Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum se gatesc legumele congelate?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Varianta simpla este ca vreau sa fac cateva meniuri Carne de pui prajita la gratar, paste si legume.
Acum planul meu era sa fierb mixul de legume, la prima cautare pe google "cat timp se fierb legumele" mi-a dat ca rezultat ca legumele nu se fierb...
Asa ca ramane intrebarea cum gatesc legumele congelate daca nu pot sa le fierb?

Merge sa le pun in tigaia grill? Este vorba de legume taiate/congelate cumparate din comert.

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Arunca-le bre intr-un wok, o tigaie, cu niscaiva unt, si un pic de usturoi, dupa gust, le tragi cateva minute la tigaie, si bagi mare langa friptura aia, poti adauga in ele ce condimente iti plac, piper, sare, oregano, etc, etc, etc

Edited by Platon, 17 February 2018 - 13:39.


#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ori le trantesti in apa fiarta, ori le pui intr-o tigaie incinsa.
Cum preferi.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 17 februarie 2018 - 13:37, said:

Varianta simpla este ca vreau sa fac cateva meniuri Carne de pui prajita la gratar, paste si legume.
Acum planul meu era sa fierb mixul de legume, la prima cautare pe google "cat timp se fierb legumele" mi-a dat ca rezultat ca legumele nu se fierb...
Asa ca ramane intrebarea cum gatesc legumele congelate daca nu pot sa le fierb?

Le fierbi, dar le fierbi un pic, doar pana se inmoaie putin... gen 5-10 min in apa clocotita... Nu-ti recomand sa le pui direct in Ok pentru ca, indiferent ce ar contine, nu reusesc sa se inmoaie suficient si le vei manca partial crude - nu ca ar fi nesanatos... dar nu e tomai ok... Mai degraba le inmoi doar un pic in apa clocotita...

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Argent, on 17 februarie 2018 - 13:37, said:

Merge sa le pun in tigaia grill?
Da clar!
Un pic de unt si aia e.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Dupa constatarile mele legumele alea de la punga sunt semifierte...deci nu prea mai are rost sa le fierbi,poate doar 4-5 minute sau le pui in tigaie cu unt si le sotezi

#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Va multumesc frumos pentru mesaje.
Le-am pus in tigaia grill si am pus ceva sare pe ele, unt si piper nu am avut, ca sincer vroiam sa pun piper pe carne. Doar ce am luat tigaia grill si incercam sa vad cum merg cu ea.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De la 13:37 si pana acum nu ai avut timp sa fugi pana la un magazin sa cumperi unt si piper?
Nu conteaza, sa-ti fie de bine!Posted Image

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu pe legume nu pun piper...consider ca nu se acompaniaza una cu alta
Daca ti-ai luat grill de fonta sa-i faci tratamentu care trebuie
Si sa ai grija ca grilu de fonta nu se spala cu detergent

#10
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am spalat tigaia de fonta cu detergent de vase si apoi am pus pe foc sa se evapore... am citit dupa ce am spalat tigaia grill.
In manualul de utilizare zicea ca dupa spalare sa o dau cu ulei ca este din fonta pura si cica rugineste.
Eu personal ma bucur ca am gatit fara ulei, carnea de pui suculeta fara ulei.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pentru ca te cunosc iti dau doua sfaturi
Nu spala cu detergent fonta pentru ca fonta-i poroasa si intra detergentu in ea si dupa ce o pui pe foc se transfera si in mancare
Intr-o zi cand ai timp pune umpic de untura cam o lingurita in tigaie,o pui pe foc sa se topeasca,misti tigaie pana se unge toata cu untura,o pui pe foc si o lasi pana fumga bine,o iei jos(ai grija ca arde maneru rau daca nu e din lemn) o stergi cu servetele de hartie si pui iara o lingurita de untura,o pui pe foc o lasi iara pana fumega bine,o iei jos,o stergi cu servetel de hartie si ai o tigaie de care nu se mai prinde mancarea
Te-am pupat mosule

Edited by I2O, 17 February 2018 - 20:58.


#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci la inceput o spalai cu detergent de vase si lasai sa fiarba apa cu detergent, iesi fum, mirosea urat, am schimbat apa si in timp ce dezosam puiul aveam tigaia pusa la uscat pe aragaz si ce imi veni sa pun un os cu ceva carne pe el, observai ca nu se lipeste si nu mai adaugai ulei.

La carnea de pui dezosata chiar intorsei tigaia pe lateral si scursei putin din lichid sa se faca mai repede si mai crocanata.

Am facut un meniu simplu si gustos, paste fierte, carne de pui la tigaie si mix legume la tigaie. Simplu si gustos.
3 pulpe 5-6 lei, 3 lei mix de legume, 1.5 lei pastele.
Simplu si gustos. Si 2 oua facute de proba in tigaia grill, asta ca am observat pe youtube ca poti face si asa ceva.

Primul ou pus direct in tigaie fara sa fie unsa cu ceva, al doilea ou pus dupa ce am dat cu o bucatica mica de sunca.

Edited by Argent, 17 February 2018 - 21:15.


#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Tot timpu sa o ungi cu untura sau slanina inainte sa pui ceva in ea(nu iti fie frica de grasimea aia e insignifianta) si dupa ce o cureti sa o ungi la fel
Eu numai in tigai de fonta imi fac carnea,am una patrata tip grill si una rotunda
Acu de curand mi-am luat una de inox din metro cu 90 de lei,i-am facut eu o asezonare asa mai soft....dar cat de curand o asenoz asa cum trebuie in bucataria de vara ca acolo pot sa fac fum fara probleme

Edited by I2O, 17 February 2018 - 21:43.


#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
De inox am vrut sa cumpar de inox  https://forum.softpe...re-tigaie-inox/
Am zis ca se lipeste mancarea si am mers spre grill ca prepar meniuri gen proteine, carbo, legume", am facut meniul asta cu carne prajita in tigaie si era gretoasa de la ulei, asa ca am luat grill sa nu mai folosesc ulei.

O sa cumpar o tigaie normala de fonta, momentan sunt multumit de asta grill.
, https://www.emag.ro/...3/pd/DZCJ6NBBM/

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pasila abereaza cu gratie...
Aia de pe emag e cratita...tigaia e mai joasa si nu are capac

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu am cumparat https://www.emag.ro/...4/pd/D1CXMMBBM/
O sa cumpar si o tigaie din fonta, parerea mea se amortizeaza din uleiul pe care nu il mai consum.

Imi place mancarea cu gust, imi place ca in loc sa innoate pulpa de pui sau carnea de porc in ulei, stau oe gratar si sunt suculente.
Am gatit de la mix de legume pana la carne de pui si carne de porc, oua, 0 ulei folosit.

0 abur si 0 miros, zic in comparatie cu carne de pui sau de porc gatita in tigaie de trebuie sa acoperi carnea cu ulei sa se faca.

Sunt multumit de ea.

Edited by Argent, 18 February 2018 - 17:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate