Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Termosistem fatada + schimbare acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015
Buna ziua,

Am un apartament la etajul superior al unei case construita in 1940 cu doua apartamente (parter + etajul 1) situata in centrul istoric. Dorim impreuna cu vecina sa reabilitam fatada cladirii si sa schimbam acoperisul.

In certificatul de urbanism primit de la Primarie apare urmatoarea propozitie: "Nu se admit placarea suprafetelor parietale sau a frontoanelor cu polistiren, lambriuri de plastic, piatra, imitatii din piatra, gresie sau alte materiale nespecifice". Sa inteleg ca nu am voie sa folosesc polistiren pentru izolarea cladirii? Mentionez ca nu exista frontoane pe cladire. Ce ar inseamna suprafata parietala?

O alta intrebare se refera la acoperisul casei. Am atasat o poza in care se vede starea grinzilor. Credeti ca este nevoie sa schimb grinzile pe langa leturi si tigle ori grinzile inca ar rezista 50 de ani? Mersi

Attached Files



#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Grinzile par in regula. Fiind o casa veche intr-o zona veche e normal ca dupa renovare sa fie adusa la aspectul initial fara elemente moderne pe fatada.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Suprafata parietala in cazul de fata inseamna perete.
In traducere libera - se pot executa lucrari pe pereți (mai mult ca sigur exterior) dar fara polistiren, gresie, etc.
Adica peretii exteriori se pot reconditiona dar cu conditia sa ramana exact asa cum se prezinta acum - fara sa elimini sau sa adaugi nimic la design-ul actual

#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014

View PostFinlandDream, on 17 februarie 2018 - 09:32, said:

Buna ziua,
[...]In certificatul de urbanism primit de la Primarie apare urmatoarea propozitie: "Nu se admit placarea suprafetelor parietale sau a frontoanelor cu polistiren, lambriuri de plastic, piatra, imitatii din piatra, gresie sau alte materiale nespecifice". Sa inteleg ca nu am voie sa folosesc polistiren pentru izolarea cladirii? Mentionez ca nu exista frontoane pe cladire. Ce ar inseamna suprafata parietala?
[...]
Poti incerca izolarea interioara cu "Multipor" de la Ytong.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ce grosime au peretii? Ca prin 40 se faceau constructii cu pereti destul de grosi la care polistirenul e doar o cheltuiala in plus ca nu aduce o economie prea mare la incalzire. La cosntructiile moderne e mai ieftin sa puna 10 cm de polistiren decat sa puna inca 20-30 de caramida.
Eu am pereti de 40 cm si la casa de 190 mp consumam mai putin gaz decat vecinii cu termoizolatie desi aveam 22 de grade in casa si ei 19-20 si doar 170mp.

Edited by PoeOvidiu, 17 February 2018 - 10:42.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
la cum arata starea acoperisului , eu cred ca acolo se vrea ceva " modernizare" mascata de asa zisa izolare ....

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@PoeOvidiu Ai in general interventii bune pe arie, dar aici nu pot fi de acord cu tine (cum ca un zid mai gros nu are nevoie de izolare). Din cate inteleg eu, initiatorul este interesat de o performanta energetica mai buna. Sau e vorba doar de renovarea fatadei?

40cm de perete de caramida plina au rezistenta termica 0.4/0.49=0.816 mpK/W (conform fisei tehnice porotherm). Un perete de caramida cu goluri verticale de 25cm are R~1.49mpK/W, daca il placam cu 10cm de polistiren normal sa zicem mai adaugam 0.1/0.04= 2.5 mpK/W, deci daca le adunam ajungem la ~4mpK/W. O rezistenta termica de 5 ori mai mare pentru varianta a doua si asta la o grosime totala a peretelui de 35 cm fata de 40cm.

In cazul in care fatada trebuie sa isi pastreze aspectul, e clar ca izolatia se face pe interior. Pentru asta e potrivit acel multipor, dar nu exceleaza la proprietatile izolante, mai bine pui rigips cu vata bazaltica.

Edited by Bylly00, 17 February 2018 - 11:54.


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
O posibila solutie pentru termoizolatie: tencuiala cu aerogel
Conform documentatiei, are lambda = 0.028, deci 7 cm de tencuiala dintr-asta izoleaza mai bine decat 10 cm de polistiren (lambda = 0.040).

Attached Files



#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Loveste-ne si cu un pret pentru inventia asta, daca stii cumva.

#10
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015

View PostPoeOvidiu, on 17 februarie 2018 - 09:49, said:

Grinzile par in regula. Fiind o casa veche intr-o zona veche e normal ca dupa renovare sa fie adusa la aspectul initial fara elemente moderne pe fatada.

Buna ziua. Nu exista elemente moderne pe cladire.

View PostBylly00, on 19 februarie 2018 - 08:52, said:

Loveste-ne si cu un pret pentru inventia asta, daca stii cumva.

Va anunt.

#11
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015
Bună ziua. Azi am primit oferta pentru tarifele practicate de o echipă de meșteri din Oradea. Prețul pentru termosistem fațada cu polistiren sau vată bazaltică = 60 RON / m2 iar pentru schimbare acoperiș de 60/70 RON / m2. Ce spuneți, e mult sau acceptabil? În Certificatul de Urbanism primit de la Primărie apare că cererea de emitere a autorizației de construire va fi însoțită de următoarele documente:
1. Certificat urbanism
2. Dovada titlului asupra imobilului
3. Documentația tehnică (D.T.A.C.) nu știu ce înseamnă
4. Contract transport moloz
5. Aviz din partea Direcției Județene pentru Cultura și Patrimoniul Național Bihor
6. Acord IJC Bihor (nu știu ce înseamnă)
7. Expertiză tehnică
8. Aviz arhitect șef
9. Actul administrativ al autorității competente pentru protecția mediului
10. Dovada înregistrării proiectului la Ordinul Arhitecților din România

Considerați că la cele mai multe lucrări asemănătoare se cer atât de multe acte?

Mersi.

#12
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015
Pret masa lemnoasă pentru un acoperiș de 150 m2 = 7.000-8.000 RON, Țigle 2000 buc x 4 RON = 8.000 RON + alte materiale 1.000 RON și urmează prețul burlanelor ori altele pe care nu le știu încă..

#13
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
DTAC este proiectul dupa care se face lucrarea. In cazul tau (probabil) o sa cuprinda doar elemente legate de ce ai tu nevoie (termosistem, acoperis).

IJC este biroul judetean al ISC (inspectoratul de stat in constructii).

La majoritatea lucrarilor se cer avize dar in cazul tau sunt ceva mai multe din cauza regimului/locatiei cladirii respective.

Edited by oMariusRO, 24 February 2018 - 10:08.


#14
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Belea, nene. O tona de hartii ca sa pui un polistiren. In cele mai multe cazuri nici nu se cer hartii pentru asta, dar vad ca e nasoala treaba cu cladirile astea speciale. La mine, in PH termosistem+decorativa  = 35-40-45 lei m2 (manopera). Acum depinde daca iti trebuie si factura...

#15
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015

View PostBylly00, on 24 februarie 2018 - 10:05, said:

Belea, nene. O tona de hartii ca sa pui un polistiren. In cele mai multe cazuri nici nu se cer hartii pentru asta, dar vad ca e nasoala treaba cu cladirile astea speciale. La mine, in PH termosistem+decorativa  = 35-40-45 lei m2 (manopera). Acum depinde daca iti trebuie si factura...

În mod normal m2 la manoperă se calculează în funcție de suprafața fațadei fără sau cu goluri (mă refer la geamuri, uși etc) ? Meșterii mi-au spus că "golurile" sunt incluse în calcul. Așasar se calculeauă astfel: Lungimea clădirii 14 metri x înălțimea 8 metri = 112 m2.

#16
FinlandDream

FinlandDream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.12.2015
Bună ziua. Vă trimit o poză cu fațada clădirii. Arhitectul trebuie să găsească o soluție ca după izolare fațada să arate la fel. E vorba de cornisa, caramizile verticale aflate la partile laterale ale geamurilor de la parter, caramizile orizontale deasupra soclului, ancadramentele etc..

Attached Files



#17
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Nu știu răspunsul la nici una dintre întrebările dumneavoastră, dar clădirea arată superb. Sunt convis că după renovare, dacă e făcută cum trebuie, va atrage atenția oricui.

#18
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Se rezolva zic eu. Exista elemente decorative pentru exterior din polistiren acoperite cu un fel de ciment. Daca nu exista fix acel model, se poate face pe comanda orice model... Plus fel de fel de materiale pentru placari...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate