Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Pentru nostalgici - cum eram văzuți la sfârșitul epocii comuniste

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
519 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
După astea 7 minute de documentar, m-am simțit ca la un reportanj dinăla de pe youtube făuct de vice sau Al-Jazeera de undeva de prin Bangladesh, Africa Sub-Sahariană sau Venezuela.
Cum pot să existe oameni care să fie nostalgici după așa ce?
Cei nostalgici, explicați-mi, de unde vă vine mândria? Că eu așa mizerie în România nu cred că am mai văzut, posibil doar prin perioada fanariotă să fi fost mai rău.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ScMrof4D6-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
LOCUIND IN CASA PARINTILOR, avand un salar de african si un gunoi de auto "importat" din Germania, te face sa gandesti ca esti liber, nu ? ...Posted Image

Edited by realduc, 17 February 2018 - 15:50.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 22.05.2003
@realduc - nu toti sunt asa nenorociti, dimpotriva.

Eu imi aduc aminte in alb-negru de copilarie, dar stiu sigur ca toti il injurau pe Ceusescu si se intrebau daca nu mai moare odata.

Sorry, dar au fost vremuri grele, vremuri care sper sa nu le mai traiesc vreodata.

#4
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 realduc, on 17 februarie 2018 - 15:46, said:

LOCUIND IN CASA PARINTILOR, avand un salar de african si un gunoi de auto "importat" din Germania, te face sa gandesti ca esti liber, nu ? ...Posted Image

Sau aia de prin Londra ce traiesc 10 in casa, si fac 12 ore zilnic la munca sau in drum spre munca.
Astada "libertate"

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 petit_christian, on 17 februarie 2018 - 16:02, said:

Plm, stau 10 intro casa dar poate au masini de 20k €, alegerea lor pina la urma.
Da... masini luate in rate pe 10 ani... Aparentele inseala.

Edited by YourFan, 17 February 2018 - 16:13.


#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

 Velaxa, on 17 februarie 2018 - 15:40, said:

După astea 7 minute de documentar, m-am simțit ca la un reportanj dinăla de pe youtube făuct de vice sau Al-Jazeera de undeva de prin Bangladesh, Africa Sub-Sahariană sau Venezuela.
Cum pot să existe oameni care să fie nostalgici după așa ce?

Mama prostilor e mereu gravida.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Finele anilor '80 au fost crunți, așa e. Dar n-a fost mereu așa. Dimpotrivă. Iar cei nostalgici nu cred că după anii ăia sunt, poate după cei de dinainte. Eu personal sunt după oamenii de-atunci. Calitatea umană era mult peste ce vezi azi populând Terra.
Cât despre nivelul de sărăcie, te asigur că sunt oameni azi care o duc mult, mult mai rău decât o ducea un amărât de-atunci.

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Imi vine sa vomit cand aud de comunism, la fel cand ma gandesc la mandatele PSDistilor, si la alegatorii lor.

#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Suprarealista si trista mi se pare suprapunerea Rapsodiei Romane, peste imaginea dezolanta a mizeriei sfarsitului comunismului in Romania... Posted Image

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 geostorm, on 17 februarie 2018 - 15:51, said:

Sau aia de prin Londra ce traiesc 10 in casa, si fac 12 ore zilnic la munca sau in drum spre munca.
Exact asa cred si coreeni de nord, ca tara lor e cea mai tare de pe planeta.
Si la fel ca cei ca tine, nici ei nu au iesit vreodata din tara...

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014

 realduc, on 17 februarie 2018 - 15:46, said:

LOCUIND IN CASA PARINTILOR, avand un salar de african si un gunoi de auto "importat" din Germania, te face sa gandesti ca esti liber, nu ? ...Posted Image
Si pe timpul ala locuiai in casa statului, salariul era tot de adrucan si nici macar orabla de Daciei nu aveai cum sa ti cumperi. Fericire maxima, ce mai.

@geostorm:pe unii atit ii duce dibla!   dar pe romanii cu meserii calificate ce lucreaza pe afara nu i vezi? Si nu ma refer la medici, ingineri, etc?
Tu  vezi doar ce vrei si interpretezi tendentios.
Pai, intelepciunea ta, daca vine omul in Occident sa munceasca sezonier sa faca ceva acasa, unde ......vrei sa stea? La Ritz?  Normal ca economiseste la maxim. Ce e rau in asta. Dar vii cu intoxicari din astea, de parca numai tu stai in Occident si numai tu detii adevarul.
Mai las-o balta cu manipularea daca vrei sa fii luat in serios.
Plm, stau 10 intro casa dar poate au masini de 20k €, alegerea lor pina la urma, dar nu poti tu sa nu manevrezi datele pb.

#12
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Acum am inteles de ce romanii fura si au boala furatului si sustin hotii, asa au invatat din comunism.
Stiu ca furau din fabrici orice, insa si-n documentar se arata ca furatul este privit ca pe un fapt normal.
Pana mor PSDistii educa destui in acelasi spirit al furatului, de aia Codruta nu le place....

 geostorm, on 17 februarie 2018 - 15:51, said:

Sau aia de prin Londra ce traiesc 10 in casa, si fac 12 ore zilnic la munca sau in drum spre munca.
Astada "libertate"
Comentariul asta este supra realist in raport cu ce se prezinta in filmarea subiectului.
Este provocator de flame...

Edited by notrust, 17 February 2018 - 16:07.


#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Adm, on 17 februarie 2018 - 15:51, said:

@realduc - nu toti sunt asa nenorociti, dimpotriva.

Eu imi aduc aminte in alb-negru de copilarie, dar stiu sigur ca toti il injurau pe Ceusescu si se intrebau daca nu mai moare odata.

Sorry, dar au fost vremuri grele, vremuri care sper sa nu le mai traiesc vreodata.
1983 eram student la geologie ! ... lucram 4 ore intr-o fabrica ! ...
jumatatea mea de salar (cca 1500 lei) puteam sa dau de baut colegilor de grupa o saptamana intreaga ! ...
poti face asta astazi ? ... Posted Image
in 1987, mi-am cumparat o garsoniera cu "banii jos" 38.000 lei ! ...
era salariul meu si al parintilor pe 3 luni ! ... Posted Image
mentiune: din 1990 traiesc "afara" ! ... nu sunt nostalgic, doar capitalist !
fiica-mea este arhitect in Londra si are de platit o ipoteca de 25 de ani ptr "o garsoniera" !
asadar tinerilor, terminati cu prostiile ! ... nu veti putea face in veci ce au facut parintii vostri !
deoarece sunteti sclavi fara sa va dati seama !

Edited by realduc, 17 February 2018 - 16:14.


#14
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 realduc, on 17 februarie 2018 - 15:46, said:

LOCUIND IN CASA PARINTILOR, avand un salar de african si un gunoi de auto "importat" din Germania, te face sa gandesti ca esti liber, nu ? ...Posted Image

Nu, mai liber eram să mânc firmituri, să nu ies în viața mea din țară și să ascult poveștile unui oligofren percum Ceaușescu,

Edited by Velaxa, 17 February 2018 - 16:06.


#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
La bautura se rezuma comunismul si rusii.
Da poti face asta si azi, dar nu e relevant.

 realduc, on 17 februarie 2018 - 16:05, said:

1983 eram student la geologie ! ... lucram 4 ore intr-o fabrica ! ...
jumatatea mea de salar (cca 1500 lei) puteam sa dau de baut colegilor de grupa o saptamana intreaga ! ...
poti face asta astazi ? ... Posted Image


#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 realduc, on 17 februarie 2018 - 16:05, said:

1983 eram student la geologie ! ... lucram 4 ore intr-o fabrica ! ...
jumatatea mea de salar (cca 1500 lei) puteam sa dau de baut colegilor de grupa o saptamana intreaga ! ...
poti face asta astazi ? ... Posted Image

Dar ce pile aveai de ti s-a permis sa lucrezi si sa fii si student la zi ?!

Si de unde atatia bani din juma' de leafa, cand un inginer stagiar lua banii aia pentru o luna ?!

Edited by argonaut, 17 February 2018 - 16:10.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In maxim 10 ani, cand UE si NATO ne vor comunica ca nu mai au nevoie de noi, Romanaia va arata ca Libanul... cu bandele rivale inarmcate patruland pe strazi si facand controale pentru a identifica elementele subversive.  Nu va lasati amagiti  -  Romania arata cum arata la ora actuala pentru ca unii capitalisti din vest fac afaceri pe aici cu coruperea guverenelor locale indiferent de orientarea politica.
In caz ca s-ar retrage, Romania s-ar prabusi in cea mai penibila Africa posibil.  Nu mai e mult. Fiti pregatiti.  Discutiile sunt incepute deja:

https://www.digi24.r...-3-state-664556
https://www.hotnews....supra-justi.htm

Antrenati-va sa puteti lupta cu sistemul, oricare ar fi el. Nu va mai lasati amagiti de putina mancare in plus, un show la TV si niste mall-uri.

Edited by rosix, 17 February 2018 - 16:11.


#18
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 rosix, on 17 februarie 2018 - 16:07, said:

In caz ca s-ar retrage, Romania s-ar prabusi in cea mai penibila Africa posibil.  Nu mai e mult. Fiti pregatiti.  Discutiile sunt incepute deja:

https://www.digi24.r...-3-state-664556
https://www.hotnews....supra-justi.htm
Noi dam motive.
Nu vor hotii in casa lor, nu vor legile justitiei Teleormanene sau PSDisto-comuniste, unde nomenclatura este privilegiata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate