar fi "calcat si pe cadavre" numai sa iasa bani. Apoi, cand a castigat averi de peste tot si a convins lume sa renunte la mosteniri a devenit zgarcita. Nu ar da nimic la nimeni. A facut testamentul ca sa nu ne chinuim restul sa recuperam ceva dupa aia.

Edited by Zark, 18 February 2018 - 02:08.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 jimi91, on 18 februarie 2018 - 01:58, said:

contractul de vanzare-cumparare e sfant:)
Si atacabil Posted Image

Deci... inainte de toate, orice contract e atacabil in instanta. Daca ceilalti dovedesc ca nu este oneros si a fost facut ca sa le ia dreptul de mostenire, vor castiga si contractul se loveste de nulitate partiala sau absoluta dupa cum considera instanta. Pierzi si banii si drepturile.
Testamentele... nu merg ca in filme, la noi si multe alte tari in special in est au fost introduse in lege dupa cum spunea cineva mostenitori rezervatari, ce face cineva in testament nu poate avea efect decat asupra a maxim jumate din masa de succesiune daca sunt 2 in linie ori duap caz. S-a facut asa pentru ca multa lume mai in varsta avea tendinta de a strica viata tinerilor prin asa zisele dezmosteniri... acum nu mai sunt posibile acestia avand cai legale de atac la orice faci.

Edited by andreic, 18 February 2018 - 02:55.


#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreic, on 18 februarie 2018 - 02:48, said:

Si atacabil Posted Image

Deci... inainte de toate, orice contract e atacabil in instanta. Daca ceilalti dovedesc ca nu este oneros si a fost facut ca sa le ia dreptul de mostenire, vor castiga si contractul se loveste de nulitate partiala sau absoluta dupa cum considera instanta.


orice e atacabil in instanta...asta nu inseamna ca acel contract nu e cea mai buna metoda de a-si asigura mostenirea

Edited by jimi91, 18 February 2018 - 02:57.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Ai dreptate. De fapt cei mai bun cand vine vorba de o persoana in varsta de care te leaga relatii de familie este unul combinat, vanzare-cumparare cu clauze speciale gen uzufruct viager si intretinere, pentru ca astfel partile fac dovada relatiei si grijii plus caracterul oneros si este aproape imposibil sa castigi atacand asa ceva. In acest caz eventualii mostenitori pierd dreptul si nu pot dovedi interese vadite sau vicii.

Edited by andreic, 18 February 2018 - 03:04.


#12
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Cum vad eu problema, ai doua bunici. Amandoua sunt in viata, crezi ca e dreptul tau ca sa iti ramana averea pentru ca ceilalti is ori bogati ori betivi care nu au lucrat niciodata.

#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Zark, on 18 februarie 2018 - 01:26, said:

eu si varul meu suntem imputerniciti deja (el fiind un cheltuitor innascut ce nu vrea sa munceasca nimic, nu stie de contul pe care e imputernicit inca).

Am incercat sa fiu cat de cat pe intelesul vostru...
Sper ca nu ai fost si pe intelesul lui. :)

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 logy, on 18 februarie 2018 - 05:59, said:

Cum vad eu problema, ai doua bunici. Amandoua sunt in viata, crezi ca e dreptul tau ca sa iti ramana averea pentru ca ceilalti is ori bogati ori betivi care nu au lucrat niciodata.

Si zice de altii ca-s zgarciti, dar nu vrea sa dea unuia de specialitate 50 euro pe consultanta Posted Image

Edited by laffin, 18 February 2018 - 07:53.


#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Contract vanzare cumparare,  beton nu poate fi atacat de nimeni.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
Bunica 1
-nu ai spus cum a obtinut apartamentul. daca a fost bun comun (al ei si al bunicului), atunci nu-l poate vinde pana nu face succesiunea.
-poate sa faca oricand un testament prin care sa-ti lase tie ceva. cauta prin codul civil partea cu mostenitorii rezervatari, acolo scrie care-i limita pe care o poate lasa in siguranta prin testament

Bunica 2
-da, iti poate dona sau vinde proprietatile
-donatia sau vanzarea fictiva pot fi atacabile in instanta, in anumite conditii

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 andreic, on 18 februarie 2018 - 02:48, said:

Si atacabil Posted Image

Deci... inainte de toate, orice contract e atacabil in instanta. Daca ceilalti dovedesc ca nu este oneros si a fost facut ca sa le ia dreptul de mostenire, vor castiga si contractul se loveste de nulitate partiala sau absoluta dupa cum considera instanta. Pierzi si banii si drepturile.
E simplu.
Faci contract VC si platesti in contul bunicii banii conform evaluarii.
Dupa aia se duce bunica la banca scoate banii cand vrea si ii da inapoi nepotului de aur daca intradevar e nepotul de aur.
Daca faci asa poate sa atace zeitatile ca tot nu au castig de cauza, decat daca cel ce judeca e tatal zeitatilor sau corupt de zeitati.

Edited by samebo, 18 February 2018 - 09:00.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 samebo, on 18 februarie 2018 - 08:59, said:

Faci contract VC si platesti in contul bunicii banii.
Dupa aia se duce bunica la banca scoate banii cand vrea si tii da inapoi daca intradevar esti nepotul de aur.
Daca faci asa poate sa atace zeitatile ca tot nu au castig de cauza, decat daca cel ce judeca e tatal zeitatilor sau corupt de zeitati.
Ai dreptate, cu conditia sa ai suma de bani sa poti face tranzactia prin banca Posted Image Suma nu trebuie sa fie derizorie ci justificabila la valoarea si degradarea teren/casa conform grilei notariale notarului.

Edited by andreic, 18 February 2018 - 09:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate